Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: villaoliva
2009-11-29, 10:37
Pogrom ludnosci na Wołyniu
Autor Wiadomość
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-11-23, 04:09   Pogrom ludnosci na Wołyniu

Ostatnio z racji większej ilości wolnego czasu zacząłem studiować tematykę losów ludności polskiej na kresach wschodnich w trakcie II WŚ. Jako że większość z nas na tym forum jest Gdańszczaninami i w naszym ukochanym mieście mamy pomnik upamiętniający mordy rodaków na ziemi wołyńskiej, uważam ze do naszych obowiązków należy pielęgnacja pamięci o tych wydarzeniach. Widzę dzisiaj niebezpieczną tendencje pewnych możnowładców propagujących dążenie do uciszenia sytuacji w zamian za pojednanie w ramach zapomnienia. Tą niebezpieczna tendencje podsycają dodatkowo coraz liczniejsze odzewy społeczeństwa ukraińskiego wynoszących takie nazwiska jak Bandera, Szuchiewicz czy Melnyk do roli bohaterów narodowych, oraz zastępowanie narodowych flag Ukrainy, flagami czerwono czarnymi.
Co do kogo zwrócę się z ta polemiką to próbuje mnie zbyć w tonie : "stary daj sobie spokój, to było dawno i o tym nikt nie pamięta a nawet większość nie chce pamiętać. Także daj sobie spokój bo dzisiaj liczy się tylko kasa i politycy takimi rzeczami nie będą sobie zaprzątać głów". Jakoś dziwnie brzmią dla mnie te wypowiedzi, bo np. dochodzą mnie słuchy ze w bieszczadzkich lasach ktoś zbudował pomnik UPA na którym są symbole tejże organizacji ( trójząb ). A to znowu władze Ukrainy przez teren Polski chcą zorganizować wyścig kolarski im. Stepana Bandery. A to znowu we Lwowie stoi ogromny monument z podobizna tejże osoby, nie wspominając już o nazwach ulic czy placów. A to znowu w Przemyślu przemarsz organizują kombatanci UPA ( !!! dobrze ze nie ma kombatantów SS ). Ten sam który próbował mnie zbyć, powiedział : "przecież Ukraińcy maja prawo do szukania swoich idoli którzy kształtowali ich tożsamość narodową". Zaraz, zaraz, przepraszam bardzo - czy palenie żywcem mieszkańców napadanych wiosek, obcinanie żywcem kończyn, wbijanie kobietom w pochwę ostrych przedmiotów i przebijanie ich ciał na wylot, łamanie żywcem kości czy w końcu przybijanie za pomocą drutu kolczastego piecio-ośmioletnich dzieci wokół drzew ( Upowcy nazywali ten sposób mordu "wianuszkiem" ) jest budowaniem tożsamości narodowej??? Wachlarz wymyślnych sposobów mordowania Polaków ( również Czechów, Żydów czy też swoich rodaków którzy ukrywali prześladowanych ) i tak został przeze mnie bardzo skrócony.
Cała ta sytuacja przypomina mi czasy komuny, kiedy próbowano mi usilnie wmówić ze mordu w Katyniu nie dokonali Rosjanie tylko Niemcy. Teraz podobnie postępuje dzisiaj strona ukraińska próbując szale winy zrzucić na Niemców, Rosjan czy tez samych Polaków. Malo tego chcą wmówić ze te "akcje" były odwetem za Polska działalność na ich rdzennych ziemiach!!!!
No cóż - moi drodzy Politycy oraz przyjaciele z Ukrainy. Pamiętajcie o tym ze o jakimkolwiek wspólnym interesie politycznym mówicie, tudzież pojednaniu. To wiedźcie o tym, że nikt jeszcze z nikim się nie pojednał przez zapomnienie i kłamstwo. My nie mamy nic do narodu ukraińskiego, ale kultywowanie nazistowskich dążeń oraz hołubienie pobratymców faszystów i ich metod działania ( patrz OUN UPA i SS Galizien ) jest co najmniej nie na miejscu i może poważnie godzić w historie i martyrologię innych narodów.
Pojednanie jak najbardziej tak - ale tylko przez PRAWDĘ!!! Nie można ot tak zapomnieć o wymordowaniu 60 tysięcy osób. Zainteresowanym i głodnym historii zapodaje kilka ciekawych linków na ten temat.

http://www.youtube.com/wa...suALYXoSos&NR=1

http://host-a.net/komandir/

http://lokis1271.wrzuta.p...cyny_kulinskiej

http://www.youtube.com/watch?v=kMeOcdI9brw
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
Hagedorn 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 182
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-11-23, 09:59   

DARKER napisał/a:
Pojednanie jak najbardziej tak - ale tylko przez PRAWDĘ!!! Nie można ot tak zapomnieć o wymordowaniu 60 tysięcy osób.

a czy większość Polaków zna tę prawdę? mam wrażenie, że nie bardzo - najchętniej wspominamy właśnie wydarzenia na Wołyniu z czasów II wojny, a zupełnie zapominamy, w jaki sposób na te wydarzenia "zapracowaliśmy" - w myśl przysłowia "kto sieje wiatr, zbiera burzę".
polecam poczytać opracowania na temat traktowania ludności rusińskiej (czy ukraińskiej) na Kresach II RP przez polską administrację państwową, policję czy wojsko! ja tam się nie dziwię, że odwet Ukraińców był potem taki jaki był...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-11-23, 15:58   

Hagedorn napisał/a:
(...) ja tam się nie dziwię, że odwet Ukraińców był potem taki jaki był...


Hagedorn, naprawdę się nie dziwisz? To zapoznaj się z zestawieniem dra Aleksandra Kormana:
http://www.kki.pl/piojar/...oz/wirtuoz.html
Ostatnio zmieniony przez ezet 2009-11-29, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 182
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-11-23, 20:44   

fakt, okrutna lista, ale czegóż innego oczekiwać od prostej (by nie rzec prymitywnej) tłuszczy?
to wszystko przerabialiśmy zresztą nie tak dawno w byłej Jugosławii, choć wydawałoby się, że ileś dziesięcioleci minęło, mamy prawie XXI wiek, cywilizację, Europę etc.
mnie chodzi tylko o to, że nie powinno się w kółko trąbić o Wołyniu czy Kresach, nie ukazując przy tym i drugiej strony medalu - gnębionych chłopów, wysadzanych w powietrze cerkwi etc.
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-11-23, 22:20   

A literatura na ten temat bogata, choć pomijana. Na początek:

http://pl.wikipedia.org/w...na_Wo.C5.82yniu

W obozie w Berezie także wielu przedstawicieli mniejszości siedziało bez żadnego wyroku sądowego:

http://pl.wikipedia.org/w...ezie_Kartuskiej
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-11-25, 00:26   

Hagedorn z szacunku dla pomordowanych okrutnie rodaków pominę w dużym stopniu milczeniem to co napisałeś. To Tobie radze dokładnie zapoznać się z historycznymi faktami. Faszystów i nacjonalistów nigdy nie popierałem i nie będę popierał. Co może mi włożysz w usta powiedzenie ze "nigdy nie mów nigdy". Nie kolego, nie zmusisz mnie do tego. Dzisiaj spijamy śmietankę tego co komunistyczne zSRR próbowało przez lata niedoli zatuszować - a mianowicie okrutne mordy ukraińskich nacjonalistów. Istnienie formacji OUN UPA I SS Galizien to fakt niezaprzeczalny. Nie słyszałem aby Polacy mordowali przez wbijanie kobietom rozrzażonych metalowych prętów w pochwę czy przykuwanie pomordowanych dzieci wokół drzew. A kto na cmentarzu polskich profesorów lwowskich napisał "śmierć lachom" i namalował swastyki - hę?
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2009-11-25, 07:26   

Hagedorn napisał/a:
fakt, okrutna lista, ale czegóż innego oczekiwać od prostej (by nie rzec prymitywnej) tłuszczy?
to wszystko przerabialiśmy zresztą nie tak dawno w byłej Jugosławii, choć wydawałoby się, że ileś dziesięcioleci minęło, mamy prawie XXI wiek, cywilizację, Europę etc.
mnie chodzi tylko o to, że nie powinno się w kółko trąbić o Wołyniu czy Kresach, nie ukazując przy tym i drugiej strony medalu - gnębionych chłopów, wysadzanych w powietrze cerkwi etc.


A ja się zgodzę z przedmówcą...

DARKER napisał/a:
A kto na cmentarzu polskich profesorów lwowskich napisał "śmierć lachom" i namalował swastyki - hę?


Oj Darker siejesz populizm, a kto dewastuje w Polsce kirkuty pisząc "Jude", "Żydzi do gazu" itd? Pooglądaj sobie blokowiska w Łodzi... Niszczy cmentarze ewangelickie "złych german"...
Prowadzisz dyskusje w tak nacjonalistycznej tonacji, że aż się rz.... chce, bez obrazy.
Traktujmy historię jak coś co się wydarzyło, szanujmy fakty, szukajmy podłoża zachowań.
Był Wołyń, a jakie było podłoże Jedwabne? Zabijanie małych żydowskich dzieci, kobiet, mężczyzn... Och... Ale tak nie wolno w Polsce mówić, to nie pasuje do mitu Polaka-Bohatera-Huzara.

NIE SIAĆ POPULIZMU :flaga:

Z całym szacunkiem dla pomordowanych wszystkich narodów.
_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
Hagedorn 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Maj 2008
Posty: 182
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-11-25, 08:39   

DARKER napisał/a:
Hagedorn z szacunku dla pomordowanych okrutnie rodaków pominę w dużym stopniu milczeniem to co napisałeś.

czy wg Ciebie ja ich nie szanuję, bo nie milczę?

DARKER napisał/a:
Co może mi włożysz w usta powiedzenie ze "nigdy nie mów nigdy". Nie kolego, nie zmusisz mnie do tego.

gdzie coś takiego w moich postach wyczytałeś???

DARKER napisał/a:
Dzisiaj spijamy śmietankę tego co komunistyczne zSRR próbowało przez lata niedoli zatuszować - a mianowicie okrutne mordy ukraińskich nacjonalistów. Istnienie formacji OUN UPA I SS Galizien to fakt niezaprzeczalny.

dziwna ta Twoja "śmietanka"...

DARKER napisał/a:
Nie słyszałem aby Polacy mordowali przez wbijanie kobietom rozrzażonych metalowych prętów w pochwę czy przykuwanie pomordowanych dzieci wokół drzew.

ja też nie słyszałem, więc o czymś takim nigdzie nie piszę. natomiast co to takiego to "mordowanie przez przykuwanie pomordowanych dzieci"? chyba Cię trochę emocje ponoszą?

DARKER napisał/a:
A kto na cmentarzu polskich profesorów lwowskich napisał "śmierć lachom" i namalował swastyki - hę?

nie wiem, pewnie miejscowi chuligani/idioci (bo dlaczego swastyki?) a Ty wiesz kto? to zgłoś to miejscowym władzom.

reasumując: nie zamierzam więcej z Tobą dyskutować w tym temacie, bo najwyraźniej nie przeczytałeś (albo raczej: nie zrozumiałeś) zupełnie tego, co napisałem...
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2009-11-25, 18:37   

By oceniać takie wydarzenia, trzeba mieć dużo dystansu do samoistnego wyrokowania, osądzania.
Traktujmy historię jako fakty, pamiętajmy o niej ale czy jest sens do nawoływania:

DARKER napisał/a:
My nie mamy nic do narodu ukraińskiego, ale kultywowanie nazistowskich dążeń oraz hołubienie pobratymców faszystów i ich metod działania ( patrz OUN UPA i SS Galizien ) jest co najmniej nie na miejscu i może poważnie godzić w historie i martyrologię innych narodów.


8-)
_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-11-26, 19:53   

Hagedorn napisał/a:
a też nie słyszałem, więc o czymś takim nigdzie nie piszę. natomiast co to takiego to "mordowanie przez przykuwanie pomordowanych dzieci"? chyba Cię trochę emocje ponoszą?

Niezbyt dokładnie zapoznałeś się z linkami które uprzednio przesłałem. W innych kwestiach tez dużo nie rozumiesz.

Co do siania populizmu moi drodzy to powiem tak. Historia Wołynia jest bardzo niewygodna dla wielu sfer rządzących z pewnych wiadomych względów ( dobrze wiemy jaki projekt ustawy został odrzucony nie tak dawno ). Tu nie chodzi o rozliczanie, nękanie czy wywlekanie. Tu chodzi o to aby prawda ujrzała światło dzienne i została przekazana kolejnym pokoleniom nie po to aby skłócić ale po to aby nie zapomnieć ( dokładnie jest to napisane w jednym z filmów które przesłałem na forum - "nie o zemstę wołają ofiary ale o pamięć" ). Skoro wielu z nas na tym forum pamięta wiele historii Danziga to chyba warto ten kawałek historii tez znać.
Azaziz napisał/a:
Oj Darker siejesz populizm, a kto dewastuje w Polsce kirkuty pisząc "Jude", "Żydzi do gazu" itd? Pooglądaj sobie blokowiska w Łodzi... Niszczy cmentarze ewangelickie "złych german"...
Prowadzisz dyskusje w tak nacjonalistycznej tonacji, że aż się rz.... chce, bez obrazy.


Przepraszam bardzo ale nie życzę sobie aby ktokolwiek mnie wiązał z nacjonalizmem. Nie ma z tym nic wspólnego.
Nie podawajmy wydarzeń patologicznych typu ze ktoś gdzieś zdewastował jakiś cmentarz i.t.d. bo te fakty się zdarzają rzeczywiście na całym świecie to fakt i tu może się zapędziłem. Ale faktem jest tez to ze maja miejsca przemarsze kombatantów UPA. Że na Ukrainie często można zobaczyć czerwono czarne flagi tudzież portrety Bandery czy Szuchiewicza. A ponadto to ze wiele ulic i placów nosi nazwiska "bohaterów".
Traktować historie jako fakt? Ależ oczywiście ze tak!!! Z tym ze historia jako gałąź nauki tez czasami osądza co było zbrodnicze a co nie.
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2009-11-26, 20:33   

Uczmy się tolerancji, nie tylko dla siebie nawzajem, ale też dla innych nacji, coś co dla nas jest oczywiste dla innych już nie. :flaga:
_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-11-27, 06:41   

Azaziz napisał/a:
Uczmy się tolerancji, nie tylko dla siebie nawzajem, ale też dla innych nacji, coś co dla nas jest oczywiste dla innych już nie. :flaga:
...no właśnie!
A tutaj link do bardzo ciekawej dyskusji na ten temat w której tez brałem udział : http://www.komendant.cal..../topic,1561.75/
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2009-11-27, 16:52   

Ale wracając trochę inaczej do tematyki przyjaźni bratniej narodów, oto przykład jak w Malborku ekologicznie podchodzi się do tematyki gwiazdy czerwonej :hihi: :hihi: :hihi: :hihi:

Niby bratnia pomoc w oswobodzeniu z germańskiego najeźdźcy ale jakże miła dla oka symbolika CZERWONYCH czasów w obrazie z w XXI wieku :mrgreen: :brawo:

To taka drobna uwaga, jak wszystko się zmienia, jak pamięć mija...

gwiazdka.jpg
Plik ściągnięto 25854 raz(y) 117,44 KB

_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-11-27, 18:43   

Dzisiaj zaczytałem się w książce Edwarda Prusa "SS-Galizien Patrioci czy zbrodniarze?". Zacytuję pewien fragment : "Utworzenie tej dywizji stanowi niezbity dowód ścisłej współpracy nacjonalistów ukraińskich z hitlerowskimi Niemcami, której obecnie usiłują zaprzeczać. Zbrodniarze z tej dywizji, zapisali się bardzo krwawo w swojej działalności uczestnicząc w karnych ekspedycjach i mordując bezbronnych Polaków na Kresach, z których najbardziej znana jest pacyfikacja Huty Pieniackiej, podczas której wymordowano w bestialski sposób ponad osiemset osób-kobiet, starców i dzieci. Za swoje zbrodnie, na skutek nieudolności polskich władz, nie ponieśli żadnej kary, m.in. dlatego, ze po wojnie znaleźli schronienie na Zachodzie-w Kanadzie i Wielkiej Brytanii i poparcie amerykańskiego wywiadu w okresie "zimnej wojny".
Przypomniał światu o zbrodniach SS-Galizien historyczny reportaż filmowy Juliana Hendyego wyemitowany 7 stycznia 2001 roku przez londyńska niezależną telewizję ITV pt. SS in Britain ( SS w Wielkiej Brytanii ). Film dosłownie zbulwersował opinie publiczną."
Teraz powoli wszystko układa się w pewna całość i przypuszczam czemu wśród obecnych władz RP jest to temat tabu i dlaczego Stepan Bandera został zamordowany przez KGB. Najbardziej przeraza mnie wachlarz sposobów torturowania ( może raczej zamęczania ) ofiar przez OUN UPA i SS Galizien. Z troski o nie wywołanie torsji u niektórych z Was raczej tego zestawienia nie przytoczę. Powiem tylko tyle że średniowieczne metody to przy tym pikuś.
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
Azaziz 
Zamykamy oczy...


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Silent Hill
Wysłany: 2009-11-27, 20:17   

DARKER napisał/a:
Teraz powoli wszystko układa się w pewna całość i przypuszczam czemu wśród obecnych władz RP jest to temat tabu i dlaczego Stepan Bandera został zamordowany przez KGB


Sposób prezentacji poglądów przypomina mi wypowiedź ojca dyrektora wszystkich beretów, który porównał w Kętrzynie Unie Europejską do Faszyzmu w odniesieniu do wyroku w sprawie krzyża.

Reasumując Darkerze - pisząc o historii, o sprawach trudnych, a tym bardziej aktach ludobójstwa, nie mieszaj polityki współczesnej z przeszłą, faktów z opowieściami, ja rozumiem, że wstrząsa Tobą sposób opisywania zbrodni i wywołuje egzaltację w taki sposób, ale wiedz, że im więcej wkładasz emocji w swoje wypowiedzi tym mniej stają się one w swojej formie merytoryczne.

Kiedyś jak byłem jeszcze młody i nie dosięgała mnie skleroza oglądałem spektakl w TVP, sprawa dotyczyła zagłady żydów, zbiegu okoliczności, szczęścia... pomimo tematyki, nie było tam scen mordów, zagłady i tym co się kojarzy ludziom w związku z shoah'em... zwyczajnie pokazano dramat tamtych chwil, widowisko nie pozostawia obojętnym, wstrząsa, choć nie ma w nim krwi. Gdybym pamiętam tytuł :idea:
_________________
...w krzyżu mnie boli ostatnio :) ))))
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl