Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Chylonia
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 15:05   Chylonia

ezet napisał/a:
Feyg, dzięki za cytat z interesującego artykułu Pani dyr. Muzeum Miasta Gdyni, którego wcześniej nie znałem. Chylę czoła przed ogromem Twojej wiedzy i renesansową wszechstronnością. Żeby rozwinąć temat, pojechałem na odczyt dra Tomasza Rembalskiego o historii kaszubskich wsi będących obecnie dzielnicami Gdyni, ze szczególnym zaakcentowaniem dziejów Chyloni. Prelekcja miała miejsce wczoraj o godz. 18, w Szkole Podstawowej nr 10 w Gdyni przy ul Morskiej 192. Towarzyszyła jej wystawa z materiałami ikonograficznymi dotyczącymi dziejów "miasta z morza i marzeń", którą będzie można oglądać jeszcze przez kilka tygodni. Przy okazji warto obejrzeć stałą ekspozycję dawnych przedmiotów o charakterze etnograficznym.
W czasie swojej wypowiedzi prelegent zwrócił uwagę na fakt, że pruskie wójtostwo w Chyloni, któremu podlegało m.in. sołectwo (Landgemeinde) w Gdyni, mieściło się w prywatnych domach kolejnych wójtów. Brak osobnego budynku urzędowego tłumaczył tym, że nie było ono zbyt zasobne. Z tego co widziałem na dawnych fotkach i pocztówkach, osobny budynek miały znacznie biedniejsze wójtostwa. Miało to świadczyć o powadze urzędu, który pełnił ważną rolę w lokalnej administracji. Dlatego chciałbym się upewnić, czy po pruskiej reformie administracyjnej w 1872 roku, gdy pompowano z francuskich odszkodowań duże pieniądze także do Westpreussen, nie postawiono w pewnym momencie budynku dla Amtsbezirk Kielau? Chylonia nie była przecież byle jaką wioską, miała kościół, szkołę, dworzec, gospody, pocztę, nadleśnictwo itd. Mam wrażenie, że widziałem kiedyś ten urząd na starej pocztówce. Wiele razy zdarzało mi się znaleźć na dawnych fotografiach budynki pruskich urzędów, o istnieniu których nie wiedzieli nawet lokalni historycy. Bardzo liczę na wiedzę i materiały niezawodnych użytkowników Forum. Dołączam kilka fotek z wystawy, które być może zachęcą do zwiedzenia ekspozycji.


002.jpg
Plik ściągnięto 22113 raz(y) 22,99 KB

003.jpg
Plik ściągnięto 22113 raz(y) 30,35 KB

004.jpg
Plik ściągnięto 22113 raz(y) 20,79 KB

005.jpg
Plik ściągnięto 22113 raz(y) 25,46 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 15:12   

Ciekawe że pomimo istnienia wójtowstwa w Chylonii, w czasach pruskich wójtowie pochodzili z Gdyni
Cytat:
Amtsvorsteher (Amtsbezirk Kielau):
- 21. 3. 1874: Gutspächter Harder in Gdingen für 6 Jahre,
- . . ?: ?,
- . . 1887: Besitzer Randt in Gdingen,
- 12. 8. 1889: Gutsbesitzer Düsterwald in Gdingen für 6 Jahre,
- . . ?: ?,
- 10. 7. 1906: Rentier Karl Düsterwald in Gdingen für 6 Jahre,
- 10. 7. 1913: Rentier Karl Düsterwaldt in Gdingen für weitere 6 Jahre,
- 10. 7. 1919: Rentier Karl Düsterwaldt in Gdingen für weitere 6 Jahre,
- 1. 10. 1919: Gemeindevorsteher Johann Radtke in Gdingen (kommissarisch).

W literaturze wspomina się o budynku byłego wójtowstwa Gdyni przy Rynku Kaszubskim (strzałka) zatem może faktycznie w Chylonii go nie było?

rynek_kaszubski1.JPG
Plik ściągnięto 22106 raz(y) 27,26 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-11-14, 20:19   

A już najciekawsze w tym wszystkim jest to, że nigdy nie było wójta Gdyni, a tylko sołtys. Jan Radtke, aż do czasu nadania Gdyni praw miejskich, był sołtysem Gdyni i wójtem Chyloni.
I tylko zwyczajowo nazywa się go wójtem Gdyni.

W zawartości Archiwum Państwowego znajduje się baza danych dla: Wójtostwa w Gdyni z siedzibą w Chyloni - zatem budynek tego urzędu znajdował się w Chyloni (dołączam link).
http://baza.archiwa.gov.p...d=98011&f=50&o=

Natomiast wymienieni przedstawiciele rodu Düsterwaldt, jeżeli dobrze pamiętam, mieli majątek Grabówek i tam przez dłuższy czas była siedziba wójtostwa. Tak czy inaczej sprawa warta zbadania.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-17, 12:43   

A teraz historia która jak ulał pasuje do stwierdzenia: "Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, na co trafisz" Szukając informacji o gdyńskim fotografie Stanisławie Nowaku trafiłem na stronę poświęconą podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi. Charakterystyczna łysina i broda wyglądała jakoś znajomo, nie dawało mi to spokoju... aż wczoraj przeglądając album "Gdynia miasto z morza i marzeń" znalazłem - na stronie 170 wójt Chylonii Antoni Jasiński z żoną i córkami oraz "Janem (Franciszkiem ) Nowakiem". Zdjęcia znalezione w internecie nie budzą wątpliwości - na fotografii z roku 1928 znajduje się Kazimierz Nowak! "pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie Afrykę z północy na południe rowerem. Trasę powrotną pokonał rowerem, pieszo, konno, czółnem oraz na grzbiecie wielbłąda." Prawdopodobnie odwiedził Gdynię po powrocie z Trypolitanii:
Cytat:
W roku 1928 dociera do ogarniętej wojną Trypolitanii w Afryce Północnej. Kłopoty zdrowotne i brak funduszy zmuszają Nowaka do powrotu do Polski, postanawia jednak przemierzyć w przyszłości cały ląd afrykański z północy na południe. Podróżuje po Polsce, udaje się do Francji, jednocześnie czyni przygotowania do wyprawy.




Biografia podróżnika
Galeria zdjęć

001.jpg
Plik ściągnięto 21994 raz(y) 35,05 KB

020.jpg
Plik ściągnięto 21994 raz(y) 56,4 KB

Jasiński i Nowak.jpg
Plik ściągnięto 21994 raz(y) 85,92 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2008-12-12, 22:36   

A wiadomo co nasz Rowerzysta/Cyklista wspólnego z Gdynią/Chylonią/wójtem Chyloni?
pozdr.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-12-13, 10:19   

giovanni napisał/a:
A wiadomo co nasz Rowerzysta/Cyklista wspólnego z Gdynią/Chylonią/wójtem Chyloni?
pozdr.

Gościem był tylko.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-03-14, 10:22   

Sławomir Kitowski o Kazimierzu Nowaku:
Gdyński ślad Kazimierza Nowaka
Cytat:
Słynny podróżnik, który w latach 30. XX wieku, przebył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem zawitał w 1928 r. do Gdyni. Tajemnicę jego pobytu tropi Sławomir Kitowski

[...]Kim był Kazimierz Nowak? Gdyńscy amatorzy przygód, a szczególnie wypraw rowerowych, mieli już okazję na Kolosach zapoznać się z jego legendą i dokonaniami. Jednak niedawno z poznańskiego wydawnictwa Sorus zatelefonowała do mnie pani Teresa Szmajda w sprawie nieznanego im zdjęcia, które wyszukali w mojej książce "Gdynia. Miasto z morza i marzeń". Kto ma ten album, zauważy, że na stronie 170 jest zdjęcie Kazimierza Nowaka, wykonane przez niego w Gdyni w 1928 r. Na zdjęciu oprócz bohatera mamy całą rodzinę Antoniego Jasińskiego, ówczesnego wójta Chyloni. Postanowiłem rozszyfrować zagadkę, skąd się znalazł w Gdyni słynny podróżnik? Na zdjęciu, które otrzymałem od pani Teresy Rdzeń, obok Nowaka są jej rodzice - Rozalia i Antoni Jasińscy oraz siostry Zosia, Mania, Stasia i Hela. Kilkanaście lat temu, gdy zdjęcie umieszczałem w albumie, pani Teresa nie kojarzyła imienia podróżnika, ale wspominała z jaka estymą o nim opowiadał ojciec.

Zajrzałem do życiorysu Kazimierza Nowaka i nie ma w nim ani słowa o pobycie w Gdyni. Jednak na zdjęciu stoi on przed domem wójta i sołtysa Chyloni, przy ul. Chylońskiej 31. Fakt ten próbowałem wytłumaczyć jego podróżami po Polsce pod koniec lat 20. Tylko dlaczego nie natrafiliśmy dotąd na zdjęcia Nowaka na tle powstającego wówczas portu? Nowak w 1925 r. wyjechał z Polski w podróż po Europie, w 1927 r. dotarł aż do Afryki Północnej, trafił do ogarniętej wojną Trypolitanii (dziś Libia). To pierwsze zetknięcie z Afryką zakończyła choroba i brak funduszy. W 1928 r. wrócił więc statkiem do Polski, do Gdyni. Jak twierdzi Teresa Rdzeń córka wójta Chyloni, pojawił się u nich służbowo, aby dokonać formalności związanej z dokumentami. Tutaj ślad się urywa.

Tak naprawdę to skan wspomnianego zdjęcia Panu Łukaszowi Wierzbickiemu podesłałem ja :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-03-29, 21:53   

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim
Cytat:
10 kwietnia (sobota) o godz. 16:00 w siedzibie Filii nr 2 - Biblioteki Oliwskiej przy
ul. Opata J. Rybińskiego 9 odbędzie się spotkanie z Łukaszem Wierzbickim z cyklu "Czytaj, aby zrozumieć świat".
Łukasz Wierzbicki redaktor, podróżnik, menadżer kultury, mieszka pod Poznaniem; redaktor książki "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" oraz autor książki dla dzieci "Afryka Kazika", podróżował do Afryki, Azji i Ameryki Południowej, od ponad 10 lat stara się wskrzesić pamięć o niezwykłym podróżniku, Kazimierzu Nowaku, który w latach 30. XX wieku jako pierwszy człowiek na świecie przejechał Afrykę na rowerze.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-02-22, 15:23   

Tym razem o Nowaku w Muzeum Miasta Gdyni czyli zaproszenie na:

Wernisaż wystawy fotografii "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd"

Muzeum Miasta Gdyni - 1 marca, godzina 17:00

Cytat:
"Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", czyli niezwykła podróż Kazimierza Nowaka przez Afrykę w latach 1931-36. Wernisaż wystawy fotografii z wyprawy połączony ze spotkanie z:
1. Łukaszem Wierzbickim - redaktorem książki "Rowerem i pieszo przez czarny Ląd".
2. Jackiem Y. Łuczakiem - autorem książki "Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty"
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl