Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Flagi Wolnego Miasta
Autor Wiadomość
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-11-23, 19:57   

Grün napisał/a:
Hen Zing napisał/a:
umiarkowanego nacjonalistę

No śliczne. Nie chcę wiedzieć jak zachowują się w takim razie prawdziwi nacjonaliści.
Szkoda, że nie napisałeś tego od razu na początku, większość z nas nie podjęłaby dyskusji, bo na dyskusje z nacjonalistami po prostu szkoda czasu.



Jak chcesz. Nie musisz ze mną dyskutować. Podkreślałem że jestem umiarkowanym nacjonalistą a nie "prawdziwym". Bliżej mi do pierwotnej XIX w. jego odmiany. W tamtych czasach nacjonalizm bardziej był za czymś niż przeciwko komuś. Jenak faktycznie już wtedy konieczne trzeba było się opowiedzieć czy jesteś z NAMI czy z NIMI. Podejrzewam że kolega określił by się jako Europejczyk Kosmopolita? OK... ostatnio Romom-Europejczykom Francuzi pokazali gdzie są drzwi... może wobec białych Wolnychgdańszczan będą łaskawsi... gdyby jednak ... ojczyzna was koledzy kocha zawsze możecie wrócić.
Ostatnio zmieniony przez Hen Zing 2010-11-23, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-11-23, 20:06   

Cyt : "Powiem krótko na dźwięk słowa "nacjonalizm" w Danzigu robi mi się niedobrze-przez tą ideologie własnei miasto umarło w 1945.... "




Tamto miasto umarło, też bywało że nad jego losem "zapłakałem"... powiedzmy otwarcie, to nie polscy "nacjonaliści" zgotowali mu ten los.
Jednocześnie zaprotestuję... Nasz Danzig żyje nie jest jakimś zombi :flaga:
Pozdrawiam kolegę.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-11-23, 20:23   

Hen Zing napisał/a:
znasz nazwisko frajera narodowości niemieckiej lub polskiej który zginął za flagę WMG?

Jednego niemieckiego "frajera" znam: ksiądz Johannes Paul Aeltermann
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-23, 20:29   

Cytat:
Napisałam o zamierzonej górnolotności słów.Tak?.nie mam ochoty na dalszą rozmowę, pa!

No to po co Koleżanka piszę coś, pod czym potem nie chce się podpisać? Poza tym forum jest właśnie od dyskusji a nie od rozstawiania wszystkich po kątach i obrażania się.

Feldfebel Bardzo ciekawy i wartościowy post. O wiele lepszy niż te o "fladze niczemu niewinnej". Od razu zrozumiałem dlaczego masz sentyment do WMG, bez bajek o "uświęcaniu flagi WMG przez krew pomordowanych przez faszystów". A może te historie rodzinne są warte opisania? :brawo:

pozdr!
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-11-23, 20:29   

Aha ... nie chodziło mi by kolegów wypędzić z Polski czy Danziga , chodziło mi o to że gdyby kiedyś w jakimś Europejskim kraju pokazano w wam jak Romom drzwi to wtedy wracajcie na łono ojczyzny.
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-23, 20:32   

feyg A gdzie w linku który podałeś jest o śmierci za WMG. Ja tu raczej widzę śmierć za wiarę. Umieszczenie tego linka w tym kontekście to wg mnie manipulacja. Co nie zmienia faktu że taka postawa wśród niemickich duchownych prawie nie występowała i ten ksiądz był wspaniałym dzielnym człowiekiem!

ps. ja i Hen Zing to mimo wszystko 2 różne osoby ;)
Ostatnio zmieniony przez Janusz 2010-11-23, 20:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-11-23, 20:37   

feyg napisał/a:
Hen Zing napisał/a:
znasz nazwisko frajera narodowości niemieckiej lub polskiej który zginął za flagę WMG?

Jednego niemieckiego "frajera" znam: ksiądz Johannes Paul Aeltermann


W "Starym Testamencie" Bóg powiedział Lotowi że gdy znajdzie jednego sprawiedliwego to nie spali Sodomy i Gomory... tym razem Bóg był mniej łaskawy.

Jednak na poważnie, przykład nie trafiony, ksiądz Aelterman był przeciwnikiem nazizmu a nie danzigim patriotą, został męczennikiem za wiarę a nie ofiarą represji politycznych. Chyba się nie mylę
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-11-23, 20:40   

Dla mnie to nie jest wyłącznie śmieć za wiarę - występowanie w tym momencie przeciw rządzącym w Danzigu nazistom było de facto obroną istnienia Wolnego Miasta.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-23, 20:45   

W linku który podałeś niestety o tym zupełnie nic nie ma. Jest tylko o tym że był przeciwnikiem nazizmu. Teoria każdy antynazista= patriota WMG jest troszkę kosmiczna :)
 
 
Hen Zing 

Wiek: 58
Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 124
Skąd: Nowy Port
Wysłany: 2010-11-23, 20:49   

feyg napisał/a:
Dla mnie to nie jest wyłącznie śmieć za wiarę - występowanie w tym momencie przeciw rządzącym w Danzigu nazistom było de facto obroną istnienia Wolnego Miasta.



No nieee... naciągany argument , idąc tym tropem załoga Poczty Polskiej w Danzigu też walczyła o utrzymanie status quo czyli Wolny Danzig?
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-11-23, 20:51   

Janusz napisał/a:
W linku który podałeś niestety o tym zupełnie nic nie ma. Jest tylko o tym że był przeciwnikiem nazizmu. Teoria każdy antynazista= patriota WMG jest troszkę kosmiczna :)

Pewnie to też Cię nie przekona, ale nic to:
http://193.17.212.14/00186941001248681394.mp3
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-23, 20:55   

Tak czy siak link (z wikipedii) który podałeś to przykład śmierci za wiarę a nie za WMG. Przekonywanie nie ma z tym nic a nic wspólnego.
 
 
Martino 


Wiek: 50
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 54
Skąd: Eckhof
Wysłany: 2010-11-23, 20:58   

Janusz napisał/a:
W linku który podałeś niestety o tym zupełnie nic nie ma. Jest tylko o tym że był przeciwnikiem nazizmu. Teoria każdy antynazista= patriota WMG jest troszkę kosmiczna :)


Może nie kosmiczna ale z pewnością jest bardzo dalekim skojarzeniem.
Ostatnio zmieniony przez Martino 2010-11-23, 20:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2010-11-23, 20:59   

Abstrakcyjnym skojarzeniem wyciągniętym na siłę.
 
 
Feldfebel 
Feldfebel IR52


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 290
Skąd: Danzig
Wysłany: 2010-11-23, 20:59   

Hen Zing napisał/a:
Jednocześnie zaprotestuję... Nasz Danzig żyje nie jest jakimś zombi
-zgadza się ,jest feniksem ktory odrodził się z popiołów.Odarty z piór ale żyje dalej.

Janusz napisał/a:
O wiele lepszy niż te o "fladze niczemu niewinnej". Od razu zrozumiałem dlaczego masz sentyment do WMG, bez bajek o "uświęcaniu flagi WMG przez krew pomordowanych przez faszystów". A może te historie rodzinne są warte opisania?

Dzięki Janusz za zrozumienie. Osobiście torche dziwnie czuje się czytając tego typu dysputy jak powyższe.Mam takie zwichnięcie -hm,sam nie wiem jak je określić.Przez danzigie korzenie czuje się troche bardziej "u siebie" ;-) I drażnią mnie skrajne postawy. Zawsze mówię że jestem najpierw Gdańszczaninem ,potem Polakiem-wiem że to kuriozum ale mi tak z tym dobrze i nikomu tego nie narzucam,tak samo mówili moi przodkowie .Ot taki "dinozaur" ;)
Co ciekawe ,nie wiem czy wiecie , ale bardzo wielu Polaków, przedwojennych gdańszczan po wojnie wyjechało do RFN , mieli problemy z pracą, z "przyjezdnymi" mieszkańcami miasta.Ojciec do dziś wspomina jak w latach pięćdziesiątych jadąych na rynek do Sopotu Kaszubów dzieci "przyjezdnych" obrzucały kamieniami i wyzywały od "szwabów".......
Co do opowieści rodzinnych-ten temat do nich chyba nie pasuje....
Pozdrawiam!
:flaga: :flaga: :flaga:
_________________
Pro Gloria et Patria!
Ostatnio zmieniony przez Feldfebel 2010-11-23, 21:02, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl