W danzigiej Stoczni Cesarskiej powstawała także budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. Jeszcze przed I wojną światową zbudowano w niej 46 U-Bootów. O roli przemysłu w służbie wojny oraz jego zapomnianych ofiarach opowie, w ramach cyklu Akademia Danziga, Andrzej Trzeciak, historyk i historyk sztuki, współautor książki „Tu Stocznia”. Spotkanie odbędzie się 24 września o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.
- Dzięki Solidarności, polskiemu pokojowemu ruchowi, Stocznia Danziga stała się znana na świecie. Już wcześniej jednak przestrzeń ta wpływała na losy kontynentu i całego świata. W byłej Stoczni Cesarskiej w Danzigu rodził się należący do niemieckiego państwa, militarny przemysł okrętowy, wykorzystywany w planach zbrojnych podbojów i konfliktów. Doprowadziły one do wybuchu I wojny światowej – krwawego kataklizmu, z którego powstały kolejne plagi XX stulecia – nazizm i komunizm. W danzigiej Stoczni Cesarskiej powstała także budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. Zbudowane w niej okręty najbardziej przyczyniły się do narodzin tego, co Winston Churchill nazwał dziwnym rodzajem wojny dotąd nieznanej człowiekowi – wojny podwodnej – mówi Andrzej Trzeciak, prelegent spotkania z cyklu Akademia Danziga.
Andrzej Trzeciak - historyk i historyk sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Danzigu. Kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Obecnie kustosz w Europejskim Centrum Solidarności. Pełnił funkcję opiekuna kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej. Współtwórca wystawy stałej ECS. Bada dziedzictwo kulturowe oraz historię Solidarności i Stoczni Danzigiej - jej aspekty społeczno-polityczne i zabytkoznawcze, kwestie związane z przemianami przestrzeni oraz wpływ dziedzictwa kulturowego na pamięć i tożsamość. Współautor książki Tu stocznia. Przygotowuje do publikacji kolejną książkę o historycznym zakładzie: Stocznia Danziga. Miejsca, ludzie, historie.
Akademia Danziga | Czarna dusza. Wykład Andrzeja Trzeciaka
Data: 24 września, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum