Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fritzek
2009-02-09, 00:31
Megabazylika
Autor Wiadomość
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-10-23, 12:26   

No cóż. Pan Bozia nie ma szczęścia do swoich urzędników w kraju nad Wisłą. Co gorsza nie wiedzie Mu się również z projektantami świątyń. Strach myśleć że w Centrum naszego Miasta ktoś miałby postawić koszmarek podobny do setek stawianych w całym kraju. Jest nadzieja że Władze miasta nie zgodzą się na zeszpecenie tego historycznego miejsca. Z resztą, z tego co wiem, tereny postoczniowe mają (miały?) już inne przeznaczenie. Tak sobie myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby odesłanie pana G. do Stolicy. Jego poprzednik nie wywoływał takich emocji i oby tak zostało. Nasze miasto trzeba rozumieć. Ktoś, kto wiele lat spędził w Warszawce i tam zostawił swoje serce, nia ma na to cienia szansy. Przywieziony w teczce Zachłanny Gdańszczanin z przydziału, którego z ulgą pozbyła się Warszawa, będzie tylko wywoływać niepotrzebne konflikty (to już druga próba). :flaga:
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-23, 12:31   

Pumeks napisał/a:
Hochstriess napisał/a:
Nie potrzebujemy nowych kościołów, liczba wiernych maleje

Nie jestem tego taki pewien. U mnie na starym Chełmie stanął niedawno nowy kościół, większy od poprzedniego, a mimo to na mszy w niedzielę o 12.00 jest tłok i nie ma gdzie usiąść.


Nie wszyscy jeszcze poznali nowego głównego duszpasterza ...
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pietrucha 


Wiek: 38
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 40
Skąd: Stare Miasto
Wysłany: 2008-10-23, 12:42   

Pumeks napisał/a:
U mnie na starym Chełmie stanął niedawno nowy kościół, większy od poprzedniego, a mimo to na mszy w niedzielę o 12.00 jest tłok i nie ma gdzie usiąść.


W końcu to kościół w dzielnicy, w której mieszka sporo ludzi... wpadnij na msze do jednej ze światyń w Śródmieściu... rzut kartoflem od Stoczni... po za nielicznymi wyjątkami jest gdzie usiąść a nawet sie położyć :hihi:
_________________
Peter von Danzig
 
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-10-23, 12:59   

Pumeks napisał/a:
Hochstriess napisał/a:
Nie potrzebujemy nowych kościołów, liczba wiernych maleje

Nie jestem tego taki pewien. U mnie na starym Chełmie stanął niedawno nowy kościół, większy od poprzedniego, a mimo to na mszy w niedzielę o 12.00 jest tłok i nie ma gdzie usiąść.


Tak sobie myślę, że nie powinniśmy porównywać dzielnic, które są sypialniami miasta, jak na przykład moja Zaspa, z Centrum, w którym jest więcej kościołów niż kiosków ruchu. Co więcej, kościołów które wciąż narzekają na brak środków na rekonstrukcję; kościołów które odwiedzane są głównie przez turystów szukających śladów Historii.
Nie jestem przeciwnikiem budowy kościołów, proszę mnie dobrze zrozumieć. Przykład świątyń które powstały w ciągu ostatnich 40 lat napawa mnie jednak lękiem. Skoro zatwierdzono budowę tylu koszmarnych betonowych potworków, to znaczy, że polski Kościół inaczej nie potrafi. Zatem grozi nam powstanie w Centrum Danziga kolejnego gigantycznego betonowego skrzyżowania skoczni narciarskiej, cyrku oraz magazynu. Połączyłem tu przykłady kościołów na Zaspie (obok szpitala) i Przymorzu (okrąglak i na ul. Kołobrzeskiej). Strach się bać.
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2008-10-23, 13:14   Re: Megabazylika

Grün napisał/a:
Jak Wam się podoba projekt (i pomysł) budowy nowego kościoła w kształcie zmarłego papieża na terenach postoczniowych?


Nie podoba mi sie zupelnie i to wcale nie dlatego, ze miaby powstac na terenach postoczniowych. :-?
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Pietrucha 


Wiek: 38
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 40
Skąd: Stare Miasto
Wysłany: 2008-10-23, 15:13   

Piotr A. napisał/a:
Tak sobie myślę, że nie powinniśmy porównywać dzielnic, które są sypialniami miasta, jak na przykład moja Zaspa, z Centrum, w którym jest więcej kościołów niż kiosków ruchu.


No tak, ale to cudo ma byc właśnie w centrum, dlatego wspominam o kościołach w Śródmieściu.

villaoliva napisał/a:
Nie wszyscy jeszcze poznali nowego głównego duszpasterza ...


Ty chyba juz miałes okazje... jakiś czas temu nawet w telewizorze Ciebie widziałem ;-)
_________________
Peter von Danzig
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-10-23, 16:13   

Jak tak dalej pójdzie, to niedługo generał biskup upomni się o cały Danzig, bo przecież założyli go mnisi z Zakonu Najśw. Marii Panny.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Piotr A. 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 72
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 210
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-10-23, 18:11   

Grün napisał/a:
Jak tak dalej pójdzie, to niedługo generał biskup upomni się o cały Danzig


Jeżeli nie zostanie powstrzymany w swoich zapędach, to pójdzie dalej. W końcu klasztor w Oliwie był właścicielem (proszę mnie poprawić jeśli zbłądziłem), Sopotu, Bytowa, Rumii i szeregu innych równie ciekawych miejsc. Niech ich mieszkańcy wezmą to pod uwagę. Strach się bać. :szewc:
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-10-23, 18:24   

A Kartuski to nawet Gdyni :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-10-23, 19:15   

Piotr A. napisał/a:
W końcu klasztor w Oliwie był właścicielem (proszę mnie poprawić jeśli zbłądziłem), Sopotu, Bytowa, Rumii i szeregu innych równie ciekawych miejsc.

Np. Warzywodu.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-23, 19:19   

Tak się zastanawiałem i powiem Wam, że w sumie to mi taka megabazylika w kształcie skoczni narciarskiej skrzyżowanej ze szklarnią eksperymentalną i wyrzutnią rakiet balistycznych nic, a nic nie przeszkadza :mrgreen: Nawet wielki pomnik z Rydzykiem na ręku nie robi mi różnicy. Jest tylko jeden warunek, że nie postawią mi takiego szkaradztwa w Södertälje, ale to akurat mało prawdopodobne :hihi:
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-24, 07:24   

fritzek napisał/a:
Piotr A. napisał/a:
W końcu klasztor w Oliwie był właścicielem (proszę mnie poprawić jeśli zbłądziłem), Sopotu, Bytowa, Rumii i szeregu innych równie ciekawych miejsc.

Np. Warzywodu.

Tego argumentu arcypiskub raczej nie powinien poruszać, bo w pierwszej kolejności sam powinien w takim razie zwrócić obiekty poklasztorne - zakon cystersów od 1945 r. musi się zadowalać kościołem poewangelickim przy Leśnej.
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2008-10-27, 21:39   

Będzie trochę krzyku i zamieszania a i tak czarni zrobią co zechcą :evil:

"Fundacja Centrum Solidarności chce zamienić się na działki z Duńczykami, do których należą tereny postoczniowe w Danzigu. Jeśli dojdzie do zamiany, na nowym terenie w ciągu trzech lat stanie kościół pod wezwaniem Jana Pawła II. O grunt pod nową świątynię zabiega abp Leszek Sławoj Głódź
Idea budowy kameralnej świątyni na terenach postoczniowych zrodziła się już w 2005 r. Prezydent Danziga Paweł Adamowicz wymarzył sobie, że "współczesny architektonicznie niewielki kościół" stanie na końcu Drogi do Wolności. Pomysł przedstawił abp. Głódziowi. Duchowny ideę rozwinął i sprezentował dwa tygodnie temu prezydentowi makietę świątyni, którą na tych terenach by chętnie zobaczył. Sam kościół - według projektu włoskich architektów - zająłby aż 6 tys. m kw.
- Nie mamy na tym terenie tak dużej działki - odpowiedział Adamowicz.

W czwartek Danzig podpisał list intencyjny z duńską firmą Baltic Property Trust, która na terenach postoczniowych chce wybudować nową dzielnicę. Deweloper wyraził chęć przekazania terenu pod budowę kościoła. Wczoraj z kolei temat poruszono na spotkaniu Rady Fundatorów Fundacji Centrum Solidarności. Podjęto decyzję o upoważnieniu zarządu do prowadzenia rozmów z Baltic Property Trust oraz metropolitą. Fundacja chciałaby oddać Duńczykom działkę, na której stoi dawna stołówka przy bramie nr 2 Stoczni Danzig - to prawie 4 tys. m kw. Duńczycy w zamian mieliby oddać teren przy końcu Drogi do Wolności. Przekazaniu ziemi sprzeciwiła się jednak stoczniowa "S", która jest, tak jak miasto Danzig, jednym z dziewięciu fundatorów Fundacji.

- Jeśli teren dostaną Duńczycy, stanie tam supermarket - mówi Karol Guzikiewicz, wiceszef zakładowej "S". - To tam powinniśmy wybudować kościół.

- Bzdura, poza tym to nie Guzikiewicz zdecyduje, ale Fundacja, metropolita i miasto Danzig - komentuje Jerzy Borowczak, dyrektor Fundacji. - Zresztą, jeszcze długa droga do zakończenia sprawy. Kolejne spotkanie przed świętami. Do tego czasu chcemy poznać stanowiska wszystkich stron, a szczególnie metropolity."


źródło
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-27, 21:53   

Już jakies rozmowy były. Spotkanie na szczycie w sprawie Parku Oliwskiego.
Dopiero dziś po południu o tym poinformowano.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2008-10-27, 22:38   

Po fakcie. I tak to będzie :evil:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl