Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"Biskupia Górka z bliska" - zaproszenie na wernisa
Autor Wiadomość
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 26
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-07-02, 12:40   "Biskupia Górka z bliska" - zaproszenie na wernisa

W imieniu organizatorów i swoim - jako mieszkanki B.G. - zapraszam :flaga:Szanowni Państwo

W imieniu organizatorów wystawy "Biskupia Górka z Bliska" zapraszam Państwa na jej wernisaż, który odbędzie się 2 lipca br. o godz. 18.00 w zabytkowej Redicie Napoleońskiej Centrum Hewelianum na Górze Gradowej w Gdańsku.

Biskupia Górka, wciąż tak mało znana część Śródmieścia Gdańska, doczekała się pierwszej retrospektywnej wystawy, na której zostanie pokazanych ponad sto fotografii. Będą to współczesne zdjęcia ludzi, miejsc i panoram z Biskupiej Górki autorstwa Wojciecha Ostrowskiego oraz członków grupy Oruńskie Warsztaty Fotograficzne: Grzegorza Jezierskego, Sylwestra Gigonia, Stefana Korony, Marcina Zajdy, Zbigniewa Petraka i Macieja Roszkowskiego.

Na wystawie pokazane zostaną także oryginalne przedwojenne pocztówki z widokami z Biskupiej Górki pochodzące ze zbiorów Jerzego W. Wołodźki oraz ich powiększenia. W czasie wernisażu będzie można zapoznać się z nowym albumem „Widok Gdańska z Góry Biskupiej 1855-1970” wydanym przez Fundację Karrenwall, która prezentuje te zbiory na ponad 160 stronach. Tego wieczoru będzie można też wylosować darmowe egzemplarze tego wydawnictwa.
Pokażemy także dwie 3-metrowej długości panoramy Gdańska zrobione z tego samego miejsca Biskupiej Górki - jedną pochodzącą z początku ubiegłego stulecia i drugą z czerwca br.

Nawiązując do miejsca w którym będzie prezentowana wystawa "Biskupia Górka z bliska", część poświęconą fortyfikacjom Biskupiej Górki wzbogacono o projekty zagospodarowania tych obiektów nagrodzone w konkursie "Fortyfikacje Gdańska i Pomorza - Kultura Autentyczności" Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Wernisażowi będzie towarzyszył koncert na kontrabas i skrzypce w wykonaniu Moniki i Angeliki Kwiatkowskich.

Wystawa czynna: od 3 do 31 lipca, od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00-17.00

Miejsce: Centrum Hewelianum w Gdańsku (Góra Gradowa), Redita Napoleońska

Organizator: Stowarzyszenie „WAGA”

Partnerzy: Centrum Hewelianum, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Fundacja Karrenwall

Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl,
Obraz w treści 1
Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Gdańska


Z poważaniem
Krystyna Ejsmont
Koordynatorka projektu "Biskupia Górka z bliska"
Stowarzyszenie WAGA
tel. 514 452 631
ul. Biskupia 35/1, 80-875 Gdańsk
www.stowarzyszeniewaga.pl
www.biskupiagorka.pl
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-12-04, 15:47   

95. urodziny Brunona Zwarry na Biskupiej Górce
Cytat:
Największą radością pisarza jest pamięć czytelników. Nie każdy jednak jest tak fetowany jak Brunon Zwarra, któremu Stowarzyszenie WAGA wyprawiło urodziny na Biskupiej Górce.

Autor „Wspomnień gdańskiego bówki” jest związany z tą dzielnicą w sposób szczególny. Tutaj przyszedł na świat w 1919 r., tutaj spędził młodość. Choć po jego rodzinnym domu nie ma już śladu, bo został zniszczony pod koniec II wojny światowej, to mieszkańcy wciąż pamiętają o „swoim” pisarzu.
Cytat:
Najważniejszymi punktami uroczystości był jednak wernisaż wystawy „Brunon Zwarra - życie i twórczość” oraz premiera filmu poświęconego pisarzowi
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2015-04-08, 16:14   Odkryj tajemnice Biskupiej Górki z Lokalnymi Przewodnikami

Już po raz czwarty Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki z Biskupiej Górki zapraszają do odkrywania uroków tej niezwykłej dzielnicy Gdańska. Podczas otwartych wykładów na temat historii Biskupiej Górki można będzie zapoznać się z nowymi wynikami badań nad przeszłością tego miejsca, nieznanymi materiałami archiwalnymi, do których dotarli Lokalni Przewodnicy oraz dowiedzieć się, jakie były losy tej dzielnicy w trakcie II wojny światowej. Pierwszy wykład pt. „Kościoły i wyznania na Biskupiej Górce”, który wygłosi dr hab. Sławomir Kościelak, odbędzie się 9 kwietnia o godz. 18.00 w siedzibie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej przy ul. Biskupiej 24b. Wstęp wolny!
Część wykładów połączona będzie ze spacerami po Biskupiej Górce, które odkryją przed uczestnikami i uczestniczkami spotkań piękno przyrody tego miejsca. - Wiosna, to znakomity czas do obserwowania bogatej roślinności na stokach Biskupiej Górki. Rosną tu unikatowe gatunki kwiatów, bylin, drzew i krzewów – ich nazwy poznamy na wykładzie, a w naturalnym środowisku zobaczymy je na spacerze po Biskupiej Górce. Nowością będzie spacer pokazujący Biskupią Górkę w polskich produkcjach filmowych – zapowiada Grażyna Knitter, Lokalna Przewodniczka po Biskupiej Górce.
Podczas trwających od kwietnia do połowy czerwca otwartych spotkań będzie można poznać historię kościołów i wyznań na Biskupiej Górce, dowiedzieć się, co działo się w tej dzielnicy w okresie międzywojennym oraz podczas drugiej wojny światowej, poznać roślinność i przyrodę, ale też kamienice i fortyfikacje czy dawne szpitale i przytułki tej dzielnicy.
Wykłady odbywają się w siedzibie Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, ul. Biskupia 24b lub (w przypadku wykładów połączonych z późniejszym spacerem) w siedzibie Stowarzyszenia WAGA przy ul. Biskupiej 4. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. Ze względu na ograniczona liczbę miejsc na spacery z Wojciechem Ostrowskim po fortyfikacjach na Biskupiej Górce obowiązują zapisy (startują 29 maja): przewodnicy.bg@gmail.com.
dr hab. Sławomir Kościelak – adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem szeregu prac z zakresu historii Kościoła, reformacji i kontrreformacji w Prusach Królewskich oraz kultury i społeczeństwa Pomorza i Kujaw. Opublikował m.in. książki: 1000 lat gdańskiego Kościoła(1999), Tuczno. Szkice z dziejów kujawskiej wsi (2002, współaut.), Jezuici w Gdańsku od drugiej połowy XVI do końca XVIII wieku (2003), Skład osobowy Kolegium Gdańskiego OO. Jezuitów (XVI–XVIII wiek) (2005).

Harmonogram spotkań na Biskupiej Górce
9.04, godz. 18.00-19.30 – dr hab. Sławomir Kościelak „Kościoły i wyznania na Biskupiej Górce” – wykład.
16.04, godz. 18.00-19.30 – Jan Daniluk „Biskupia Górka w okresie międzywojennym oraz II wojny światowej” - wykład.
18.04, godz. 12.00-14.00 - Stanisław Biskup „Wiosna na Biskupiej Górce” - wykład i spacer.
9.05, godz. 12.00-14.00 - Ryszard Kopittke „Kamienice na Biskupiej Górce” - wykład i spacer.
16.05, godz. 12.00-14.00 - Marek Baran, Liliana Kalita „Biskupia Górka w produkcjach filmowych” - wykład i spacer.
6.06, godz. 12.00-13.30 (I grupa) i 14.00 – 15.30 (II grupa) Wojciech Ostrowski „Fortyfikacje na Biskupiej Górce” - spacer. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy (otwarte od 29 maja). Zapisy: przewodnicy.bg@gmail.com tel. 505 106 161 od 29 maja 2015. Wejście do poterny mostu fortecznego oraz prochowni.
9.06, godz. 18.00-19.30 - dr hab. Adam Szarszewski „Szpitale i przytułki w okolicach Biskupiej Górki” - wykład.
18.06, godz. 18.00-19.30 - Grzegorz Bukala „Fortyfikacje na Biskupiej Górce” - wykład.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2018-06-27, 21:34   

W czwartek 28 czerwca o godzinie 10.00 na dziedzińcu Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu studenckiego pt. „Konkurs architektoniczny na koncepcję centrum kongresowego na Biskupiej Górce”. Ogłoszeniu wyników będzie towarzyszyć wystawa wszystkich prac.Prace zostały wykonane przez studentów pod kierunkiem wykładowców w ramach projektu semestralnego. Centrum kongresowe na Biskupiej Górce zaplanowano na 2000 uczestników, a w jego ramach należało zaprojektować zaplecze oraz hotele wraz z adaptacją dawnych koszar i schroniska młodzieżowego.Był to już dziesiąty z kolei konkurs studencki organizowany przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Autorzy najlepszych prac otrzymują nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pula nagród wyniosła 20 000 złotych.

umgdansk
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 26
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-07-18, 10:14   Tajemnice Biskupiej Górki - zrzutka

Kochani! Przed nami rewitalizacja BG. Trwają prace przy umacnianiu skarp. Dzielnica odzyska przynajmniej część dawnego blasku. Ale zanim to nastąpi Stowarzyszenie Biskupia Górka i Fundacja Latebra prowadzą na BG poszukiwania archeologiczne w miejscu po przedwojennej kawiarni F. Olińskiego Cafe Bischofshohe i szukamy miejsca pochówku Nataniela Mateusza Wolfa na bastionie Ostroróg. Oczywiście na wszystko mamy stosowne zezwolenia, ale... Nie wszystko da się zrobić społecznie. Potrzebujemy pieniędzy na archeologa, sprzęt i materiały. Założyliśmy zrzutkę: http://zrzutka.pl/biskupiagorka . Wesprzyjcie nas!
- finansowo, przez wpłatę na zrzutkę,
- albo udostępnijcie zrzutkę znajomym mailowo lub w mediach społecznościowych,
- przekażcie znajomym informację jeszcze inną drogą,
 
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 26
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-08-02, 19:11   Tajemnice Biskupiej Górki - zrzutka

Na naszej zrzutce pojawiły się nowe, atrakcyjne i jedyne w swoim rodzaju nagrody! Najnowsza to książka Beaty Możejko "Burzliwe dzieje wielkiej karaweli Peter von Danzig. Z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga w tle". Jako bonus wykład Pani Profesor w Muzeum Narodowym. Albo książka to bonus do wykładu - jak kto woli ;). Zapraszamy na: https://zrzutka.pl/biskupiagorka.
Wspierajcie! Udostępniajcie!
 
 
Dana 

Dołączyła: 30 Gru 2010
Posty: 26
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-08-03, 13:41   

Przepraszam :oops: Przykleiłam kropkę do adresu zrzutki :-/ . Teraz jest prawidłowy https://zrzutka.pl/biskupiagorka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl