W najnowszej edycji Księgi Polskie Rekordy i Osobliwości, która jest krajowym odpowiednikiem Księgi Rekordów Guinnessa, można przeczytać o trzech obiektach z Kociewia, które zostały odnotowane po raz pierwszy.
W księdze znalazł się stanowiący osobliwość w skali światowej objazdowy wiatrak, który funkcjonował w ub. stuleciu w Więckowach, gm. Skarszewy. Właścicielem wehikułu był Franciszek Kiwacz, zarobkowo mielący w nim zboże. Po wiatraku niewiele zostało, jednakże ze względu na ogromne zainteresowanie pojazdem planowana jest jego rekonstrukcja.
Na dwa kolejne obiekty trafił znany z poprzedniej edycji księgi Piotr Puchalski ze Zdun, odkrywca najstarszej szczotki do czesania lnu. Tym razem za wyjątkową osobliwość uznana została kapliczka, tzw. "Bożamęka", zbudowana w półlitrowej butelce po wódce. Dokonał tego nieżyjący już twórca ludowy z Kociewia, znany tylko z inicjałów "S.W.". Puchalski odnalazł butelkę na strychu remontowanej chałupy w Lubichowie. W Starogardzie zaś trafił na najmniejszy w Polsce użytkowy warsztat stolarski. Pod koniec XIX wieku wykonał go dla swojego 6-letniego syna miejscowy mistrz stolarski, ucząc go od najmłodszych lat fachowej obróbki drewna. Starannie wykonany warsztat ma wymiary: 95 na 50 cm i 48 cm wysokości.
Wcześniej w księdze zamieszczono inne obiekty z Kociewia. Wpisany został kościół luterański w Skarszewach zbudowany w 1741 r., w ciągu zaledwie 24 godzin. W kategorii osobliwe pomniki można było przeczytać o kamieniu nagrobnym konia "Bobbiego", z wyrytym krzyżem wojennym, w Bolesławowie, gm. Skarszewy. W księdze znalazła się również najstarsza w Polsce butelka po piwie z oryginalną etykietką, najstarsza paczka tytoniu z zawartością oraz najmniejsza w kraju tabakierka użytkowa. Przedmioty te pochodzą ze zbioru Macieja Mostowego i eksponowane są w Muzeum Skarszew. Do kategorii przedmiotów należy również najstarsza w Polsce szczotka do obróbki lnu oraz najdłuższy wzór haftu kociewskiego o długości 61 m i szerokości 60 cm. Dzieło to wykonali uczniowie klas szóstych z sześciu miejscowych szkół.
Każda edycja księgi wydawana jest w nakładzie 25 tys. egzemplarzy i dociera również do Polonii na całym świecie.
Edward Zimmermann
Polska Dziennik Bałtycki, 5.10.2009
Kapliczka w butelce odkryta na strychu chalupy w Lubichowie. Fot. ezet.JPG
Plik ściągnięto 38213 raz(y) 67,4 KB
Obwozny wiatrak Franciszka Kiwacza. Repr. ezet.jpg
Plik ściągnięto 38213 raz(y) 111,07 KB
Piotr Puchalski ze Zdun przy rekordowo malym warsztacie stolarskim. Fot. ezet.JPG
Plik ściągnięto 38213 raz(y) 108,27 KB
Ostatnio zmieniony przez ezet 2009-10-16, 10:02, w całości zmieniany 1 raz
Pomógł: 12 razy Wiek: 51 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 804 Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-10-11, 11:40
Nie wiedziałem gdzie wkleić tę ciekawostkę, więc daję ją tu (można ewentualnie przenieść do odpowiedniego działu). Kapliczka w butelce, którą pokazał ezet nie jest najmniejszą kapliczką tego typu jaką widziałem. Zdjęcia robione na szybkiego telefonem u mojego malborskiego znajomego pokazują kapliczkę wykonaną w 1930 roku w Kętrzynie (Rastenburg). Nieznany twórca umieścił malutki krzyżyk w buteleczce aptekarskiej.
Nie wiedziałem gdzie wkleić tę ciekawostkę, więc daję ją tu (można ewentualnie przenieść do odpowiedniego działu). Kapliczka w butelce, którą pokazał ezet nie jest najmniejszą kapliczką tego typu jaką widziałem. Zdjęcia robione na szybkiego telefonem u mojego malborskiego znajomego pokazują kapliczkę wykonaną w 1930 roku w Kętrzynie (Rastenburg). Nieznany twórca umieścił malutki krzyżyk w buteleczce aptekarskiej.
Rewelacyjny zabytek godny uwiecznienia w Księdze Rekordów i Osobliwości. Warto zaproponować red. naczelnemu umieszczenie tego obiektu w następnej edycji księgi, która ukaże się na wiosnę przyszłego roku. Potrzebne wyraźne zdjęcie buteleczki z krucyfiksem oraz jej wymiary. Informacje te możesz przesłać do mnie, jako współpracownika księgi lub bezpośrednio do redakcji w Katowicach. Bardzo dziękuję za pokazanie tej niezwykłej ciekawostki i pozdrawiam.
Cytat:
Kapliczka w butelce, którą pokazał ezet nie jest najmniejszą kapliczką tego typu jaką widziałem.
Eksponat z Kociewia, "kapliczka w półlitrowej butelce po wódce", nie jest w kategorii naj..., ale jako osobliwość.
(...) Na pierwszej pozycji w dziale "Pomniki zwierząt" Księgi "Polskie Rekordy i Osobliwości" wpisano w tym roku kamienny nagrobek konia "Bobbiego", pochowanego w 1925 roku na terenie dawnego majątku kapitana Georga Modrowa, w dzisiejszym Bolesławowie. Nagrobek konia to obiekt na pewno osobliwy, jednakże nie tak rzadko spotykany, aby tylko dlatego, że upamiętnia zwierzę, mógł trafić do księgi rekordów. Cóż zatem jest tak niebywałego w pomniku konia z Bolesławowa? Wyjaśnia nam to już sam tytuł wpisu: "Koń z krzyżem wojennym". Poniżej czytamy: "W Bolesławowie, gmina Skarszewy, powiat Starogard Danzigi, znajduje się pomnik konia "Bobbiego", z wykutym krzyżem wojennym. Tak uczcił swojego wierzchowca oficer pruski Georg von Modrow. Na froncie koń i jego pan nieraz wzajemnie ratowali sobie życie, aby po zakończeniu pierwszej wojny światowej wrócił do obecnego Bolesławowa, gdzie siwek żył do 1925 r.".
Dodano 14 listopada 2015 roku: Niestety, ten osobliwy nagrobek konia został skradziony!!!
Pomnik konia, z krzyżem wojennym. Fot. ezet.JPG
Plik ściągnięto 38126 raz(y) 107,5 KB
Ostatnio zmieniony przez ezet 2015-11-14, 09:00, w całości zmieniany 2 razy
(...) Najstarsza w polskich zbiorach szczotka do obróbki lnu została znaleziona na strychu rozbieranej chałupy na Żuławach Wiślanych przez znanego kolekcjonera Piotra Puchalskiego ze Zdun (pow. Starogard Danzigi). Zabytkowy sprzęt ma wymiary: długość - 24 cm, szerokość - 16 cm. Na mosiężnym okuciu widnieje napis: "Anno 1771" i inicjały "M F". Między kolcami szczotki w chwili znalezienia były resztki łodyg lnu, zapewne pochodzące z XIX stulecia. Można wnioskować tak dlatego, że w późniejszym czasie nikt na Żuławach nie stosował już obróbki lnu takimi prymitywnymi metodami.
Piotr Puchalski zbiera wszelkie pamiątki przeszłości, choć najbardziej interesują go, jak sam określa, przedmioty etnograficzne z Kociewia, Kaszub, Żuław, Warmii i Mazur. Z tego względu o fachowe konsultacje zwracają się do niego zarówno zbieracze, jak i muzealnicy. Kolekcjoner nie tylko chętnie dzieli się swoją wiedzą, ale także udostępnia zbiory. Kilka lat temu na bazie sprzętów i wytworów sztuki ludowej z jego kolekcji powstała ekspozycja w "Zielonej Szkole" w Szpęgawsku. (...)
Najstarsza szczotka do czesania lnu. Fot. ezet.jpg
Kolejne fotki przedmiotów z pow. starogardzkiego wpisanych do Księgi Polskie Rekordy i Osobliwości
Cytat:
SKARSZEWY, BUTELKA, KSIĘGA REKORDÓW, SKARB
http://www.zlociste.pl/?q=node/17
Skarszewy to najprawdopodobniej jedno z najbardziej odkrywczych miejsc w Polsce. No! Przynajmniej na miarę Księgi Rekordów i Osobliwości. Właśnie w tym zakątku naszego kraju znaleziono najstarszą jak dotąd paczkę po tytoniu, a ostatnio starą jak świat butelkę po piwie. Jedno z niemieckich przysłów głosi, że „Tytoń lubi piwo”, więc nic w tym dziwnego, że jeden z mieszkańców Skarszew znalazł obok wymiętej paczuszki również i szklaną butelczynę, której pochodzenie, jak wskazuje etykieta datuje się na 1870 rok. Odkryto ją przy ulicy Hallera 4, gdzie leżała niewinnie obok papierów i dokumentów sprzed dwóch wieków. Napis na butelce wskazuje, że piwo, które wypełniało jej zawartość zostało wyprodukowane w istniejącym do dziś browarze Loewenbrau w Monachium. Okazuje się, że tak starego eksponatu nie mają nawet właściciele rzeczonej fabryki, co spowodowało żywe zainteresowanie w tamtejszym zarządzie. Butelczyna trafi jednak do Muzeum w Skarszewach, bo jak mówią specjaliści nie spotkali się dotąd z tak starym okazem. Znaleziona wcześniej paczka tytoniu została odnaleziona przez studentów Uniwersytetu Danzigiego. Pochodzi ona z fabryki Brahtz & Ehrenberg w Gorzowie Wielkopolskim i została wyprodukowana za czasów panowania króla Fryderyka Wilhelma IV, który przedsiębiorstwo odznaczył medalem.
Najstarsza paczka tytoniu. Stan po rozpieczętowaniu i konserwacji. Fot. archiwum Muzeum Skarszew.jpg
Plik ściągnięto 38018 raz(y) 118,57 KB
Znany kolekcjoner ze Skarszew Maciej Mostowy prezentuje najstarszą w kraju butelkę po piwie z oryginalną etykietką..jpg Fot. Sebastian Dadaczyński
Plik ściągnięto 38067 raz(y) 99,73 KB
Najstarsza butelka po piwie z etykietką.jpg
Plik ściągnięto 38067 raz(y) 114,37 KB
Ostatnio zmieniony przez ezet 2012-02-16, 12:12, w całości zmieniany 1 raz
I jeszcze skarszewski zbór zbudowany przez gdańszczan w ciągu 24 godzin ( http://www.wolneforumdanzig.pl/viewtopic.php?t=543 ), oraz najmniejsza w krajowych zbiorach dawna ( do 1945 r.) tabakierka użytkowa, eksponowana w Muzeum Skarszew.
Zbór zbudowany w 24 godziny.jpg Opracowanie barwne rysunku z XIX wieku E. Zimmermann
Plik ściągnięto 37997 raz(y) 107,71 KB
Najmniejsza dawna tabakierka użytkowa.jpg Fot. Małgorzata Bramorska-Fogiel
Nie wiedziałem gdzie wkleić tę ciekawostkę, więc daję ją tu (można ewentualnie przenieść do odpowiedniego działu).
Kuglow, zgodnie z obietnicą przeniosłem tę ciekawostkę do najnowszego tomu księgi Polskie Rekordy i Osobliwości. Obejrzeć ją można wpisując w prawym górnym rogu hasło "kapliczka", kliknąć "Go" i po pojawieniu się napisu "Page 94" kliknąć na wyświetlone pod nim na zielono słowo "kapliczka" - http://content.yudu.com/L...cznik-10--2010-
Polskie Rekordy i Osobliwości.jpg
Plik ściągnięto 36395 raz(y) 101,14 KB
Księga Rekordów i Osobliwości.jpg
Plik ściągnięto 36395 raz(y) 116,16 KB
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-07-22, 21:33, w całości zmieniany 1 raz
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum