Wysłany: 2023-02-19, 23:05 Zagadka epigraficzna w skarszewskiej farze
W „Przewodniku po kościele świętego Michała Archanioła w Skarszewach” (2013), autorstwa Wiesława Brzoskowskiego, zamieszczone jest zdjęcie „tajemniczych znaków na fresku znajdującym się nad otworem drzwiowym prowadzącym z zakrystii do prezbiterium”. Jest też następująca informacja: „Nad wewnętrznym otworem drzwiowym w 1974 roku pod grubą warstwą tynku odkryto średniowieczny (dotąd nieodczytany) napis łaciński, który otoczony jest ozdobną ramką”.
Potwierdzenie faktu, że omawiana inskrypcja pozostaje wciąż nieodgadniona, pobudziło chęć rozwiązania tej zagadki. Zwróciłem się zatem do prof. Krzysztofa Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Danzigiego, którego uważam za najlepszego fachowca od takich tajemniczych napisów. Mając w pamięci rewelacyjne rozpracowanie przez profesora inskrypcji na dzwonkach gniewskich, zaprezentowane w książce pt. „Artefakty jako źródło poznania” (1996), byłem przeświadczony, że uzyskam interesujące mnie informacje, przybliżające do rozwiązania tajemnicy zagadkowego napisu. I nie zawiodłem się. Oto dwie odpowiedzi, które otrzymałem:
„Dziękuję za nadesłaną zagadkę epigraficzną. Przyznaję, że nigdy się temu napisowi bliżej nie przyjrzałem. Nie umiem tego tekstu podać w tej chwili w całości. Ale napiszę na razie, to co wiem. To jest inskrypcja renesansowa, której tekst zaczerpnięty jest z Biblii, albo jest związany z wezwaniem do patrona kościoła św. Michała Archanioła. Jest to tak zwany chronogram, wyeksponowane duże litery będące jednocześnie liczbami rzymskimi dają w sumie datę wykonania inskrypcji.
Widzę na razie: quo? qVis VaDIs' sVbLIM[e......]VIsV
Te duże litery = rzymskie liczby zsumowane dają w stanie obecnym datę 1578”
„Jeszcze raz spojrzałem na inskrypcję i wydaje mi się, że w wyrazie quis (qVis) zamalowano prawdopodobnie dużą literę "I" i zapisano ją jako małą "i". Gdyby tak było istotnie, to data byłaby następująca: 1579.
1 × M = 1000
1 × D = 500
1 × L = 50
5 × V = 25
4 × I = 4
razem = 1579
Jednak w zamalowanej części napisu mogą się kryć dalsze liczby”.
Z powyższych ustaleń wynika, że fresk uważany za średniowieczny pochodzi z okresu nowożytnego. A wykonany został prawdopodobnie w czasach, gdy skarszewska fara pełniła funkcję luterańskiego zboru, czyli w latach 1551-1594. Niestety, brak fragmentu inskrypcji sprawia, że określenie dokładnej daty rocznej wykonania tego fresku i odtworzenie treści napisu może okazać się niemożliwe.
Edward Zimmermann
Fresk w zakrystii skarszewskiej fary. Fot. Edward Zimmermann.jpg
Bardzo ciekawy post
Zapytam z głupia frant: czy randomowy pasjonat historii ma jakiekolwiek szanse na wejście do zakrystii i przyjrzenie się owemu chronostychowi na własne oczy?
Jestem przekonany, że ks. proboszcz Ryszard Konefał umożliwi wszystkim zainteresowanym obejrzenie tej ciekawej inskrypcji. Tym bardziej, że jej opis wraz ze zdjęciem znajduje się w „Przewodniku po kościele świętego Michała Archanioła w Skarszewach”.
Aktualne zdjęcie tajemniczego napisu w średniowiecznym kościele pw. św. Michała Archanioła w Skarszewach (https://parafiaskarszewy.pl/nasza-swiatynia.html)
Fot. Parafia św. Michała Archanioła w Skarszewach.jpeg
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum