Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2008-06-12, 08:50
Hotel obok baszty Łabędź
Autor Wiadomość
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-13, 14:55   

No, ja się nie zgadzam, że tak było ZAWSZE. Ja myślę, że gdzieś od rewolucji francuskiej czy szerzej oświecenia zaczęło występować zjawisko artystów którzy wyprzedzali epokę i byli odrzucani przez opinio communis (którą sami z kolei pogardzali jako motłochem i filistrami). Jakoś nie wydaje mi się, żeby np. Michał Anioł Buonarotti czy inny Bramante spotykał się z takimi reakcjami...
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-06-13, 15:06   

Oj, spotykali się. Na pewno nie na taką skalę, ale spotykali się. Poza tym, akurat oni mieli bardzo możnych mecenasów, a nie możemy zapominać, że wtedy sztukę uprawiało się właściwie tylko na wyraźne zamówienie. ,Muskularne postaci Michała Anioła nie przysporzyły mu początkowo zachwytu władz kościelnych, a to one właśnie składały gros zamówień na dzieła sztuki. Naprawdę, myślę, że to ludzka cecha od zarania dziejów, wynikająca ze strachu przed nieznanym. Zresztą, nie mamy dowodów na to, czy społeczeństwo było zachwycone w istocie działami Leonarda, Michała Anioła, Bramantego itd. Zapewne podziwiało ich w momencie kiedy już byli sławni i uznani przez mecenasów, możnych i Kościół. A wcześniej? Trudno powiedzieć, ja obstawiam, że nie.
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-13, 15:14   

Nie napisałem że projekt jest jak praca ucznia z podstawówki, tylko że szczyt tych "kamienic" jest w formie dwóch linii, z których narysowaniem radzą sobie bez trudu uczniowie na zajęciach ZPT, a niektórym wybitnym tą zdolność udaje się posiąść już w wieku przedszkolnym :mrgreen: co jest akurat prawdą.
 
 
 
pszekliniak 
mgr Kopciografik


Wiek: 44
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 136
Skąd: Reichskolonie Danzig
Wysłany: 2008-06-13, 15:22   

Więc tym samym zakładasz, że tych architektów nie stać na bardziej pogięte kreski? Moim zdaniem te szczyty mają swoje uzasadnienie. I to, że przedszkolak poradzi sobie z ich narysowaniem niczego nie dowodzi. Dlaczego proste ma znaczyć łatwe, a tym samym słabe?
 
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-13, 15:33   

Zakładam, że prostota tego projektu jest zgodna z tendencją dzisiejszej architektury. Narysować pare kresek i wciskać ludziom, że się jest wielkim artystą. Przepraszam ale wolę pięknie rzeźbione kamienice np. w Nowym Porcie niż "osiedle kamienice nad motławą" czy lastadię. Tak samo jak wolę pieknie rzeźbiony dworzec Główny od dworca we Wrzeszczu. I myślę, że prostota projektu idzie w parze najpierw z trudnością(łatwoscią) jego zaprojektowania a potem wykonania(patrz czasochłonna kamieniarka contra szybka betonowa fasada oklejona klinkierem). Czyli byle najtaniej, byle najszybciej.
 
 
 
kwidzin
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-13, 15:50   

Gulden, tego typu pretensje należy chyba kierować do inwestorów.
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-13, 15:54   

Nie wiem czy do kogokoliwek można mieć pretensje. Prawa rynku tworzą taką sytuację inwestror wymaga tanio i szybko - architekt według jego wymagań projektuje.
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-13, 16:08   

Gulden napisał/a:
Przepraszam ale wolę pięknie rzeźbione kamienice np. w Nowym Porcie niż "osiedle kamienice nad motławą" czy lastadię.

Gulden, a gdzie są owe kamienice? U mnie na ulicy są całe dwie, w tym jeden narożnik. I na Oliwskiej jest jedna na której można oko zawiesić. Wydawało mi się, że nieźle znam swój grajdołek, ale okazuje się że nie.
Bajdełejem, kamienice i budynki nie są "rzeźbione" :-D
Każdy styl w sztuce ma swój czas. Podskórnie czuję, że kochasz eklektę. Eklektyzm jest inaczej określany jako bezstylowość. Powtórzę się, ale uważam, że projekt Hyltona, to jedna z lepszych prezentacji w ostatnim czasie.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-06-13, 16:10   

W dawnych czasach im kto bogatszy tym piekniejszą miał fasadę.

Jaki my teraz kryzys mamy, że wszystko jest proste, szklano - aluminiowe :idea:
I jeszcze oszczędza sie na prundzie. Okna muszą być wielkie by dużo światła było. :hihi:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-13, 16:18   

villaoliva napisał/a:
W dawnych czasach im kto bogatszy tym piekniejszą miał fasadę.

I większe okna. Szkło i sól były na wagę złota.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-06-13, 16:19   

Może ktoś się zaczytał w Żeromskim i tak nam zostało...
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-13, 16:31   

Szkoda, że Kuryłowicz, który tak szumnie pisze o badaniach historii sam nie wpadł na to, żeby budynek miał fasadę taką, jak na finalnej wersji. To, że jakość projektu powstaje przez interwencję... archeologa (o ile mi wiadomo taką właśnie profesję reprezentuje Główny Hamowniczy) świadczy bardzo bardzo źle o architektach. Utwierdza mnie to w opinii o ich totalnym niedouczeniu, braku smaku i przede wszystkim szacunku dla tego co było. Ponawiam pytanie do Pumeksa: czy mogę w artykule uwypuklić udział GH w powstaniu projektu?
Co zaś do dwóch kresek, co to by je uczeń narysował, to niestety jest to w wielu wypadkach racja. Artyści (w sporej części) porzucili nie tyle utarte schematy, co kunszt jako taki. Bardzo nie wielu przy zmianie tematyki i kolorystyki itd. pozostało przy poprawnych formach. Coraz rzadziej to zresztą umieli. Konflikt tych artystów ze społeczeństwem wynikał bardzo często z tego, że nie umieli, nie chceli się nauczyć, chcieli inaczej - ich prawo. Szkoda że to ich prawo stało się czasem przymusem - zaczęto tępić tych, którzy skłaniali się ku połączeniu artyzmu z kunsztem.
Mało obchodzi mnie wykształcenie osobnika, który tworzy bzdety. Nie nabierają one w wyniku jego wykształcenia (często formalnego jedynie) żadnej wartości. A jeśli chodzi o krytykę, to nie muszę być stolarzem, by móc stwierdzić, że stół jest spartolony.
Przykład Hiltona jest tu doskonałym przykładem - gdyby nie interwencja nie-architekta, projekt wzbudziłby naszą odrazę i oburzenie - n'est-ce pas?
Całe szczęście, że Główny Hamowniczy jest i że czasem tak właśnie się przykłada.
Bardzo również dobrze, że po jednej stronie Stągiewnej powstaną spichrzowe nudne kamieniczki. Byle proste :) Starczy cukierkizmu Michela.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
Ostatnio zmieniony przez Grün 2008-06-14, 20:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-13, 19:34   

fritzek napisał/a:
Gulden, a gdzie są owe kamienice? U mnie na ulicy są całe dwie, w tym jeden narożnik. I na Oliwskiej jest jedna na której można oko zawiesić. Wydawało mi się, że nieźle znam swój grajdołek, ale okazuje się że nie.
Bajdełejem, kamienice i budynki nie są "rzeźbione" :-D
Każdy styl w sztuce ma swój czas. Podskórnie czuję, że kochasz eklektę. Eklektyzm jest inaczej określany jako bezstylowość. Powtórzę się, ale uważam, że projekt Hyltona, to jedna z lepszych prezentacji w ostatnim czasie.
Ciekawe kamienice są w okolicy ul.Rybołowców dawnej Fischer Strasse. Racja dosłownie budynki nie są rzeźbone ale detale na nich, tak skrótowo tylko napisałem. Nie kocham eklektyzmu, już bardziej cenię neo style a nawet secesję, która swoją formą(w przeciwieństwie do założeń) komponowała się z budynkami z wcześniejszych epok. Jak się ogląda budyki z secesji nie ma się odczucia, że ich autorzy chcieli szokować i buntować się wobec dawnej architektury, jak to jest z modernizmem. Wyglądają one bardziej jakby miały być czymś lepszym, kolejnym w rozwoju architektury, a nie czymś odcianającym się od niej i budującym nowy ład, jakby żaden styl wcześniej nie istniał. A wracając jeszcze do Holetu, to według mnie nie jest on najgorszy. Jeśli wpływ na to miała interwencja pana Kwapińskiego to chwała mu za to. Piszę tylko to co mnie denerwuje w całej dzisiejszej idei architektów, Hilton jest w zgodzie z tą myślą, lecz w porównaniu z czym mógłby być(patrz projekt np. jego pierwszy projekt lub holetu kawałek dalej na ul.Wartkiej), jest on znośny.
 
 
 
kwidzin
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-13, 19:40   

Wydaję mi się, że większość z bywalców tego i podobnych forów ceni sobie klasyczne ujęcie w architekturze. Ale nie oszukujmy się. Miłośnicy pruskich megalitów powinni sobie uświadomić, że to se ne vrati. Żyjemy w czasach pleksy chromu i kartongipsu. Mnie wystarczy, że przy okazji nowych inwestycji, zadba się również o właściwą kondycję już istniejących, a wdrażane projekty nie będą zbytnio podobne do kościółka na moim osiedlu.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-06-13, 19:50   

Gulden napisał/a:
Ciekawe kamienice są w okolicy ul.Rybołowców dawnej Fischer Strasse.

Guldenie, proszę Cię...Pozdrawiam z Sasper Str. 34 b :frog:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl