Pomógł: 50 razy Wiek: 54 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 4794 Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-01-16, 12:15 Polska Marynarka Wojenna - lata międzywojenne
Trzy zdjęcia związane z torpedowcem ORP Kaszub (ex. niemiecki V 108), z albumu po ówczesnym por. MW Włodzimierzu Kodrębskim (1900-1948), oficerze flagowym dywizjonu torpedowców, późniejszym dowódcy (między innymi) niszczycieli ORP Błyskawica i ORP Burza.
Podpis do ostatniej z fotografii:
Cytat:
Na budującym się "molo węglowem" w Gdyni -
- rok 1922/23
Nasi dowódcy
"Kaszub" - kpt. Staszkiewicz
"Krakowiak" - kdr ppor. Wąsowicz
"Kujawiak" - kdr ppor. Przysiecki
D-ca dyonu ćwiczebnego - kdr ppor. Mohuczy
plus pies
Wynieniony kdr ppor. Przysiecki to:
Cytat:
Przysiecki Michał, kmdr ppor (kpt. ż.w., do lata 1939 roku kapitan s/s "Robur IV") zmarł w nieznanych okolicznościach w 1941 roku (dokładna data śmierci nie znana) w Warszawie, pochowany na Powązkach.
Pomógł: 50 razy Wiek: 54 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 4794 Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-02-04, 10:50
Wedle opisu na odwrocie ORP Kaszub, w tle Gdynia w połowie lat 20-tych: od lewej "Casino", wille "Tusia", Dom Kuracyjny, willa "Świt" oraz kościół Najświętszej Maryi Panny.
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Wysłany: 2009-06-05, 10:29 Polska Marynarka Wojenna - lata międzywojenne
Ten post w zamyśle autora (za pełną aprobatą WFG) jest miejscem w którym możemy gromadzić materiały dotyczące Polskiej Marynarki Wojennej w okresie międzywojennym.
Po wrzuceniu hasła "MW" do wyszukiwarki, zostałem zasypany dużą ilością danych - fora, prywatne strony, dane polskie i zagraniczne. Szybko zostałem sporowadzony na ziemię - - wiele danych niestety się nie pokrywa, wielu danych nadal brakuje.
Być może ktoś znajdzie w załączonej tabeli informacje, które wzbudzą wątpliwości. Obiecuję ewentualne usterki poprawić tak szybko jak to możliwe, po otrzymaniu wiarygodnych i potwierdzonych danych.
Uwazam, ze najpierw nalezy okreslic na jaki dzien i rok mamy ustalic stan posiadania Marynarki Wojennej. Dalej jakie jednostki maja wchodzic w sklad tego wykazu. Czy te z Pinska a wiec wszelakie drobnoustroje tez?
Pomógł: 50 razy Wiek: 54 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 4794 Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-06-05, 12:02
miczman napisał/a:
Uwazam, ze najpierw nalezy okreslic na jaki dzien i rok mamy ustalic stan posiadania Marynarki Wojennej. Dalej jakie jednostki maja wchodzic w sklad tego wykazu. Czy te z Pinska a wiec wszelakie drobnoustroje tez?
No właśnie! Bo jeśli lista obejmuje okręty w służbie 1 września 1939, to na liście nie powinno być ORP "Kaszub" (zniszczony wskutek zagadkowej eksplozji w Danzigu w 1925 roku) a powinien znaleźć się: między innymi wspominany już na forum ORP "Nurek", okręt szkolny OPR "Iskra", nowy "Pomorzanin" czy torpedowa stacja pływająca "Oksywie". Jeśli natomiast lista dotyczy wszystkich okrętów jakie przewinęły się przez "morską" część marynarki to lista ta jest niekompletna: między innymi brakuje torpedowców (dwa spośród nich błędnie opisane są jako "stawiacze min"), starych trałowców/poławiaczy min , obu "Nurków", i innych drobnoustrojów.
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Przypominam nazwę działu: Gdynia ojczyzna polskiej floty. Chodzi tu o jednostki dla których Gdynia była portem macierzystym w latach 1918 - 1939. Wydawało mi się, że obecność flotylli pińskiej jest w takim zestawieniu nieuzasadniona. Przyznaję, nie napisałem w tytule okresu - Moja Bardzo Wielka Wina
Natomiast uważam, że ustalanie konkretnej daty spowoduje, że ze zbioru wypadnie pewna ilość rekordów a co za tym idzie, będzie on po prostu niepełny. Chodziło mi o przedstawienie tego czym dysponowała marynarka wojenna dla której Gdynia była portem macierzystym (czy jak niektórzy mawiają - bazowym) i strat poniesionych przez nią w 2WW.
Pomysł na opracowanie pełnego zestawienia historii polskiej PMW jest ciekawy, może znajdzie się na Forum ktoś dość odważny żeby takie wyzwanie odjąć? Wyzwanie jest duże, ale i temat ciekawy - niestety, trzeba się będzie sporo napracować. Ciekaw jestem kto podejmie rękawicę?
Jak mniemam to w roku 1918 Gdynia raczej nie byla portem dla jednostek marwoja i to nie tylko z powodu stanu posiadania morskiego rodzaju sil zbrojnych. Podobnie bylo rok pozniej jak i przez kilka lat kolejnych. A jesli chodzi o przynaleznosc jednostek to przypominam, ze zarowno te z Pinska jak i Gdyni podlegaly rozkazom KMW, ktore to miescilo sie w Warszawie.
Pomógł: 3 razy Dołączył: 28 Maj 2008 Posty: 890 Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-06-06, 10:17
I z powodu tej podległości były ciągłe konflikty
Pierwsza baza PMW była w Pucku. Pasjonująco (odrzucając pewne głupie wcinki propagandowe z PRL`u) o początkach MW pisze nieżyjący już kmdr Jerzy Kłossowki w swoich wspomnieniach pt. "Wspomnienia z Marynarki Wojennej" wydanych w latach siedemdziesiątych XX wieku
_________________ "Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
Małe sprostowanie:
A. 1253 - pierwsza wzmianka wsi o nazwie Gdynia (w zapisie Gdina), w ktorej znajduje sie przystan rybacka i zeglarska. W dokumencie biskupa kujawskiego potwierdzono przynaleznosc Gdyni do parafii Oksywie, najstarszej osady (datowanej z 1 pol. XIII w.) wchodzacej w sklad dzisiejszego miasta. Jakoś nikt na codzień nie używa w Polsce nazw takich jak Bromberg, Stettin czy też Breslau (o mieście "Danzig" już nie wspomnę). Uważam dleikatnie mówiąc uwagę o "Gdingen" jako niestosowną.
B. Zamieszczony w Monitorze Polskim nr 217 z dnia 30.11.1918 roku podpisany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekret stwierdzał: "Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła Nowotnego szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych."
Prawdą jest że zaślubiny odbyły się dopiero 10 lutego 1920 na dodatek w Pucku, a nie w Gdyni, ale faktem jest, że prawnie w 1918 roku PMW już istniała.
C. Okres 1918 - 1945 potraktowałem rzeczywście symbolicznie, myslę jednak, że miałem do tego prawo. Wielu ludziem w tym kraju okres niepodleglości międzywojennej kojarzy się z latami 1918 - 1939. Ja przedłużyłem o okres wojny. Przyjmuję uwagi w pokorze, ale myślę że do każdego wariantu (mam tu na myśli przedział czasowy) można miec zastrzeżenia. W sumie chyba jednak ważniejsze
jest coś innego.
Ale, ale - czy nadal nie ma chętnych na opracowanie pełnej historii PMW?
Jak dotad najpelniejsze opracowanie dotyczace Marynarki Wojennej popelnili kilkanascie lat temu trzej panowie. Jest to "Polska Marynarka Wojenna 1918 - 1980. Zarys dziejow" Ciesielskiego, Patera i Przybylskiego. Jesli jeszcze nie masz to mozna spotkac na allegro.
Małe sprostowanie: (...) Jakoś nikt na codzień nie używa w Polsce nazw takich jak Bromberg, Stettin czy też Breslau (o mieście "Danzig" już nie wspomnę). Uważam dleikatnie mówiąc uwagę o "Gdingen" jako niestosowną. (...)
Szanowny kolego, nie mówimy o stosowanych na co dzień nazwach, a o tych obowiązujących w 1918 roku !!! Poza tym wielce niestosowne jest ( delikatnie mówiąc) umieszczanie polskiej floty na terenie Królestwa Prus !!!!
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum