Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dolne Miasto - rewitalizacja
Autor Wiadomość
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2008-10-16, 11:29   

:hihi:
Lepiej na kupce niż na kupie! Trudno dojrzeć właściwie na czym one leżą.
 
 
 
Małgosia 

Dołączyła: 14 Maj 2008
Posty: 37
Wysłany: 2008-10-16, 11:51   

Hochstriess napisał/a:
Remontuje się fragment Sadowej. Nowa nawierzchnia, chyba poszerzenie kosztem chodnika. Przy okazji wypruto kilkanaście metrów torów tramwajowych na Łąkowej. Leżą sobie na kupce. Zdjęcia póżniej.


No, taka "kupka" w mojej dzielnicy to nie poleżałaby długo, zważywszy aktywność "złomiarzy" (to taki nowy zawód jest :hihi: )
 
 
Sebastian 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 140
Skąd: Dwumiasto
Wysłany: 2008-10-16, 13:04   

Hochstriess napisał/a:
Lepiej na kupce niż na kupie!

Mogli też położyć na gumnie. ;-)
_________________
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-12-18, 23:56   

Feta przeprowadza się na Dolne Miasto

Cytat:
- Chcemy się wyprowadzić ze Śródmieścia. Jest miejsce w Gdańsku, które oglądałam pod kątem naszego festiwalu, dotychczas niewypromowane i dobrze byłoby tam zaprowadzić turystów - to Opływ Motławy i bastiony dawnych fortyfikacji Gdańska. Tam jest pięknie, to jest autentycznie stary Gdańsk. Wszystko się tam zmieści, a ukształtowanie terenu daje wiele możliwości: można np. umieścić aktorów w dole, rozmieszczając widzów na zboczach - zauważa dyrektor Fety.

Kwestią otwartą pozostaje budowa sceny amfiteatralnej na biletowane spektakle. - Przestrzeń amfiteatralna daje komfort, bo dobrze widać przedstawienie, ale wcale nie jest łatwo znaleźć teatry, które się w niej mieszczą. Tymczasem na Dolnym Mieście jest bardzo naturalna przestrzeń amfiteatralna. To, czy postawimy trybuny, będzie zależało od tego, czy będzie taka potrzeba, nie ma co robić tego na siłę - mówi Elwira Twardowska.

Feta w nowej lokalizacji na pewno spełni również inną rolę, w której festiwal specjalizuje się od lat. Wypromuje nie tylko mało znane miejsce, ale i nauczy mieszkańców Trójmiasta i turystów nieznanych im nazw tych części miasta, w których występują teatry. Elwira Twardowska nie ukrywa: - Z wielką frajdą pokażę ludziom Dolne Miasto, bo nawet gdańszczanie niekoniecznie tam byli. Nasi widzowie poznają Gdańsk dzięki festiwalowi - np. Plac Kobzdeja, kiedy wytłumaczyłam gdzie jest, to już nie było problemów z rozpoznaniem tego miejsca. Podobnie było z drogą do Filharmonii Bałtyckiej. Tłumaczyłam ludziom - przez dwie bramy, przez dwa mosty i w lewo. Nawet jak się zna Gdańsk, to ciekawe, nieznane miejsca się wynajduje po drodze.

Nowa lokalizacja niesie za sobą również kłopoty, z jakimi muszą zmierzyć się organizatorzy. Kwestią do uzgodnienia pozostaje sprawa gastronomii podczas festiwalu, ponieważ na Dolnym Mieście zwyczajnie jej brakuje.

- Chciałabym uniknąć piwa. Robimy przymiarki, by zaprosić importerów wina, ponieważ wolałabym, aby widzowie pili lampkę wina niż piwo z puszek i kufli - dodaje Elwira Twardowska. - Na pewno jest też problem z parkingami. To nowy teren, więc wymaga bardzo szczegółowego rozpoznania. Są spore parkingi przy Urzędzie Marszałkowskim. Biorąc pod uwagę to, że festiwal odbywać się będzie głównie w weekend, gdy nie będzie urzędników ani interesantów powinniśmy się dogadać.

Przed organizatorami Fety wielkie wyzwanie, by utrzymać dotychczasowe zainteresowanie festiwalem kojarzonym przecież z historycznym śródmieściem Gdańska. Na pewno zmieni się charakter publiczności, którą nierzadko stanowili przypadkowi przechodnie, dający się porwać teatralnej magii. Teraz publiczność stanowić będą świadomi widzowie festiwalu, którzy bez względu na pogodę corocznie przychodzili zobaczyć artystów z całego świata. Czy Feta przyciągnie ich do mającej nie najlepszą sławę, ale niezwykle urokliwej i nieco zapomnianej dzielnicy Gdańska? Miejmy nadzieję, że tak.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-19, 08:48   

Cytat:
Feta w nowej lokalizacji na pewno spełni również inną rolę, w której festiwal specjalizuje się od lat. Wypromuje nie tylko mało znane miejsce, ale i nauczy mieszkańców Trójmiasta i turystów nieznanych im nazw tych części miasta, w których występują teatry. Elwira Twardowska nie ukrywa: - Z wielką frajdą pokażę ludziom Dolne Miasto, bo nawet gdańszczanie niekoniecznie tam byli.

Mam dziwne wrażenie, że jest to już kolejny z długiej serii tekstów, w których nazwę Dolne Miasto przeniesiono na... Stare Przedmieście (szczególnie wzmianka o parkingach przy Urzędzie Marszalkowskim na to wskazuje). W tym kontekście słowa pani Elwiry (skądinąd bardzo godnej uznania) brzmią jak ponury żart...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-12-19, 09:21   

Ale ten cytat daje nadzieję
Cytat:
Chcemy się wyprowadzić ze Śródmieścia. Jest miejsce w Gdańsku, które oglądałam pod kątem naszego festiwalu, dotychczas niewypromowane i dobrze byłoby tam zaprowadzić turystów - to Opływ Motławy i bastiony dawnych fortyfikacji Gdańska. Tam jest pięknie, to jest autentycznie stary Gdańsk. Wszystko się tam zmieści, a ukształtowanie terenu daje wiele możliwości: można np. umieścić aktorów w dole, rozmieszczając widzów na zboczach - zauważa dyrektor Fety.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-19, 09:54   

Zdjęcia zamieszczone pod artykułem pokazują Opływ i bastiony w okolicy Kamiennej Śluzy i Bramy Nizinnej, które nie mają zbyt wiele wspólnego z Dolnym Miastem.
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2008-12-19, 10:49   

Mnie wygląda na to, że ma na mysli teren między zajezdnia a Opływem a to Dolne jak najbardziej. Fajnie by było :-)
Dobrze, że ktoś myśli o tym kawałku Miasta inaczej niż przez pryzmat złej legendy. Nie taki diabeł straszny, naprawdę! :flaga:
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2008-12-19, 10:55   

Ale może być i przy Śluzie, fakt...
Tak czy inaczej Śluza to jeszcze Dolne :frog:
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-12-19, 14:13   

I tak i nie - spore obszary Gdańska za diabła nie wiadomo do jakiej dzielicy należą.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2008-12-19, 17:04   

Grün napisał/a:
spore obszary Gdańska za diabła nie wiadomo do jakiej dzielnicy należą.


Żeby było weselej...sprawa bywa nie do końca jasna nawet w u samego "źródła". Ostatnio często bywam w Urzędzie Miejskim i archiwach (m.in. akta byłego Biura Planowania Przestrzennego) czy zbiorach (ROBiDZ). Podziałów Gdańska jest co najmniej kilka - o ile ich wprowadzenie jest uzasadnione w większości wypadków, o tyle jeśli pytanie pada o dokładny przebieg granic i przyczynę takiego jej poprowadzenia lub (co gorsza!) o źródło (dokument prawny, mapa), który może posłużyć za "podkładkę"...to już bywa krucho. Generalnie widzę trzy podziały najbardziej rozpowszechnione (nie liczę tu podziałów na parafie, okręgi wyborcze itp): administracyjny (dzielnice dzielące się w większości na jednostki pomocnicze), urbanistyczny (jednostki urbanistyczne) i "historyczny" (okręgi historyczne dzielące się na jednostki morfogenetyczne). Połapać się w tym...wielka sztuka.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-01-15, 09:40   

Miejska rewolucja

Cytat:
Dolne Miasto czeka wielka przebudowa. Za półtora roku ma się zacząć gruntowny remont ul. Łąkowej. Przy okazji tego projektu wspólnoty mieszkaniowe mogą dostać pieniądze na docieplenie i osuszenie kamienic.

O remoncie ul. Łąkowej mówi się od wielu lat. Teraz wygląda jednak na to, że słowa zamienią się w końcu w czyny.
- Aktualnie staramy się o fundusze, kompletujemy dokumenty. Do konkursu o unijne fundusze przystąpimy prawdopodobnie w wakacje - informuje Grzegorz Lechman, pracownik referatu rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Przebudowa ulicy Łąkowej ma ruszyć za półtora roku i potrwać około 3 lat. Trzeba będzie wymienić większość instalacji, część z nich pochodzi jeszcze z poprzedniego wieku. Najważniejszą sprawą będzie stworzenie systemu odwodnień, dzięki któremu nadmiar wód gruntowych będzie odprowadzany do rzeki Nowa Motława. Równolegle z przebudową ulicy będą remontowane kamienice.
- Do 2012 roku zamierzamy wyremontować 29 budynków komunalnych - zapowiada Grzegorz Lechman. - Oprócz nowych elewacji będzie wymiana okien i instalacji grzewczych, prawdopodobnie będzie tam podłączane centralne ogrzewanie.
W ramach projektu będą też odnawiane balkony, które teraz często są w takim stanie, że zagrażają bezpieczeństwu przechodniów. W efekcie całej przebudowy ul. Łąkowa i ul. Wróbla będą miały nową nawierzchnię, a w kilku częściach dzielnicy powstaną deptaki.

Docieplenia
W ubiegłym roku okazało się także, że wspólnoty mieszkaniowe mogą uczestniczyć w konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski na unijne fundusze. Dzięki temu pojawiła się szansa, by w starych często zawilgoconych kamienicach można było wykonać izolacje poziome i pionowe do wysokości parteru. Przy okazji będzie można odnowić wejścia do budynków, zrobić podjazdy dla niepełnosprawnych. Każda wspólnota będzie musiała wydać na to od 30 do 50 tys. zł. Resztę dopłaci Unia Europejska. Niestety, na razie jedynie połowa wspólnot jest zainteresowana tym projektem.
- Liczymy na to, że jak prace już ruszą, zgłoszą się też inni - dodaje Lechman.
Rewitalizacja Dolnego Miasta zakłada także pracę z ludźmi. Dlatego już wkrótce na rzecz lokalnej społeczności mają zostać oddane dwa budynki. Zostaną przekazane organizacjom pozarządowym, które będą miały za zadanie aktywizować i socjalizować mieszkańców.

Uphagen czeka
O tym, jak może w przyszłości wyglądać ul. Łąkowa, można się przekonać już teraz. Kończy się właśnie remont pięknej zabytkowej kamienicy pod numerem 34, gdzie oprócz mieszkań jest też siedziba Referatu Ochrony Zabytków gdańskiego urzędu.
- To dobry przykład na to, co można tu zrobić - mówi Janusz Tarnacki, miejski konserwator zabytków.
Konserwator widzi ze swoich okien przepiękną kiedyś letnią rezydencję Uphagenów.
- Niestety, nic w tej sprawie nie możemy zrobić - mówi Tarnacki. - Budynek należy do Akademii Medycznej, która powinna go sprzedać lub mieć pomysł na zagospodarowanie. Jeśli budynek postoi w tym stanie jeszcze jakiś czas, grozi to katastrofą budowlaną.


Cytat:
Budynki po szpitalu nadal do kupienia
Budynki po byłym szpitalu klinicznym przy ul. Łąkowej stoją puste od trzech lat. Właścicielem terenu o powierzchni 0,8 ha jest skarb państwa, ale nadal zarządza min Akademia Medyczna w Gdańsku. Odbyło się już kilka przetargów na sprzedaż 12 obiektów, w tym letniej rezydencji Uphagena położonej przy ul. Kieturakisa. Początkowo cena wynosiła 11 mln zł, potem z powodu braku chętnych stopniowo malała.
Ostatnio kupnem była zainteresowana deweloperska firma z Warszawy Eko Park. Mówiło się o tym, że na miejscu szpitala powstaną biura i mieszkania.
Zgodę na tę transakcję musiało wydać ministerstwo skarbu.
- Kilka dni temu dostaliśmy odpowiedź, że ministerstwo ma zastrzeżenia dotyczące wyceny - informuje Tadeusz Keslinka, specjalista ds. gospodarki nieruchomościami AM w Gdańsku. - Odwołaliśmy się od tego, ale nasz kontrahent i tak się wycofuje. Budynki od trzech lat są nieogrzewane, coraz bardziej niszczeją.
Cały teren po byłym szpitalu jest objęty konserwatorską ochroną. Willa Uphagena jest wpisana do rejestru zabytków.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-01-15, 11:09   

Rewolucja to to nie będzie na pewno. Ale niech robią cokolwiek. Co-kol-wiek. Sami nie wiedzą co znajdą po rozkopaniu ulic ;-)
Niezmiennie trzymam kciuki, wiadomo. Ciagle uważam, że bez eksmisji (zasądzonych już, jest ich ok. 140) wiele nie zdziałają.
Trzymam kciuki za szpital i dwór.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 888
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-01-15, 18:42   

Nic nie zrobią. I nikt im za to nic nie zrobi, bo na takich nie ma mocnych na razie w tym kraju.

Czas pozbyć się złudzień. Cała rewitalizacja to to, że część menelstwa wymarła albo została eksmitowana gdzie indziej :rozpacz:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-19, 14:32   

Gdańskie dzielnice do poprawki

- poszukiwany partner do realizacji programów rewitalizacji społecznej!
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, rozwój kwalifikacji zawodowych, aktywizacja zawodowa osób biernych zawodowo i bezrobotnych, poprawa stanu bezpieczeństwa – to zaledwie kilka z celów, które stawia przed sobą miasto. Adresatami tego ambitnego projektu są mieszkańcy dzielnic Dolne Miasto, Letnica, Nowy Port oraz Dolny Wrzeszcz.

Miasto poszukuje partnerów, którzy wesprą je w tych działaniach. Ogłoszony został konkurs na zawarcie partnerstwa publiczno – społecznego do realizacji programów rewitalizacji społecznej w Gdańsku. O status partnera zabiegać mogą podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku. Wyłonieni w konkursie partnerzy razem z miastem we wrześniu tego roku aplikować będą o wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego


Oferty, które oferenci nadsyłać mogą do 25 marca, rozpatrywane będą do 25 kwietnia 2009 roku.


Rodzaje zadań wpisanych w program rewitalizacji społecznej w dzielnicach: Letnica, Dolne Miasto, Nowy Port, Dolny Wrzeszcz

wyrównywanie szans mieszkańców dzielnicy oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu;
rozwój kwalifikacji zawodowych oraz aktywizacja zawodowa osób biernych zawodowo i bezrobotnych;
zapewnienie dostępu do usług oświaty, kultury, sportu i rekreacji;
podtrzymywanie i tworzenie lokalnych więzi społecznych i postaw obywatelskich;
poprawa stanu bezpieczeństwa;
integracja osób niepełnosprawnych.Adresaci działań:

mieszkańcy dzielnic: Letnica, Dolne Miasto, Nowy Port, Dolny Wrzeszcz w szczególności:

klienci oraz rodziny klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku oraz Powiatowego Urzędu Pracy,
dzieci i młodzież zagrożona zachowaniami patologicznymi, ryzykownymi oraz wykluczeniem społecznym,
dzieci i młodzież wypadająca z systemu szkolnictwa,
osoby dorosłe posiadające niskie kwalifikacje zawodowe,
osoby bierne zawodowo oraz bezrobotne,
osoby uzależnione,
osoby starsze.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl