Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Chylonia
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-10-09, 08:45   Chylonia

Pamięci generała brygady Antoniego Hedy
Cytat:
11 października 2010 roku na dworcu PKP w Chyloni (front budynku dworca ) odbędzie się uroczystość z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi brygady Antoniemu Hedzie ps. „Szary". Początek uroczystości o godz. 11:30.

Antoni Heda - ur. 11 października 1916 r. w Małomierzycach koło Iłży. Dowódca oddziałów partyzanckich ZWZ i AK, w okresie powojennym formacji niepodległościowych ROAK, DSZ, WiN i NIE.
Działał głównie na terenie okręgu kieleckiego i radomskiego. Generał brygady Wojska Polskiego. Po zakończeniu wojny A. Heda pozostał w konspiracji, działając w ramach Ruchu Oporu Armii Krajowej, a następnie Delegatury Sił Zbrojnych.
Na czele swojego oddziału, liczącego blisko 250 ludzi, wsławił się rozbiciem w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 komunistycznego więzienia w Kielcach, w którym UB i sowieccy funkcjonariusze „Smiersza" osadzili 374 więźniów. Po akcji w Kielcach zaprzestał działalności konspiracyjnej - pod zmienionym nazwiskiem, jako Antoni Wiśniewski, wyjechał na Wybrzeże. Był poszukiwany przez UB i w 1948 został aresztowany w Gdyni. Otrzymał cztery wyroki śmierci, w końcu dzięki interwencji byłych oficerów AL, którzy współdziałali z nim w 1944 r., karę śmierci zamieniono na dożywocie. Siedział w więzieniach na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach.
Wyszedł na wolność w 1956 objęty amnestią. W dalszym ciągu prowadził działalność niepodległościową, m.in. działając w NSZZ „Solidarność". Przez wiele lat był doradcą kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W ostatnim okresie życia mieszkał w Kaniach pod Warszawą.
Zmarł 14 lutego 2008 r. w Warszawie.

Na dworcu w Chyloni został aresztowany 28 lipca 1948r.

Heda.jpg
po lewej ówczesny porucznik Antoni Heda ps "Szary"
Plik ściągnięto 16428 raz(y) 24,22 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-10-10, 19:11   

feyg napisał/a:
Na dworcu w Chyloni został aresztowany 28 lipca 1948r.


Przepraszam, ale czy to nie absurd? Od razu wieszać z tego powody tablicę?
Rozumiem, gdyby to był początek drogi która zakończyła się straceniem. Ale tak się nie stało.
Cytat:
Zmarł 14 lutego 2008 r. w Warszawie.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-10-10, 22:01   

A czemu nie? Wieszanie tablic jest teraz w modzie.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-10-10, 22:14   

pawel_45 napisał/a:
A czemu nie? Wieszanie tablic jest teraz w modzie.


Tym bardziej, że będzie to jedyna ozdoba zaniedbanego chylońskiego dworca ;-)
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-10-11, 04:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-10-10, 22:15   

Nie umniejszając zasług Antoniego Hedy, mogę zasugerować autorom pomysłu powieszenie większej ilości tablic na ulicach którymi wieziono Antoniego Hedę oraz na areszcie itp.

Można jeszcze mocniej rozwinąć fantazję w tym kierunku ...
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-10-10, 22:20   

Jakoś nie mogę znaleźć informacji, kto jest inicjatorem i organizatorem tej podniosłej chwili. Czyżby mój ulubiony gdyński prezydent?
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-10-10, 22:27   

To bardzo możliwe. Tak wnioskuję oglądając fragment ulotki opublikowanej na stronie miasta.




Gdynia_Pamieta.jpg
Plik ściągnięto 16378 raz(y) 100,78 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2010-10-11, 17:12   

Dla mnie nie jest to dziwna sytuacja. Po 89 r. słusznie usunięto część postaci i wydarzeń. Na ich miejsce wprowadzono podziemie niepodległościowe i w mniejszym stopniu PSZ na Zachodzie. Obecnie dominuje głównie podziemie niepodległościowe i to nawet w mikroskopijnej skali jak na powyższym przykładzie. Coś jak Polichno.

Za kilkadziesiąt lat ich miejsce zajmą konspiratorzy z Solidarności i tablice "W tym miejscu członek podziemnej "S" zwymyślał funkcjonariusza ZOMO".
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2010-10-11, 22:42   

Kilka lat temu (po mianowaniu w 2006r. przez Pana Prezydenta Kaczyńskiego Pana Antoniego Hedy na stopień gen.brygady WP) zainteresowałem się osobą bohatera, lecz z przykrością stwierdziłem, że ogólnie dostępne informacje na Jego temat niestety nie są podparte żadnymi dokumentami, ani opracowaniami podpisanymi przez uznane autorytety naukowe, czy poważne instytucje (np. pion historyczny IPN).
Wcześniej znane mi było imię konspiracyjne por.”Szary”, potem dowiedziałem się, że podobno był kapitanem - ale już po zakończeniu wojny. Nie znałem wtedy Jego nazwiska.
Po reaktywacji (czy powołaniu) Związku Strzeleckiego dowiedziałem się z prasy, że „słynny dowódca” został generałem Drużyn Strzeleckich. Wtedy dopiero poznałem nazwisko Pana Antoniego Hedy.
Trochę zdziwiło mnie, że Pan Prezydent na uchodźstwie przez wiele lat nie awansował tak słynnego bohatera walk narodowowyzwoleńczych i dopiero w 1990r. nadał mu stopień pułkownika WP. No cóż – lepiej póżno niż wcale. Widać zasługi doradcy ważnych osób z lat walki z „póżną komuną” zostały wyżej docenione niż wcześniejsze z bronią w ręku przeciw NKWD i UBP.
Absolutnie nie zamierzam dezawuować osoby, ani czynów bohatera – lecz chętnie przeczytam coś zweryfikowanego przez rzetelnego badacza historii, a nie tylko opowieści nt. 600-700 uwolnionych z „więzienia komunistycznego” w Kielcach (dane oparte na szacunkach dowodzącego tą akcją Antoniego Hedy – wg przypisu w tym tekście z Wikipedii).
Każda epoka łaknie własnych bohaterów – więc dla mnie oczywistym jest cel przypisywania się polityka do jakiejkolwiek imprezy o sugerowanym podtekście „patriotycznym” przed zbliżającymi się wyborami i z dużą rezerwą oceniam tę akcję. :-/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl