Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stężyca / Stendsitz
Autor Wiadomość
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 66
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-12-19, 23:18   Stężyca / Stendsitz

W zimowej szacie.

Aukcyjna - Allegro nr.2005946019.jpg
Plik ściągnięto 23995 raz(y) 48,14 KB

 
 
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 66
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-03-21, 21:36   

Z obiegu 1906 roku.

Aukcyjna - Allegro nr. 3115560154.jpeg
Plik ściągnięto 22653 raz(y) 105,52 KB

 
 
tomasith 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 56
Skąd: Kartuzy
Wysłany: 2014-09-22, 21:48   

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich





 
 
 
darekzwara1 
darioaries

Dołączył: 29 Lis 2015
Posty: 3
Skąd: Stezyca
Wysłany: 2015-11-29, 21:12   Stężyca/Stendsitz

Czy jest ktos moze w posiadaniu dokladniejszych informacji na temat ludnosci Stezyckiej sprzed pierwszej wojny i zaraz po niej. NIe moge doszukac sie rodziny ktora zamieszkawila jej tereny w tym okresie.

PB2302071.JPG
czesc dokumentu potwierdzajacego pochodzenie
Plik ściągnięto 20419 raz(y) 108,15 KB

_________________
darioaries
 
 
 
tomasith 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 56
Skąd: Kartuzy
Wysłany: 2015-11-30, 14:29   

a co byś więcej chciał wiedzieć? ten dokument to poświadczenie ślubu. masz w nim wypisanych rodziców pana młodego (Joseph Zwarra i Faustine dd Pinker) i panny młodej (Johann Borowka i Julianna Stroik)
 
 
 
darekzwara1 
darioaries

Dołączył: 29 Lis 2015
Posty: 3
Skąd: Stezyca
Wysłany: 2015-12-02, 13:49   

Witam i to wlasnie Pan mlody jest moim pradziadkiem ktory zaraz po slubie w 1919 roku znalazl sie w miejscowosci 'Bornig' w okolicach Dusseldorfu i tam urodzil sie moj dziadek i jego starsza siostra co jest zapisane w dalszej czesci tego dokumentu. Niedlugo po narodzinach dziadka jego ojciec (Pan mlody z dokumentu) zginal w kopalni tam w Niemczech jego zona z moim dziadkiem i jego sisotra wrocili do Polski dokladnie do Wesior gdzie wyszla za maz po raz drugi. Moj dziadek (syn Pana mlodego z dokumentu) przeprowadzil sie do nas do Stezycy w latach 1990 i tam umarl wogole nieswiadomy ze jego tata i cala rodzina pochodza wlasnie z tej miejscowosci nigdy o tym nie mowiono tylko bylo wiadomo ze dziadek urodzil sie w Niemczech. Ja ten dokument wraz z moim tata odnalazlem dlugo po smierci dziadka i poszperalem wlasnie odkrywajac ze korzenie mojego taty wywodza sie ze Stezycy to zarowno on jak i jego rodzenstwo przecierali oczy ze zdumienia . Jest jednak nadal mnostwo pytan na ktore chcialbym znac odpowiedz a mianowicie skoro moj pradziadek (Pan mlody z dokumentu) mieszkal w Stezycy w 1919roku i przed wraz z cala rodzina znalazlem slad ze mieszkalo tam tez 5 jego rodzenstwa oraz rodzice ze nie wspomne o kuzynostwie to dlaczego jak moj tata sprowadzil sie do Stezycy w latach 1970 to byl jedynym mieszkancem o nazwisku Zwara czy to ma zwiazek z traktatem wersalskim i przejsciem tych ziem na strone Polska w 1919 roku? Czy to znaczy ze mieli pochodzenie raczej pruskie niz polskie i w wyniku tych zmian opuscili albo musieli opuscic ta miejscowosc? Gdzie mogli mieszkac w samej Stezycy czy jakiejs wiosce nalezacej do gminy/parafii? Ale jezeli mieliby korzenie pruskie to dziwne ze nalezeli do kosciola katolickiego co jest w dokumencie zawarte..No juz wiem ze takich rzeczy jak to co czym sie zajmowali sie nie dowiem zreszta stanowili klase robotnicza a tego raczej w dokumentach zadnych nie bedzie. Najbardziej zastanawia wlasnie mnie fakt dlaczego kompletnie nikt nie pozostal w Stezycy. Dlaczego mama mojego dziadka nigdy mu nie powiedziala o jego korzeniach i po powrocie do Polski z Niemczech spolszczyla jego nazwisko i imiona ( w dokumentach jest August Liborius Zwarra a zmienila mu w pozniejszych dokumentach na Augustyn Zwara). Jak jest mi Pan w stanie pomoc rozwiklac chociaz jedno z nurtujacych mnie pytan bede wdzieczny jest to dla mnie wazne poki co wszystko czego sie dowiedzialem to wylacznie oparte jest na informacjach znalezionych w internecie a tego niewiele jest. Pozdrawiam

PB230218.JPG
Potwierdzenie narodzin mojego dziadka w miejscowosci Bornig
Plik ściągnięto 20362 raz(y) 106,56 KB

_________________
darioaries
 
 
 
tomasith 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 56
Skąd: Kartuzy
Wysłany: 2015-12-05, 12:07   

Piszesz, że:
1) Twój pradziadek (pan młody z powyższego aktu ślubu), Johann Zwarra, urodził się i mieszkał w Stężycy przed I wojną (więc pod zaborem pruskim);
2) Twój pradziadek, po I wojnie, przeprowadził się do Niemiec- tam urodził się jego syn- Twój dziadek: August Liborius, również Zwarra
3) po powrocie do Polski (międzywojnie jak rozumiem? zaraz po śmierci pradziadka), matka Twojego pradziadka zmienia imię swojego syna na Augustyn; nazwisko zmienia się na Zwara

Z mojej wiedzy (jestem genealogiem-hobbystą) sądzę, że:
Twój pradziadek żył pod zaborem pruskim- prowincja Rzeszy Prusy Zachodnie. W związku z tym czemu dziwi Cię fakt, że posiadał "zniemczone" nazwisko (pisane przez 2x "r")? Pracownicy USC zazwyczaj byli Niemcami. Pisali nazwiska przeróżnie- czasem tak jak słyszeli: zapisywali wersję fonetyczną ze znanego im języka- niemieckiego (np. Marszałkowski - Marschalkowski, Kwidzyński - Quidsinski, Szymichowski - Schimichowski). Czasem dodali literkę to tu, to tam. Czasem odjęli. I tak powstawały w zapisie, w dokumentach, "nowe" nazwiska. Zwróć uwagę, że do dziś to widać. Nawiązując do powyższego przykładu Szymichowskich - są też np. Szymikowscy. Kolejny przykład: Brylowscy, Brilowscy, Brillowscy. To jedynie wariancja tego samego nazwiska- zniekształconego przez urzędników różnych administracji (Prusaków, Polaków- potem Polaków-komunistów, którzy wyzbywali się na siłę wszystkiego niemiecko-brzmiącego). Zwara mogło przekształcić się w Zwarra, by następnie powrócić do oryginalnej pisowni (może przodkowie wiedzieli, że piszę się przez jedno "r"- dlatego powrócili do starej pisowni). To samo jest z imionami: pod pruską administracją nadawano imiona niemieckie/niemiecko-brzmiące. Więc Franciszek to Franz, Antonii to Anton, Leon to Leo no i August to Augustyn. Zdarzały się oczywiście imiona typowo polskie/słowiańskie- ale te za to "latynizowano" lub również zapisywano fonetycznie- "z niemiecka" (Stanisław=Stanislaus; Władysław=Vladislaus/Vladislav, Bronisław=Bronislaus/Bronislav).
Twój dziadek urodził się w Niemczech- więc w Rzeszy. To jakie miał otrzymać imię? Niemieckie.
Które potem jego matka/Twoja prababka, po powrocie do wolnej już II RP, spolszczyła (imię, jak i nazwisko). Bo mogła. Bo zapewne czuła się Polką. Zapiski o zmianie nazwiska występują często w księgach parafialnych. Głównie w okresie II RP. Następnie "zniemczane" są nazwiska polsko-brzmiące, ale Niemców (to w trakcie okupacji-wcielenia Pomorza do III Rzeszy- zazwyczaj były to dzieci zapisanych do partii nazistowskiej). Kolejna fala to już PRL- gdzie nazwiska dzieci urodzonych jeszcze za zaboru spolszczano. Nie patrzyłbym na wyznanie- wśród Niemców także zdarzali się katolicy, a wśród Polaków- ewangelicy (choć moim zdaniem były to znikome procenty w obu przypadkach- to dyskusyjny temat).
Odnośnie pytania czemu Twój ojciec był po 50 latach jedyną osoba w Stężycy o nazwisku Zwara- nie wiem. Wytłumaczeniem może być emigracja (na Twoim przykładzie to widać). 2 wojny światowe po drodze. Może ktoś był niepłodny i nie przekazał nazwiska dalej. Wiele możliwości. Jak patrzę na swoje "gniazdo rodzinne" to do dziś mieszka tam część potomków ludzi sprzed 2 wieków. Część ludzi/nazwisk jedynie "przewijała się" przez wieś na przestrzeni dziesięcioleci- by osiąść obecnie gdzieś indziej. Inne familie wymarły zupełnie (nawet dosyć niedawno- 2-3 dekady temu - a były tam przecież od setek lat!).
Życzę Ci powodzenia w odkrywaniu rodzinnej historii- to zajęcie przynoszące wiele emocji.
 
 
 
tomasith 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 56
Skąd: Kartuzy
Wysłany: 2015-12-05, 12:08   

A odnośnie tego, że dziadek nie wiedział, że jego ojciec pochodzi ze Stężycy: jak sam wspominasz, prababka wyszła ponownie za mąż. Może nie mówiło się o 1-wszym mężu w domu (zazdrość?). A dzieci były na tyle młode, że 2-ego męża zaakceptowały jako ojca i nie dociekały.
 
 
 
bartoszb 

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 34
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-12-06, 15:23   

A Twój pradziadek to aby nie był brat, albo chociaż kuzyn ojca Brunona Zwarry, z Sikorzyna?
 
 
 
tomasith 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 56
Skąd: Kartuzy
Wysłany: 2015-12-06, 16:39   

wszystkim chcącym dociec swoich rodzinnych korzeni polecam odwiedzić stronę pomorskiego towarzystwa genealogicznego i skorzystać z wyszukiwarki.
Brunon Zwara to nie rodzeństwo w/w. Sikorzyno podlegało pod USC Szymbark. tam też znajdziesz jego metryki.
 
 
 
darekzwara1 
darioaries

Dołączył: 29 Lis 2015
Posty: 3
Skąd: Stezyca
Wysłany: 2015-12-09, 23:05   

Dziekuje za informacje o PTG bardzo pomocne informacje jezeli istnieja podobne bazy to bede rowniez wdzieczny za nazwe strony internetowej. MOj przodek nie byl krewnym Brunona Zwara.
Jezeli chodzi o emigracje to jest to dla mnie zrozumiale tylko ze sytuacja miala miejsce w odniesieniu mojego pradziadka zaraz po pierwszej wojnie kiedy to na mocy traktatu wersalskiego ziemie prus w tym Stezyca przeszly we wladanie Polski.
_________________
darioaries
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2015-12-10, 16:11   

darekzwara1 napisał/a:
Czy to znaczy ze mieli pochodzenie raczej pruskie niz polskie i w wyniku tych zmian opuscili albo musieli opuscic ta miejscowosc?


Na mocy traktatu wersalskiego mieszkańcy przyznanego Polsce terenu należącego wcześniej do Prus mogli bez względu na pochodzenie zostać w Polsce i otrzymać obywatelstwo polskie (tracąc obywatelstwo niemieckie) lub wyjechać do Niemiec i nadal mieć obywatelstwo niemieckie. Wbrew obiegowym opiniom nieufność do polskich rządów była dość duża i może Twój przodek wolał postawić na to, co już znał.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl