W Kokoszkowych swego czasu mieściła się cegielnia (Ziegelei Kokoschken - w 1905 r. 13 mieszkańców), z której wyprodukowane cegły (świadczy o tym wytłoczona nazwa producenta) jeszcze do dzisiaj można znaleźć na miejscu zabudowań dawnej pruszczańskiej cegielni (przy moście rozpoczynającym drogę straszyńską, gdzie po wojnie umiejscowiono ogródki działkowe).
W Kokoszkowych swego czasu mieściła się cegielnia (Ziegelei Kokoschken - w 1905 r. 13 mieszkańców), z której wyprodukowane cegły (świadczy o tym wytłoczona nazwa producenta) jeszcze do dzisiaj można znaleźć na miejscu zabudowań dawnej pruszczańskiej cegielni (przy moście rozpoczynającym drogę straszyńską, gdzie po wojnie umiejscowiono ogródki działkowe).
Doldar, jak będziesz w pobliżu tego miejsca, to zrób fotkę cegły z nazwą producenta. Dowiedziałem się, że takie zdjęcie zostało umieszczone na Forum Stary Pruszcz, które niestety jest zablokowane do odwołania http://starypruszcz.pl/fo...3f761c8fc2f5f15
Cytat:
forum Stary Pruszcz :: Zobacz temat - Cegielnia Pruszczańska ...
Prezentowana cegła pochodzi z do dzisiaj funkcjonującej cegielni Kokoszkowy (dawniej Ziegelei Kokoschken Landkreis Preussisch Stargard) koło Starogardu ...
Ja wraz z Jacem i Fenixem, który znalazł cegłę jestem współautorem tego postu na pruszczańskim forum. Fenix obiecał zaprezentować tę cegłę. Być może zanim postawiono cegielnię zabudowania wykonano z cegły starogardzkiej.
*plan z zaznaczeniem miejsca, w którym funkcjonowała cegielnia pruszczańska
http://www.mapy.eksplorac....php?page_id=33
ziegelei.jpg
Plik ściągnięto 30990 raz(y) 105,94 KB
Ostatnio zmieniony przez doldar 2009-06-14, 16:51, w całości zmieniany 1 raz
Wielkie dzięki. Można by tym zdjęciem otworzyć temat na podforum Artefakty z Danziga i Pomorza np.: Napisy i znaki producenta umieszczone na cegłach. Trochę tego jest, np: Kolibken (Kolibki), Kadinen (Kadyny), Rutzau (Rzucewo) itd.
Ostatnio zmieniony przez ezet 2009-06-14, 16:55, w całości zmieniany 1 raz
Domniemywaliśmy, że chodziło o cegielnię z Kokoszek koło Danziga, ale to się nie zgadza, gdyż z tego co wiadomo jako takiej cegielni produkcyjnej tam nie było. Chyba, że się mylę. Cegły mogły przyjechać do Pruszcza koleją.
Większość obiektów fortu Góry Gradowej zbudowana została z cegieł pochodzących z trzech cegielni: Koliebken (Kolibki), Kokoschken (Kokoszki), Gr.Boelkau (Wlk.Bolkowo).
Pomógł: 50 razy Wiek: 53 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 4792 Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-06-15, 14:38
doldar napisał/a:
Domniemywaliśmy, że chodziło o cegielnię z Kokoszek koło Danziga, ale to się nie zgadza, gdyż z tego co wiadomo jako takiej cegielni produkcyjnej tam nie było. Chyba, że się mylę.
Mylisz się , cegielnia była w Kokoszkach koło Danziga, a swoje produkty tranportowała kolejką wąskotorową do stacji w Kokoszkach (po zbudowaniu kolei z Kokoszek do Gdyni powstał w miejscu skrzyżowania mały wiadukt). Zresztą cegielni było w okolicy więcej (jako ostatnią przed około 10-ciu laty zlikwidowano cegielnię w Bysewie.
P.S. Ciekawy link
Cegielnia 1.jpg zachodnia część
Plik ściągnięto 30927 raz(y) 78,5 KB
Cegielnia 2.jpg wschodnia część
Plik ściągnięto 30927 raz(y) 136,81 KB
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Na tych stronach mamy wyraźnie zaznaczone, że cegielnia w Kokoszkowych należąca do majątku Kokoszkowy istniała już w 1905 roku i zamieszkiwało jej teren 13 osób:
http://www.westpreussen.d...ils.php?ID=7234 http://gov.genealogy.net/...id=KOKKE1JO94GA
Niemniej mamy chyba ustalone, że cegły pruszczańskie mogły pochodzić z danzigich Kokoszek, a nie starogardzkich. Dzięki za pomoc i ustalenia. Po to zresztą jest forum. Trzeba będzie dać sprostowanie na www.starypruszcz.pl.
Swoją drogą ciekawe dlaczego budując zabudowania pod cegielnię we wsi Praust nie skorzystano z cegielni w Rusocinie odległej zaledwie o kilka kilometrów?
Nie, raczej mała produkcja, a duże zapotrzebowanie. Do tego koszty transportu. Może koleją z Danziga było taniej niż wozami z Rusocina. Ciekawa rzecz, że jakoś nie słychać, aby gdzieś indziej w Pruszczu poza cegielnią znaleziono cegły z pieczęcią "Kokoschken".
Cytat z książki Gerharda Behrenda von Graßa "Wspomnienia", s. 23: "Moi dzaidkowie mieli w Kokoszkach okazały dom, ale bez większego przepychu. Dom ten wybudowano z czerwonej cegły, którą dziadek wypalał we własnej parowej cegielni."
http://www.wolneforumdanz...p?p=30352#30352
von Grass Bilder 082.jpg
Plik ściągnięto 30754 raz(y) 64,57 KB
_________________ elsir
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-10-01, 15:03, w całości zmieniany 2 razy
chausette [Usunięty]
Wysłany: 2011-09-04, 11:09
Nie wiem, czy kogoś to jeszcze zainteresuje, ale wśród odpadających od budynku Rzeźni przy Angielskiej Grobli cegieł odnalazłam te pochodzące z Kokoszek. A Rzeźnia wybudowana została w 1892-94 roku...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum