Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Flagi Wolnego Miasta
Autor Wiadomość
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2010-09-23, 23:00   

I dobrej nocy :-D
 
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-09-23, 23:06   

Grün napisał/a:
Hen Zing napisał/a:
Nie wliczając czasów z przed 1308 r Danzig należał do Krzyżaków; RP i Prus .

To poczytaj jeszcze. I niekoniecznie nagłówki, a treść, poczytaj o tym, jaką pozycję miał Danzig względem pozostałych domen polskiego króla. Jeśli nadal nie zrozumiesz, to już trudno.


Chcesz mi wmówić że przed 1793r Danzig nie był częścią RP? Przywileje nadane przez królów nie mają tu nic do rzeczy.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-09-23, 23:15   

Wmówić? Nic nie muszę wmawiać. Takie są fakty.
A niby dlaczego przywileje królów nie mają nic do rzeczy? Bo nie pasują do obrazka?
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-09-24, 00:59   

Szkoda , że Marienburg nie miał tak ładnej flagi jak Freie Stadt Danzig. Też bym z chęcią nabył i wywiesił. :hihi: :mrgreen:
 
 
Sebastian 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Dwumiasto
Wysłany: 2010-09-24, 08:16   

Hen Zing napisał/a:
Proszę mi wyjaśnić co jest w tej rocznicy takiego że warto wydać pieniądze na tą flagę i wywalić ją za okno albo obalić przynajmniej browara. Co was w tym kręci.

Wywieszenie flagi WMG jest wyrazem moich zainteresowań historią Danziga. Flaga w takiej postaci doskonale spełnia to zadanie: jest historyczna i jest Danziga. Można zastanowić się, czy podobnej roli nie spełniałaby flaga z samymi srebrnymi krzyżami bez korony, ale chyba ta WMG jest bardziej jednoznaczna i lepiej spełnia swoje zadanie. Na pewno bardziej mi się podoba. Upatrywanie w tym akcie antypolskości to chyba zła wola, bo to jest raczej gest wyrażający stanowisko za czymś (za historią Danziga), a nie przeciwko czemuś. Z podobnymi zarzutami spotkało się z resztą TPG, gdy zorganizowało stałą wystawę na Piwnej. Trudno poradzić coś na to, że niektórym wszystko kojarzy się z jednym.
_________________
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2010-09-24, 13:27   

Hen Zing napisał/a:

Chcesz mi wmówić że przed 1793r Danzig nie był częścią RP? Przywileje nadane przez królów nie mają tu nic do rzeczy.

Zależy jak rozumiesz pojęcie "bycia częścią RP", używając go w dzisiaj rozumianym znaczeniu, w stosunku do ówczesnego okresu, wychodzi Ci coś na kształt miasta centralnie zarządzanego z Zamku Królewskiego w Warszawie.
 
 
 
Bynio50 
wiarus


Wiek: 74
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 462
Skąd: Gdańsk /Piotrków Trybunalski
Wysłany: 2010-09-24, 16:27   

Kłóćcie się,kłóćcie a JA i tak flagę WMG wywieszę obok POLSKIEJ. :flaga:
_________________
Ile głów ludzi,tyle zdań.
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-09-24, 19:22   

Gulden napisał/a:
coś na kształt miasta centralnie zarządzanego z Zamku Królewskiego w Warszawie

Powiedziałbym raczej: teoretycznie i formalnie podlegającego Zamkowi w Warszawie.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Rumcajs 

Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 20
Skąd: Żabianka-Zaspa
Wysłany: 2010-09-24, 21:44   

Ćwiczę ostatnio rolę mediatora i tak z powodu wolnych 10 minut, spróbuję tutaj.

Zeng Hing, rozumiem, że nie podoba Ci się, że obywatele Polski, obecni tu Gdańszczanie przedkładają świętowanie powstania nienaturalnego tworu jakim było II WMG nad świętowanie rocznic kraju, którego obywatelami są czyli Polski?

To wszystko jest zrozumiałe i masz do tego pełne prawo.

Mam wrażenie, że gdyby nie ostatnie zdanie w tym poście, to kij nie zostałby włożony w mrowisko.
cyt.: "Ludzie kupujcie sobie flagi jakie chcecie ( o ile nie narusza to przepisów prawa) ale miarkujcie co świętujecie."

Tym zaleceniem zasugerowałeś co ktoś powinien robić, a niektórzy użytkownicy są na takie sugestie mocno wrażliwi, ta reakcja jest zupełnie naturalna, bo nikt nie lubi jak mu mówić co ma robić.


Drodzy Fritzek, Gruen i Sabaoth. Jako "Starszyzna forumowa" zachowaliście się trochę natarczywie stosując zmasowany atak na Zeng Hinga używając do tego, nie za bardzo merytoryczne argumenty:
"No i co z tego?"
"Danzig to piastowskie gniazdo! Z Danziga pochodziła przecież matka chrzestna Piasta Kołodzieja. Jaką w takim razie flagę należałoby wywiesić? A może zamiast flagi łapcie z łyka?"
"A co to za miejscowość?".

O ile piękniej byłoby na świecie gdyby Zeng Hing, nie zalecał nikomu, a Fritzek, Gruen i Sabaoth idąc w ślady Sebastiana, wyłożyli dlaczego wieszają tę flagę, zamiast atakować. I forum też spełniłoby swą funkcję Wymiany Myśli i Poznawania Światopoglądów Odmiennych od Własnych :)

Co ciekawe nadal można to zrobić.

Do czego serdecznie zapraszam, bo bardzo ciekawią mnie Wasze pobudki i co na ten temat myślicie

Z górniczym pozdrowieniem!

P.S. W ramach rozluźnienia polecam wątek, który zaowocował nieoczekiwanymi owocami, których konsumpcja przyprawiła mnie o łzy i palpitację kiszek ;-)
http://www.forum.dawnydan...ghlight=filmiki
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-09-25, 09:20   

Kol Rumcajs dzięki za mediację... mój nick to Hen Zing.

cyt:
Mam wrażenie, że gdyby nie ostatnie zdanie w tym poście, to kij nie zostałby włożony w mrowisko.

Nie ma chyba w tym nic złego gdy zwrócę uwagę komuś na niestosowność pewnych działań... nie mam do tego prawa?. Nie tupałem nogami nie krzyczałem, wyłuszczyłem dlaczego tak uważam. Istotnie jedynie kolega Sebastian odpowiedział mi jakimi motywami się kieruje ... dotarło do mnie, szanuje zainteresowania kolegi ale zdania nie zmieniłem.

Nikt z zainteresowanych nie odniósł się do mojej uwagi że powstanie WMG było de facto wymierzone w IIRP ... więc co z tym zrobimy? Wystrzelą w związku z tym korki szampana?

Co z tym flagami ? Można powiedzieć że współczesna flaga naszego miasta jest w zasadzie taka sama jak ta z przed 1939r. Jednak nawet koledzy zauważyli że są między nimi różnice i dlatego postanowili zdobyć tą specjalną "tradycyjną"
Powiem to jaśniej ... w tym jest pies pogrzebany. Różnice miedzy nimi są mniej więcej takie jak między orłem z godła PRL a godłem IIRP i III/IVRP.
Pamiętam czas stanu wojennego .. noszenia orzełka z niesłuszną korona było aktem pewnej odwagi. Zadać sobie można pytanie po co funkcyjni PRL zużywali do zwalczania nieprawomyślnego godła tyle energii.
Moim zdaniem z dwóch powodów:
1. Nosili je ludzie nieprzyjaźnie/wrogo usposobieni do władzy i rzeczywistości PRL
2. (najważniejsze moim zdaniem) z powodu tradycji jaka stała za orłem w koronie, niepodległości, wolności i suwerenności naszego kraju.
Poruszyło mnie właśnie to bezkrytyczne odwołanie się do tradycji Freie Stadt Danzig. Tworu raptem istniejącego 19 lat, wobec 1000-letniej historii naszego miasta.
Może czegoś nie rozumiem... może kolegom bliższa jest właśnie ta tradycja. Wobec tego zrozumienia u mnie nie znajdziecie.

Cyt:
Zeng Hing, rozumiem, że nie podoba Ci się, że obywatele Polski, obecni tu Gdańszczanie przedkładają świętowanie powstania nienaturalnego tworu jakim było II WMG nad świętowanie rocznic kraju, którego obywatelami są czyli Polski?


Jestem Gdańszczaninem z racji urodzenia i zamieszkania, kryteria te mogą występować razem jak i oddzielnie, wg mnie nie ma innych przesadzających o przynależności do tej grupy. Dlaczego to piszę ? Polakiem się jest z innego powodu ... nie z racji urodzenia sie w Polsce ani nie z racji zamieszkania w naszym kraju... ale z powodu decyzji że chcę być Polakiem z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Pozdrawiam

GAZ DO DECHY I NIE ZAPOMNIJCIE WŁĄCZYĆ WYCIERACZEK!
 
 
Rumcajs 

Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 20
Skąd: Żabianka-Zaspa
Wysłany: 2010-09-25, 10:14   

Cieszę się, że odpowiedziałeś Hen Zing i przepraszam za przekręcenie nicka.

W związku że przedstawiam własny pogląd, to rozbiję go na punkty, żeby łatwiej się odnieść.

1. Masz pełne prawo wyrażać swój krytycyzm, ale wg mojej definicji wolności, nie możesz narzucać swego poglądu innym. Nawet w sytuacji gdy oni próbują narzucać Tobie ich pogląd. W takiej sytuacji warto poszukać innych dróg rozwiązania różnicy zdań, a jak to nie wyjdzie, to chyba najlepiej zachować swe zdania z poszanowaniem stron przeciwnych (choć w życiu codziennym jest to szalenie trudne).

Ta postawa umożliwia dialog mimo różnic. W komentowanym "konflikcie na temat flag", każda ze stron dała się "ponieść" i każda ze stron nie zostawiła miejsca na spokojne poszanowanie wartości drugiej strony. Ale co ważne nie doszło do grubszych ekscesów, z czego na początek należy się cieszyć.

2. Kwestia flagi.
Ludzie wywieszający flagę II WMG mogą robić to z różnych pobudek. Wg mojego światopoglądu nie robią tym działaniem krzywdy światu. Te kilkanaście lat było trudnym czasem dla Polaków w WMG, ale wychodzę z założenia, że nie można przez ten pryzmat ocenić całej działalności WMG. Ergo nie można jednoznacznie powiedzieć, że WMG było z założenia tworem złym i dodatkowo "naród WMG" nie może być jednoznacznie oskarżony jako zły. Dlatego też, zdecydowanie daję miejsce na takie aktywności w naszej przestrzeni społecznej ponieważ widzę kilka plusów takiego działania i te plusy zdecydowanie przewyższają minusy.

Myślę, że rozumiem twój tok myślenia i ocenę działania "wywieszaczy" i szanuję go, jakkolwiek nie zgadzam się z tym żebyś sugerował wywieszającym tę flagę, że robią źle. Bo to utrudnia im opowiedzenie Ci dlaczego to robią i przy niedobrym splocie prowadzi do zaostrzenia dyskusji.

3. Zafascynowanie okresem II WMG
Przedstawię Ci mój pogląd i nie wiem czy będzie on zbieżny z tym co myślą forumowicze, którzy bardzo lubią ten okres historii Miasta, ale może rzuci to trochę światła.

Otóż Danzig zginął bezpowrotnie w marcu 1945 i nadchodzących latach. Historyczna tkanka miasta została wypalona, a jego mieszkańcy, te kapsuły przenoszące w czasie "duch miejsca", zostali wypędzeni.
To co pozostało fizycznie, to w większości przestrzenie tworzone albo dynamicznie rozwijane w drugim okresie pruskim i w okresie II WMG. Mieszkańców ostała się tylko garstka.
Czyli upraszczając: główne pamiątki fizyczne i zabytki Miasta pochodzą z przełomu XIX/XX. Pozostałe to rekonstrukcja lub w jakimś stopniu "resztki". My mieszkańcy poszukujący prawdziwych korzeni miasta, napotykamy codzienne ślady materialne głównie z tego okresu. I mam wrażenie, że to czasem nas "oślepia". Sam łapałem się na tym, że wychwalałem pod niebiosy piękno jakiegoś budynku, który kiedyś by mnie nie zachwycił, ale po pierwsze on był oryginalny, a po drugie opatrzony z tą przestrzenią zaczynam ją kochać.
To na poziomie zmysłów.

Z duchem jest jeszcze trudniej. Otóż jedyni Gdańszczanie z dziada-pradziada, to potomkowie obywateli II WMG i to opowieści ich przodków kształtowały światopogląd i ocenę wolnomiejskiej rzeczywistości. I wszystkie opowieści o dniu codziennym, czyli te najważniejsze, tworzące historię Miasta dotyczą tego okresu. W związku z tym dość naturalne jest to, że oni pielęgnują te wspomnienia o niebo mocniej niż wspomnienie czasów krzyżackich, napoleońskich czy innych...


Wot tyle w krótkiej przerwie.

A co do oceny II WMG, to inny temat, na dodatek temat rzeka, szalenie ciekawy, niestety brak mi czasu, żeby na forum wejść do tej rzeki, ale znając życie, jeśli się zacznie to dam się wciągnąć.

Pozdrawiam serdecznie i cieszę się z krótkiej acz treściwej wymiany poglądów.

P.S. Jeszcze raz przepraszam za pomyłkę w odczytaniu nicka (ciekawe jakim skrótem mój mózg poszedł), i korzystam z okazji żeby wyjaśnić, że Fritzek to dama, nie dżentelmen :)
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-09-25, 12:34   

Bardzo mi się podoba Rumcajsie twój wyważony pogląd na sprawę flag i WMG. :brawo: :flaga:
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2010-09-25, 13:21   

Rumcajs - bardzo rozsądna wypowiedź. :brawo: Dobrze byłoby jakby ktoś z zainteresowanych zdobył się jeszcze na magiczne słowo: "przepraszam" lub przynajmniej "zagalopowałem się".

Jeśli chodzi o mnie, to na pewno czuję się Polakiem. Polakami byli wszyscy moi przodkowie, całe życie mieszkam w Polsce, zawsze kibicowałem reprezentacji Polski, więc nie ma najmniejszego argumentu abym miał wybrać sobie inną Ojczyznę.
Natomiast lokalnie. Rodzice moi według podziału administracyjnego do 1975 roku pochodzili z Kieleckiego, późniejsze zmiany już ich rozdzieliły. Poznali się w Danzigu, w Danzigu ja się urodziłem, mieszkałem przez 30 lat, kończyłem szkołę podstawową i średnią, podjąłem pierwszą i drugą pracę. Od 24 lat mieszkam w Świnoujściu, tu urodziły się moje dzieci, tu (w sensie regionu) ukończyłem studia.
Które miasto jest moje? Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ani Sandomierz, ani Radom, ani Świnoujście, tylko Danzig. Tak wybrałem.
Ale rodzice moi osiedlili się tutaj po wojnie i po wojnie ja się urodziłem. Czuję się Gdańszczaninem, ale nie widzę powodu dla którego miałbym czuć sentyment do WMG a tym bardziej np. Zakonu Krzyżackiego. Dlatego flagi WMG raczej bym nie wywiesił. Prędzej już flagę Lechii.
_________________

 
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2010-09-25, 15:47   

I takie twoje prawo , ja nikogo nie pouczam co jest właściwe a co nie , chcę tylko poszanowania dla mego wyboru.
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-09-25, 17:06   

A Rumcajsowi sugeruję zapoznanie się (jako mediatorowi) z materiałem dowodowym w celu stwierdzenia kto pierwszy uderzył w ton lekceważący.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl