WYKOSOWO - wieś położona w gminie Główczyce, wzmiankowana w dokumentach historycznych w 1315 roku. Wówczas to od Waldemara von Brandenburg Casimir Svenzo otrzymał wieś jako lenno. Późniejszymi właścicielami Wykosowa do połowy XIX wieku była rodzina von Stojentinów. Ostatnimi włodarzami majątku byli potomkowie znanego pomorskiego rodu von Heynowie. Jednym z cenniejszych obiektów Wykopowa jest pałac zbudowany w 1870 roku o ciekawej bryle architektonicznej i zastosowanych materiałach budowlanych: piwnice wymurowano z ciosów granitowych, parter i poddasze z cegły, zaś górne partie murów w części dachowej posiadają konstrukcje szkieletową. Dach głównej bryły budynku ma kształt dwuspadowy, pokryty jest blachą. Do pałacu prowadzi podjazd w kształcie podkowy, od strony ogrodu znajduje się taras z klatką schodową. Wewnątrz pałacu z dawnego wystroju zachowała się oryginalna stolarka, a w niektórych pomieszczeniach sufity zdobione stiukami o motywach roślinnych. Pozostał również ozdobny piec i kominek. Pałac posadowiony był w otoczeniu parku z oryginalnym drzewostanem.
Niestety, nie zrobiłem. Trzeba by zrobić bardziej skomplikowane podchody, a za płotem biegał niezbyt przyjaźnie nastawiony do mnie piesek. Bałem się że znajdzie jakąś dziurę w płocie.
Witam. Od siebie dodam jeszcze, że w miejscowości była gorzelnia, która została wyburzona w 1957 roku. Nawet widziałem kiedyś pocztówkę z jej wizerunkiem, niestety już nie mogę jej znaleźć. Z oryginalnych dworskich zabudowań folwarcznych nic nie zostało (zburzone w 2013), poza budynkiem - obórką przypałacową z małą wieżyczką. Po młynie zostały fragmenty betonowe, jakieś cegły itp. Jeziorko ze zdjęć w czasie PRL zostało pomniejszone, dziś już wyschnięte. Wypływał z niego strumyk, którego koryta są widoczne do dziś i czesto jest w nich wilgotno, a to wszystko dzięki źródle, które też już nie wybija. Za miejscowością jest spory nasyp kolejowy z ciekawym przepustem przejazdowy. Miejscami można zobaczyć pozostałości podkładów kolejowych, są też fundamenty stacji i rampa rozładunkowa. Na kilku podwórzach znajdują się nasypy, na których stały piece chlebowe. Dodam na koniec, ze w parku są pozostałości grobów właścicieli miejscowości - murek w kształcie półkola, gdzie były wizerunki trzech synów właścicieli poległych podczas I wojny światowej oraz starsze nagrobki w postaci kamieni z wyrytymi danymi oraz murowana krypta.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum