Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Walki na początku maja 1945
Autor Wiadomość
Adalbertus 

Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-04-10, 11:22   Walki na początku maja 1945

Witam
na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Kmiecinie można zobaczyć kilkanaście nazwisk z datą śmierci w dniach 6 - 9 maja 1945 r.
Polegli oni w walce w rejonie Nowego Dworu Danzigiego ( te dane potwierdzają się w dokumentach archiwów rosyjskich) - ale z kim ?
Wiadomo, że na Mierzei Wiślanej boje trwały praktycznie do 9 maja, ale dotąd nie spotkałem wzmianek o walkach w okolicy Nowego Dworu Danzigego w tym właśnie czasie.
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
 
 
 
Arek2 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 28
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2012-04-13, 20:29   

Zdarzało się, że niektórzy ranni umierali już po zakończeniu walk.
 
 
 
Adalbertus 

Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-04-13, 21:11   

Arek2 napisał/a:
Zdarzało się, że niektórzy ranni umierali już po zakończeniu walk.

Stwierdzenie dość odkrywcze, ale niczego nie wnosi do omawianej historii.
Ci żołnierze polegli w walce i potwierdzają to frontowe dokumenty o stratach bezpowrotnych Armii Czerwonej ( o czym zresztą wspominałem inicjując temat).
 
 
 
Arek2 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 28
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2012-04-14, 15:27   

Nie znam tych terenów i szczerze mówiąc mnie nie interesują. Ale chciałem pomóc. Nie twierdzę, że powód, który podałem jest jedynym, ale mogę Ci kilka takich przypadków wymienić z własnej okolicy.

Twoim zdaniem żołnierze, którzy zmarli w wyniku odniesionych ran byli chowani na osobnych cmentarzach?

Poza tym czy skoro mogli zginąć na MW to nie mogli być pochowani w NDG? Z mojej miejscowości ekshumowano kilka lat po wojnie poległych żołnierzy i przeniesiono na cmentarz położony kilkanaście kilometrów dalej.
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-04-14, 19:31   Re: Walki na początku maja 1945

Adalbertus napisał/a:
Witam
na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Kmiecinie można zobaczyć kilkanaście nazwisk z datą śmierci w dniach 6 - 9 maja 1945 r.
Polegli oni w walce w rejonie Nowego Dworu Danzigiego ( te dane potwierdzają się w dokumentach archiwów rosyjskich) - ale z kim ?


Frapujące. A może...zmarli w wyniku jakiegoś ostrzału artyleryjskiego..? Pytanie jednak do specjalistów, czy...
a) resztki oddziałów niemieckich na Mierzei Wiślanej dysponowały czymkolwiek, co mogłoby ewentualnie dosięgnąć Nowego Dworu i okolic,
b) ...w ogóle to miało sens :) .

Pod koniec kwietnia 1945 r. samoloty kursujące na uruchomionej trasie lotów cywilnych Danzig-Warszawa (via Olsztyn) były ostrzeliwane jeszcze przez Niemców, oczywiście bez większych strat. Ale jednak.

To oczywiście pierwsze, co mi wpadło do głowy :)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2012-04-14, 21:27   Re: Walki na początku maja 1945

Pepo napisał/a:
(...) Frapujące. A może...zmarli w wyniku jakiegoś ostrzału artyleryjskiego..?

A może... na pole minowe wleźli?
Ostatnio zmieniony przez ezet 2012-04-14, 21:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-04-14, 21:37   

To tylko gdybanie, ale jest możliwe, że jacyś uzbrojeni mieszkańcy ND zemścili się na grabiących - gwałcących sołdatach.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2012-04-14, 21:46   

Krzysztof napisał/a:
To tylko gdybanie, ale jest możliwe, że jacyś uzbrojeni mieszkańcy ND zemścili się na grabiących - gwałcących sołdatach.


Albo tych sołdatów odstrzelił krasnyj komisar... Oczywiście to też tylko gdybanie :-D
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2012-04-15, 00:29   

Mogło także dojść do starcia czerwonoarmistów z maruderami niemieckimi lub nawet z robotnikami przymusowymi.
_________________
Jeśli na ścianie widzisz białego szczura a w oknie odwróconego kota , to wiedz że coś się dzieje.
 
 
Adalbertus 

Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-04-15, 11:10   

Arek2 napisał/a:
Nie znam tych terenów .....
Twoim zdaniem żołnierze, którzy zmarli w wyniku odniesionych ran byli chowani na osobnych cmentarzach?

Poza tym czy skoro mogli zginąć na MW to nie mogli być pochowani w NDG? Z mojej miejscowości ekshumowano kilka lat po wojnie poległych żołnierzy i przeniesiono na cmentarz położony kilkanaście kilometrów dalej.

Armia Czerwona nie chowała osobno poległych w boju i zmarłych od ran ( lub chorób lub otrucia). W niektórych przypadkach urządzano oddzielne cmentarze dla oficerów oraz podoficerów i szeregowyych (Wrocław, Cybinka)
Żołnierze radzieccy którzy zginęli na Mierzei Wiślanej są pochowani w Krynicy Morskiej - cmentarz pod latarnią morską.
Ci pochowani w Kmiecinie polegli w szeregu miejscowości, ale mnie interesują ci, których ekshumowano po wojnie w Nowym Dworze Danzigim i jego bezpośredniej okolicy i przeniesiono na cmentarz w Kmiecinie.
Jest to 14 żołnierzy 399 Nowozybkowskiej Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład 42 Korpusu piechoty 48 Armii . Jest ich trochę za dużo jak na przypadkową strzelaninę czy otrucie spirytusem metylowym, poza tym zginęli w okresie kilku dni.
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, ale najbardziej jestem zainteresowany informacjami o walkach - jeśli taki miały miejsce w tym czasie i w tej okolicy.
Pozdrawiam
 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-04-15, 11:35   

Adalbertus napisał/a:
Jest to 14 żołnierzy 399 Nowozybkowskiej Dywizji Piechoty,

Jest niewykluczone, że jakaś jednostka niemiecka jeszcze wtedy próbowała się przedrzeć na Mierzeję, a Armia Czerwona im stanęła na drodze.
Jeśli tak było to mała szansa na poznanie szczegółów. Niemcy z pewnością wszyscy zginęli, a Czerwonoarmiści rzadko spisywali wspomnienia :-/
 
 
Adalbertus 

Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-16, 10:48   

Wracam do tematu.
Czerwonoarmiści rzeczywiści rzadko wspisywali wspomnienia - prowadzenia jakichkolwiek pamiętnków w czasie wojny było surowo zabronione, ale są dokumenty jednostek, które walczyły.
Otóz okazuje się, że 399 Zubkowska Dywizja Piechoty Armii Czerwonej wojowała z Niemcami na Żuławach do samego końca wojny w rejonie na południe od Szkarpawy.
Wzajemne ostrzeliwanie się przerwano o godz. 24:00 w noc z dnia 8 na 9 maja 1945 r.
9 maja o godz. 9:00 Niemcy wywiesili białe flagi i wysłali parlamentarzystów. W ciągu dnia 399 dywizja w skladzie 1345, 1343 i 1348 pułków piechoty wzięła do niewoli :

1328 żołnierzy i oficerów
47 karabinów maszynowych
73 automaty
1700 karabinów
1 radiostacje
67 pistoletów
65 wozów konnych
114 koni
17 samochodów.

Źrodlo - wojenne archiwa Federacji Rosyjskiej
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-05-16, 18:30   

Bardzo ciekawe!

Adalbertus napisał/a:


Źrodlo - wojenne archiwa Federacji Rosyjskiej


A dokładniej które archiwum/-a? Pytam z zawodowej ciekawości :)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-05-16, 21:45   

Adalbertus napisał/a:
Otóz okazuje się, że 399 Zubkowska Dywizja Piechoty Armii Czerwonej wojowała z Niemcami na Żuławach do samego końca wojny w rejonie na południe od Szkarpawy.

:pada:
Ciekawe, czy ta "399 dywizja" działała w okróżeniu, czy był to wysunięty na południe przyczółek "Mierzejowej" armii?
 
 
Adalbertus 

Dołączył: 10 Kwi 2012
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-05-17, 06:15   

Pepo napisał/a:
Bardzo ciekawe!


A dokładniej które archiwum/-a? Pytam z zawodowej ciekawości :)


Centralne Archiwum Ministerstwa Obrony w Podolsku pod Moskwą.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl