Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2008-12-23, 17:46
Letnica
Autor Wiadomość
dzieju 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 15
Skąd: Leeds
Wysłany: 2009-06-23, 21:05   

rychu40 napisał/a:
Cytat:
Letnica? Idealne miejsce do życia

Gdy wybudują stadion i po meczu rozpoczną się zadymy z kibicami?

Tego nie unikniesz, mozesz jedynie zapobiegac.
Co za problem w wydawaniu immiennych kart, zamontowaniem dodatkowych kamer ... itd.

Przeczytalem caly watek jeszcze raz od poczatku do konca i rzeczywiscie ludzie mieszkajacy tam stanowia pewna spolecznosc, a ze sie wszyscy znaja, a czemu sie dziwic jak wiekszosc z nich jest na zasilkach, co innego maja do roboty.
Pamietam jak pare lat temu jeszcze jako PH-owiec (przedst. handl) odwiedzilem sklep LUX wlascicielka powiedzila wprost po za tanimi winami i slodyczami dla dzieci nie wiele jej sie sprzedaje.
Co z dzielnica, zostawic czy wyburzyc? Czasami mam wrazenie ze na sile chcemy ratowac wszystko co ma wiecej niz 40-50 lat, a moze pozostawic wolnemu rynkowi z pewnymi zastrzezeniami?? Takimi jak zachowac czesciowo bryle budynku.
Przeciez predzej czy pozniej bedzie trzeba wybudowac Trase zielona (czy jak kolwiek bedzie sie zwala) wiec miejsce bedzie swietna lokalizacja dla firm czy tez jakiegos centrum rozrywki (wiem, wiem bedziemy czekac pewnie jeszcze 100 lat)
A jak polaczyc stare z nowoczesnym? naprzyklad tak

Przyklad 1
Przyklad2
Przyklad 3
(to sa budynki po magazynach, faktoriach itd)
Ktos powie ze takie polaczenie budynku sprzed 100 lat i szkla jest ochydne, ale czyz nie ochydniejszym widokiem sa zawalajace sie ruiny ktore nikomu nie sluza??
 
 
MuMu 

Wiek: 53
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 33
Skąd: znienacka
Wysłany: 2009-06-25, 21:11   

Cóż, ogarnęłam temat może i pobieżnie.
Sama Letnica, to miejsce zapomniane przez Boga, i przez władzę Danziga, Miejsce zepchnięte gdzieś w zamszałe zakamarki codzienności, to takie małe, bardzo prowincjonalne miasteczko z początku XIX wieku. Domy bez węzłów sanitarnych, albo takie wspólne dla wielu rodzin. Uliczki na których nie świecą się żadne latarnie. Łatwiej tam jest dostać w mordę niż usłyszeć… dzień dobry..
I nie ważne jaka była Letnica kiedyś, za panowania WMG, czy była ogrodami Danziga czy też nie. Ważne co jest teraz.
Letnica to bieda z nędzą. To miejsce gdzie latają bezpańskie scyzoryki. Gdzie dzieci chodzą głodne do szkoły i nie mają się z czego uczyć.
Nie jestem zwolenniczką Amber Areny, tego ładowania w kosmos tak wielu pieniędzy. Można byłoby je zagospodarować inaczej. Wyszło jak wyszło…. Trudno, trzeba się z tym pogodzić.
Uważam wyburzenie Letnicy za skandal, Nie ze względy na jej zabytkowy charakter ( choć niektórych domów, i ogrodów zwyczajnie żal), ale ze względu na ludzi którzy tam mieszkali. Strasznie trudno jest wrosnąć w nową codzienność .zwłaszcza mając na sobie balast dzielnicy fruwających noży, biedy i zasiłków.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-06-25, 21:52   

MuMu napisał/a:
Strasznie trudno jest wrosnąć w nową codzienność .zwłaszcza mając na sobie balast dzielnicy fruwających noży, biedy i zasiłków.

Sama przyznajesz, że taka jest ta część miasta.
Może to szansa by usłyszeć "dzień dobry" zamiast dostać w mordę?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
MuMu 

Wiek: 53
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 33
Skąd: znienacka
Wysłany: 2009-06-27, 13:48   

tak, może
Ale należałoby pomóc przede wszystkim ludziom mieszkającym w takich dzielnicach, wyjść np z bezrobocia, z marazmu itd, a wygląda na to iż magistrat umył sobie łapy. dał im w zamian jakieś inne mieszkania. i co z tego?? Czy to załatwia sprawę? to ludzie i społeczności tworzą miasto, a nie na odwrót. Jeśli magistrat będzie spychał niewygodne czy nierokujące na przyszłość jednostki do rożnego typu gett , za jakiś czas zaczną się prawdziwe kłopoty. inwestować należy w społeczeństwo, w jego edukacje a nie w jakieś cudawianki na cienkim kijku

no to się na wymądrzałam... :-P
maria-magdalena
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-06-27, 18:43   

Mam wrażenie (potwierdzone twoimi słowami), że własnie takim gettem jest Letnica.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-06-27, 22:17   

Oczywiście trudno ostatniej wypowiedzi odmówić logi. Istotnie, w wypowiedziach MuMu jest troche niekonsekwencji. Ale intencje Jej doskonale rozumiem. Wytworzyła się pewna zamknięta społeczność dość hermetyczna, która stąd nie uciekła więc raczej nie am już zamiaru uciekać. Mieszkam obecnie daleko od Letnicy ale raczej nie sądzę, aby ktoś komu ten układ nie odpowiada przybywał w to miejsce mieszkać. I tu zaczyna się problem. Co z tymi ludźmi robić? Mi do głowy przychodzą na arzie 3 wyjścia.
I wersja najbrutalniejsza. Dać im mieszkania w różnych częściach miasta i w ten sposób rozwiązać problem półsiłowo.
II wersja. Przesiedlić do jednego bloku. Wątpię by byli z tego zadowoleni.
III. Znaleźć teren (może być bezludna dotąd wyspa) i tam ich osiedlić samych.
Myślę, że i to ich nie zadowoli. Oni są po prostu przywiązani do miejsca.
Ale rozbić zżytą z sobą i solidarną społeczność? Ja bym sie nie odważył i dlatego m.in. nie startuję w żadnych wyborach.
P.S. W ostaniej chwili przyszedł mi do głowy wariant IV. Zakwaterować ich w apartamentach, które powstaną w miejscu ich domów.
_________________

 
 
 
MuMu 

Wiek: 53
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 33
Skąd: znienacka
Wysłany: 2009-06-27, 22:18   

więc dlaczego pozwalamy na budowę gett




sorry to moje zboczenie zawodowe
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-06-27, 22:31   

MuMu napisał/a:
więc dlaczego pozwalamy na budowę gett
sorry to moje zboczenie zawodowe
To getto raczej chyba samo powstało? Wybudowane zostało jako osiedle robotnicze, a gettem z czasem stało się samoczynnie?

Za słownikiem języka polskiego:
getto
1. «część miasta zamieszkana przez mniejszość narodową, rasową lub religijną»
2. «w czasie II wojny światowej: przymusowo zamknięta dzielnica żydowska»
3. «odizolowana społeczność, rządząca się własnymi prawami, niechętna ludziom z zewnątrz»

W tym przypadku mamy chyba do czynienia z definicją 3. Według Ciebie należy zabronić?
_________________

 
 
 
MuMu 

Wiek: 53
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 33
Skąd: znienacka
Wysłany: 2009-06-27, 22:42   

Tangens

mnie zawsze ..mówią ..że jestem logiczna i poukładana do bólu

czym jest getto w dzisiejszych czasach.
a czymś gdzie zamyka się ludzi którzy z jakiś tam powodów nie odpowiada pewnym standardom

czy getto, Letnica sama powstała?? nie my ją zbudowaliśmy a zwłaszcza Ty
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-06-28, 00:33   

Czyli według Ciebie getto jest miejscem, w którym przebywa się nie z własnej woli. W takim razie trzeba je likwidować.
Ja nie budowałem Letnicy i nigdy w niej nie mieszkałem, choć przez 30 lat bardzo blisko. Budynki wybudowali (przypuszczam) przypadkowi ludzie, natomiast społeczność tworzyła się drogą ewolucji, czyli skądinąd powstała sama.
_________________

 
 
 
MuMu 

Wiek: 53
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 33
Skąd: znienacka
Wysłany: 2009-06-29, 10:37   

„Czyli według Ciebie getto jest miejscem, w którym przebywa się nie z własnej woli.”

Nie, powodów dla których mieszka się w „getcie” jest wiele. Tylko w Piśmie Świętym bieda uświęca. w rzeczywistości spycha ona na margines społeczeństwa. Tym którzy chcą wyjść z „getta” warto a nawet trzeba pomóc


„natomiast społeczność tworzyła się drogą ewolucji, czyli skądinąd powstała sama.’

Ewoluuje się od czegoś ku czemuś. Jeśli na samym początku nie poda się odpowiednich wzorców do których można dążyć będzie się stać w miejscu
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-06-29, 21:13   

MuMu napisał/a:
Ewoluuje się od czegoś ku czemuś. Jeśli na samym początku nie poda się odpowiednich wzorców do których można dążyć będzie się stać w miejscu
Niekoniecznie. Ewolucja nie zawsze jest zamierzona.
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-03, 10:20   

Letnica sięgnie nieba

Cytat:
Przez wiele lat Letnica była uważana za jedną z bardziej zaniedbanych dzielnic miasta. Budowa stadionu oraz program rewitalizacji już dzisiaj sprawia, że ten rejon miasta przyciąga zupełnie nowych inwestorów, którzy pragną realizować ciekawe wizje.

Jednym z nich jest powołane niedawno do życia konsorcjum o nazwie More Eden Tower. Firma ta planuje przy ul. Letnickiej wybudować ogromny kompleks biurowo - mieszkaniowo - hotelowy. Skala inwestycji jest, jak na trójmiejskie warunki, ogromna. Planuje się realizację trzech strzelistych wieżowców.

Jak udało nam się dowiedzieć, pod względem wysokości, kompleks będzie o ok. 30 proc. wyższy od gdyńskich Sea Towers. Budynki liczyć będą nawet ok. 45 pięter. (...)

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Sebastian 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Dwumiasto
Wysłany: 2009-07-03, 10:39   

Zacytuję komentarz spod artykułu:
Cytat:
BIG BOY, WYSPA SPICHRZÓW, POLSKI HAK, LETNICA, TARG SIENNY, AQUAPARK W BRZEŹNIE, NOWE MIASTO...

KTOŚ ZNA JESZCZE INNE ŚMIAŁE WIZJE?

Trudno kolejne kolorowe obrazki traktować poważnie.
_________________
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-07-03, 11:13   

Łąkowa pełna turystów jeszcze.
:hihi:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl