Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
750 lat Tczewa
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-01-17, 12:01   750 lat Tczewa

Zapomniany książę Sambor
Cytat:
Chociaż założycielem Tczewa był książę Sambor II to na próżno szukać w mieście jego pomnika, czy nawet namalowanej podobizny. Uwagę na to zwrócił ksiądz kanonik Piotr Wysga. Otóż, tylko w zarządzającym przez niego kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, znajduje się figura tej niezwykłej postaci.

– Coraz bardziej zbliżamy się do jubileuszu miasta, mamy już logo, zegar, ale pragnę państwu powiedzieć, że na jednym z zebrań usłyszałem, że w Tczewie nie mamy obrazu, figury, ani pomnika założyciela naszego miasta – mówił do miejskich radnych na ostatniej sesji duchowny. – Chciałem powiedzieć, że taka figura jest. Znajduje się ona w naszej farze, dlatego przygotowałem specjalny obraz z wizerunkiem założyciela naszego miasta, aby zawisnął on w gabinecie pana przewodniczącego. Zresztą jeżeli macie książkę statut miasta Tczewa, to w preambule można odczytać, że książę Sambor powołał Radę Miejską w Tczewie. (Miało to miejsce na dwa lata przed lokacją Tczewa (1258 r.) - jest to jedyny taki przypadek w Polsce – dop. aut). Dlatego też, że składam wam gratulacje z okazji 750-lecia rady.
Figurę, o której wspomniał proboszcz, odnaleziono po spaleniu wieży fary. Była na strychu, w bardzo opłakanym stanie i pozbawiona atrybutów. – Jest to XVIII-wieczna figura – dodaje kapłan. – Odnowiono ją w 2000 roku, także dzięki dotacji miasta, ale ci radni o tym zapomnieli.

Sambor ma na sobie zbroję, płaszcz książęcy, szyszak, zaś w lewej dłoni trzyma miecz. Figura po renowacji została umieszczona na filarze znajdującym się w nawie głównej kościoła.
– Naprzeciwko ambony znajduje się konsola, na której stoi książę Sambor – dodaje ks. kanonik. – Po przeciwnej zaś stronie stoi książę Mestwin, ten który założył Pelplin i ufundował zakon dominikanów w Tczewie. Każdy tczewianin może przyjść do fary i zobaczyć, jak wyglądają obaj założyciele.
Książę Sambor II urodził się ok. 1211/12 roku, a zmarł 1277/78. Był synem księcia pomorskiego, Mściwoja I. Sambor pozostawał pod opieką swego brata przez dwanaście lat. Data usamodzielnienia się, a co za tym idzie objęcia rządów we własnej dzielnicy, jest sporna i umieszcza się ją między 1225 a 1233. Dzielnica jego obejmowała ziemie: gniewską, goręczyńską, kościerską, lubiszewską, starogardzką, zaborską oraz Żuławy. Centralnym ośrodkiem jego księstwa było Lubiszewo. Około 1233 ożenił się z Matyldą, córką księcia meklemburskiego Henryka Borzywoja II. Był bardzo waleczny, m.in. w 1234, gdzie wspólnie ze swoim bratem Świętopełkiem walczył w zwycięskiej bitwie z Prusami nad rzeką Dzierzgoń.
Proboszcz Piotr Wyga nie ukrywa pewnego rozczarowania.
– Jego podobizny na próżno szukać w urzędach, a po za niedawno postawionym pomnikiem Jana Pawła II, to nie ma chyba żadnego pomnika figuralnego w Tczewie – podkreśla. – Nie wiem, czy to jest błąd.
Zyta Myszka, sekretarz miasta, zapewnia, że sprawa nie zostanie odłożona na półkę.
– Jeszcze w tym miesiącu chcemy, aby spotkał się komitet organizacyjny obchodów jubileuszu 750-lecia Tczewa i na pewno poruszymy ten temat – zapewnia. – Trudno na razie powiedzieć, jakie zapadną decyzję, ale możemy na przykład postawić figurę lub poprosić malarza, by narysował porter założyciela naszego miasta. Sprawa na pewno znajdzie swój finał.
Sebastian Dadaczyński - NaszeMiasto.pl


Sambor.jpg
Przekazanie obrazu na ręce przewodniczącego Rady Miasta. Fot. Sebastian Dadaczyński
Plik ściągnięto 14724 raz(y) 15,41 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-01-10, 12:46   

Poznaj Pradzieje Tczewa - Niesamowita wystawa na inaugurację obchodów 750-lecia miasta
Cytat:
Jubileusz 750-lecia Tczewa zbliża się wielkimi krokami. Jednym z mocnych punktów obchodów - i to na inaugurację (30 stycznia) - będzie wystawa przygotowywana przez Centrum Wystawienniczo - Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Danzigu. [...]
Na wystawie będą i ekspozycje pochodzące z wykopalisk i prawie filmowa opowieść przez epoki... Pradawni mieszkańcy, ich siedliska, a towarzyszyć im będą specjalne efekty dźwiękowe, oświetlenie. Zwiedzający będzie miał do dyspozycji 28 stanowisk. Dodatkową atrakcją będą - mapa plastyczna miasta z przełomu XIII/XIV wieku oraz obrazy Barbary Motyl - Tecław. Można będzie zobaczyć na tych sporych rozmiarów płótnach, jak zmieniał się Tczew przez wieki..
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-05-14, 05:23   

Archeologiczna sensacja na tczewskiej starówce - to zamek!!!

Cytat:
Archeolodzy pracujący przy stanowisku na ul. Zamkowej w Tczewie mają już pewność. Odkryte rok temu średniowieczne mury i pomieszczenia to pozostałości północnego skrzydła zamku krzyżackiego! Lepszego prezentu na jubileusz 750-lecia miasta nie mogliśmy sobie wymarzyć.

W czerwcu ub. roku, podczas budowy domu na prywatnej działce przy ul. Zamkowej, doszło do odkrycia muru wykonanego ze średniowiecznych cegieł. O znalezisku zostali poinformowani członkowie Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. To właśnie w tym miejscu (ul. Zamkowa 8-13), według kronik, lustracji województw i przekazów pierwszych autorów piszących o historii Tczewa, którzy pozostałości warowni widzieli na własne oczy, miał znajdować się tczewski zamek.
Członkowie Zrzeszenia podjęli starania, aby ruiny przebadać, a nie potajemnie zniszczyć. Ich zaangażowanie, nagłośnione przez media (w tym przez „Gazetę Tczewską”), zaowocowało największym odkryciem archeologicznym na terenie grodu Sambora.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-05-14, 13:46   

Cytat z artykułu dołączonego przez Villaoliva:
Cytat:
Mam nadzieję, że konserwator nie zniweczy tego wysiłku i podejmie decyzję o kontynuowaniu badań i wyeksponowaniu ich rezultatów. W tym miejscu powinna stanąć tablica z informacjami dla turystów i rekonstrukcją zamku lub jego fundamentów, tak jak np. jest to w Pucku.


Ja też mam nadzieję, że konserwator nie zniweczy tego wysiłku. A odkryty obiekt nie podzieli losu średniowiecznej baszty w Skarszewach (należących ongiś do krzyżackiego wójtostwa w Tczewie), wykorzystanej przez właścicieli jako ogrodowy skalniak... http://www.wolneforumdanzig.pl/viewtopic.php?t=620
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl