Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-06-13, 15:05   

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wystawę „O Klejnotach Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu”, która w okresie od 15 czerwca do 3 listopada 2013 roku prezentowana będzie w Muzeum Bursztynu.

Na wernisaż zapraszamy do Muzeum Bursztynu 14 czerwca na godz. 13.00.

Wystawę „O Klejnotach Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu” tworzy prawie osiemdziesiąt najcenniejszych, najbardziej efektownych i najciekawszych artystycznie, historycznie lub proweniencyjnie kosztowności: biżuterii – w tym zegarków, akcesoriów stroju i objet d'art powstałych głównie w Europie w okresie od około 1500 roku do lat 1970-tych.

Najstarszym klejnotem w kolekcji jest sygnet mieszczański powstały w Revalu (obecnie Tallin) około 1500 roku, odlany z dukatowego złota i emaliowany, z gmerkiem i inicjałami w tłoku pieczętnym, z wyobrażeniami św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Barbary w arkadkach na szynie oraz inskrypcjami dewocyjnymi.

Najmłodszym klejnotem w kolekcji jest złota brosza „Suprématisme”, wg projektu lub kompozycji malarki Nadii Léger, wykonana na początku lat 1970-tych w Paryżu, skomponowana z matowego tonda i spiętrzonych na jego tle pionowych, poziomych i ukośnych polerowanych listewek różnej długości i grubości

Propozycją biżuterii wysmakowanej artystycznie są klejnoty z żeliwa. Pomysł na nie pojawił się w Prusach około 1806 roku, jako ozdób czasu żałoby narodowej, które stały się symbolem patriotyzmu i oporu pruskiego wobec Napoleona I. W pierwszym okresie komponowano ją z motywów klasycystycznych, około 1815 roku pojawiły się elementy neogotyckie. Żeliwne klejnoty projektował m.in. Karl Friedrich Schinkel. Powszechny popyt na nie istniał od około 1830 roku do lat 1860-tych. Odlewano je głównie w Berlinie i Gliwicach.

Jest także reprezentatywna grupa legendarnych polskich zegarków patriotycznych wytwarzanych w Szwajcarii przez powstańców listopadowych Antoniego Norberta Patka i Franciszka Czapka, którzy najpierw w latach 1839-1845 pracowali w spółce, następnie każdy z nich miał własną firmę, a w 1851 roku Patek wszedł w spółkę z Adrienem Philippe'm.

Do tej pory klejnoty Muzeum Narodowego w Poznaniu były pokazywane tylko w skromnym wyborze wśród innych obiektów, jako elementy różnych wystaw tematycznych. Prezentacja w Muzeum Bursztynu jest ich pierwszą obszerną samodzielną ekspozycją.

Sygnet mieszczański, złoto dukatowe, emaliowane, Reval (obecnie Tallin), ok. 1500, fot. Pracownia Fotografii Cyfrowej MNP.jpg
Plik ściągnięto 28041 raz(y) 57,66 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-06-24, 13:47   

Nie byli smutni i wiecznie prześladowani. Pracowali, bawili i cieszyli się życiem. Jak żyli Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku? Ich historię już od 28 czerwca br. przypomni Poczta Polska w Gdańsku, oddział MHMG.

Polaków w dawnym Wolnym Mieście Gdańsku kojarzymy głównie z tragicznymi wydarzeniami z września 1939 roku. Często zapominamy otym, co było wcześniej. Że zanim do władzy w WMG doszli niemieccy naziści, miasto było wielokulturowym tyglem, w którym wspólnie potrafili żyć członkowie wielu narodowości.

Polacy byli silną grupą narodowościową w Gdańsku. To także my nadawaliśmy charakter i "ducha miejsca" naszemu miastu. Tę jakże barwną codzienność gdańskiej Polonii pragnie przypomnieć Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

"Wokół Polaków WMG. Historia pewnej codzienności" to nowa wystawa w Muzeum Poczty Polskiej, oddziale MHMG. Od 28 czerwca br. będziemy mogli na nowo poznać życie naszych rodaków w WMG w latach 1920-1939. Poprzez nowe eksponaty czy zdjęcia odkryjemy ich na nowo. Radości, smutki, pracę, hobby, troski i wątpliwości. Wszystko co składa się właśnie na tak ulotną i często niezauważaną "codzienność".

Tak jak dzisiaj chętnie chodzimy do kina, na koncerty czy do galerii handlowych, tak gdańscy Polacy organizowali sobie czas wolny chociażby poprzez Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia", Towarzystwo Czytelni Ludowych, Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki, Związek Harcerstwa Polskiego, Skauci, Towarzystwo "Sokół", Klub Sportowy "Gedania".

"Wokół Polaków WMG. Historia pewnej codzienności" to syntetyczna i esencjonalna podróż w czasie, praktycznie przez wszystkie aspekty życia i działalności Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Na otwarcie wystawy zapraszamy w piątek, 28 czerwca, o godz. 14.00 - Muzeum Poczty Polskiej, oddział MHMG, Plac Obrońców Poczty Polskiej 1-2 w Gdańsku.

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe”.

PLAKAT WOKÓŁ POLAKÓW.jpg
Plik ściągnięto 27881 raz(y) 250,28 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-07-04, 18:50   

Video z otwarcia wystawy.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-08-19, 10:06   

Zapomniany dialekt Wolnego Miasta Gdańska
Cytat:
Oryginalna koszulka zawodnika klubu sportowego Gedania założonego w 1922 r., medale motocyklistów, świadectwa szkolne z okresu międzywojennego, tajemnicza "Juza" i nagranie dialektu jakim posługiwali się mieszkańcy Wolnego Miasta Gdańska - to perełki nowej wystawy w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-11-07, 21:21   Polacy z Obwodzie Kaliningradzkim

Od 10 do 29 listopada bieżącego roku Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku opowie o Polakach z Obwodu Kaliningradzkiego.

Polskie Drogi to narracja o mieszkańcach polskiego pochodzenia, którzy przybyli na teren Obwodu Kaliningradzkiego w wyniku przesiedlenia z terenów Białorusi, Litwy i krajów bałtyckich w latach 40. i 50. XX wieku. Pokażemy, jak obchodzone są tam polskie święta narodowe i jak działają polskie wspólnoty. Opowiemy o roli polskiego konsulatu, prasy oraz o działalności kościoła katolickiego, czyli o wszystkim tym, co pozwala podtrzymywać polskość poza granicami kraju.

Wystawę patronatem objął Marszałek Województwa Pomorskiego.

Otwarcie odbędzie się 10 listopada o godzinie 15:00.


_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-01-13, 14:58   Tajemnice Zespołu Przedbramia ul. Długiej w Gdańsku

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy "Tajemnice Zespołu Przedbramia ul. Długiej w Gdańsku" nową Wystawę Historyczną w Muzeum Bursztynu, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


Niezwykłe znaleziska, wyjątkowe odkrycia, w tym: finezyjnie zdobione kafle piecowe i zamki drzwiowe, oraz fragmenty ludzkich i zwierzęcych kości, pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu Zespołu Przedbramia, będzie można zobaczyć na nowej stałej wystawie historycznej w Muzeum Bursztynu, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, od 18 stycznia 2014 r.

Nowa aranżacja wystawy stałej przedstawia różnorodną wiedzę na temat dziejów kompleksu bramnego ulicy Długiej w Gdańsku. Prezentacja ta jest oparta głównie na wynikach badań archeologiczno-architektonicznych, które były prowadzone podczas rewitalizacji całego kompleksu, a także na terenie Gdańska. Najwięcej danych dotyczy okresu od XVII do XIX wieku, kiedy w Zespole Przedbramia funkcjonowało więzienie. Wiele tajemnic życia więziennego w Gdańsku, udało się poznać dzięki odkryciu latryny w podziemiach dziedzińca. Jak się później okazało, jest ona jednym z największych dotąd znanych tego typu obiektów w Polsce, a może nawet w Europie.

Bogaty zbiór zabytków pokazany na wystawie zawiera przedmioty używane przez więźniów i personel więzienny, w tym dzbany, miski, kufle, naczynia apteczne oraz osobiste przedmioty – talerze, łyżki, buty, fajki, elementy stroju, ukazując różnorodność wyposażenia obiektu więziennego. Badanie zawartości dawnej latryny pozwoliło również na rekonstrukcję diety ówczesnych osadzonych i pracowników więzienia, w której znalazły się zarówno tanie jak i luksusowe składniki potraw. Niewątpliwą ciekawostką wydają się odkryte czaszki psów ze śladami cięć ostrym narzędziem.
Mimo, że w samym Zespole Przedbramia nie wykonywano wyroków śmierci, okazało się, że na terenie kompleksu odsłonięto również szczątki ludzkie, jako swoiste świadectwo mrocznej historii obiektu. Z kolei zachowane, mimo zawieruchy wojennej i późniejszej odbudowy, piłeczki, prawdopodobnie do gry w palanta, z 1. połowy XX wieku, stanowią świadectwo beztroskiego życia, które istniało poza murami Zespołu Przedbramia.

Dodatkowo dzięki odkryciu licznej kolekcji bogato dekorowanych kafli możemy się domyślać jak wyglądało wyposażenie niektórych wnętrz. Na przykład zostanie pokazany sposób ogrzewania wybranych pomieszczeń.

Na wystawie zaprezentowane zostaną także historyczne detale architektoniczne stosowane w gdańskim budownictwie, w tym, w Zespole Przedbramia. Będzie można obejrzeć cegły: od ręcznie wyrabianych średniowiecznych aż do maszynowych z XIX/XX wieku oraz różne sposoby układania ich w murach. Ponadto doskonałe pod względem technicznym i artystycznym gdańskie wyroby kowalskie: zamki i okucia drzwiowe oraz okienne. Kolejnym prezentowanym detalem architektury są rzadko odkrywane elementy okienne: małe zielone szybki oraz ołowiane szczebliny służące do ich łączenia w większe tafle.

przygotowania do wystawy.jpg
mat. prasowe
Plik ściągnięto 27018 raz(y) 96,22 KB

prace aranżacyjne.JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 27018 raz(y) 121,19 KB

prace aranżacyjne 2.JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 27018 raz(y) 115,82 KB

kafel płytowy, XVII w..JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 27018 raz(y) 123,35 KB

kafel gzymsowy, XVII w..JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 27018 raz(y) 143,41 KB

kafel gzymsowy, XVII w. (2).JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 27018 raz(y) 108,05 KB

gotyckie zamki drzwiowe (XV w.).JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 27018 raz(y) 112,66 KB

gotycki zamek drzwiowy (XV w.).JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 27018 raz(y) 98,58 KB

Fragment czaszki, XVII-XVIII w..JPG
mat. prasowe
Plik ściągnięto 27018 raz(y) 113,58 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-10-19, 11:24   

„…odwracamy dusze nasze na ścieżki pokoju i zgody”. Gdańsk i Krzyżacy w 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w dniu 22.10.2016 r. o godzinie 17:00 otwiera w Dworze Artusa nową wystawę. Ekspozycję, dofinansowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie można obejrzeć do 18 grudnia 2016 r. Na wernisażu będzie obecny wielki mistrz zakonu krzyżackiego opat Bruno Platter. Wystawa wpisuje się w obchody 550-lecia II pokoju toruńskiego, które rozpoczęły się 19.10.2016 r. w Toruniu w Ratuszu Staromiejskim, gdzie można zobaczyć oryginalny dokument pokoju z 1466 r.
W dniu otwarcia grupa rekonstrukcyjna „Garnizon Gdańsk” przeprowadzi inscenizację uroczystości jubileuszowych z 27 lutego 1754 r., zorganizowanych z okazji 300-lecia wyzwolenia się Gdańska spod panowania Krzyżaków i związania się naszego miasta z Polską. Odbędzie się także koncert zespołu Goldberg Vocal Ensemble, który wykona Madrygały Andrzeja Hakenbergera (1574-1627) ze zbioru Neue Deutsche Gesänge (1610). To szczególny repertuar wykonywany niegdyś w Dworze Artusa. Przez cały czas trwania wystawy będzie można zamówić dedykowane tej wystawie lekcje muzealne Działu Edukacji MHMG w cenie 10 zł od ucznia.
27 października o godz. 17.00 w ramach „Czwartków w Historycznym„ odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Z kolei 17 listopada o godz. 17.00 odbędzie się wykład „O patronach zakonu krzyżackiego w dzień św. Elżbiety Węgierskiej”. Wstęp na oba wymienione wydarzenia jest wolny.

Krzyzacy afisz net.jpg
Plik ściągnięto 23801 raz(y) 77 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-10-21, 22:39   

Film z odsłonięcia Herbu Rzeczypospolitej.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Fotomemoria 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Maj 2015
Posty: 27
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2016-10-22, 11:46   

Moim zdaniem, instytucja dotowana z naszych podatków w wysokości ponad 10 milionów zł. w ciągu roku, prowadzi proniemiecką politykę historyczną.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2017-01-18, 23:59   

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska uruchomiło serwis www.dziedzictwo.pomorze.pl. Zaprezentowano na nim zbiory ikonografii oraz bursztynu zdigitalizowane w ramach programu Kultura Cyfrowa dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 roku. Z zasobu kopii cyfrowych może korzystać każdy, o ile ich użycie nie będzie miało charakteru komercyjnego i użytkownik nie będzie modyfikował zdjęć. Zapowiada też dalsze prace.

„Na przełomie 2017/2018 roku chcemy oddać kolejne 2500 wizerunków. W tym celu złożyliśmy kolejny wniosek w ramach programu Kultura Cyfrowa.” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Projekt wykonano w znacznej mierze w oparciu o infrastrukturę pozyskaną w 2016 roku dzięki dotacji Gminy Miasta Gdańsk. Dokumentację realizowano w trzech zespołach – dwa przygotowywały muzealia i wykonywały fotografie cyfrowe, natomiast trzeci opracowywał dane opisowe. Portal ma być prosty i przejrzysty w obsłudze.

„Serwis www.dziedzictwo.pomorze.pl został stworzony w oparciu o otwarte oprogramowanie i służy do pilotażowego udostępnienia wytworzonych w 2016 r. zasobów cyfrowych. Z punktu widzenia użytkownika jest to prosta przeglądarka z podstawowymi narzędziami do przeglądania. W najbliższym czasie dodamy wyszukiwarkę wzbogaconą o kategorie wyszukiwania. W przypadku dofinansowania z Kultury Cyfrowej już w kwietniu przystąpimy w do budowy docelowego portalu prezentującego zbiory muzeum.” - mówi Marcin Kłos, kierownik Działu Digitalizacji.

MHMG prowadzi od listopada prace nad projektem usług zorientowanych na użytkownika, co zapewni skuteczniejsze dopasowanie planowanego w 2017 roku portalu prezentującego zdigitalizowane zbiory do potrzeb i oczekiwań użytkowników.

źródło: MHMG

2017-01-18-Digitalizacja_MHMG_2.jpg
Plik ściągnięto 23274 raz(y) 77,37 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2017-02-07, 17:26   

Żebracy, sieroty i… Hitlerjugend. Z dziejów Domu Dobroczynności przy ul. Sierocej w Gdańsku
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oferuje mieszkańcom Trójmiasta w każdy czwartek darmowy wykład, warsztat, albo oprowadzanie po aktualnych wystawach czasowych. W ramach nachodzących Czwartków w Historycznym 16.02.2017 r. o godzinie 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, dr Janusz Dargacz opowie słuchaczom o historii pewnego wyjątkowego gdańskiego szpitala.
„Podczas spotkania w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska zostanie przypomniana ponad trzystuletnia historia obiektu. Zostaną zaprezentowane unikatowe materiały ikonograficzne – archiwalne ryciny i fotografie, rysunki inwentaryzacyjne, projekty architektoniczne i nieznane dotąd dzieła malarskie, ukazujące dawny gdański sierociniec. Ale to nie wszystko. Opowieści o zmianach przestrzennych Domu Dobroczynności i Sierot przy ul. Sierocej będą towarzyszyć brud, zarazy i śmierć miłosierdzie, a im bliżej naszych czasów… także dwie wrogie sobie ideologie: marksizm i nazizm.” – zachęca dr Janusz Dargacz, kierownik Działu Historii MHMG.
Dom powstał w 1699 roku. Według pierwotnych założeń miał służyć przede wszystkim jako miejsce przymusowego osadzania ulicznych żebraków, w praktyce jednak do zakładu przyjmowano głównie osierocone dzieci. Od 1788 roku działał już wyłącznie jako sierociniec i utrzymał tę funkcję do 1906 roku. Mieściła się tu też drukarnia socjalistyczna, a od połowy lat 30. XX w. siedziba Hitlerjugend. Z dawnego kompleksu do naszych czasów zachowały się szczęśliwie dwa obiekty, w tym, niemalże kompletnie, budynek główny z 1699 r.
W ostatnim czasie o Domu Dobroczynności ponownie zrobiło się głośno w związku z decyzją władz miasta o umieszczeniu w nim nowej instytucji kultury, która ma działać pod nazwą Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa.

MHMG_IN_3570_77 (2).jpg
MHMG_IN_3570_77 (2)
Zespół dawnego Domu Dobroczynności przy ul. Sierocej w Gdańsku, fot. Janusz Uklejewski, lata 80. XX wieku (ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska)
Plik ściągnięto 23045 raz(y) 85,01 KB

MHMG_S_591 (2).jpg
MHMG_S_591 (2)
Stanisław Chlebowski (1890–1969), Dawny przytułek przy ulicy Sierocej w Gdańsku, 1930 r. (ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska)
Plik ściągnięto 23045 raz(y) 101,56 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2018-06-12, 12:41   

za Muzeum Gdańska:

Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w środę, 6 czerwca 2018 r., będzie świętował XX-lecie swojej działalności. Do końca 2018 r. w oddziale Muzeum Gdańska zostaną zaprezentowane dwie wystawy czasowe. Najbliższą z nich będzie można zobaczyć już od 28 czerwca 2018 r.

Dom Uphagena - oddział Muzeum Gdańska - to jedna z niewielu XVIII-wiecznych kamienic mieszczańskich w Polsce i Europie Północnej, która jest otwarta dla zwiedzających. Dom przy ulicy Długiej 12 do 1802 r. zamieszkiwał ławnik i rajca miejski Johann Uphagen. Kamienica przechodziła w ręce kolejnych spadkobierców, pozostając - co było rzadkością w owych czasach - przez cały wiek XIX w rękach jednego rodu. W 1911 r. w uphagenowskiej kamienicy utworzono muzeum. Można tu było podziwiać urządzone ze smakiem patrycjuszowskie salony, sypialnię, a także kuchnię i sień. Zachwyt budziła stara ceramika, stylowe meble, wspaniałe świeczniki i boazerie. W 1944 r. niemieccy konserwatorzy wywieźli wystrój i wyposażenie kamienicy. Sam budynek został zniszczony w marcu 1945 r., ocalała jedynie kamienica do wysokości pierwszego piętra.

Muzeum zrealizowało pierwotną wolę Fundatora

Dom przy ulicy Długiej 12 odbudowano w niespełna dziesięć lat po wojnie, jednak wnętrza pozostawiono w stanie niemal surowym. Na początku kamienica służyła różnym instytucjom, szczególnie zapamiętano goszczącą tu Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Prace nad przywróceniem kamienicy Uphagena funkcji muzeum wnętrz mieszczańskich, realizowane przez ówczesne Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, trwały w latach 1993-1998. Do wnętrza Domu Uphagena gości można było ponownie zaprosić 6 czerwca 1998 r.

- Rodzina Uphagenów po długich negocjacjach użyczyła w 1910 r. kamienicę miastu z intencją utworzenia w jej wnętrzach muzeum, które otwarto rok później. Cieszyło się ono zasłużonym uznaniem gdańszczan aż do 1944 r. W powojennym Gdańsku, w obliczu innych pilnych zadań, o Domu Uphagena nieco zapomniano. Chociaż od początku planowano przywrócenie we wnętrzach funkcji muzealnej, wielkim orędownikiem tego zadania był prof. arch. Marian Osiński, jeden z pionierów Politechniki Gdańskiej. W 1985 r. odbudową oficyn zajął się Miejski Konserwator Zabytków, ale permanentny brak funduszy nie ułatwiał zadania. Zmiany ustrojowe otworzyły nowe szanse. Rewaloryzację można było sfinansować ze środków miasta Gdańska i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dziś w Domu Uphagena można zwiedzać m.in. skrupulatnie odtworzone herbaciarnię, salon, dwie jadalnie, a także kuchnię i spiżarnię. Mimo tego nadal rekonstruujemy kolejne elementy wystroju, prezentującego materialną kulturę mieszczaństwa z przełomu rokoka i wczesnego klasycyzmu. Latem na zwiedzających czeka podwórze ze studzienką i lipą - mówi Ewa Szymańska, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska ds. merytorycznych.

W Domu Uphagena pokazujemy nie tylko piękne wnętrza, zrealizowaliśmy w ciągu ostatnich 20 lat kilkadziesiąt wystaw czasowych, kilka konferencji, wydaliśmy kilkanaście publikacji i zaprosiliśmy słuchaczy na ponad sto wykładów o historii i kulturze dawnego Gdańska – mówi Wojciech Szymański, kierownik oddziału Dom Uphagena.

W dniu 6 czerwca 2018 r., w jubileuszową rocznicę święta Domu Uphagena, muzeum będzie można zwiedzić bez opłat.

Dwie wystawy na XX-lecie Domu Uphagena

W Domu Uphagena można zobaczyć zabytkowe wnętrza i przedmioty użytkowe, ale pokazywane są także wystawy czasowe, które dotyczącą życia codziennego dawnych gdańszczan, gdańskiej architektury oraz, przy współpracy z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym, wystawy prezentujące historię powojennego Gdańska.

28 czerwca 2018 r. zostanie udostępniona ekspozycja zatytułowana „Ogrody gdańskie”, jej kuratorkami są dr hab. Katarzyna Rozmarynowska i dr Zofia Maciakowska. Organizacyjnie całość koordynuje Wojciech Szymański – kierownik Domu Uphagena.

- Ekspozycja składa się z czterech części. W pierwszej zaprezentowane zostaną wybrane ogrody gdańskie i założenia zielone leżące w obrębie obwarowań oraz poza nimi między innymi we Wrzeszczu, Oliwie, Młyniskach, Pieckach i Migowie. Część druga poświęcona zostanie odwiedzającym ogrody i uczuciom i nastrojom jakie im towarzyszyły. W kolejnej zapoznamy się z budową ogrodów i założeń zielonych. Część czwarta przybliży zwiedzającemu obiekty wzbogacające kompozycje ogrodowe, będą to między innymi: altany ogrodowe, oranżerie, wieże, belwedery i kopce widokowe – mówią kuratorki wystawy.

Wystawa, której będzie towarzyszył program zajęć edukacyjnych oraz publikacja, współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, potrwa do 30 września 2018 r.

Z kolei w połowie grudnia 2018 r. zostanie udostępniona wystawa „Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej”. Pokaże ona losy kilku parcel i zamieszkujących je ludzi na przestrzeni wieków poprzez zwyczajne przedmioty i sprzęty domowe odnalezionych w trakcie prac archeologicznych Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawa przygotowana zostanie we współpracy z dr Joanną Dąbal.

HarmonogramXX-lecie Domu Uphagena

Kiedy?: 6 czerwca 2018 r, godz. 10:00-18:00

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Zwiedzanie: bezpłatneWernisaż wystawy „Gdańskie ogrody”

Kiedy?: 28 czerwca 2018 r., godz. 17:00-18:00

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatnyZwiedzanie wystawy

Kiedy?: 29 czerwca – 30 września 2018 r. (z wyjątkiem 15 sierpnia 2018 r.)

pn 10:00-13:00 (dzień wolnego wstępu), wt-so 10:00-18:00, nd 11:00-18:00

Ceny wstępu: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy, 20 zł rodzinnyWydarzenia towarzysząceOprowadzanie kuratorskie w języku niemieckim

Kiedy?: 7 VII 2018 r., godz. 16:00-17:30

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatny

Oprowadzanie kuratorskie w języku polskim

Kiedy?: 26 VII 2018 r., godz. 17:00-18:00

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatnySpacer edukacyjny po wybranym założeniu parkowym (Muzeum Gdańska dla Seniora!)

Kiedy?: 6 IX 2018 r. (czwartek), godz. 11:00-13:00

Gdzie?: wyrób parku nastąpi do końca VI 2018 r.

Wstęp: bezpłatny, wymagana rejestracja miejscOprowadzanie kuratorskie

Kiedy?: 20 IX 2018 r.(czwartek), godz. 17:00-18:00

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatnySpacer edukacyjny po wybranym założeniu parkowym (dla rodzin)

Kiedy?: 22 IX 2018 r. (sobota), godz. 11:00-13:00

Gdzie?: wyrób parku nastąpi do końca VI 2018 r.

Wstęp: bezpłatny, wymagana rejestracja miejsc
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2019-09-18, 12:04   

W czwartek, 19 września, o godz. 17:00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem. Archiwista Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece przedstawi wyniki badań archiwalnych nad historią bractw w obecnym oddziale Muzeum Gdańska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Bractwa rozpoczęły swoją działalność w latach 80. XV w. Ich nazwy pochodzą od poszczególnych ław Dworu Artusa. Najstarsze ze zgromadzeń - św. Rajnolda – rozpoczęło swoją działalność w 1481 r. Najmłodszym jest Bractwo Ławy Malborskiej pod Naszą Drogą Panią Różańca (1487 r.). Ławy św. Krzysztofa i św. Trzech Króli rozpoczęły działalność odpowiednio w 1481 i 1482 r.

- Te cztery zgromadzenia skupiały reprezentantów elit miejskich aż do zakończenia II wojny światowej. Zniszczenie Dworu Artusa i emigracja przedwojennych mieszkańców przekreśliło podtrzymywanie dawnych tradycji w Gdańsku. Ławy i ich członkowie kontynuowali jednakże działalność po wojnie w Lubece. Archiwalia uległy rozproszeniu, znaczna część z nich pozostała w Gdańsku i nie była badana. Nasz gość opowie o wynikach długoletniej kwerendy – mówi Krzysztof Jachimowicz z Muzeum Gdańska.

Wykład będzie tłumaczony na język polski.

W 2011 r. Hans Jobst Siedler z Lubeki przekazał dawnemu Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska między innymi grafiki Carla Schultza i Bertholda Hellingratha.Kiedy: 19 września 2019 (czwartek), godz. 17:00

Gdzie: Sień Gdańska, Dwór Artusa, ul. Długa 43/44

Wstęp: bezpłatny

Prelegent: Hans-Jobst Siedler

Hans Jobst Siedler (2011), mat. IBedeker.pl.jpg
Plik ściągnięto 15207 raz(y) 91,05 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl