Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Karta meldunkowa 1940r
Autor Wiadomość
mama65 
mama65

Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 4
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-12-09, 17:22   Karta meldunkowa 1940r

Witam, ostatnio udało mi się rozmawiac z archiwistą z Poznania. Udostepnił mi karte meldunkową przodka z Gdyni. Niestety cała wypisana jest po niemiecku. Dodatkowo w pozycji obywatelstwo jest stempel III Rzeszy i nakreślone maszyną do pisania na tym stemlu V.D.. Z historii wiem, ze oba napisy sa w sprzeczności.
A tu oba sa jeden na drugim.
Jak rozumieć ten wpis. Czy przodek był Deutsche Reich czy V.D.?
Pozdrawiam
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-12-09, 18:14   

Przecież VD oznacza Deutsche Volksliste, zatem nie za bardzo rozumiem w czym problem :hmm:

Cytat:
W 1941 roku zarządzeniem Heinricha Himmlera wprowadzono instytucję niemieckiej listy narodowościowej - Deutsche Volksliste (potocznie używano skrótu VD). Ustanowiono cztery grupy obywateli niemieckich: aktywni Niemcy, bierni Niemcy, osoby pochodzenia niemieckiego częściowo spolonizowane ale "ciążące ku niemieckości" oraz "spolszczeni Niemcy". Odmowa podpisania listy była często powodem wysiedlenia, konfiskaty majątku lub aresztowania. Dla poszczególnych grup VD obowiązywały różne kolory ausweisu - I i II grupa posiadała dowody barwy niebieskiej, III - czerwonej, IV - zielonej.

źródło

A tak przy okazji: przypadkiem nie posiadasz zdjęcia owego dokumentu?
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
mama65 
mama65

Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 4
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-12-09, 22:39   

Witaj, posiadam ten dokument. To wszystko co napisałes juz wiem, problem tkwi w tym, ze:
Stempel jest Deutsche Reich- co to znaczy? Napisz jak Ty to rozumiesz. Ja rozumiem, ze urodził sie w Rzeszy Niemieckiej, czy miał obywatelstwo Rzeszy?
Na tym stemplu w jego srodku jest napisane maszyną do pisania V.D. - jak to mam tłumaczyc? Uważam ze oba napisy sie wykluczaja.
Czy ten przodek to Niemiec, czy tez Polak Volksdeutsch? Nie potrafimy tego odczytac....
pzdr
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-12-09, 22:50   

Ja rozumiem to tak: obywatel Rzeszy Niemieckiej wpisany na niemiecką listę narodowościową. Pozostaje teraz ustalić na którą konkretnie, ale to jest do zrobienia w gdyńskiej filii Archiwum Państwowego w Danzigu.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
mama65 
mama65

Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 4
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-12-09, 22:58   

AP Gdynia twierdzi, ze liste ma niekompletną, a mojego dziadka tam nie ma w tym co im zostało. Dziadek pochodził z Wejherowa. :-)
 
 
 
mama65 
mama65

Dołączyła: 09 Gru 2012
Posty: 4
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-12-10, 09:07   

feyg napisał/a:
Pozostaje teraz ustalić na którą konkretnie, ale to jest do zrobienia w gdyńskiej filii Archiwum Państwowego w Danzigu.


Byc moze mozna to odczytac z tej karty, jednak ja nie znam sie na tych oznaczeniach. Przy stemplu jest data jak dla nas laikow 1.12.1940 roku.Wtedy chyba nie było jeszcze VL?, jakies sygnatury, dopiski ołówkiem- masakra.
Jeśli mozesz spojrzeć? To przesle na PW. Dodatkowo na tych kartach jest napisany kolor- babcia ma niebieski a dziadek biały. Nie wiem czy ma to znaczenie.
pzdr
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-12-10, 11:40   

Tak ten fragment wspomnianej karty wygląda:

obywatelstwo.jpg
Plik ściągnięto 15233 raz(y) 45,78 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl