Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół św. Jana
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-12-04, 23:20   Kościół św. Jana

Cytat:

Święty Jan jak nowy

Resztki zegara słonecznego i ślady palców, które pozostawili średniowieczni pątnicy, odkryli konserwatorzy podczas odnawiania elewacji kościoła św. Jana - jedynej nieodbudowanej po wojnie gdańskiej świątyni.


Zakończył się remont elewacji kościoła od strony ul. Świętojańskiej, otaczające przez kilka miesięcy budynek rusztowania właśnie zniknęły. Ostatnie duże prace prowadzone były tutaj w drugiej połowie XIX w.

- A podczas obecnych kościół wręcz do nas przemówił - uśmiecha się Iwona Berent, kierownik biura odbudowy świątyni. - Na jednej ze ścian zauważyliśmy pozostałości drewnianych mocowań i resztki kamiennych płyt. Uważnie przyjrzeliśmy się rycinom i fotografiom. Po powiększeniu fragmentu zdjęcia okazało się, że w tym miejscu zamontowany był zegar słoneczny. A właściwie dwa zegary - po jednej tarczy na każdym boku ściennej przypory. Zamierzamy je w przyszłości zrekonstruować.

Udało się również odkryć pozostałości gotyckiego fryzu, czyli ornamentu z wzorami geometrycznymi, który zdobił kościół. Na podstawie mało czytelnych resztek powstał szablon, który posłużył do rekonstrukcji wzoru. Jednak nie na całej długości.

- Zdecydowaliśmy się zrekonstruować tylko część fryzu, bo w późniejszych wiekach został zasłonięty tynkami - tłumaczy Dominika Król z urzędu pomorskiego konserwatora zabytków. - To również świadectwo historycznego wyglądu kościoła. Uważni dojrzą również niewielki fragment oryginalnego fryzu, który pozostawiliśmy.

Ciekawostką dla odwiedzających kościół będą świetnie widoczne ślady wgłębień, które przy wejściu do świątyni pozostawili średniowieczni pątnicy. Według przekazów pielgrzymi klęcząc, dotykali palcami ścian, pozostawiając w nich otwory i żłobienia.

Kościół wciąż ma jednak zagadki. Konserwatorom nie udało się ustalić, co znajdowało się w pustym polu nad wejściem:

- Mogła być tam rzeźba lub polichromia, ale na żadnej z rycin lub fotografii nie widać dokładnie tego miejsca - mówi Sylwia Bryła. - Będziemy dalej szukać, może w przyszłości i tę tajemnicę rozwiążemy.

Remont kosztował 550 tys. zł, pieniądze pochodziły z dotacji Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Nadbałtyckie Centrum Kultury, które użytkuje kościół, czeka na decyzję Urzędu Marszałkowskiego w sprawie finansowania dalszej odbudowy ze środków Unii Europejskiej. W planie jest m.in. rekonstrukcja barokowych kamieniczek, które do końca II wojny światowej stały przy kościele od strony ul. Świętojańskiej. NCK zamierza również odtworzyć część sklepień, kamienną posadzkę i zaadaptować kościół na nowoczesne Centrum Kultury św. Jana.

Kościół św. Jana budowano w XIV i XV w. Stanął na grząskim gruncie i już w XVI w. trzeba było przeprowadzić poważny remont. Do dzisiaj widoczne są spore odchylenia ścian. W 1945 r. częściowo spłonął, zachowała się jednak wywieziona wcześniej duża część dawnego wyposażenia.

Dorota KaraśŹródło
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Skotek 
Skotek++E

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 3
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-02-18, 15:16   

Cytat:
Remont kościoła św. Jana jest największą inwestycją jaka jest realizowana dzięki przyznanym właśnie dotacjom (17 mln zł, w tym także ponad 11 mln zł pomocy z Unii). Ów świątynia jest ostatnim jeszcze nie odrestaurowanym po zniszczeniach II wojny światowej kościołem w Gdańsku. Kościół św. Jana jest dzięki umowie z pomorskim Kościołem, współużytkowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK). W świątyni mają miejsce msze św., ale także koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy itp. Dyrektor NCK Larry Ugwu powiedział dziennikarzom, że pieniądze z dotacji wykorzystane zostaną m.in. na remont wnętrza świątyni oraz urządzenie w niej sceny i widowni. Tak scena, jak i widownia mają być obrotowe, tak aby, zależnie od rodzaju imprezy, tłem dla spektaklu czy też koncertu był ołtarz bądź przeciwległa ściana kościoła.

Źródło: Onet.pl
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-18, 15:35   

Cytat:
Kościół św. Jana jest dzięki umowie z pomorskim Kościołem, współużytkowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK). W świątyni mają miejsce msze św., ale także koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy itp.

Według mojej wiedzy jest odwrotnie - głównym użytkownikiem kościoła jest NCK, a kościół katolicki korzysta jedynie z gościnności tej instytucji i może odprawiać msze - ale o ile wiem, nie posiada żadnych tytułów prawnych do obiektu, który w sensie formalnym nie jest kościołem tylko placówką kulturalną.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-02-18, 16:56   

Nie byłbym pewien tego. Samo NCK pisze na swojej stronie, że otrzymało kościół od Archidiecezji i to tylko na 30 lat - więc jednak KK musi mieć tytuł prawny do budynku.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-18, 21:57   

Faktycznie mają tam takie zdanie... to ciekawe, bo w rozmowie z pracownikami poznałem zupełnie inną wersję. OK nie upieram się ale spróbuję to sprawdzić.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-18, 22:06   

Na stronie gdansk.pl

Cytat:
Kościół jest we władaniu Nadbałtyckiego Centrum Kultury od roku 1995, kiedy - na mocy umowy z Archidiecezją Gdańską - powierzono mu budynek na 30 lat. Odrestaurowano m.in. wyjątkowy w skali europejskiej kamienny ołtarz Abraham van den Blocka, epitafium Nathaniela Schrödera oraz część posadzkowych płyt nagrobnych. NCK prowadzi rewitalizację zabytku, a jednocześnie wykorzystuje wnętrze kościoła jako miejsce działalności artystycznej. W kościele prowadzi działalność Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.


I potwierdza to mapka struktury własności GIS.

gis.jpg
GIS GDAŃSK
Plik ściągnięto 22918 raz(y) 56,72 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-18, 22:29   

Na stronie gdansk.pl są bardzo różne teksty... wiem, bo od niedawna sam mam uprawnienia do edycji niektórych z nich. Ten fragment redagowała pewnie ta sama osoba, która pisała też na stronę NCK. Ale ten GIS faktycznie daje do myślenia... muszę zrewidować swoje informacje :flaga:
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-12, 22:29   

"?" na Zieleniaku pytaniem o św. Jana
Cytat:

W czwartek wieczorem gdański Zieleniak zamieni się w olbrzymi znak zapytania. To oryginalna zapowiedź jednej z ostatnich wystaw przed zamknięciem na dwa lata kościoła św. Jana.

Od godz. 17.30 w czwartek do godz. 6 rano w piątek na elewacji Zieleniaka, gdańskiego wieżowca stojącego przy Wałach Piastowskich, rozbłyśnie olbrzymi znak zapytania. - Będzie on skomponowany z oświetlonych okien w biurach budynku. Ten znak pojawi się w jednym celu - ma promować i być anonsem organizowanego w kościele św. Jana projektu "Galeria Świętojańska" - wyjaśnia Olga Miłogrodzka, kurator z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Najemcy Zieleniaka już kilka tygodni temu dostali wytyczne, w których pokojach powinni zostawić zapalone światła, by na elewacji wyświetlił się znak zapytania. To starannie przygotowywane przedsięwzięcie, będzie promowało piątkową instalację austriackiego artysty Roberta Stadlera, która także składa się ze... znaku zapytania. Będzie to jedno z ostatnich wydarzeń które zagości w św. Janie. W związku z dawno zapowiadanym remontem centrum wkrótce zostanie zamknięte na co najmniej dwa lata.

Znak zapytania z Zieleniaka będzie też głównym bohaterem w instalacji w św. Janie. - Ten prosty, wyrazisty znak pojawi się w formie siedmiu silnie świecących kul zawieszonych w nawie głównej kościoła. W oczywisty sposób koresponduje z założeniami Galerii Świętojańskiej. Rodzą się bowiem pytania: czym jest obecnie i jakie ma być w przyszłości centrum św. Jana? Kościołem, centrum kulturalnym, salą koncertową i teatralną, miejscem licznych debat, spotkań, warsztatów, ćwiczeń; zabytkiem o historii odzwierciedlającej burzliwe losy wielokulturowego Gdańska? - zastanawia się Olga Miłogrodzka.

Znak zapytania na Zieleniaku jednocześnie stanowić będzie pierwszą próbę artystycznej animacji budynku, którą rozwijać będzie w tym roku Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016. Jesienią będą na nim wieczorne projekcje artystyczne m.in. w wykonaniu Dominika Lejmana i Doroty Walentynowicz.Jakby ktoś z Was przejeżdżał dziś w okolicy albo widział "Zieleniak" z okna, to niech się przyjrzy, czy wyszło...
Ostatnio zmieniony przez fritzek 2009-03-12, 23:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-03-13, 14:32   

Widziałam! Zastanawiałam się o co chodzi, bo wczesniej nie czytałam.
Znak zapytania był bardzo ładnie widoczny, chociaż paliły się też i inne światła ( można było je zasłonic, roley na pewno mają). Ale się nie czepiam, fajnie wyszło! :-)
 
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-03-15, 22:05   

A poniżej wnętrze kościoła i instalacja Roberta Stadlera:

instalacja1.jpg
Plik ściągnięto 22754 raz(y) 41,18 KB

ołtarz1.jpg
Plik ściągnięto 22754 raz(y) 50,9 KB

ołtarz2.jpg
Plik ściągnięto 22754 raz(y) 60,25 KB

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-06-19, 22:47   

Kościół św. Jana remontowany do czerwca 2011 roku. W niedzielę można przyjść na mszę

Cytat:
Kościół św. Jana przy ul. Świętojańskiej w Gdańsku na dwa lata zamyka swoje wrota dla zwiedzających. Jest to związane z pracami budowlanymi, które rozpoczęły się we wnętrzu zabytkowej świątyni.(...)Wierni będą mogli nadal uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych.


Polecam wideo wizualizację prac budowlanych.
:arrow: Centrum Św. Jana
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2019-05-05, 21:05   

:arrow: https://player.vimeo.com/video/334276784


Dobiegła końca renowacja monumentalnego, kamiennego ołtarza w kościele św. Jana. Uroczyste odsłonięcie zabytku odbyło sie w obecności marszałka Mieczysława Struka, prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury Lawrence’a Ugwu

Ołtarz powstał w warsztacie Abrahama van den Blocke w latach 1599-1612 i był odnawiany w latach 1673, 1712, 1737 i 1823. Ze względu na monumentalny rozmiar nie mógł być ewakuowany podczas II Wojny Światowej i pozostał w kościele. Mimo osłony wykonanej w 1943 r., zabytek znacznie ucierpiał podczas wojny, w następstwie uszkodzenia sklepień i pożaru. Jego stan ulegał pogorszeniu przez kilkadziesiąt lat po wojnie, kiedy kościół był nieczynny.

Pierwsze prace konserwatorskie odbyto w latach 1995-1997. W ich wyniku ustabilizowano konstrukcję ołtarza, odzyskano rozproszone elementy i doprowadzono do ich scalenia z bryłą zabytku. Wykonano rekonstrukcje rzeźbiarskie w miejscach tego wymagających, które zgodnie z praktyką konserwatorską zostały oznaczone odmiennym tonem kolorystycznym.

Podczas drugiego etapu konserwacji, który rozpoczął się w maju 2018 r., ołtarz oczyszczono z zabrudzeń, podklejono luźne elementy, zabezpieczono zachowane partie oryginalnych warstw malarskich i złoceń. Wykonano badania laboratoryjne zachowanych pigmentów, a poszczególne elementy ołtarza zostały scalone kolorystycznie. W związku z dostępem do nowych materiałów archiwalnych, podjęto decyzję o przywróceniu ołtarzowi wystroju malarskiego z XVII wieku.

Renowacja ołtarza odbyła się w ramach wieloletniego projektu rewaloryzacji i adaptacji kościoła św. Jana na Centrum św. Jana - etap II, dofinansowany ze środków unijnych w ramach RPO WP na lata 2014-2020.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl