Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stogi / Heubude
Autor Wiadomość
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-01-26, 22:13   

Rok budowy zachował się na Kręgu Kierunkowym. Słusznie udało się swojego czasu przekonać Arkadego, aby z tablicy usunął zapis "obiekt niemal w całości zasypany" :mrgreen:

Wnętrze oczywiście #upss! Pora zawrzeć znajomość z wenerologiem#, ale powoli, powoli....

Ktoś potrzebuje styropian, który "zagospodarował" bezdomny? :lol: Oddam w dobre ręce :lol: Jak nie, to wyląduje na śmietniku zaprzyjaźnionego terminalu DCT.

Zdjęcie0376.jpg
Plik ściągnięto 28336 raz(y) 72,3 KB

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-02-07, 14:08   

Wjechały buldożery na plac budowy DCT2... niestety, nawet władze nie wstawiły się za nami, aby chociaż nakazać pozostawienie tych obiektów na placu pomiędzy kontenerami.

My odnawiamy krąg dalej... znalazło się w środku masę styropianu, skradzione z budowy DCT1 około 2007 roku.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-02-08, 12:55   

http://www.trojmiasto.pl/...ach-n87516.html
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Bynio50 
wiarus


Wiek: 74
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 462
Skąd: Gdańsk /Piotrków Trybunalski
Wysłany: 2015-02-08, 17:40   

Ponury :brawo:
_________________
Ile głów ludzi,tyle zdań.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-02-09, 21:06   

I niech mi ktoś jeszcze sapnie, że nie szanuję także niemieckiej części historii Danziga :hihi:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-06-01, 21:34   

Czy ktoś posiada zdjęcia lotnicze dzielnicy Danzig-Stogi z lat 1920 - 1960? Próbujemy rozwiązać zagadkę najwyższej górki w okolicy Wilken Berg (17 metrów). Po wojnie nagle się skurczyła do 5-10 metrów i spłaszczyła. Prawdopodobnie na górze były jakieś fortyfikacje Baterii Wydmowej z 1919 r. Być może i nasz zaginiony drugi Krąg Kierunkowy, którego nadal szukamy w terenie... są wzmianki o linii frontu w tym miejscu w 1945 roku. Czyżby potem saperzy z LWP się bawili, wywalili bunkry czy też w nich było miejsce detonowania niewypałów z okolicy?
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2015-06-27, 21:30   

Hotel Kuracyjny


1920, Danzig-Heubude AK Kurhotel.JPG
aukcja
Pobierz Plik ściągnięto 1115 raz(y) 254,99 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2015-06-27, 21:41   

Nielegały rypią fundamenty i odkopują piwnice hali plażowej (na starej mapie występuje jako Strandhalle?) koło terminalu DCT. Już wykopali masę potłuczonych butelek, kufli, monet, nawet elementy niemieckiego radia. Słyszałem, że wychodzą tam także cegły angielskie, czyli pamiątka po wojskach okupacyjnych 1919-1920.

Obrys fundamentów jest dość spory, tak więc zapewne będą tam ryć do oporu :roll:

Zdjęcie0526.jpg
Plik ściągnięto 27385 raz(y) 107,55 KB

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2016-01-30, 12:14   

Legenda powraca. Prace przy przywróceniu do życia obiektu zabytkowego posuwają się naprzód... Danzig-Stogi, odkopany w 2015 r. przez nas krąg kierunkowy artylerii z 1911 roku. W środku ogrom ziemii, śmieci i sadzy. E tam, hobbyści zawsze dadzą radę. Zamurowane wejście powoli także skuwamy

Zdjęcie0731.jpg
Plik ściągnięto 26485 raz(y) 21,86 KB

Zdjęcie0729.jpg
Plik ściągnięto 26485 raz(y) 23,69 KB

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
rispetto 
sapiens

Dołączył: 17 Cze 2008
Posty: 66
Skąd: stąd
Wysłany: 2016-02-24, 11:16   

Kriegsgefangenenlager Danzig-Troyl (przynajmniej tak podpisana) nie znalazłem odpowiedniejszego wątku

Kriegsgefangenenlager Danzig-Troyl.jpg
Plik ściągnięto 26214 raz(y) 33,69 KB

 
 
 
Anker 

Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 36
Skąd: Gdańsk
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2016-02-29, 22:45   

Winkelberg. wg. Wikimapii wzniesienie ma 19,2 m.n.p.m.
http://wikimapia.org/#lan...721894&z=17&m=b
Schron istniał do przełomu lat 60/70 ub. wieku kiedy to został wysadzony najprawdopodobniej z tego powodu że znalazł się na trasie planowanego wykopu pod rurociąg z Rafinerii do Portu Północnego.Dalsza trasa rurociągu miała biec między likwidowanymi polami irygacyjnymi a mokradłami które wtedy rozciągały w lesie aż do terenu zajmowanego przez wojsko. Teren Wojskowy rozpościerał się zaraz za magazynem amunicyjnym baterii Z 1919r Można przypuszczać że ambitny plan przerósł projektantów i w rezultacie musiano poprowadzić rurociąg obecną trasą.
Schron był bliżniaczo podobny do tego przy plaży w którym ostatnio mieściła się pijalnia piwa.
Z tego co pamiętam obiekt był w bardzo dobrym stanie, wewnątrz nie miał żadnych uszkodzeń od wybuchów pocisków itp.Przypuszczam że fragmenty tego obiektu po wysadzeniu nie zostały usunięte jak pierwotnie planowano tylko spoczywają gdzieś w pobliżu zagrzebane w piasku.
Działa na znikających podstawach.
Nie był to aż taki wielki rarytas jak to sugeruje Tablica.
Tego typu rozwiązanie było stosowane naprawie wszystkich kontynentach a w czasie budowy danzigiej baterii było już nieco przestarzałe.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Znikaj%C4%85ce_dzia%C5%82o
https://www.google.pl/sea...rce=univ&sa=X&v
https://www.youtube.com/watch?v=MUmkb_g7cx4

Stogi.jpg
Plik ściągnięto 26147 raz(y) 19,99 KB

 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2016-03-01, 19:58   

Aaa, to jest rozwiązanie zagadki. A tyle się nad tym głowiliśmy... fragmenty i tak pewnie z czasem odkopiemy, chcemy zobaczyć czy nie zostało coś głębiej :)

Na tym zdjęciu sprzed wojny widać coś w lesie w okolicach tego wzgórza. Po prawej. To ten obiekt?
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Anker 

Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 36
Skąd: Gdańsk
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2016-03-03, 19:05   

Poszukiwany schron najprawdopodobniej znajdował się na końcu widocznej na zdjęciu drogi widocznej na zdjęciu pod postacią ukośnej jasnej krechy. Na zdjęciu satelitarnym pozostałości drogi widać od punktu oznaczonego jako Stacja Pomiarowa AM2 w kierunku Winkelbergu.
Z tym kopaniem raczej dał bym sobie na luz, wzgórze na tej mapie ma 19,2 m wysokości
http://amzpbig.com/maps/1...lmunde_1916.jpg
a na mapach współczesnych tylko 12,5 m.
http://mapy.geoportal.gov...ns=acShowWgPlot
Geoportal -> Raster
Na rosyjskiej mapie wojskowej jest podana wysokość 18,8m ale mapa została sporządzona w latach pięćdziesiątych ub. wieku. Co ciekawe na wzgórzu są dwa tajemnicza oznaczenia. Czy są to punkty zaznaczające położenie jakiś obiektów wojskowych? Trzeba będzie trochę poszperać.
http://www.mapywig.org/ka...0/danzig_02.jpg
Jak widać wzgórze zmniejszyło się o jakieś 6,5 metra tak więc zapowiada się jak już niezłe kopanie no i trzeba mieć na względzie sytuacje do jakiej doszło na początku lat 90siątych kiedy to pożar wrzosowiska porastającego dawne pola irygacyjne spowodował eksploaje zarytych w gruncie niewybuchów.Na polach bitwy pod Sommą od zakończenia i WŚ do dzisiaj zginęło już ponad 80 osób.
Życzę powodzenia w wykopkach
http://www.herder-institu...Heubude%2C+Kr.+
Wpisać Danzig Heubude
 
 
Anker 

Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 36
Skąd: Gdańsk
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2016-03-03, 19:42   

Na rosyjskiej mapie wojskowej wartownie nr. I i IV na Westerplatte są oznaczone identycznie jak obiekty na Winkelbergu. Dwa ? Dałbym się pokroić ze był tam tylko jeden. Nawet wlazłem na dach tego schronu, przy zejściu rozdarłem nowe "originały" z Baltony stąd dobra pamięć tego miejsca,
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2016-03-03, 21:33   

Dzięki za tak konkretne informacje :flaga:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl