Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy widomo coś o lęborskiej wytwórni tabaki Waltera Graffa?
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-12-31, 11:56   Czy widomo coś o lęborskiej wytwórni tabaki Waltera Graffa?

Z wytwórni Waltera Graffa, w znanych mi krajowych zbiorach, zachował się tylko fragment flaszeczki na tabakę z reklamą jego firmy. Może ktoś wie, gdzie w Lęborku znajdowała się ta wytwórnia i czy zachował się budynek fabryczny, jakieś zdjęcia, rachunki itd.

Tabaka z Lęborka.JPG
Fot. E. Zimmermann
Plik ściągnięto 38420 raz(y) 37,39 KB

 
 
colinQ 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 63
Skąd: Lębork
Wysłany: 2009-01-11, 00:09   

Witaj Zimmermann.
Wytwórnia, budynek fabryczny... Ciekawie to ująłeś. W Lauenburg'u było wiele zakładów z końcówką fabrik jednak były to raczej niewielkie pracownie działające w idei tworzenia czegokolwiek i to pewnie dlatego nazywano je dumnie fabrykami.

Jeśli chodzi o samą fabrykę Waltera Graff'a to budynek niestety nie ocalał. Zruinowany w marcu 1945 roku wraz z pozostałymi budynkami przy Marktplatz (dziś Plac Pokoju) przez Armię Czerwoną.

"[...]W jednym ze środkowych domów w południowej części Markt (rynek) znajdowała się też Schnupftabak i Zigarrenfabrik W. Graffa[...]"
Heimatbuch Lauenburg/Pom, s. 667

Zdaje się, że był to budynek nr. 12. Patrząc na zdjęcia znajdowała się tam jakaś Schnupftabak i Zigarrenfabrik, ale nie jest podpisana nazwiskiem Graff.
Rachunków z Lęborka z tego co mi wiadomo, raczej nie wiele się zachowało. Być może czekają jeszcze na swych odkrywców.
Z samą tabakierką już się spotkałem wcześniej u pewnego kolekcjonera.
Gdybyś jednak chciał dowiedzieć się nieco więcej możesz wybrać się do archiwum Gdyńskiego, bowiem znajdują się tam dokumentacja obiektów Lęborka. (http://baza.archiwa.gov.p..._id=97554&f=350)

Rozumiem, że nie jest Twoja? Z chęcią sprawiłbym sobie taką do swojej kolekcji :mrgreen:

A060.jpg
Plik ściągnięto 38346 raz(y) 104,29 KB

A047.jpg
Plik ściągnięto 38346 raz(y) 91,05 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-01-11, 12:16   

Witaj colinQ,

ogromne dzięki za pomoc. Podane przez Ciebie informacje są dla mnie bardzo cenne. Zwłaszcza ta pochodząca z Heimatbuch Lauenburg/Pom."

Cytat:
[...]W jednym ze środkowych domów w południowej części Markt (rynek) znajdowała się też Schnupftabak i Zigarrenfabrik W. Graffa[...]"



Do tego Twoje pocztówki i Adressbuch Lęborka dadzą już pewność, gdzie mieściła się wytwórnia tabaki. Tylko kłopot z tą książką adresową...

Cytat:
Patrząc na zdjęcia znajdowała się tam jakaś Schnupftabak i Zigarrenfabrik, ale nie jest podpisana nazwiskiem Graff.


W dolnej części szyldu z pewnością jest napis "Cigarren" i "Schnupftabak", czyli sprzedaż cygar i tabaki. Nie ma ta podanego przez Ciebie określenia "Schnupftabak i Zigarrenfabrik", co wskazywałoby, iż w tym miejscu była wytwórnia. Jednakże może właśnie tam mieściła się wcześniej lub później "kachlarnia" tabaki Graffa.
Cytat:

Wytwórnia, budynek fabryczny... Ciekawie to ująłeś. W Lauenburg'u było wiele zakładów z końcówką fabrik jednak były to raczej niewielkie pracownie działające w idei tworzenia czegokolwiek i to pewnie dlatego nazywano je dumnie fabrykami.


Były też fabryki tabaczne, takie jak w Starogardzie Danzigim (na foto).


Cytat:
Rozumiem, że nie jest Twoja? Z chęcią sprawiłbym sobie taką do swojej kolekcji.



Ta flaszeczka na tabakę została znaleziona na strychu chałupy w Wierzchucinie koło Żarnowca na Pomorzu. Przechodząc z rąk do rąk trafiła do znanego gdyńskiego kolekcjonera Jerzego Zająca, właściciela największego zbioru tabakierek ludowych z Kaszub i Kociewia. Razem przygotowujemy następną książkę o tabace w tych regionach i w niej chcemy pokazać ten lęborski rarytasik. Od niemieckiego badacza i kolekcjonera, który ma całą taką flaszeczkę, dostaliśmy pozwolenie na umieszczenie jej fotografii w naszej publikacji, obok posiadanego destruktu. Byłoby super, gdyby można było zamieścić również wizerunek wytwórni. Dlatego bardzo liczę na dalszą współpracę. Jeszcze raz dzięki za pomoc i namiar na gdyńskie archiwum. Dla zainteresowanych link do wersji elektronicznej książki o tabace http://www.studiospartan.com.pl/pdf/tabaka.pdf

Tabakfabriken J. Goldfard Pr. Stargard.jpg
Plik ściągnięto 38307 raz(y) 34,7 KB

 
 
colinQ 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 63
Skąd: Lębork
Wysłany: 2009-01-11, 15:37   

Heimatbuch mam na własność od kilkunastu dni, więc podczas tłumaczenia może coś jeszcze się znajdzie. :)
Ja również liczę na współpracę. Postaram się jeszcze dotrzeć do pewnego posiadacza Adressbuch Lauenburg/Pom :-D
Ja również liczę na współpracę, więc jakby gdybyś miał coś do odsprzedaży lub jakieś infomracje to przekaż mi :)
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-01-11, 16:15   

colinQ napisał/a:

Ja również liczę na współpracę ...

Mogę zadeklarować pełna współpracę i wymianę informacji, choć z Twojego Heimatu dość rzadko trafiam na jakieś ciekawe materiały. Rozumiem, że głównie interesuje Cię miasto, a nie cały dawny Kreis Lauenburg in Pommern.
Moim zdaniem Adressbuch, do którego masz możliwość dotrzeć, pozwoli na precyzyjne zlokalizowanie wytwórni Waltera Graffa. Publikując otrzymane informacje napiszemy, dzięki komu możliwe były te interesujące ustalenia.
 
 
colinQ 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 63
Skąd: Lębork
Wysłany: 2009-01-11, 16:52   

Hm... Rzadko? To zależy z jakiej dziedziny się szuka. Niektóre elementy są tutaj opisane dosyć szczegółowo, a niektóre pośrednio (jak np. Tabakfabrik W. Graff'a)

Nie powiem, powiat też mnie interesuję, ale skupiam się raczej na samym mieście. Zakres wiekowy z jakiego studiuję wszelkie informacje to 1850-1989 :)
 
 
colinQ 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 63
Skąd: Lębork
Wysłany: 2009-02-04, 12:22   

Witam.

Po przejrzeniu ksiąg adresowych:

Cytat:
Graff Walter - Tabakspinnerei u. Tabakhandlung - 1913
Graff Walter - Zigarren- u. Tabakfabrik - 1937
Graff Walter - Zigarrenfabrik Zigarren- und Tabakfabrik - 1937
Graff Walter - Kaufmann - Markt 7 - 1938


Jak widać Graff mieścił swą siedzibę przy Markt 7, ale co ciekawe na zdjęciach znajdują się przy Markt 7 banery Uhrmacher (zegarmistrz) Paul Schmidt.

Postanowiłem więc sprawdzić również p. Schmidt'a, bo możliwe, że Graff miał zakład wcześniej. I co mówią zapiski?

Cytat:
Schmidt Paul - Uhrmacher - Mühlenstraße - 1902
Schmidt Paul - Uhrmacher - 1913
Schmidt Paul - Uhrmacher - Markt 7 - 1938


Jak widać zapiski wskazują, że obaj panowie w tym samym czasie zameldowani byli w tm samym miejscu.

Dołączam w załączniku zdjęcie budynku przy Markt 7.

A073.JPG
Plik ściągnięto 38128 raz(y) 113,13 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-02-05, 12:53   

Cytat:
Graff Walter - Tabakspinnerei u. Tabakhandlung - 1913


Dziękuję za niezwykle precyzyjne ustalenia. Szczególnie interesująca jest informacja, że w kamienicy przy lęborskim Rynku znajdowała się Tabakspinnerei, czyli przędzalnia tytoniu. Liście tytoniu splatane były w formie sznura, którego odcinki zwykle zwijane były w funtowe rolki i w takiej postaci sprzedawane. Dołączona rycina pokazuje, jak wyglądało wnętrze takiej przędzalni.

Przędzalnia tytoniu.jpg
Plik ściągnięto 38088 raz(y) 33,94 KB

 
 
colinQ 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 63
Skąd: Lębork
Wysłany: 2009-02-05, 15:31   

Cieszę się, że choć troszkę mogłem pomóc. ;-)
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-02-05, 23:09   

colinQ napisał/a:
Cieszę się, że choć troszkę mogłem pomóc. ;-)


Troszkę...? Nadmierna skromność, przecież zlokalizowałeś wytwórnię tabaki, uznawanej za jedną z najlepszych na Pomorzu!
 
 
colinQ 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 63
Skąd: Lębork
Wysłany: 2009-08-14, 12:58   

Witaj E.Zimmermann,

Mam coś dla Ciebie, reklamę dot. fabryki Waltera Graffa. Pochodzi z lęborskiego kalendarza.
Jak widzisz, posiadał on również swój sklep przy Schulstrasse 5 (z tego co kojarzę stoi do dziś!).

graf-rekl.jpg
Plik ściągnięto 37470 raz(y) 114,05 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-08-14, 22:01   

colinQ napisał/a:
Witaj E.Zimmermann,

Mam coś dla Ciebie, reklamę dot. fabryki Waltera Graffa. Pochodzi z lęborskiego kalendarza.
Jak widzisz, posiadał on również swój sklep przy Schulstrasse 5 (z tego co kojarzę stoi do dziś!).


Świetna reklama - bardzo dziękuję. W zamian flaszeczka na tabakę firmy Waltera Graffa w całej okazałości.

Foto z książki Dietera Schadowskiego Rauch Schnupf & Kautabak Fabriken.jpg
Plik ściągnięto 37437 raz(y) 109 KB

 
 
colinQ 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 63
Skąd: Lębork
Wysłany: 2009-08-15, 07:43   

Ech... Marzy mi się taka. Wiem, że jedna taka w całości jest w Lęborku, ale brak szans, żeby ją nabyć.
Śliczna!
 
 
colinQ 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 63
Skąd: Lębork
Wysłany: 2009-12-12, 12:20   

Wiem, wiem... Spóźnione, ale co zrobić...?
Dopiero teraz dotarłem, więc wrzucam...
Treść usunąłem.



75115094.jpg
Plik ściągnięto 36864 raz(y) 38,52 KB

Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-12-12, 12:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-12-12, 12:29   

colinQ napisał/a:
Treść usunąłem.


Szkoda. Mogła być ciekawa.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl