Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fritzek
2009-02-09, 00:31
Megabazylika
Autor Wiadomość
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-11-08, 10:05   

Głódź nie ustaje.
Więcej papieskich pomników
Wypowiedź p.prezydenta mnie powala:
Cytat:
Kościół jest naszym naturalnym partnerem w dyskusji nad przestrzenią miejską i bardzo cieszą mnie takie spostrzeżenia
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2008-11-08, 10:51   

Cytat:
W trakcie piątkowego spotkania arcybiskup Głódź chwalił danzigich urzędników m.in. za pomysł Kolei Metropolitarnej i lokowanie w mieście hipermarketów na obrzeżach miasta, a nie w centrum


A jakby nie pochwalił, to co, zrezygnowaliby z pomysłu? :hihi:
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-01-29, 00:23   

Arcybiskup Głódź myśli o przeprowadzce.
Cytat:
Abp Sławoj Leszek Głódź myśli o przeprowadzce. Rezydencja biskupa może być na danzigiej Oruni. W danzigim Kościele szykuje się kolejna zaskakująca zmiana. Ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź myśli o przeprowadzce z Danziga Oliwy (gdzie znajduje się siedziba biskupów) do dawnej dzielnicy Stare Szkoty - dzisiaj część Danziga Oruni.
Od czasu objęcia rządów w archidiecezji danzigiej arcybiskup mieszka przy ul. Cystersów, w pałacu biskupim, w dawnych apartamentach papieskich. Jeżeli przeprowadzka metropolity dojdzie do skutku, ks. abp Głódź będzie pierwszym od czasu powstania diecezji danzigiej (1925 rok) zwierzchnikiem danzigiego Kościoła, który nie mieszka w Oliwie.
Na uwagę, że dopuści w ten sposób do precedensu, odpowiada krótko: - Siedziba jest tam, gdzie jest biskup.
Metropolita na razie nie chce zdradzać szczegółów planowanej przeprowadzki. - Nie stawiajamy wozu przed konie - komentuje.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że hierarcha miałby zamieszkać przy parafii św. Ignacego w Domu Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika, który dziś zajmują wikariusze z tej parafii. Tamtejszy proboszcz natomiast mieszka na plebanii.
- Nie wykluczam, że zmienię miejsce zamieszkania. Danziga Orunia jest bardzo ładną dzielnicą. Można powiedzieć, że właśnie tam jest centrum miasta. W tym rejonie mieszka ponad sto tysięcy gdańszczan - mówi metropolita. - Jeżeli wyprowadzę się na Orunię, nikt nie będzie mógł mi zarzucić, że przenoszę się do rezydencyjnej dzielnicy - dodaje.
Zdaniem profesora Jerzego Sampa, historyka i autora wielu publikacji na temat historii Danziga Oruni i sąsiednich dzielnic, przeprowadzka metropolity danzigiego wpłynęłaby pozytywnie na wizerunek tej części miasta.
- Rezydencja arcybiskupa na terenie dawnych Starych Szkotów na pewno podniosłaby prestiż mieszkańców tej okolicy. Warto również pamiętać, że przed laty Orunia miała rezydencjalny charakter. Tam bowiem mieszkali gdańscy burmistrzowie - tłumaczy profesor Samp.
Co na to mieszkańcy dzielnicy Orunia?
- Muszę przyznać, że jestem bardzo zaskoczona. Gdańscy biskupi zawsze kojarzyli mi się z Oliwą i archikatedrą. Jeżeli jednak jest to prawda, to myślę, że będzie miało pozytywny wpływ na postrzeganie Oruni, o której nie zawsze mówi się dobrze - uważa pani Beata. - A poza tym nie każdy może się pochwalić, że za sąsiada ma arcybiskupa.
Stare Szkoty należały przed wiekami do biskupów włocławskich, którzy zarządzali pomorskim Kościołem. Osada, jako własność włocławskich duchownych, była wyłączona z danzigiej jurysdykcji. Od XV wieku w jej okolicy licznie osiedlali się kupcy i rzemieślnicy. Wielu z nich przybyło ze Szkocji - czemu dzielnica zawdzięcza swoją nazwę.
Przez blisko dwa stulecia (w latach 1621-1807) na terenie osady Stare Szkoty funkcjonowało sławne na całą Polskę kolegium jezuickie. Uczęszczali do niego m.in. Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego, i opat Jacek Rybiński.
Najcenniejszym zabytkiem Starych Szkotów jest barokowy kościół pod wezwaniem św. Ignacego. To jedyna świątynia w Danzigu wybudowana w stylu barokowym. Kościół został spalony przez wojska szwedzkie w 1656 roku i odbudowany dopiero w połowie XVIII stulecia. Główną częścią jego bogatego wyposażenia jest właśnie piękny barokowy ołtarz.
W tej części Danziga znajduje się również piękny park oruński z malowniczą aleją 40 lip, stawami, wodospadem oraz zabytkowym dworkiem z XIX stulecia.

Pierwsza taka przeprowadzka
prof. Andrzej Januszajtis, miłośnik i znawca historii Danziga
Od początku powstania diecezji danzigiej, czyli lat 1924-1925 (wcześniej pomorski Kościół zarządzany był przez biskupów kujawsko-włocławskich) wszyscy urzędujący w niej biskupi mieszkali w Danzigu Oliwie.
Jeżeli rezydencja księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia zostałaby przeniesiona do dawnej dzielnicy Stare Szkoty, byłby to precedens, a tym samym zerwanie dotychczasowej tradycji.

Karolina Kulaszewicz - POLSKA Dziennik Bałtycki
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-01-29, 11:16   

Ciekawe co się kryje za tym pomysłem.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
knovak 


Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 62
Skąd: Gyddanyzc
Wysłany: 2009-01-29, 11:32   

Tymczasem arcybiskup jest jednym z kandydatów do funkcji prymasowskiej, więc może stać się tak, że trasa przeprowadzki wydłuży się dalej na południe... ;-)
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2009-01-29, 20:27   

feyg napisał/a:
cytat z http://lebork.naszemiasto...nia/953700.html
W tej części Danziga znajduje się również piękny park oruński z malowniczą aleją 40 lip, stawami, wodospadem oraz zabytkowym dworkiem z XIX stulecia.

I tutaj widzę ten magnes bo abp Sławoj Leszek Głódź jest miłośnikiem dworków i już jeden odbudował tam skąd pochodzi w Bobrówce k. Jaświł. Dworek jest jego własnością i ma tam być nawet izba pamięci poświęcona jego osobie. :-)
 
 
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-01-29, 20:48   

rychu40 napisał/a:
Dworek jest jego własnością i ma tam być nawet izba pamięci poświęcona jego osobie. :-)


OOO "Bosze" Widzisz i nie ......


Aaa , a co mnie to ......wa obchodzi.
Zdrówka życzę ... trepom wszelakiej maści. :szczena:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl