Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odnaleziono Medal I Rycerza Bractwa Strzeleckiego z 1883 r.
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-10-14, 15:25   Odnaleziono Medal I Rycerza Bractwa Strzeleckiego z 1883 r.

Dzisiaj był dobry dzień dla Muzeum Skarszew. Do gabloty trafił unikatowy zabytek potwierdzający, że cuda się zdarzają. Zanim puszczę temat do gazety, chciałbym pokazać go na Forum. I jeszcze jedna ważna sprawa. Pani dyrektor Muzeum Skarszew, Jolanta Kaczmarek, prosiła o przekazanie serdecznych podziękowań Pumeksowi (co niniejszym czynię), za pomoc w ustaleniu danzigiej firmy, która wybudowała najstarszy zachowany do naszych czasów most w Skarszewach.

Teraz krótko o zabytku. Od lat mieliśmy w zbiorach rewelacyjną tarczę Bractwa Strzeleckiego (Kurkowego) w Skarszewach z 1883 roku. Dzisiaj jeden z mieszkańców miasteczka znalazł srebrny medal tego Bractwa i do tego przyznany I Rycerzowi akurat w 1883 roku!!! Zresztą okoliczności znalezienia tarczy są także ciekawe, dołączam link.
http://www.skarszewy.pl/pismo/numer_46/10.pdf

Tarcza używana w zawodach o tytuł Króla Strzelców w 1883 roku..jpg
Plik ściągnięto 28117 raz(y) 27,44 KB

023.jpg
Plik ściągnięto 28117 raz(y) 8,53 KB

Medal I Rycerza.jpg
Plik ściągnięto 28117 raz(y) 30,27 KB

 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-10-14, 15:37   

:brawo: :brawo: :brawo:
Czy medal również jest "cudem ocalony", tak jak tarcza? Dzięki za podzielenie się newsem :-D
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-10-14, 16:01   

Wersja oficjalna: znaleziony w rzeczach po zmarłym przed wojną dziadku, a dziadek wykopał go w ogródku przy ulicy Zduńskiej w Skarszewach, w pobliżu murów miejskich.
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2008-10-14, 18:10   

E. Zimmermann napisał/a:
Wersja oficjalna


A nieoficjalna ;-) ? Wiem z własnego doświadczenia z pewnego parku fortecznego :mrgreen: , że wersje oficjalne (do papierów, dziennikarzy itd.) często różnią się od nieoficjalnych. I jest to wyrazem nie tyle złej woli, ile np. próbą ominięcia niepotrzebnych pytań, biurokracji i takich tam...

Tak czy owak: gratuluję nowego eksponatu i dzięki za newsa!
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-10-14, 18:16   

No ja też jestem ciekawa wersji nieoficjalnej ;-)
Przy okazji pytanie do Ezeta : Czy szerzej się zajmujesz Bractwami Kurkowymi XIX w.? Czy tylko epizod skarszewski Cię skłonił do zajęcia się tematem?
Z góry wielkie dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-10-14, 19:31   

Wersja nieoficjalna: BRAK - choć złośliwcy mówią, że wystarczy skreślić pierwszą część zdania wersji oficjalnej i otrzymuje się nieoficjalną. Ale to oczywiście żart.

Bractwem Kurkowym zajmuję się przy okazji zbierania informacji o pamiątkach przeszłości Ziemi Skarszewskiej. Z ciekawszych rzeczy "kurkowych" eksponowany jest w Muzeum Skarszew medal Króla Strzelców z 1847 roku.

Kilka lat temu publikowałem większy tekst w Dzienniku Bałtyckim, opisując odnalezienie najcenniejszego klejnotu skarszewskiego Bractwa Strzeleckiego. Ufundowany został w 1850 roku przez kronprinza Wilhelma, późniejszego króla Prus i cesarza Niemiec. W połowie dziewiętnastego wieku książę odwiedził Skarszewy razem z Bismarckiem. Zabytek znajduje się w zbiorach bardzo poważnego kolekcjonera z Wielkopolski. Na dołączonych fotkach widać ten medal wraz z łańcuchem na piersi Króla Strzelców ( to ten z orłem). Niestety w internecie artykuł jest osiągalny tylko odpłatnie w Archiwum Dziennika Bałtyckiego - tytuł "Królewski medal skarszewskiego bractwa". Być może gdzieś na poczcie mam jeszcze jego kopię. Jak znajdę to dołączę do tematu. Pozdrawiam

Bractwo Strzeleckie w Skarszewach, czasy Królestwa Prus.jpg
Plik ściągnięto 28055 raz(y) 26,52 KB

Królewski medal skarszewskiego Bractwa Strzeleckiego.jpg
Plik ściągnięto 28055 raz(y) 21,19 KB

 
 
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-14, 19:37   Re: Odnaleziono Medal I Rycerza Bractwa Strzeleckiego z 1883

E. Zimmermann napisał/a:
Pani dyrektor Muzeum Skarszew, Jolanta Kaczmarek, prosiła o przekazanie serdecznych podziękowań Pumeksowi (co niniejszym czynię), za pomoc w ustaleniu danzigiej firmy, która wybudowała najstarszy zachowany do naszych czasów most w Skarszewach.

Dziękuję ale przecież ja nic nie ustaliłem :shock: , rzuciłem tylko mimochodem, że Steimig & Co. budował też mosty w Danzigu - notabene dopóki nie zobaczyłem Twojego zdjęcia tabliczki, nie znałem poprawnej pisowni nazwy firmy.
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-10-14, 19:47   

Wyrazy wdzięczności w pełni uzasadnione. Dzięki Twojej pomocy i publikacji akcentującej danzigi rozdział działalności firmy Steimmiga (autor artykułu pewnie nie wiedział, że kreska nad literą oznacza jej powtórzenie) skromny mościk w Skarszewkach doczekał się nobilitacji.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2010-11-28, 08:43   

Co prawda nie rok 1883 ale 1885. Wyszperane w "Pielgrzymie":

Skarszewy bractwo Kurkowe Pielgrzym nr 63-1885.jpg
Plik ściągnięto 26835 raz(y) 12,27 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-11-28, 10:30   

feyg napisał/a:
Co prawda nie rok 1883 ale 1885. Wyszperane w "Pielgrzymie":


Wiadomości na temat Bractwa Strzeleckiego w Skarszewach z czasów pruskich jest tak mało, że każda nieznana dotąd informacja ma duże znaczenie. Wielkie dzięki i w wyrazie wdzięczności punkt w opcji pomógł :brawo:
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2011-12-17, 15:01   

Na PFE pojawiła się pamiątkowa odznaka wręczona z okazji 550-lecia miejscowego Bractwa Kurkowego:



_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2011-12-17, 16:32   

O ile dobrze pamiętam, taki krzyż znajduje się także w Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie trafił wraz z innymi odznaczeniami brackimi. Myślę, że Muzeum Skarszew chętnie nabyłoby zaprezentowany przez Feyga eksponat.

Bractwo Kurkowe w Skarszewach.JPG
Plik ściągnięto 25450 raz(y) 103,36 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl