Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdyńskie drapacze chmur
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-06-29, 21:24   Gdyńskie drapacze chmur

Sea Towers. Plan zagospodarowania przestrzennego wymuszał na inwestorze stworzenie ogólnodostępnego punktu widokowego. Niestety możliwości podziwiania widoków z gdyńskich wież nie ma. :-?

Czuję się w tej sprawie oszukany i nikt nie podnosi tego problemu.

sea towers.JPG
Plik ściągnięto 23782 raz(y) 33,21 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-06-29, 22:04   

Z tego co pamietam to ta sprawa zajmowal sie jeden z gdynskich radnych. Moze warto sie do niego odezwac?
 
 
A79 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 93
Skąd: Babie Doły
Wysłany: 2009-07-01, 18:46   Re: Gdyńskie drapacze chmur

villaoliva napisał/a:
Niestety możliwości podziwiania widoków z gdyńskich wież nie ma. :-?
Czuję się w tej sprawie oszukany i nikt nie podnosi tego problemu.

ale to jest tak, że wiesz, że nie ma, czy nie wiesz czy jest?

bo formalnie to musi być, wspólnota mieszkańców musi ustalić w jaki sposób można korzystać z tarasu, bo to przecież był warunek zgody na budowę. jeżeli wspólnota jeszcze tego nie zrobiła, to nie ma co czekać, choćby przez to forum można się skrzyknąć i obywatelsko ich naciskać.

(Google podpowiada, że radny PO Mariusz Bzdęga dwa lata temu działał w tej sprawie. wówczas ST były w budowie i padły tylko deklaracje ze strony Szczurka i Stępy)
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-01, 20:23   

Inwestor zwala odpowiedzialność na wspólnotę. Ciekawe ile czasu będzie podejmować ona decyzję i co będzie jeśli zdecyduje, że nie zgadza się na punkt widokowy.
Rozbiórka?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Chris 

Dołączył: 24 Sie 2008
Posty: 36
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-07-03, 00:40   

Niestety wykorzystano tutaj pewien kruczek prawny. Otóż taraz jest jak najbardziej ogólnodostępny, z tym że jedynie dla gości mieszkańców!

Prawda jest taka, że miasto dało de-facto wolną rekę inwestorowi, a ten to wykorzystał. Nie zrobiono osobnego wejścia dla turystów, osobnej widny, osobnych korytarzy itp. Teraz inwestor mówi, że wszystko zależeć będzie od wspólnoty, a ta jak można łatwo przypuszczać będzie przeciwna.
_________________
::: Inwestycje w Gdańsku
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-04, 06:04   

Będą kolejne drapacze. I to obok.

Dalmor do prywatyzacji

Cytat:
Gdynia zgodziła się, żeby tereny dziś opisane jako "przemysłowe" w planie zagospodarowania przestrzennego stały się terenami pod budownictwo mieszkaniowe oraz biurowe. Samorząd Gdyni zgadza się też, żeby docelowo na działce mogły powstawać wieżowce biurowo-mieszkaniowe. Taka zmiana wielokrotnie (co najmniej cztery razy!) zwiększy wartość Dalmoru. To jest doskonałą wiadomością dla resortu skarbu, który chce przeprowadzić prywatyzację Dalmoru jeszcze w 2009 r.


STokna.JPG
widok z Sea Towers
Plik ściągnięto 23692 raz(y) 28,33 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-05, 21:21   

Chociaż ST nie lubię to widoki są do pozazdroszczenia ...

Tall Ships Gdynia III20090703_90.JPG
Plik ściągnięto 23655 raz(y) 40,1 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-08, 10:28   

miczman napisał/a:
Z tego co pamietam to ta sprawa zajmowal sie jeden z gdynskich radnych


Rzeczywiście. Udało się dotrzeć do interpelacji radnego Mariusza Bzdęgi.

:arrow: Interpelacja 25 IV 2007

I fragment VIII SESJI RADY MIASTA GDYNI
23 maja 2007 roku


Cytat:
Prezydent Wojciech Szczurek: - Chciałbym zapoznać Wysoką Radę ze stanowiskiem samorządu może nie w sprawie bardzo istotnej, niemniej przykuwającej ostatnio uwagę opinii publicznej. Sea Towers to jedna z największych inwestycji tego rodzaju w Polsce, realizowana przez prywatną firmę „Invest Komfort”. To ambitne przedsięwzięcie budzi zrozumiałe, powszechne zainteresowanie i już przysparza Gdyni dobrej sławy. Ostatnio jednak z inicjatywy osób nie dość dobrze zorientowanych co do faktów, kwestii prawnych, toczy się dyskusja publiczna dotycząca statusu prawnego tarasu widokowego na jednej z wież kompleksu Sea Towers. Oto stanowisko samorządu w tej sprawie: „Budowa kompleksu usługowo – mieszkaniowego Sea Towers jest w pełni realizowana zgodnie z prawem, a więc ustawą prawo budowlane, uchwalona przez Radę Miasta Gdyni miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Śródmieście w Gdyni, rejon ulicy Hryniewieckiego, Waszyngtona i Alei Zjednoczenia – dzisiaj Jana Pawła II - oraz decyzją administracyjną o pozwoleniu na budowę. I tak, w myśl zapisu miejcowego planu zagospodarowania przestrzennego i pozwolenia na budowę inwestor zaprojektował i realizuje na najwyższej kondygnacji kompleksu Sea Towers taras widokowy. Tryb jego udostępnienia dla osób z zewnątrz nie jest określony ani w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ani w pozwoleniu na budowę. Zależeć będzie on wyłącznie od decyzji właścicieli tego kompleksu. Próby innej interpretacji zapisów są bezpodstawne i jałowe, świadczą o niedostatecznej wiedzy lub woli świadomego wprowadzenia w błąd opinii publicznej”.

Ad 9. M. Bzdęga- bardzo się cieszę, że Pan Prezydent poruszył już problem tarasu widokowego Sea Towers. Pierwszy wniosek klubu PO będzie dotyczył właśnie tej sprawy: „Szanowny Panie Prezydencie. W ostatnich tygodniach w trójmiejskich mediach toczy się dyskusja nad perspektywą zamknięcia dla mieszkańców Gdyni tarasu widokowego, usytuowanego na wyższej wieży...W związku z brawami na sali radny M. Bzdęga oświadczył: - Chciałbym, żebyśmy jednak stosowali zasady kultury osobistej w tym miejscu i byłoby bardzo dobrze, gdyby oceny wniosku formułowane byłyby po zakończeniu odczytu. Byłbym wdzięczny, gdybyście Państwo nie kierowali się emocjami i umożliwili mi odczytanie wniosku. Radny Bzdęga kontynuował odczytywanie wniosku: „...przy ulicy Hryniewieckiego 10 budynku Sea Towers. W dniu 20 kwietnia 2007 r. wysłałem do firmy Invest Komfort pismo, w którym zapytuję o wolę udostępnienia mieszkańcom Gdyni tarasu widokowego wieży Sea Towers. W odpowiedzi inwestor w żaden sposób nie ustosunkował się do mojego pytania wyjaśniając jedynie, iż jako developer buduje inwestycję na rzecz osób trzecich, które jako właściciele obiektu będą decydowały o sposobie dostępności do części wspólnych, do których należy taras widokowy ...”. – Czyli to, co powiedział Pan Prezydent – komentował radny – i nie ma co tutaj chichotać. Sprawa jest o tyle istotna, że na moje pytanie odpowiedzi wprost nie otrzymałem. Dalszy ciąg odczytywanego przez radnego Bzdęgę wniosku: „...W opinii klubu radnych PO w Gdyni brak jasnej deklaracji inwestora o woli udostępnienia jako przestrzeni publicznej tarasu widokowego Sea Towers wchodzi w konflikt z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i zgodnie z ustawą prawo budowlane istotne odstąpienie od zapisów planu pociąga za sobą konsekwencje prawne. Aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia i nieścisłości jakie powstały wokół sprawy, w imieniu klubu radnych PO zwracam się do Pana Prezydenta z wnioskiem o podjęcie rozmów z Invest Komfort, mających na celu wyjaśnienie udostępnienia jako przestrzeni publicznej tarasu widokowego wieży Sea Towers i poinformowanie radnych na najbliższej sesji RM o efektach podjętych działań”. -Czyli krótko mówiąc: wysłałem pismo, nie otrzymałem odpowiedzi, dlatego wnioskuję do Pana Prezydenta o podjęcie rozmów z Invest Komfortem i ostateczne wyjaśnienie sprawy. Jeżeli mnie, radnemu, nie odpowiedziano, to z pewnością Panu Prezydentowi udzieli się stosownych odpowiedzi. Jako załącznik przekazuję stosowne pisma, które otrzymałem i wysłałem.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-08-16, 22:49   

Gdyńskie Sea Towers gotowe

Cytat:
Budowa najwyższego apartamentowca w Polsce dobiegła końca - w piątek oficjalnie otwarto gdyńskie dwie wieże. W imprezie na tarasie widokowym na szczycie gmachu wzięli udział przedstawiciele inwestora - firmy Invest-Komfort, dziennikarze oraz architekci. W budynku część mieszkań jest już zajęta przez lokatorów.


Nie zająknięto się na temat ogólnodostępnego tarasu widokowego.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 888
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-09-13, 09:54   

No to już do dziennikarza pisać 8-)

A mieszkań zajętych jest chyba dość mało - wystarczy popatrzyć wieczorami jak dużo jest "ciemnych" mieszkań.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-10-17, 10:26   

Czekamy na taras na Sea Towers

Cytat:
(...) Sprawa była i jest niewygodna dla władz miasta. Invest Komfort jest dużą firmą, zlokalizowaną w Gdyni, płacącą tutaj podatki. Tak czy inaczej, zapis o ogólnodostępnym tarasie w planie zagospodarowania przestrzennego zmienił się w zapis o tarasie widokowym wyłącznie dla mieszkańców i ich gości.

Nasuwa się kilka pytań w tej sprawie:
Czy inwestor nie mógł na etapie projektowania zaplanować osobnej windy tylko dla zwiedzających?
Czy nie można by było umożliwić wjazdu windą na ostatnie piętro dla wszystkich, ograniczając dostęp do pozostałych pięter za pomocą kart magnetycznych, co jest szeroko stosowanym rozwiązaniem?
Czemu UM w żaden sposób nie interweniował w sprawie tarasu?
Czy osoby kupujące mieszkania w Sea Tower nie wiedziały o planie zagospodarowania przestrzennego, który wyraźnie wskazywał na publiczną dostępność tarasu?

Prawdopodobnie nie poznamy odpowiedzi i to, co nam zostaje, to podsumowanie strat, a te wbrew pozorom są znaczne.

Taras Sea Towers mógł stać się największa gdyńską atrakcją. Widok Zatoki Gdańskiej i miasta z dużej wysokości stałby się powodem, dla którego turyści, odwiedzający wyłącznie Gdańsk i Sopot, zajrzeliby również do Gdyni. Nawet jeśli opłaty za wstęp trafiałyby tylko do kieszeni wspólnoty, to z pewnością wizyta turystów nie ograniczyłaby się do wizyty na Sea Towers. Wzrosłoby zainteresowanie zwiedzaniem muzeum, akwarium czy okrętu ORP Błyskawica. Z pewnością wzrosłyby obroty gdyńskich restauratorów i kupców.

Być może nie wszystko jeszcze stracone i w przyszłym sezonie uda się wywalczyć taras dla mieszkańców i turystów. Nie można tylko dopuścić, by temat uległ zapomnieniu.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 888
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-10-17, 18:59   

Cytat:
tryb udostępnienia tarasu dla osób z zewnątrz nie jest określony ani w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ani w pozwoleniu na budowę. Zależeć będzie on wyłącznie od decyzji właścicieli tego kompleksu. Próby innej interpretacji zapisów są bezpodstawne i jałowe, świadczą o niedostatecznej wiedzy lub woli świadomego wprowadzenia w błąd opinii publicznej."


Ciekawe jak brzmi zapis w planie? :?:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-03, 11:14   

Jako jedna z "marud" (według pani rzecznik), zamieszczam info o osobliwej licytacji w miejskim teatrze ...

W Gdyni jedną z licytowanych (w ramach WOŚP) atrakcji w Teatrze Miejskim były dwa pięcioosobowe zaproszenia na oglądanie panoramy miasta z tarasu Sea Towers. Wejście na taras od samego początku budowy wież miało być dostępne dla wszystkich mieszkańców Gdyni. Na razie jednak jest to niemożliwe:



Mówi wiceprezydent Gdyni, Michał Guć. Nadzieja podobno umiera ostatnia, zwłaszcza, że ogólnodostępny taras jest zapisany w planie zagospodarowania i był przez władze mieszkańcom obiecany. Ale i tak wszystkie nadzieje mogą się skończyć na niczym:



Jak słychać na spełnienie wcześniejszych obietnic nie pozostaje nic tylko czekać… Albo wybrać się na licytację. A nuż los się uśmiechnie. Jest jeszcze jedna opcja - poszukać pięknych widoków gdzie indziej – radzi rzecznik gdyńskiego magistratu, Joanna Grajter:



Tylko czy gdyńskim marudom się ten pomysł spodoba…

źródło: Radio ESKA
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-02-03, 14:55   

Arogancja różnych rzeczników, czy innych urzędników względem obywateli sowicie opłacających ich utrzymanie jest dość często demonstrowana przez tych „na urzędzie”. Im dłużej trwają na swych stanowiskach – tym poczucie bezkarności większe.Czy to się maluczkim spodoba - nie interesuje ich.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-25, 07:40   

Błyskawiczne tempo kolejnego planu zagospodarowania ...

Plan dla pirsu: nowe Sea Towers, hotel i muzeum żeglarstwa

Cytat:
Plan zagospodarowania przestrzennego terenów w śródmieściu Gdyni został dołączony do planu środowej sesji rady miasta w trybie nadzwyczajnym.

- Zostały wypełnione wszystkie formalności, by teren mógł zostać sprywatyzowany. Gdynia nie będzie musiała wykupować terenów, które są uznane za publiczne, więc nie ma na co czekać - uzasadniał wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

Nie zgodził się z nim przedstawiciel opozycyjnego w radzie miasta PiS-u Marcin Horała, który wnioskował o zwołanie sesji nadzwyczajnej, podczas której rada zajęłaby się wyłącznie tą uchwałą. Jego wniosek został jednak odrzucony.

Zgodnie z przyjętym planem zagospodarowania obok biurowo-mieszkalnych Sea Towers może stanąć budynek o podobnej wysokości. Na tym terenie deweloper z grupy kapitałowej Ikea chce zbudować hotel.

Plan dopuszcza także możliwość wybudowania obiektu o wysokości 56 metrów oraz dwóch kolejnych, nieco niższych - 36 metrów.

(...)W planie pojawiły się też publiczne platformy widokowe, które zostały wpisane do planu na wniosek stowarzyszenia Gdynia SOS. Jedna z platform ma się znaleźć na szczycie nowego wysokościowca.

- W przypadku Sea Towers popełniony został błąd. Teraz został poprawiony, bo ewentualny inwestor będzie musiał przygotować niezależne windy, które zawiozą wszystkich chętnych na górę - cieszy się radny PO Mariusz Bzdęga.


O ile wiem, to platformy widokowe również były wpisane do planu zagospodarowania terenu Sea Towers. Ciekawe czy będzie powtórka z rozrywki?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl