To fort Neufähr, czyli ten, który najczęściej jest określany fortem Płoni Wielkiej. Zbudowany w latach 1845-1848 (pierwsze konkretne plany i szkice zostały przygotowane już w 1842 r.).
Prezentuję dwa inne ujęcia fortu.
Wkrótce kolejna porcja foto-zagadek. Berlińskie archiwa i biblioteki to istna kopalnia
widok_z_zewnatrz_Fort_Neufähr_1941.jpg
i brama_wjazdowa_Fort_Neufähr_1941.jpg
Czy to "1941" ma oznaczać, że tak fort wyglądał w 1941 r.?
A to "cymes_z_Berlina.jpg" to też ten rok?
Wszystkie trzy ujęcia pochodzą z jednego artykułu, z jednego wydania czasopisma wojskowego. Numer wyszedł pod koniec 1941 r. Zdjęcia zostały podpisane jako Heeresbauamt Danzig. Ten urząd był ich twórcą. Istniał od listopada 1939 r. Więc zdjęcia zostały wykonane najprawdopodobniej gdzieś w 1940 lu 1941, być może jakoś jeszcze w 1939 (w co wątpię - nie ma śniegu, poza tym jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby mieli wówczas urzędnicy Wehrmachtu czas na inwentaryzację starych fortów, jak mieli masę problemu z bieżącymi zadaniami organizacji kwater dla wojska ).
Pozostając (a jakże!) w kręgach fortyfikacyjno-garnizonowych, prezentuję poniżej dwa ujęcia tego samego budynku.
To u dołu (podpisane jako 02-a) wykonane zostało w 1920 r. - zostali na nim uwiecznieni nie pruscy żołnierze, lecz... Brytyjczycy z batalionu fizylierów, który od lutego do listopada tego roku stacjonował w Danzigu jako wojska okupacyjne Ententy. Drugie zdjęcie (to u góry, podpisane jako 02-b) zostało wykonane przed 1914 r., to już Prusacy.
Pytanie jest jedno: co to za budynek? Jego nazwa powinna od razu nakierować, gdzie on stał.
Nagrodą będzie trzecie ujęcie, prezentujące już obiekt w pełnej krasie, od frontu i z... podpisem
Zdjęcie dobre (pocztówka, znaczy się), ale... będę się czepiał 'Koszary na Sadowej' to najczęściej nazwa zarezerwowana dla Heerengartenkaserne, czyli tych, które stoją puste (co za marnotrastwo!) na przeciw Akademii Muzycznej (która sama zajmuje dawne Reiterkaserne).
Te, które są/były przedmiotem zagadki, to Kaserne Bastion Roggen. Zbudowane około 1912 r., oddane do użytku jakoś niedługo po Petershagener Kaserne, czyli dzisiejszym CKU, a dawnym Gimnazjum Polskim w WMG.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum