Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: feyg
2009-01-24, 18:21
Gniew - Kup Pan zamek...
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-12, 15:54   Gniew - Kup Pan zamek...

Zamek za 24 miliony złotych
Cytat:
Burmistrz Gniewu wystawił na sprzedaż średniowieczny krzyżacki zamek. - To skandal. Wojewoda powinien natychmiast zatrzymać ten przetarg - twierdzi Tomasz Korzeniowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
Ogłoszenia o przetargu na sprzedaż zamku w Gniewie właśnie ukazały się w prasie. Rozstrzygnięcie - 23 października. O planach transakcji pisaliśmy w "Gazecie" już w ub. roku, ale wtedy cena nie była jeszcze znana. Miasto oszacowało, że zamek jest wart 41 mln zł, ale jest gotowe pozbyć się go za 24 mln. - Ustawa o zabytkach pozwala na obniżenie ceny o połowę - mówi burmistrz Bogdan Badziong. - Nabywca musi jednak wykazać, że dysponuje co najmniej 64 mln zł. Bo w umowie postawimy mu warunek: ma przeznaczyć 40 mln na generalny remont.
Władze Gniewu chcą, aby nowy właściciel urządził w zamku hotel dla co najmniej 300 gości, z nowoczesnymi salami konferencyjnymi. Potencjalny kupiec już jest - to Grupa Polmlek, jedna z największych firm rynku mleczarskiego w Polsce. A przetarg to efekt jej pytania, czy zabytek jest na sprzedaż.
Wybudowany na przełomie XIII i XIV w. zamek jest najpotężniejszą twierdzą zakonu krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Od wieków jest symbolem miasta. W ostatnich latach Gniew zasłynął w Polsce dzięki organizowanym tu turniejom rycerskim. Dlatego przetarg budzi kontrowersje. - To jeden z najcenniejszych pomorskich zabytków, europejskie dziedzictwo - oburza się Tomasz Korzeniowski, prezes danzigiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. - Ten zamek z publicznych pieniędzy remontowano przez ostatnie dziesięciolecia. Wcale nie wymaga pilnej interwencji, jego stan jest całkiem dobry. Zasadnicza kwestia to remont dachu, kosztujący kilka milionów złotych. Miasto mogło się postarać o te pieniądze w Ministerstwie Kultury lub wystąpić o unijne fundusze. Nie zrobiło tego. Pozbywa się zamku, by łatać budżet.

Miłośnicy zabytków obawiają się też, że po sprzedaży z zamku zniknie muzeum archeologiczne i turnieje rycerskie. - Nic z tych rzeczy - uspokaja Badziong. - Muzeum i bractwo rycerskie pozostaną razem z pracownikami. Hotel zajmie tylko część zamku, po to właśnie, aby goście turniejów mieli gdzie nocować. Staraliśmy się o pieniądze na remont, ale nawet gdybyśmy je dostali, musielibyśmy mieć miliony na wkład własny. Tymczasem budżet gminy to tylko 30 mln, które i tak nie wystarczają na najpilniejsze potrzeby mieszkańców.

Co na to wojewoda pomorski Roman Zaborowski? Na razie nie chce sprzedaży komentować. Czeka na oficjalny protest Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Maciej Sandecki

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Ostatnio zmieniony przez feyg 2009-10-17, 14:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-10-21, 19:12   

Chętnych brak...
Cytat:
Nikt nie zgłosił się do przetargu na zakup średniowiecznego zamku w Gniewie. Główny zainteresowany, firma Polmlek, wycofał się z powodu kryzysu na rynkach finansowych. Władze miasta nie odpuszczają
Przetarg ogłoszono na początku września, w poniedziałek miało dojść do rozstrzygnięcia, ale nie wpłynęła żadna oferta. Zamek wystawiono na sprzedaż, bo zainteresowanie jego kupnem wyraziła już w ub.r. Grupa Polmlek, jedna z największych firm mleczarskich w Polsce. Planowali przekształcenie części zamku w ekskluzywny hotel. Już po ogłoszeniu przetargu w prasie Polmlek się wycofał. - Bardzo chcieli kupić, ale kryzys na światowych rynkach finansowych ich odstraszył - mówi Bogdan Badziong, burmistrz Gniewu. - Chyba wyliczyli, że cena jest za wysoka, a inwestycja zbyt ryzykowna, by otrzymali kredyt.

Miasto oszacowało, że zamek jest wart 41 mln zł, ale jest gotowe "pozbyć się" go za 24 mln. Nabywca musiał jednak wykazać, że ma co najmniej 64 mln zł, bo postawiono warunek - 40 mln ma pójść na generalny remont zabytku. - Nie rezygnujemy z planów sprzedaży, kolejny przetarg ogłosimy prawdopodobnie na początku listopada - stwierdza Badziong. - Zgłosił się już chętny reprezentujący inwestorów ze Szwecji.
Przeciwko sprzedaży zamku jest Tomasz Korzeniowski, prezes danzigiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Zapowiada, że w najbliższym czasie wystąpi do marszałka i wojewody pomorskiego, aby zablokowali sprzedaż. - Artykuł szósty konstytucji zapewnia Polakom równy dostęp do dóbr kultury - mówi Korzeniowski. - Zamek w Gniewie jest z pewnością narodowym dobrem, wyjątkowym skarbem kultury. Przerobienie go na hotel utrudni do niego dostęp obywatelom.

- Jesteśmy małą gminą, nie stać nas na utrzymywanie takiego obiektu, ani na wkład własny pod środki unijne - stwierdza burmistrz.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-10-21, 19:14   

Wczoraj słyszałem, że zamek Sztum również jest do kupienia.
Konkurencja :idea:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hagedorn 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 182
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2008-10-21, 20:07   

villaoliva napisał/a:
Wczoraj słyszałem, że zamek Sztum również jest do kupienia.
Konkurencja :idea:

w dodatku chcą tylko 7 mln zł... :hihi:
Cytat:

Sztumski zamek idzie pod młotek
15.10.2008
Władze Sztumu postanowiły sprzedać swój największy zabytek, czyli pokrzyżacki zamek. Miasta nie stać ani na bieżące utrzymanie obiektu, ani na jego remont. Cena wywoławcza za letnią siedzibę krzyżackich dostojników z XIV w. wynosi 7 mln 400 tys. zł. Samorząd liczy na to, że prywatny właściciel będzie w stanie zrobić z zabytku perełkę, która przyciągną turystów. Ogłoszenie o sprzedaży zamku już za kilka dni zostanie podane do publicznej wiadomości.


:arrow: http://danzig.naszemiasto...nia/909692.html
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-30, 09:21   

Zamek w Gniewie nadal do wzięcia
Cytat:
Zamek w Gniewie na sprzedaż - druga odsłona. Władze gminy Gniew przygotowują się do ogłoszenia drugiego przetargu na sprzedaż Wzgórza Zamkowego. Na razie dokładna kwota, do jakiej zejdzie cena oferowanego na sprzedaż majątku, jeszcze nie jest znana, ale będzie to prawdopodobnie kilka milionów mniej niż za pierwszym razem. Jak podkreśla Bogdan Olszewski, wiceburmistrz Gniewa, obniżka będzie dostrzegalna dla inwestorów. – Nie będzie ona jednak jednocześnie drastyczna, aby nie uszczuplić wartości oferowanego majątku – zastrzega włodarz.

Wcześniej było to około 41 mln zł. Pierwszy przetarg nie został rozstrzygnięty - nie wpłynęła ani jedna oferta. Taką sytuację samorządowcy tłumaczą m.in. panującym kryzysem. Kiedy upłynął wyznaczony termin nie wpłynęło wadium zapytany o powód takiej sytuacji przewodniczący Rady Miejskiej w Gniewie Janusz Karzyński stwierdził: – To jeszcze świeża sprawa, więc nie odpowiem, czy radni zdecydują się na ogłoszenie drugiego przetargu – przyznaje Janusz Karzyński. – Moim zdaniem, trzeba ogłosić ponowny przetarg, ale nie od razu. Powinniśmy przeczekać kryzys finansowy jaki pojawił się na świecie. W tej sytuacji trzeba będzie zlecić ponowną wycenę wzgórza zamkowego. W przyszłym tygodniu będzie sesja, na której na pewno poruszymy ten temat.
Sesji poświęconej sytuacji sprzedaży Wzgórza Zamkowego dotąd nie było. Nie ma takiego punktu w porządku obrad na dzisiaj zaplanowanej sesji gniewskiego samorządu. Temat jednak jest wciąż aktualny...
– O sprzedaży zamku rozmawiać będziemy na posiedzeniach komisji praktycznie zaraz po listopadowej sesji – zaznacza wiceburmistrz. – Chcemy na spokojnie przeanalizować sytuację. Temat trafi pod obrady na sesji w grudniu.

A jak wygląda sytuacja co do wyceny dla potrzeb drugiego przetargu? – Wartość przeznaczonego na sprzedaż majątku, w myśl obowiązującego prawa, może zostać zmniejszona nawet o połowę. Takiej wersji jednak na pewno, nie przewidujemy.
Ustawa przewiduje, że możemy drugi przetarg może zostać ogłoszony nie wcześniej niż 14 dni po otwarciu ofert i nie później niż sześć miesięcy po tym fakcie.
– Prawdopodobnie przetarg ogłoszony zostanie w styczniu przyszłego roku – informuje Bogdan Olszewski.
A jak na brak oferentów reaguje załoga zamku? Okazuje się, że całkiem spokojnie. Bacznie obserwują, co się w tej materii dzieje...
– Wcale się nie dziwię, że pierwszy przetarg nie został rozstrzygnięty – mówi Krzysztof Górecki, dyrektor Fundacji Zamek w Gniewie. – Mamy kryzys, a w dobie kryzysu, jako pierwsza "dostaje" turystyka. Trudno przecież powiedzieć, że ta gałąź jest z tych określanych mianem pierwszej potrzeby. Do tego co się dzieje podchodzimy bardzo ostrożnie.
Załoga warowni przyznaje, że raczej trudno oczekiwać, że ktoś zainwestuje, jakby nie patrząc bardzo poważną kwotę. – Raczej zainwestuje we własną firmę – zastanawiają się. – Tym bardziej, że tak naprawdę nikt nie potrafi określić, jak długo taka sytuacja na światowych rynkach się utrzyma.
Krystyna Paszkowska - NaszeMiasto.pl
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-10, 21:50   

feyg napisał/a:
Chętnych brak...


I ponownie brak. Ale może w czerwcu ...

Zamek nadal w ofercie

Cytat:
drugi przetarg na sprzedaż Wzgórza Zamkowego w Gniewie nie zostanie rozstrzygnięty.

Do poniedziałku nie wpłynęła żadna oferta, a na 9 marca wyznaczony był termin ich nadsyłania. Podobna sytuacja była w październiku, kiedy to nie udało się rozstrzygnąć pierwszego przetargu.
Czy to znaczy, że gniewski zamek i jego otoczenie nie jest już atrakcyjnym kąskiem dla potencjalnych nabywców? Nic bardziej mylnego.

Chociaż i tym razem oferty nie złożyła Grupa Polmlek, grupa kapitałowa Valde z Warszawy, czy Group Anders, właściciele m.in. zamku w miejscowości Ryn na Mazurach, to wcale nie znaczy, że zrezygnowali oni z kupna. - Nie złożyliśmy oferty na drugi przetarg, bo nie zmieniły się warunki, jakie określono w pierwszym - mówi Andrzej Grabowski, prezes zarządu Polmleku.

- Kupnem zamku jesteśmy nadal zainteresowani, chociaż i my mamy kawałeczek kryzysu. Jak mówi prezes Polmleku, warunki stawiane nabywcy w przetargu na razie nie są dla firmy do przyjęcia. - Na dziś ta oferta jest za droga - mówi Andrzej Grabowski. - Jeśli gmina ogłosi kolejny przetarg i zmienią się jego warunki, to na pewno złożymy ofertę.

I faktycznie, mimo wcześniejszych zapowiedzi przy drugim przetargu burmistrz nie obniżył ceny zamku. Przedmiotem sprzedaży jest całe Wzgórze Zamkowe, czyli: zamek, pałac Marysieńki, pałac myśliwski, dom bramny, budynek sądu i tzw. "koszarowiec". Przez rzeczoznawców Wzgórze Zamkowe oszacowane zostało na około 41 mln zł. Wadium, jakie mieli wpłacić potencjalni nabywcy, określono na 2,5 mln zł.

(...)

41 mln zł na taką kwotę oszacowali rzeczoznawcy wartość Wzgórza Zamkowego w Gniewie, które w 2008 r. przeznaczono na sprzedaż

Zaprosimy chętnych do rokowań
Dwa nierozstrzygnięte przetargi na sprzedaż Wzgórza Zamkowego w Gniewie to nie koniec pomysłów gminy na znalezienie nabywcy - Być może jeszcze w czerwcu, a najpóźniej w lipcu ogłosimy kolejny, trzeci przetarg - mówi Bogdan Badziong, burmistrz Gniewa. - Tym razem nabywcę wyłonilibyśmy na zasadzie rokowań. W grę wchodzi obniżenie ceny za majątek oferowany do sprzedaży.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-05-13, 08:39   

Miasto nie daje za wygraną
Cytat:
Nie będzie trzeciego przetargu na sprzedaż Wzgórza Zamkowego w Gniewie. Władze gminy zdecydowały się na inną formę dalszych działań prosprzedażowych.

- Wybraliśmy zaproszenie do rokowań, bo taka forma jest korzystniejsza - podkreśla Bogdan Badziong, burmistrz Gniewa. - Tradycyjny przetarg, to sztywne warunki, których w trakcie nie można już zmienić. Przy negocjacjach zarówno oferujący majątek na sprzedaż, jak i potencjalny nabywca mają szersze pole do popisu.
Na firmy zainteresowane nabyciem Wzgórza Zamkowego władze Gniewa czekają do 16 lipca
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-13, 08:41   

Bardzo chcą się go pozbyć.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-16, 23:53   

Zamek bliżej prywatyzacji.

Na zaproszenie władz Gniewa do negocjacji w sprawie kupna zamku wpłynęła jedna oferta

Cytat:
W środę jeszcze trochę się obawialiśmy, że i tym razem nie wpłynie żadna oferta - przyznał się nam wczoraj z ulgą Bogdan Badziong, burmistrz Gniewa. - Co prawda prezes Grupy Polmlek przez cały czas deklarował nam zainteresowanie kupnem Wzgórza Zamkowego, jednak dopóki na konto gminy nie wpłynęło wadium i oferta trudno było mieć 100-procentową pewność, że faktycznie tak będzie.

Według zapewnień Andrzeja Grabowskiego, prezesa Grupy Polmlek pieniądze na wadium w wysokości 1,4 mln zł zostały zadysponowane w środę o godz. 12, więc powinny były dotrzeć na konto Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie w terminie określonym dla ogłoszonych negocjacji. I najwyraźniej dotarły.
To jedyna oferta, jaka wpłynęła na ogłoszenie. Zresztą, to raczej nikogo nie dziwi bowiem nikt nie interesował się stanem zamku od co najmniej sześciu miesięcy. Złożenie oferty i wpłacenie wadium wczoraj potwierdził nam Bogdan Badziong. - Otwarcie ofert nastąpi w czwartek, 23 lipca - mówi burmistrz. - Wówczas oferta zostanie sprawdzona pod względem formalno-prawnym i w przypadku braku zastrzeżeń wyznaczony zostanie termin do podjęcia rokowań. Jeżeli wszystko będzie przebiegało bez problemów, to być może w ciągu tygodnia rozpoczną się pierwsze negocjacje.

Andrzej Grabowski przyznał, że złożenie oferty to dopiero początek kolejnego etapu. - Teraz dopiero będziemy negocjować wszystko co istotne i dla nas i dla gminy - mówi Grabowski. - To będą trudne rozmowy, ale myślę, że obu stronom zależy na dobrym finale negocjacji.
- Podczas rokowań będziemy rozmawiać, m.in. o płatności, terminie i zakresie remontów, nakładach, czy rodzaju imprez - mówi burmistrz. - Wszystko zostanie ustalone, a potem spisane w formie umowy. Prawa własności Wzgórza Zamkowego inwestor otrzyma dopiero po wywiązaniu się z tego, co zostanie ustalone podczas rokowań.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-19, 23:52   

Wyprzedają dobro narodowe! ;-)

Zamek w Gniewie coraz tańszyCytat:
Minimalna cena, na jaką miasto może się zgodzić, to 16 mln zł. Warunek zainwestowania pieniędzy w remont zabytku i przekazania aktu własności po jego zakończeniu nadal zachowano. - Nie mówimy jednak sztywno, na jaką kwotę ma to być remont. Jego zakres i wielkość będziemy dopiero negocjować z Polmlekiem - mówi burmistrz Badziong.

Miasto chce, aby nabywca urządził w Zamku hotel, na co najmniej 300 gości, z nowoczesnymi salami konferencyjnymi.

Krytycznie o planach Gniewu wypowiada się Tomasz Korzeniowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Danzigu. - Nie rozumiem, dlaczego gmina chce sprzedać Zamek - mówi Korzeniowski. - To nasze narodowe dziedzictwo, przez lata utrzymywane i remontowane z publicznych pieniędzy. Sprzedawać takie dobro, aby załatać budżet gminy? Dla mnie to niedopuszczalne. Tą sprawą powinno się zainteresować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Korzeniowski chwali jednak władze Gniewu, za to, że wymagają od inwestora przeprowadzenia remontu i od tego uzależniają przekazanie własności. - To dobre zabezpieczenie interesu publicznego. Nie wiem tylko, czy inwestor się na to zgodzi i czy uda się je wyegzekwować - stwierdza. - Może lepszym rozwiązaniem byłaby wieloletnia dzierżawa.

- Myśleliśmy o tym, żaden inwestor nie zgodziłby się jednak na takie rozwiązanie. Jeśli ma wyłożyć grube miliony, w taki obiekt, to chce mieć akt własności - odpowiada burmistrz Badziong. - Jesteśmy małą gminą, nie stać nas na utrzymywanie takiego obiektu. Chcieliśmy go wyremontować za pieniądze z Unii, ale nie mamy nawet na wkład własny.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-08-23, 18:22   

Gniewski zamek odzyska blask?
Cytat:
Nieco zamieszania wprowadziła informacja podana w "Panoramie" w danzigiej "Trójce", że zamek już został sprzedany. Tymczasem, co prawda jedynym zainteresowanym kupnem Wzgórza Zamkowego w Gniewie jest Grupa Polmlek i to z nią gmina prowadzi negocjacje, ale umowy jeszcze nie podpisano...

- Jesteśmy właściwie w pół drogi - stwierdził Andrzej Grabowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Polmlek. - Tematów do negocjacji nie brakuje, ale i nam i gminie zależy, aby wszyscy byli zadowoleni. Trochę iskrzy kwestia czasu, w jakim miałyby zostać konkretne sprawy zrealizowane, ale myślę, że dojdziemy z gminą do porozumienia. Wraz ze zmianą właściciela warowni, pojawia się obawa o miejsca pracy. - Mogę zapewnić, że nikt z zatrudnionych w zamku nie straci pracy - mówi Andrzej Grabowski. - Co więcej zostanie zatrudniony na lepszych warunkach. Będziemy jeszcze rozmawiać z pracownikami zamku. O swoją przyszłość nie muszą się też martwić mieszkańcy dawnego sądu grodzkiego i Domu Bramnego. Co prawda ze swoich dotychczasowych mieszkań będą musieli się wyprowadzić, ale dostaną nowe lokale i to bez cieknącego dachu, czy innych tego typu "superdodatków".[...]
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-10-27, 06:53   

Zamek "poszedł" za 14 milionów
Cytat:
Jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza, zamek w Gniewie, zostanie sprzedany grupie mleczarskiej Polmlek. - Wypromujemy go w całej Europie - zapowiada inwestor. To pierwsza twierdza tej rangi, która trafia w prywatne ręce.

Gmina Gniew krzyżacki zamek próbuje sprzedać od dwóch lat. Powód: kłopoty finansowe. Od początku kupnem zainteresowana była Grupa Polmlek, potentat na polskim rynku mleczarskim, w skład której wchodzą m.in. marki Warmia i Maćkowy. Firma zatrudnia ponad dwa tys. osób, a jej roczne obroty wynoszą 1,5 mld zł. Ale obie strony nie mogły dojść do porozumienia, bo według Polmleku początkowa cena: 24 mln zł, była zbyt wygórowana. Teraz dobito targu. Zamek zostanie sprzedany za 14 mln zł. Podpisanie umowy notarialnej w listopadzie.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-06-25, 08:03   

Zamek w Gniewie wciąż do wzięcia?
Cytat:
Nie dojdzie do zaplanowanego na dziś podpisania umowy o sprzedaży zamku w Gniewie. Zarząd Sejmiku Województwa Pomorskiego nie wyraził zgody na zrzeczenie się przez Muzeum Archeologiczne w Danzigu prawa wieczystego użytkowania pomieszczeń w warowni. Uregulowanie właśnie tej kwestii stanowi problem, jak się okazuje nie do przebycia, aby Wzgórze Zamkowe zyskało nowego właściciela.

- Zarząd Województwa mając na uwadze dobro tego szczególnego zabytkowego obiektu, jakim jest Zamek w Gniewie, oraz zachowanie związanego z nim kulturowego dziedzictwa - nie wyraził zgody na zrzeczenie się przez Muzeum prawa użytkowania - wyjaśnia Tomasz Konopacki z Biura Prasowego Urzędu
Marszałkowskiego. - Ani Marszałek ani Zarząd Województwa nie są przeciwni sprzedaży Zamku. Co więcej, nie mają możliwości, by tę transakcję wstrzymać
czy zablokować. Opóźnienie w finalizacji transakcji kupna-sprzedaży leży wyłącznie po stronie oferenta, który domaga się usunięcia obciążeń notarialnych ciążących na Zamku, chociaż były mu one znane w momencie przystąpienia do przetargu. Zarząd Województwa już wcześniej wyraził zgodę, by Muzeum ograniczyło swą przestrzeń użytkowaną do około 300 m2 i przeznaczył w sumie blisko 2 mln zł na wyprowadzenie z obrębu zamku istniejących tam wcześniej magazynów muzealnych i zapewnienie nowych (ulokowanych poza miastem), spełniających standardy zabezpieczające muzealia.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-06-25, 08:08   

feyg napisał/a:
Zarząd Województwa już wcześniej wyraził zgodę, by Muzeum ograniczyło swą przestrzeń użytkowaną do około 300 m2 i przeznaczył w sumie blisko 2 mln zł na wyprowadzenie z obrębu zamku istniejących tam wcześniej magazynów muzealnych i zapewnienie nowych (ulokowanych poza miastem), spełniających standardy zabezpieczające muzealia.


Cudnie. Czyli dopłacamy do tej sprzedaży :evil:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
gucio 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 4
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-10-11, 14:07   

Ze strony www.ckkarchitekci.pl

Cytat:
Koncepcja przebudowy Zamku w Gniewie

Biuro Projektowe CKK Architekci z Gdyni przedstawiło koncepcję przebudowy Zamku w Gniewie. Powstała ona na zamówienie właściciela Zamku – Grupy Polmlek. Koncepcja zakłada adaptację obiektów Wzgórza Zamkowego dla potrzeb hotelu czterogwiazdkowego oraz centrum konferencyjno – rekreacyjnego.

Podstawową zasadą, którą kierowali się projektanci podczas tworzenia koncepcji, było poszanowanie istniejącej architektury przez dyskretne wkomponowanie nowoprojektowanej zabudowy w przestrzeń Wzgórza Zamkowego. Większość budynków została zaprojektowana w formie budynków z pochyłymi dachami pokrytymi zielenią. Najważniejszymi materiałami zastosowanymi w architekturze nowych obiektów będą stal, szkło oraz drewno klejone. Poprzez swoją neutralność materiały te doskonale harmonizują z budynkami historycznymi.

Koncepcja zakłada powstanie prawie 300 pokoi hotelowych, w tym kilkunastu luksusowych apartamentów. Powstaną tu również obszerne sale konferencyjne, bogate zaplecze SPA & Wellness, kryte baseny oraz nowoczesne zaplecze restauracyjne (m.in. luksusowa restauracja typu „slow food”). Z przeszklonej kawiarni, wysuniętej ponad zbocze doliny Wisły, będzie rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok na królową polskich rzek.

Jedyną poważniejszą ingerencją w istniejącą bryłę Zamku będzie wprowadzenie szklanego zadaszenia dziedzińca oraz budowa nowoczesnych krużganków (w swej formie nawiązujących do średniowiecznych). Projektanci z biura CKK Architekci, zgodnie z wytycznymi inwestora, przewidzieli również zachowanie ruchu turystycznego na terenie Wzgórza Zamkowego. Powstanie tu m.in. budynek nowoczesnego Centrum Multimedialnego, który umożliwi profesjonalną obsługę rosnącego z roku na rok napływu turystów.

Szczególnie wart odnotowania jest plan modernizacji placu turniejowego, który znajduje się u podnóża Zamku. Dzięki umiejętnej aranżacji przestrzeni architektom udało się zaprojektować najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie, z zachowaniem jednak specyficznego klimatu wieków średnich. Będzie on idealnym miejscem dla turniejów rycerskich organizowanych od wielu lat na Zamku.


CKK Architekci z Gdyni
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl