Janusz
Dołączył: 09 Paź 2008 Posty: 296 Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2009-04-19, 09:20 Stadion, Basen, Korty Tenisowe - gdzie były?
Mam takie pytanie - czy stary wejherowski stadion, korty tenisowe oraz basen znajdują się tam gdzie obecny stadion na ulicy Sportowej? Jeśli nie to proszę o podanie mi właściwej lokacji.
pzdr
Pomógł: 19 razy Wiek: 96 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-19, 10:08
Co do stadionu to nie wiem. Ale korty i nie czynny są przy ul. Kalwaryjskiej.
Basen został wybudowany w 1939 roku staraniem burmistrza miasta Teodora Bolduan (zamordowany później przez Niemców).
Obecnie widoczna jest tam betonowa niecka pozbawiona kafelek.
Janusz
Dołączył: 09 Paź 2008 Posty: 296 Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2009-04-19, 10:17
Bardzo dziękuje za odpowiedz!
Chce się tylko upewnić co do :
Cytat:
Ale korty i nie czynny są przy ul. Kalwaryjskiej.
- basen też jest na Kalwaryjskiej?
I jeszcze dwa pytania:
- masz może jakieś przedwojenne zdjęcie stadionu?
- przy jakieś ulicy leży budynek starostwa?
pozdr!
ps. dodam, że jestem w trakcie lektury Bedekera Wejherowskiego Reginy Osowickiej - niestety brakuje w nim czasem podania lokalizacji opisywanych obiektów
Niestety całego nie.
Ale znalazłem informację, że stadion Gryfa przy sportowej rozpocząto budować w 1924 roku.
Cytat:
W przeciwieństwie do wielu wybrzeżowych klubów posiadających jak na tamte czasy świetną bazę obiektów i urządzeń sportowych wejherowska baza treningowa była w opłakanym stanie, właściwie to jej nie było. Pozyskał ją wejherowski ruch sportowy w okresie, kiedy burmistrzem miasta był Teodor Bolduan (zamordowany później przez okupantów hitlerowskich). Za czasów sprawowania władzy przez tego cieszącego się powszechnym szacunkiem człowieka w Wejherowie wybudowano korty tenisowe, na których w ramach słynnych turniejów o "Błękitną Wstęgę Bałtyku" występowały takie sławy jak: Tłoczyński, Hebda, Jędzrzejewska. Wreszcie na najwyższym "tarasie" pod lasem wybudowano pięknie położony stadion piłkarski wraz z bieżnią, trybuną i zapleczem socjalnym. Budowę całego kompleksu sportowo-rekreacyjnego rozpoczęto w 1924 roku, a całość oddano do użytku w 1927 roku. Od tego czasu dzięki tym obiektom 24 oraz staraniom wielu zaangażowanych w wejherowski sport w tym mieście. Ta baza jest praktycznie podstawą do uprawiania sportu do dziś dzień.
matiwejher
Dołączył: 17 Maj 2009 Posty: 2 Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-05-17, 19:41
Korty i basen znajdują się przy ulicy Kalwaryjskiej. Basen był czynny do lat '80. Stadion znajduje się na samym końcu ul. Sportowej, radzę nie wybierać się w tamte rejony po zmroku...
Budynek starostwa różni się oid stanu dzisiejszego brakiem spadzistego dachu. Jeszcze nie spotkałem się ze zdjęciem tej synagogi.
Mam pytanie znacie strony, gdzie można pooglądać stare fotki bądz pocztówki Wejherowa (coś w stylu NAC)? Na forum są jakieś przedwojenne artykuły o kościele ewangelickiem w Weju macie coś innego o Wejherowie?
Z góry dzieki za pomoc.
Janusz
Dołączył: 09 Paź 2008 Posty: 296 Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2009-05-17, 19:46
Przeczytaj sobie to: Bedeker Wejherowskiego Reginy Osowickiej.
pozdr!
matiwejher
Dołączył: 17 Maj 2009 Posty: 2 Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-05-17, 20:52
Bedeker dawno przeczytany
Zna któs coś w stylu NAC'u?
Basen został wybudowany/otwarty w 1939 roku. Zostal zaprojektowany przez architekta miejskiego Stanisława Światkiewicza. Byl to jak widac na widokowkach przepiekny obiekt. Nie bede przytaczal informacji z bedekera dodam tylko od siebie ze jego glebokosc wynosila ponad 3 metry. Piekny obiekt przy basenie tj szatnie i altana wypoczynkowa zostały zburzone dopiero w roku 1992/1993. Miasto w roku 1994 podjelo prace sondazowe w celu reaktywacji samego basenu. Okazalo sie wowczas ze nie odpowiada on standartom gdyz jest za głeboki. Obiekt trzeba byłoby wypłycic. Ostatecznie zrezygnowano z odnowy. Dzis w tym miejscu znajduje sie miejskie gruzowisko.
Korty i stadion funkcjonują nadal tak jak zauwazyli to moi przedmowcy.
Innymi natomiast wartymi wspomnienia nieistniejacymi juz obiektami sportowymi w Wejherowie były skocznie narciarskie, wybudowane za czasow PRL, ale to juz inna historia, inne czasy
Troszke zle to ujalem. Basen ma 3,60 m glebokosci. W ten sposob przystosowany byl do trampoliny, ktorej w nowej koncepcji z pocztąku lat 90 nie uwzgledniano. Basen mial byc wypłycony i przykryty dachem. Ostatecznie wszystko upadlo, gdy zmienily sie władze w miescie.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum