Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie Rekordy i Osobliwości - powiat starogardzki
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-10-11, 11:59   Polskie Rekordy i Osobliwości - powiat starogardzki

W artykule zamieszczono tylko jedno zdjęcie, dlatego warto pokazać fotki pozostałych obiektów wpisanych do księgi.

Cytat:

KOCIEWIE PEŁNE REKORDÓW
http://starogarddanzigi.n...ordow,id,t.html

W najnowszej edycji Księgi Polskie Rekordy i Osobliwości, która jest krajowym odpowiednikiem Księgi Rekordów Guinnessa, można przeczytać o trzech obiektach z Kociewia, które zostały odnotowane po raz pierwszy.


W księdze znalazł się stanowiący osobliwość w skali światowej objazdowy wiatrak, który funkcjonował w ub. stuleciu w Więckowach, gm. Skarszewy. Właścicielem wehikułu był Franciszek Kiwacz, zarobkowo mielący w nim zboże. Po wiatraku niewiele zostało, jednakże ze względu na ogromne zainteresowanie pojazdem planowana jest jego rekonstrukcja.

Na dwa kolejne obiekty trafił znany z poprzedniej edycji księgi Piotr Puchalski ze Zdun, odkrywca najstarszej szczotki do czesania lnu. Tym razem za wyjątkową osobliwość uznana została kapliczka, tzw. "Bożamęka", zbudowana w półlitrowej butelce po wódce. Dokonał tego nieżyjący już twórca ludowy z Kociewia, znany tylko z inicjałów "S.W.". Puchalski odnalazł butelkę na strychu remontowanej chałupy w Lubichowie. W Starogardzie zaś trafił na najmniejszy w Polsce użytkowy warsztat stolarski. Pod koniec XIX wieku wykonał go dla swojego 6-letniego syna miejscowy mistrz stolarski, ucząc go od najmłodszych lat fachowej obróbki drewna. Starannie wykonany warsztat ma wymiary: 95 na 50 cm i 48 cm wysokości.

Wcześniej w księdze zamieszczono inne obiekty z Kociewia. Wpisany został kościół luterański w Skarszewach zbudowany w 1741 r., w ciągu zaledwie 24 godzin. W kategorii osobliwe pomniki można było przeczytać o kamieniu nagrobnym konia "Bobbiego", z wyrytym krzyżem wojennym, w Bolesławowie, gm. Skarszewy. W księdze znalazła się również najstarsza w Polsce butelka po piwie z oryginalną etykietką, najstarsza paczka tytoniu z zawartością oraz najmniejsza w kraju tabakierka użytkowa. Przedmioty te pochodzą ze zbioru Macieja Mostowego i eksponowane są w Muzeum Skarszew. Do kategorii przedmiotów należy również najstarsza w Polsce szczotka do obróbki lnu oraz najdłuższy wzór haftu kociewskiego o długości 61 m i szerokości 60 cm. Dzieło to wykonali uczniowie klas szóstych z sześciu miejscowych szkół.


Każda edycja księgi wydawana jest w nakładzie 25 tys. egzemplarzy i dociera również do Polonii na całym świecie.

Edward Zimmermann
Polska Dziennik Bałtycki, 5.10.2009


Kapliczka w butelce odkryta na strychu chalupy w Lubichowie. Fot. ezet.JPG
Plik ściągnięto 37336 raz(y) 67,4 KB

Obwozny wiatrak Franciszka Kiwacza. Repr. ezet.jpg
Plik ściągnięto 37336 raz(y) 111,07 KB

Piotr Puchalski ze Zdun przy rekordowo malym warsztacie stolarskim. Fot. ezet.JPG
Plik ściągnięto 37336 raz(y) 108,27 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2009-10-16, 11:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-10-11, 12:40   

Nie wiedziałem gdzie wkleić tę ciekawostkę, więc daję ją tu (można ewentualnie przenieść do odpowiedniego działu). Kapliczka w butelce, którą pokazał ezet nie jest najmniejszą kapliczką tego typu jaką widziałem. Zdjęcia robione na szybkiego telefonem u mojego malborskiego znajomego pokazują kapliczkę wykonaną w 1930 roku w Kętrzynie (Rastenburg). Nieznany twórca umieścił malutki krzyżyk w buteleczce aptekarskiej. :shock:

DSC00412.JPG
Plik ściągnięto 37322 raz(y) 98,86 KB

DSC00413.jpg
Plik ściągnięto 37322 raz(y) 77,35 KB

DSC00414.jpg
Plik ściągnięto 37322 raz(y) 59,96 KB

DSC00415.jpg
Plik ściągnięto 37322 raz(y) 46,02 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-10-11, 13:38   

Kuglow napisał/a:
Nie wiedziałem gdzie wkleić tę ciekawostkę, więc daję ją tu (można ewentualnie przenieść do odpowiedniego działu). Kapliczka w butelce, którą pokazał ezet nie jest najmniejszą kapliczką tego typu jaką widziałem. Zdjęcia robione na szybkiego telefonem u mojego malborskiego znajomego pokazują kapliczkę wykonaną w 1930 roku w Kętrzynie (Rastenburg). Nieznany twórca umieścił malutki krzyżyk w buteleczce aptekarskiej.


Rewelacyjny zabytek godny uwiecznienia w Księdze Rekordów i Osobliwości. Warto zaproponować red. naczelnemu umieszczenie tego obiektu w następnej edycji księgi, która ukaże się na wiosnę przyszłego roku. Potrzebne wyraźne zdjęcie buteleczki z krucyfiksem oraz jej wymiary. Informacje te możesz przesłać do mnie, jako współpracownika księgi lub bezpośrednio do redakcji w Katowicach. Bardzo dziękuję za pokazanie tej niezwykłej ciekawostki i pozdrawiam. :brawo: :flaga:

Cytat:
Kapliczka w butelce, którą pokazał ezet nie jest najmniejszą kapliczką tego typu jaką widziałem.


Eksponat z Kociewia, "kapliczka w półlitrowej butelce po wódce", nie jest w kategorii naj..., ale jako osobliwość.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-10-11, 14:31   

E. Zimmermann napisał/a:
[
Eksponat z Kociewia, "kapliczka w półlitrowej butelce po wódce", nie jest w kategorii naj..., ale jako osobliwość.

Kto wie, może autor wykonał ją w ramach pokuty? ;-)
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-10-13, 22:42   

Cytat:
BOLESŁAWOWO. POMNIK KONIA W KSIĘDZE REKORDÓW

(...) Na pierwszej pozycji w dziale "Pomniki zwierząt" Księgi "Polskie Rekordy i Osobliwości" wpisano w tym roku kamienny nagrobek konia "Bobbiego", pochowanego w 1925 roku na terenie dawnego majątku kapitana Georga Modrowa, w dzisiejszym Bolesławowie. Nagrobek konia to obiekt na pewno osobliwy, jednakże nie tak rzadko spotykany, aby tylko dlatego, że upamiętnia zwierzę, mógł trafić do księgi rekordów. Cóż zatem jest tak niebywałego w pomniku konia z Bolesławowa? Wyjaśnia nam to już sam tytuł wpisu: "Koń z krzyżem wojennym". Poniżej czytamy: "W Bolesławowie, gmina Skarszewy, powiat Starogard Danzigi, znajduje się pomnik konia "Bobbiego", z wykutym krzyżem wojennym. Tak uczcił swojego wierzchowca oficer pruski Georg von Modrow. Na froncie koń i jego pan nieraz wzajemnie ratowali sobie życie, aby po zakończeniu pierwszej wojny światowej wrócił do obecnego Bolesławowa, gdzie siwek żył do 1925 r.".


Dodano 14 listopada 2015 roku: Niestety, ten osobliwy nagrobek konia został skradziony!!!
Pomnik konia, z krzyżem wojennym. Fot. ezet.JPG
Plik ściągnięto 37249 raz(y) 107,5 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2015-11-14, 09:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-10-13, 22:49   

Cytat:
REKORDOWA SZCZOTKA
http://gniew.naszemiasto.pl/wydarzenia/905129.html

(...) Najstarsza w polskich zbiorach szczotka do obróbki lnu została znaleziona na strychu rozbieranej chałupy na Żuławach Wiślanych przez znanego kolekcjonera Piotra Puchalskiego ze Zdun (pow. Starogard Danzigi). Zabytkowy sprzęt ma wymiary: długość - 24 cm, szerokość - 16 cm. Na mosiężnym okuciu widnieje napis: "Anno 1771" i inicjały "M F". Między kolcami szczotki w chwili znalezienia były resztki łodyg lnu, zapewne pochodzące z XIX stulecia. Można wnioskować tak dlatego, że w późniejszym czasie nikt na Żuławach nie stosował już obróbki lnu takimi prymitywnymi metodami.
Piotr Puchalski zbiera wszelkie pamiątki przeszłości, choć najbardziej interesują go, jak sam określa, przedmioty etnograficzne z Kociewia, Kaszub, Żuław, Warmii i Mazur. Z tego względu o fachowe konsultacje zwracają się do niego zarówno zbieracze, jak i muzealnicy. Kolekcjoner nie tylko chętnie dzieli się swoją wiedzą, ale także udostępnia zbiory. Kilka lat temu na bazie sprzętów i wytworów sztuki ludowej z jego kolekcji powstała ekspozycja w "Zielonej Szkole" w Szpęgawsku. (...)


Najstarsza szczotka do czesania lnu. Fot. ezet.jpg
Plik ściągnięto 37250 raz(y) 108,52 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-10-15, 17:59   

Kolejne fotki przedmiotów z pow. starogardzkiego wpisanych do Księgi Polskie Rekordy i Osobliwości

Cytat:
SKARSZEWY, BUTELKA, KSIĘGA REKORDÓW, SKARB
http://www.zlociste.pl/?q=node/17

Skarszewy to najprawdopodobniej jedno z najbardziej odkrywczych miejsc w Polsce. No!
Przynajmniej na miarę Księgi Rekordów i Osobliwości. Właśnie w tym zakątku naszego kraju znaleziono najstarszą jak dotąd paczkę po tytoniu, a ostatnio starą jak świat butelkę po piwie. Jedno z niemieckich przysłów głosi, że „Tytoń lubi piwo”, więc nic w tym dziwnego, że jeden z mieszkańców Skarszew znalazł obok wymiętej paczuszki również i szklaną butelczynę, której pochodzenie, jak wskazuje etykieta datuje się na 1870 rok. Odkryto ją przy ulicy Hallera 4, gdzie leżała niewinnie obok papierów i dokumentów sprzed dwóch wieków. Napis na butelce wskazuje, że piwo, które wypełniało jej zawartość zostało wyprodukowane w istniejącym do dziś browarze Loewenbrau w Monachium. Okazuje się, że tak starego eksponatu nie mają nawet właściciele rzeczonej fabryki, co spowodowało żywe zainteresowanie w tamtejszym zarządzie. Butelczyna trafi jednak do Muzeum w Skarszewach, bo jak mówią specjaliści nie spotkali się dotąd z tak starym okazem. Znaleziona wcześniej paczka tytoniu została odnaleziona przez studentów Uniwersytetu Danzigiego. Pochodzi ona z fabryki Brahtz & Ehrenberg w Gorzowie Wielkopolskim i została wyprodukowana za czasów panowania króla Fryderyka Wilhelma IV, który przedsiębiorstwo odznaczył medalem.


Najstarsza paczka tytoniu. Stan po rozpieczętowaniu i konserwacji. Fot. archiwum Muzeum Skarszew.jpg
Plik ściągnięto 37141 raz(y) 118,57 KB

Znany kolekcjoner ze Skarszew Maciej Mostowy prezentuje najstarszą w kraju butelkę po piwie z oryginalną etykietką..jpg
Fot. Sebastian Dadaczyński
Plik ściągnięto 37190 raz(y) 99,73 KB

Najstarsza butelka po piwie z etykietką.jpg
Plik ściągnięto 37190 raz(y) 114,37 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2012-02-16, 12:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-10-16, 09:18   

I jeszcze skarszewski zbór zbudowany przez gdańszczan w ciągu 24 godzin ( http://www.wolneforumdanzig.pl/viewtopic.php?t=543 ), oraz najmniejsza w krajowych zbiorach dawna ( do 1945 r.) tabakierka użytkowa, eksponowana w Muzeum Skarszew.

Zbór zbudowany w 24 godziny.jpg
Opracowanie barwne rysunku z XIX wieku E. Zimmermann
Plik ściągnięto 37120 raz(y) 107,71 KB

Najmniejsza dawna tabakierka użytkowa.jpg
Fot. Małgorzata Bramorska-Fogiel
Plik ściągnięto 37120 raz(y) 104,33 KB

 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-05-13, 14:55   

Kuglow napisał/a:
Nie wiedziałem gdzie wkleić tę ciekawostkę, więc daję ją tu (można ewentualnie przenieść do odpowiedniego działu).


Kuglow, zgodnie z obietnicą przeniosłem tę ciekawostkę do najnowszego tomu księgi Polskie Rekordy i Osobliwości. Obejrzeć ją można wpisując w prawym górnym rogu hasło "kapliczka", kliknąć "Go" i po pojawieniu się napisu "Page 94" kliknąć na wyświetlone pod nim na zielono słowo "kapliczka" - http://content.yudu.com/L...cznik-10--2010-

Polskie Rekordy i Osobliwości.jpg
Plik ściągnięto 35518 raz(y) 101,14 KB

Księga Rekordów i Osobliwości.jpg
Plik ściągnięto 35518 raz(y) 116,16 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-07-22, 22:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2010-05-13, 20:04   

ezet napisał/a:
Kuglow, zgodnie z obietnicą przeniosłem tę ciekawostkę do najnowszego tomu księgi Polskie Rekordy i Osobliwości.
Wielkie dzięki Ezecie !!! Jestem Ci niezmiernie wdzięczny !!! :brawo: :flaga: Czy gdzieś można zdobyć papierową wersję ?
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-05-13, 20:47   

Od kilku dni jest już w sprzedaży: http://www.rekordy-polski...p?Label=kontakt
 
 
lanekr 

Dołączył: 20 Lip 2010
Posty: 16
Skąd: domu
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2010-07-22, 21:12   

zawsze zastanawiałem się ile trzeba mieć cierpliwości by coś takiego zrobić w butelce lub statek
_________________
http://www.energa.pl/konkurs - wygraj 3000 zł na wakacje
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl