Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Flagi Wolnego Miasta
Autor Wiadomość
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-09-22, 21:20   

A :evil: JA wywieszam flagę Biało-czerwoną
Fetowanie powstania WMG uważam za pomysł niepoważny (oględnie mówiąc) :rozpacz: .
Politycznie rzecz ujmując powstanie WMG było aktem nieprzyjaznym wobec IIRP. Od biedy można przyjąć że jedyną korzyścią z powstania WMG było to że nie była to mimo wszystko Rzesza a wroga postawa Danziga wymusiła powstanie Gdyni.
Ludzie kupujcie sobie flagi jakie chcecie ( o ile nie narusza to przepisów prawa) ale miarkujcie co świętujecie.
 
 
Sebastian 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Dwumiasto
Wysłany: 2010-09-23, 06:20   

Hen Zing napisał/a:
miarkujcie co świętujecie

Ukoronowanych dwóch krzyży w Polsce nikt nie ruszy. 8-)
_________________
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2010-09-23, 12:20   

Wszelkie próby wymazywania i przeinaczania historii już były i jakoś nikomu na dłuższą metę nie wyszły , jestem Polakiem co nie przeszkadza mi być Gdańszczaninem i być z tego dumny :flaga: historia była jaka była , raz chwalebna a raz nie , i nic nie wymaże istnienia WMG , patrzymy na WMG z perspektywy faszyzmu a to krótki epizod historii , miasto było kosmopolityczne przez wieki i teraz staramy się wszelkimi siłami udowodnić że ''był zawsze Polski'' co jest taką samą prawdą jak marzenia Forstera :hihi: o niemieckim Danzigu .
 
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-09-23, 15:32   

Otrzymałem takiego oto maila

"W tym roku mija 90. rocznica powstania Wolnego Miasta Danziga.

Pojawił się pomysł wyprodukowania flagi Danziga według ówczesnego wzoru.
To ostatnia szansa by mieć a może i wywiesić flagę WMG. "

Na ile znam język polski to powyższy tekst jest sugestią aby rocznicę uczcić np wywieszeniem tej "specjalnej" flagi. Nie będę się wyzłośliwiać ... przyszły mi przy okazji do głowy propozycję uczczenia powstania innych organizmów politycznych "godnych" flagi, które zapisały się w historii naszego kraju. Gdybym myślał że historię naszego miasta należy modyfikować na siłę pod aktualne potrzeby to by mnie na tym forum nie było.
Panowie i Panie ... hamujcie swoją fantazję historia historią a polityka jest polityką. W latach miedzywojnia WMDanzig był co najmniej nieprzyjazny Polsce a później otwarcie wrogi. Może Danzig był kosmopolityczny (wg mnie nie był) jak chcą niektórzy ale są i też ludzie którzy twierdzą że zawsze był niemiecki. Dziś jest nasz, mój a przede wszystkim POLSKI.
Na jednym z forów historycznych zwróciłem jednemu gostokwi uwagę że nie powinien używać nazwy "Breslau" określając miasto z którego pochodzi ... nie rozumiał o co mam pretensje.
Powtórzę jescze raz... nie chodzi mi o flagę, jej pochodzenie itp. chodzi mi kontekst w jakim ktoś chce jej użyć.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-09-23, 16:04   

Hen Zing napisał/a:
W latach miedzywojnia WMDanzig był co najmniej nieprzyjazny Polsce

No i co z tego?
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Sabaoth 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 132
Skąd: Södertälje
Wysłany: 2010-09-23, 16:44   

Hen Zing napisał/a:
nie chodzi mi o flagę, jej pochodzenie itp. chodzi mi kontekst w jakim ktoś chce jej użyć

Danzig to piastowskie gniazdo! Z Danziga pochodziła przecież matka chrzestna Piasta Kołodzieja. Jaką w takim razie flagę należałoby wywiesić? A może zamiast flagi łapcie z łyka?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-09-23, 20:06   

Grün napisał/a:
Hen Zing napisał/a:
W latach miedzywojnia WMDanzig był co najmniej nieprzyjazny Polsce

No i co z tego?



Co z tego? Nic.
Szykany wobec polskich działaczy, organizacji społecznych czy urzędników działających w WMG były epizodami w 1000 letniej historii naszego miasta. To zwykły pech że niektórzy dostali kulkę łeb w Piaśnicy albo zostali zamęczeni w Sztutchoffie. Nie ma o czym mówić ... ale czy naprawdę nie ma o czym mówić?
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-09-23, 20:21   

Sabaoth napisał/a:
Hen Zing napisał/a:
nie chodzi mi o flagę, jej pochodzenie itp. chodzi mi kontekst w jakim ktoś chce jej użyć

Danzig to piastowskie gniazdo! Z Danziga pochodziła przecież matka chrzestna Piasta Kołodzieja. Jaką w takim razie flagę należałoby wywiesić? A może zamiast flagi łapcie z łyka?



Wyczuwam sarkazm... domniemywam że kolega mnie nie zrozumiał. Ujmę to inaczej . Np na 110 rocznicę budowy Dworca Głównego w Danzigu wywiesimy flagi z pruskim orłem? Wg mnie to też były fajne czasy.

Mam alergię na występujące w współczesnym Danzigu określenie "Wolne Miasto" , takie jak np hotel w centrum. Określanie naszego miasta przymiotnikiem "wolne" jest politycznie szkodliwe i nie patriotyczne.

Powinniśmy wybudować gdzieś w okolicy Bramy Wyżynnej nowy hotel i nazwać go "Danzigerhoff" będzie wtedy fajnie i tak europejsko. Sięgajmy do korzeni:evil:
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-09-23, 20:25   

Hen Zing napisał/a:
w Sztutchoffie.

A co to za miejscowość?
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-09-23, 20:27   

fritzek napisał/a:
Hen Zing napisał/a:
w Sztutchoffie.

A co to za miejscowość?



Ma kolega rację powinno być

Stutthof
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-09-23, 20:39   

Odmieniłeś "Polska" i "polski" przez wszystkie już chyba przypadki.
A ja nadal pytam - co z tego?
Przeszkadza Ci, nie wywieszaj.
Jesteś patriotą, i Ci przeszkadza - bądź.
Ale czemu innym chcesz określać jakimi mają być patriotami?
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2010-09-23, 20:42   

65 lat po wojnie a my nadal drzemy szaty , to taka nasza narodowa choroba , może czas się wyleczyć .
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2010-09-23, 20:49   

Bo jak nie jesteś Polak, katolik, nie słuchasz do poduszki dzieł Moniuszki, nie wzrusza Cię jak ci, albo inni czwórkami do nieba szli, i jeszcze chcesz wywieszać flagę inną niż biało-czerwona - to na 100% jesteś Niemiec, albo Żyd :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 62
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2010-09-23, 20:53   

I święta prawda panie , bo to wszystko bez te satelity , komuchów , żydów, masonów , .......( i tu każdy już dopisuje według własnego szowinizmu i innego izmu :-P )
 
 
 
classix 

Dołączył: 09 Sty 2010
Posty: 60
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2010-09-23, 21:04   

W rocznice 90 lat WMG , mam zamiar postawić słupki graniczne na całym odcinku rzeki Sweliny , będę sprawdzał dokumenty przy ujściu rzeki nad morzem. :flaga:
Czas odnowić granice :flaga:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl