Warsztaty tradycyjnego konstruowania łodzi prowadzą w Muzeum Zalewu Wiślanego niemieccy szkutnicy. Do najbliższej soboty w placówce w Kątach Rybackich wszyscy chętni mogą nauczyć się podstaw wymierającego fachu. Warsztaty są kontynuacją programu realizowanego przez Muzeum Morskie i samorząd Sztutowa.
W ubiegłym roku szkutnicy z niemieckiego Torgelow rozpoczęli budowę repliki żakówki, łodzi, jaką na przełomie XIX i XX wieku pływano po Zalewie Wiślanym. Gotowy jest szkielet drewnianej łodzi. Specjaliści pracują tylko przy użyciu tradycyjnych narzędzi i technik, m.in. elementy metalowe i gwoździe są ręcznie kute.
- Obecnie wiedza szkutnicza jest bardzo cenna - mówi Robert Domżał z Centralnego Muzeum Morskiego. - Niewiele osób zna ten fach, a zainteresowanie drewnianymi konstrukcjami jest coraz większe. Chętni mogą pomóc przy budowie repliki [w godz. 10-17, w sobotę 10-14 - dop. red.]. Zaplanowaliśmy także pokazy szkutnicze dla uczniów. Młodzież obejrzy z bliska warsztat. Nie zabraknie też morskich opowieści.
Paulina Strzałkowska - POLSKA Dziennik Bałtycki
szkutnicy.jpg Szkutnicy z Niemiec uczą tradycyjnego konstruowania łodzi. Fot. anna arent-mendyk
Plik ściągnięto 9131 raz(y) 23,97 KB
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum