Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2008-12-23, 17:49
Pułk 12-ty Piechoty Xięstwa Warszawskiego
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-19, 09:39   Pułk 12-ty Piechoty Xięstwa Warszawskiego

I Marcin (vel nocny Marek) w :arrow: TVN24

W materiale również ORP "Błyskawica".
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2008-05-19, 10:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Marcin 


Wiek: 49
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 47
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-05-19, 09:56   

Pułk 12-ty... ;-)
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-19, 09:56   

Bardzo ładnie powiedział, że czasem czuje się jak biały miś w Zakopanem.
A zaraz potem nastąpiła wypowiedź reportera rodem z kroniki filmowej, brzmiąca mniej więcej tak:
"Jak przed wiekami żołnierze Księstwa dali srogą nauczkę kozakom" - i przebitka z dwoma jeźdźcami i pięcioma strzelcami... Kocham afektację dziennikarską.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-19, 09:58   

Marcin napisał/a:
Pułk 12-ty... ;-)

Spisałem z twojej strony. Jakaś zmiana przydziału?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Marcin 


Wiek: 49
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 47
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-05-19, 10:06   

Zdanie to zostało wjęte z szerszej wypowiedzi i samo brzmi troszku abstrakcyjnie. ;-)

Cytat:
Spisałem z twojej strony. Jakaś zmiana przydziału?

Od grudnia dodana "1" przed "2"... ;-) A strona czeka na przebudowę i aktualizację (ale to już niebawem).
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-19, 10:16   

A tam abstrakcyjnie :) Każdy kto kiedykolwiek uprawiał działalność rekonstrukcyjną dobrze wie o co chodzi :)
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-07-24, 20:12   

Dopalacz Napoleon. Zaciągnąć się do wojsk Xięstwa Warszawskiego w Danzigu
Cytat:
Uczestniczą w rekonstrukcjach walk czasów napoleońskich i organizują je od podstaw. Stroje, w których się wtedy pokazują, to nie tylko przebrania na okazję imprezy. Napoleończycy, bo o nich mowa, żyją swoją pasją na co dzień, przywołując ducha minionych czasów.

O Napoleończykach dowiaduję się przypadkiem i nie ukrywam, że nie mam pojęcia, o co chodzi. W końcu udaje mi się spotkać z jednym z nich, sierżantem z Pułku 12 Piechoty Xięstwa Warszawskiego . W końcu - bo wielokrotnie słyszałam od znajomych o chłopaku, który swoją fascynację okresem napoleońskim wprowadza w życie. Pasja niejedno ma imię, ale jak wygląda w przypadku miłośników rekonstrukcji historycznej?

- Dziesięć lat temu trafiłem ze znajomym na pierwszą rekonstrukcję bitwy w Danzigu i od razu mnie to zafascynowało. Krótko potem nawiązałem kontakt z chłopakami z Drugiego Pułku Piechoty Xięstwa Warszawskiego z Warszawy - mówi Remigiusz Pacer.

To według ich wskazówek rozpoczął kompletowanie stroju - pierwszy mundur uszył sam. Do dziś dba o niego tak, jakby nosił go w tamtych czasach, bo to jeden z elementów rzetelnej rekonstrukcji. - Ta pasja zdominowała nasze życie osobiste, jest jak narkotyk - chłopaki wciągają w nią całe rodziny - wyjaśnia Remigiusz.

Na czym polegają rekonstrukcje historyczne? - Chodzi o stworzenie nastroju, a nie tylko wyjście na pole walki. Już kilka dni wcześniej jedziemy w dane miejsce, gdzie ma się odbyć walka i maszerujemy z pełnym ekwipunkiem. Przy okazji odczuwamy na własnej skórze niedogodności, z jakimi spotykali się żołnierze w tamtych czasach - opowiada Remigiusz.

Po trudach czas na odpoczynek, często pod gołym niebem, nawet gdy temperatura jest ujemna. Posiłki i napoje także powinny nawiązywać do epoki. Ich przygotowaniem zajmują się kobiety pasjonujące się rekonstrukcją. Markietanki i kantynierki, bo o nich mowa, towarzyszą żołnierzom. - Zrobiliśmy wyjątek tylko dla jednej dziewczyny i pozwoliliśmy jej założyć mundur. Kasia jest w naszym oddziale woltyżerem, zapracowała na to wielkim zaangażowaniem - mówi Remigiusz.

Ze służbą łączą się konkretne obowiązki. Na początku trzeba odbyć roczny staż rekrucki, podczas którego wykonuje się prace obozowe, uczy musztry, kompletuje strój, a także przygotowuje do wyjścia na pole bitwy ucząc się komend, także w obcych językach, by sprawnie móc uczestniczyć w wyjazdowych bitwach. Potem przychodzi czas na naukę obsługi broni. Gdańscy Napoleończycy swoje zbiórki odbywają w Twierdzy Wisłoujście.

Grupa bierze udział w rekonstrukcjach w kraju i za granicą. Odbywają się one przy okazji rocznic walk, ale także na zasadzie spontanicznych inicjatyw, nie związanych z żadną komercyjną imprezą. Byli już pod Berezyną, Frydlandem, Pruską Iławą i w wielu innych miejscach - długo by wymieniać. Ostatnie lata dały im wiele możliwości, bo przypadały na nie okrągłe rocznice historycznych wydarzeń. - Tylko raz uczestniczyłem w rekonstrukcji walki jako obserwator i czułem się dość nieswojo. Złapałem się na tym, że miałem ochotę poprawiać uczestników - śmieje się Remigiusz.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl