Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wystawa w Tow. Przyj. Gdańska
Autor Wiadomość
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-05-14, 17:10   wystawa w Tow. Przyj. Danziga

A jak Wam się podoba (o ile ktoś już widzial) wystawa poświęcona tzw "wyzwoleniu' Danziga :?: jak tam bylam przypomniałam sobie opis mieszkania w "Hanemanie" Chwina(takie wolne wariacje na temat)do tow. zaglądam z mieszanymi uczuciam z wiadomych względow :roll: nie mogę się zdobyć...żeby pogadac
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-14, 17:14   

:shock: Może coś więcej, jakieś zdjęcia, opisy. Ja nic nie wiem, tu na drugą stronę jeziora wszystko nie dociera.
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-05-14, 17:20   

już Ci piszę(zdjęć niestety nie posiadam)wnętrze pokoju stylizowane totalny roz...manekin sowieta celuje do niemca(też manekina :mrgreen: )z kałacha.W drugim pokoju trochę nieśmiertelników parę hełmów trochę dokumentów i zdjęcia zamordowanego miasta .
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-14, 17:48   

No cóż... przynajmniej nie jest to kolejna laurka dla "wyzwolicieli". Może trochę szokująco, ale przemawia do wyobraźni. Cały czas są jeszcze tacy, którzy próbują rozgrzeszać armię sowiecką ze zniszczenia Miasta.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-14, 18:50   

Zacytuję siebie :mrgreen:

Cytat:
Nacierająca Armia Czerwona dotarła do Danziga i po ciężkich walkach 30 marca zdobyła miasto. Część budynków uległa wtedy zniszczeniu na skutek bombardowań i ostrzału artyleryjskiego. Już po zdobyciu Danziga rozpoczęło się „wyzwalanie” go od zabytków, dzieł sztuki i wszystkiego, co mogło być cenne, a budziło skojarzenia z kulturą niemiecką. W pierwszych dniach kwietnia zaczęło się planowe burzenie i palenie budynków, którym udało się przetrwać ostrzał i walki uliczne. Nowa, wojskowa władza sowiecka zachowała tylko te budynki, które były niezbędne do umacniania władzy bądź mogły się przydać w najbliższej przyszłości. Zachowano więc więzienie, urząd skarbowy i sąd burząc znajdujące się po sąsiedzku budynki Volkstagu i Senatu Wolnego Miasta oraz budynek strzelnicy Cesarza Wilhelma. Zachowano budynki należące do policji i znajdujący się niedaleko bank zamieniając w ruinę stojący po sąsiedzku hotel Danziger Hof. Zagłady uniknął jedyny kościół katolicki w centrum – kościół Św. Mikołaja. Zachowano budynek poczty polskiej, archiwum, biblioteki i kilka szkół. Spalono najważniejsze zabytki i symbole miasta: Kościół Mariacki, Dwór Artusa, Żuraw.


Z pełną odpowiedzialnościa piszę o planowym burzeniu miasta, ktoś musiał na mapach zaznaczyć, które budynki muszą zostać zachowane. Kacap, który przybył do Danziga z Syberii, nie znając miasta burzyłby wszystko jak leci. A jego dowódca, również nie znający miasta, nie wiedziałby, które budynki mają wartość symboliczną bądź inną. Decyzje musiały zapaść dużo wyżej.
 
 
danziger
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-15, 08:54   

groszek napisał/a:
z kałacha

A "Niemiec" ubrany w mundur Bundeswehry? :lol:
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-05-15, 09:06   

Sabaoth napisał/a:
W pierwszych dniach kwietnia zaczęło się planowe burzenie i palenie budynków, którym udało się przetrwać ostrzał i walki uliczne.


Nie sądzę, żeby burzenie było planowe. Planowe było burzenie Warszawy przez Niemców po powstaniu. W Danzigu zakres robót destrukcyjnych wyznaczony był raczej czasem i dostępnością miejsc oraz atrakcyjnością okolicy z punktu widzenia rabunku. Choć też nie do końca. Obserwując efekty, trudno jest zauważyć planowe działanie.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-05-16, 12:40   

:oops: nooo dobra z pepeszki :mrgreen: co do munduru niemca nie jestem pewna ale napewno nie był to SS (no chyba ;-) )
 
 
danziger
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-16, 13:11   

A już myślałem, że się TPG popisało... :-)
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-05-16, 13:31   

popisało? pod jakim względem? co masz na myśli :lol:
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
danziger
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-16, 13:35   

Jak to co? Wsadzenie sołdatowi z II. WK kałacha do łapy to błąd wołający o pomstę do nieba.
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-05-16, 15:20   

:-P hmmm no to może jednak jest pepeszka tylko ja tak napisalam jak zwykle :oops: malo precyzyjnie(malo widać co soldat trzyma bo stoi tylem :mrgreen: )
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-16, 17:54   

To już wiem w czym problem, sołdat pokazuje publiczności zadek :mrgreen:
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2008-05-17, 20:23   

:mrgreen: trafiłeś w sedno!!!
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
danziger
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-17, 21:12   

A raczej - jak mówił nieodżałowany dr Skarbek z UG - "chwyciłeś byka za sedno" :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl