Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żuławska Kolej Dojazdowa
Autor Wiadomość
2xM 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 69
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2014-03-02, 21:58   

Trochę się w sprawie zaczyna dziać:

Z profilu Żuławskiej Kolei Dojazdowej na fejsbuku:
Cytat:
Uchwałą nr 428/2014 z dnia 29 stycznia 2014 r. Zarząd Powiatu w Nowym Dworze Danzigim wyraził zgodę na wieloetapową "rozbiórkę i sprzedaż składników majątku trwałego stanowiących własność Powiatu Nowodworskiego". Etap czwarty tej uchwały obejmuje rozbiórkę i sprzedaż torowiska czynnej linii na odcinku Nowy Dwór Danzigi - Tuja.

W dniach 15 i 16.03.2014 (sobota i niedziela) planujemy uruchomienie pociągów specjalnych o których poinformujemy Was w oddzielnym poście.

Serdecznie zapraszamy !

Cytat:
01.03.2014 r. Tuja.
Naszą drezyną Wmd04 wykonaliśmy rutynowy objazdu szlaku. Według niektórych osób nieprzejezdnego od 20 lat. Za kilka tygodni infrastruktura kolejowa w tym miejscu może już nie istnieć, gdyż aktualnie trwa przetarg na rozbiórkę tego czynnego odcinka i kilku innych.


Powstała też petycja internetowa:
:arrow: http://www.petycjeonline...._uawskiej_kolei
Jeśli się z nią zgadzacie, wiele osób będzie wam wdzięcznych za podpis.

Z kolei w samym Nowym Dworze pojawiło się coś takiego:
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2014-03-05, 15:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2014-03-06, 21:04   

W dzisiejszej "Panoramie" ukazał się materiał o kolejce. Najlepszy jest "głos ludu" na rowerze przyprowadzony przez radnego Sobocińskiego z zarządu powiatu :hihi:
Panorama 6 marca (od 10:45)
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
adzygmunt 
adzygmunt

Wiek: 82
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 23
Skąd: z Małopolski
Wysłany: 2014-03-07, 14:17   

Protestuję przeciwko bezmyślnej rozbiórce torowiska Ktoś chce zgarnąć kasę!
Żuławy, piszę bardziej ogólnikowo o adresacie tego postu, powinny brać przykład z kolejki bieszczadzkiej. Fundacja tej nazwy potrafi zadbać o torowisko i tabor Oni nie tylko modernizują Stale odbudowują torowisko i skupują w Polsce tu i ówdzie jeszcze pozostały tabor. Fundacja umie zadbać o interes regionu bieszczadzkiego Żuławy już nie?
_________________
Ukłony dla wszystkich, którzy zechcieli mię z życzliwością przeczytać
 
 
2xM 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 41
Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 69
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2014-03-09, 22:27   

Czas na dobre wieści z linii frontu ;):

Nowy Dwór Danzigi. Przetarg na rozbiórkę starych torowisk wąskotorówki został unieważniony

Cytat:
Nowy Dwór Danzigi. Nie będzie, przynajmniej na razie, rozbiórki i sprzedaży starych torowisk kolei wąskotorowej w powiecie nowodworskim. Przetarg ogłoszony przez zarząd powiatu nowodworskiego został unieważniony.

Nowy Dwór Danzigi. Przetarg ogłoszony przez nowodworskie starostwo powiatowe został unieważniony, bez podania przyczyn. Oficjalnie procedura zakończyła się w ubiegły piątek. Wiadomo, że do przetargu stanęło 12 firm z całej Polski. Starostwo przeznaczyło do rozbiórki niemal 25 km torów (8,6 na trasie Nowy Dwór Danzigi - Wierciny i 15,9 na trasie Nowy Dwór Danzigi - Nowa Cerkiew).


Oczywiście to tylko wstrzymanie rozbiórki. Zobaczymy, co z tego wyniknie.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-03-10, 13:17   

Chyba zaważyła interwencja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Konserwator zabytków nie godzi się na niszczenie zabytkowej infrastruktury technicznej mającej olbrzymią wartość dla naszego regionu - mówi Marcin Tymiński, rzecznik PWKZ Uwzględniając także liczne pisma jakie wpłynęły do naszego urzędu w sprawie likwidacji części kolei, PWKZ podjął decyzję o włączeniu do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków województwa pomorskiego odcinka kolei od Ostaszewa do Nowego Dworu.

Co to oznacza?

Włączenie obiektów do WEZ skutkuje koniecznością ujęcia w.w. obiektów także w Gminnej Ewidencji Zabytków. W myśl art 39, ust. 3 Prawa budowlanego, po włączeniu obiektów do tych ewidencji, wszelkie prace budowlane i rozbiórkowe przy nich wymagają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2014-03-19, 21:33   

Żenującego spektaklu akt kolejny
Cytat:
Nowy Dwór Danzigi. W czwartek 20 marca, od godziny 9, w starostwie powiatowym odbywać się będzie dyskusja publiczna w sprawie torowisk kolei wąskotorowej. W spotkaniu mają wziąć udział przeciwnicy rozebrania torowisk linii Ostaszewo-Nowy Dwór Danzigi i zwolennicy usunięcia torów.
Nowy Dwór Danzigi. Przypomnijmy, usunięcia torów chciało nowodworskie starostwo powiatowe. Tory nie zostały zdemontowane, bo były społeczne protesty a ostatecznie linię Nowy Dwór Danzigi - Ostaszewo otoczył opieką konserwator zabytków. Władze jednak nie ustępują.
- Chcemy pokazać, że konserwator podjął błędną decyzję, a większość mieszkańców Żuław torowisk wąskotorówki nie chce - mówi Andrzej Sobociński z zarządu powiatu nowodworskiego. - Chcemy, by konserwator cofnął decyzję.

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2014-03-20, 21:02   

Zgodnie z zapowiedziami dzisiejsze spotkanie odbyło się oczekiwanej atmosferze:


Nowy Dwór Danzigi. Zaognia się spór między żuławskimi samorządami w sprawie torów
Cytat:
Nowy Dwór Danzigi. Oszustwa i manipulacje zarzucili sobie spierający się o kolej wąskotorową włodarze gmin Nowy Dwór Danzigi i Ostaszewo oraz radni powiatowi. Wszystko w czasie dyskusji dotyczącej przyszłości torowisk na Żuławach.

Nowy Dwór Danzigi. Od początku w dyskusji zaczęły padać mocne słowa, samorządowcy podnosili głos. Zarząd powiatu i burmistrz Nowego Dworu Danzigiego m.in. oskarżyli wójta gminy Ostaszewo, Roberta Ciżmowskiego, że ten doprowadził do unieważnienia przetargu na rozbiórkę torów i wpis linii kolei wąskotorowej Nowy Dwór Danzigi - Ostaszewo do ewidencji pomorskich zabytków.

- To była intryga, która uderzyła głównie w samorząd Nowego Dworu Danzigiego i jego mieszkańców - mówi burmistrz miasta, Jacek Michalski. - To na naszym terenie znajduje się większość torowiska do Ostaszewa. Planowaliśmy w miejscu usuniętych torów ścieżkę rowerowo-widokową. Dodatkowo to skomplikuje przebudowę komunalnego cmentarza. Te inwestycje teraz albo zostaną wstrzymane, albo kosztować będą znacznie więcej. W projekt odbudowy linii do Ostaszewa miasto nie będzie się angażować.

- Pan burmistrz kłamie, w rozmowach telefonicznych ze mną podkreślał, że jego plany rozbudowy cmentarza nie będą kolidowały z reaktywacją linii do Ostaszewa - odpowiedział Ciżmowski. - My chcieliśmy, by przygotować analizę finansową, słabych i mocnych stron, reaktywacji tego torowiska. Jednocześnie deklarujemy wsparcie finansowe, w miarę oczywiście możliwości.
Nie rozumiem pośpiechu w rozbiórce torów i oporu w tej sprawie.

- Skąd nagle to zainteresowanie torami? - pytał Andrzej Sobociński z zarządu powiatu nowodworskiego. - Tyle lat nikt się tym nie chciał zajmować, nie wspierał powiatu i kolejarzy. Byłem na spotkaniu w gminie Ostaszewo. Tam nie ma euforii w związku z działaniami wójta w sprawie kolejki. Jest raczej rozczarowanie.

W debacie zabrali głos także radni powiatowi, którzy zazwyczaj nie biorą udziału w dyskusjach w czasie publicznych spotkań.

- Niech pan przestanie, pan się powtarza - mówił do wójta Ciżmowskiego członek zarządu powiatu Józef Rybicki. - Szlag mnie trafia, kiedy tego słucham. Jest pan hipokrytą, bo wcześniej o kolejce nie chciał pan słyszeć. O tę intrygę oskarżam wójta Ciżmowskiego i radnego z Ostaszewa, Andrzeja Przedcieczyńskiego. Jestem przedsiębiorcą i wiem, że te tory to marnotrawstwo. My kolejki nie chcemy likwidować, tylko uratować funkcjonujący odcinek nad morze. temu miał służyć unieważniony przetarg.

- Dlaczego wójt Ciżmowski sam nie zrobił analizy kosztów reaktywacji linii do Ostaszewa? - pytał inny członek zarządu powiatu Stanisław Juszczyk. - Panie Filipie (Filip Bebenow z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych), my podchodziliśmy do pana otwarcie, a pan wystąpił przeciw nam.

W czasie debaty Filip Bebenow poinformował, że całkowity koszt odrestaurowania linii z Nowego Dworu Danzigiego do Ostaszewa to 116 tys. zł.

- Chcę usłyszeć konkretne deklaracje obrońców torów, w jaki sposób zamierzają się zaangażować w prace nad rozwojem torowiska, które zostało wpisane do ewidencji zabytków - stwierdziła starosta Ewa Dąbska.

- Padło tu wiele obelg, ale my po prostu chcemy ratować to, co jest wspólnym dobrem nas wszystkich i rozwijać gminę - odpowiedział Ciżmowski. - Podtrzymuję deklarację o finansowym wsparciu tego projektu. Konkrety podam w kwietniu.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2014-03-20, 21:28   

Aj, byłbym przeczył, a przecież były dwa teksty DB o sławetnym spotkaniu: cytat dnia by burmistrz Michalski:
Cytat:
Cenię bardzo pracę kolejarzy z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, ale kiedy chcieliście od nas palec, to my wam go daliśmy, a wy odrąbaliście nam całą rękę.


Nowy Dwór Danzigi. Spór o żuławską wąskotorówkę. Samorządowcy krytykują organizacje pozarządowe

Cytat:
Nowy Dwór Danzigi. Dostało się regionalnym organizacjom pozarządowym w czasie debaty o sytuacji żuławskiej kolei wąskotorowej. Regionaliści zadeklarowali wsparcie rozwoju kolei, ale od samorządowców usłyszeli wiele cierpkich słów.

Nowy Dwór Danzigi. Przedstawiciele organizacji pozarządowych odpowiedzieli na prośbę starosty Ewy Dąbskiej. Dąbską interesowało czy miłośnicy regionu, którzy wywalczyli ochronę konserwatora zabytków nad linią kolei Nowy Dwór Danzigi - Ostaszewo, zaangażują się w odbudowę tej linii.

- Czy jesteście w ogóle w stanie to zrobić, jak miałoby to wyglądać - pytała starosta. - Chcę konkretnych deklaracji.

- Jesteśmy w stanie wspierać kolej przygotowując projekty o dofinansowanie, mamy w tym doświadczenie - mówi Marek Opitz z Klubu Nowodworskiego. - Są na to szanse. Przykładem są domy podcieniowe - kilka lat temu skazywano je na zagładę, teraz ministerstwo kultury wpompowało w nie miliony złotych. Za 10, 15, 20 lat żałowalibyśmy tych torów. Tak jest np. w partnerskim mieście Nowego Dworu Gd. Hennef, którego władze do dziś żalują likwidacji kolei wąskotorowej (wystawili jej nota bene pomnik). Kolej ma potencjał, to atrakcja turystyczna. Gdybyśmy nie reagowali, za kilka lat zabytki żuławskie oglądalibyśmy jedynie w folderach.

Grzegorz Gola z Lokalnej Grupy Działania Żuławy i Mierzeja podkreślił, że większość tego typu projektów zakłada aż 80 procent dofinansowania. Dodał, że są możliwości nawiązania współpracy z kolejami wąskotorowymi z rejonu Meklemburgii w Niemczech.

- Członkowie stowarzyszenia Kochamy Żuławy może i kochają Żuławy, ale na pewno nie kochają mieszkających tu ludzi - ripostował burmistrz Jacek Michalski.
- Czym innym jest zrobić zdjęcie zabytkowi i pojechać do domu, a czym innym tu mieszkać. Jaką macie ofertę dla mieszkańców Tui, Orłówka, Lubiszynka? Cenię bardzo pracę kolejarzy z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, ale kiedy chcieliście od nad palec, to my wam go daliśmy, a wy odrąbaliście nam całą rękę.

- To wszystko co się działo na "fejsbukach", w internecie to bzdury i hipokryzja - mówił o proteście przeciwko rozbiórce torowisk członek zarządu powiatu nowodworskiego, Józef Rybicki.

- Opracowując ten przetarg opieraliśmy się na słowach Filipa Bebenowa z PTMKŻ - dodaje Ewa Dąbska. - Liczyliśmy na pana wsparcie w sprawie przetargu. Wielokrotnie spotykaliśmy się na zarządzie i pan wtedy mówił zupełnie co innego o torowisku do Ostaszewa. Tak się nie robi. Będę oczekiwała od PTMKŻ rozliczenia działań. To samorządy będą obarczone utrzymywaniem torowisk.


- W ostatnich dniach wiele działań PTMKŻ było złych - dodał radny Andrzej Sobociński. - Dziś z deklaracji odbudowy torowiska zostały nici... A za co kupimy wagon MBX? Popsuł pan wszystkie relacje, ale to pana problem.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślili, że od przejęcia torowisk wąskotorowych w 2003 r. wkład samorządowców w utrzymanie infrastruktury był niemal zerowy.

- Jesteśmy zwolennikami rozwoju kolei wąskotorowej w kierunku nadmorskim - odpowiada Bebenow. - Nigdy nie atakowaliśmy zarządu powiatu, cieszę się, że w ogóle rozmawiamy. Zdaję sobie sprawę z tego, że powiat nie jest majętny i nie jest w stanie wspierać nas kwotami rzędu 300 tys. zł. Są jednak możliwości rozwoju przedsięwzięcia, jakim jest kolej wąskotorowa.

- Mieszkańcy gminy Ostaszewo naprawdę chcą tej kolejki, to jedna z niewielu szans, by tej gminie zapewnić rozwój - dodał jednak sołtys Gniazdowa Sebastian Siudak. - Taki mamy pomysł i prosimy o wsparcie. Jesteśmy małą gminą, takiego Nowego Dworu Danzigiego nie zakrzyczymy.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2014-09-10, 20:30   

Zaproszenie na Europejskie Dni Dziedzictwa

Cytat:
Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych po raz kolejny zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na Żuławach! W niedzielę 21 września 2014 r. na trasę wyruszy nadzwyczajny pociąg, który zabierze pasażerów w podróż przez Żuławy. Na trasie będzie można zwiedzić szereg wyjątkowych zabytków. Pociąg z Nowego Dworu Danzigiego do Stegny zatrzyma się w Cyganku, Tujsku i Rybinie. Regionalni pasjonaci historii oprowadzą podróżnych po najciekawszych zakątkach tych miejscowości. W Cyganku będzie można zobaczyć m.in. lapidarium, dom podcieniowy oraz cerkiew grekokatolicką. Następnie pasażerowie zwiedzą Tujsk o ponad sześćsetletniej historii. Nie zabraknie również pokazu unikatowego mostu obrotowego w Rybinie. Późnym popołudniem pociąg dotrze do nadmorskiej Stegny, skąd wróci do Nowego Dworu.

Rozkład jazdy


Pociąg na Europejskie Dni Dziedzictwa będzie kursował wg rozkładu jazdy:

Nowy Dwór Gd. odjazd 11.15
Cyganek przyjazd 11.30, odjazd 13.15
Tujsk przyjazd 13.30 odjazd 15.15
Rybina przyjazd 15.30 odjazd16.30
Stegna Gd. przyjazd 16.50 odjazd 17.15
Nowy Dwór Gd. przyjazd 18.00

Cennik

W pociągu na Europejskie Dni Dziedzictwa będzie obowiązywał standardowy cennik biletów Żuławskiej Kolei Dojazdowej
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2015-06-13, 16:42   

Kolejka zaprasza na Dni Otwarte Żuławskich Zabytków

Cytat:
Sobota 20 maja 2015
Nowy Dwór Danzigi - Kolejką wąskotorową z Nowego Dworu Danzigiego do Sztutowa i z
powrotem. Przejazd kolejką wąskotorową z Nowego Dworu Danzigiego do Sztutowa. Dwa specjalne przejazdy w cenach jak z normalnego rozkładu. Możliwość dojazdu do Cyganka, Tujska, Nowego Dworu Danzigiego na zwiedzanie żuławskich zabytków, pokaz mostu obrotowego w Rybinie. Zaprasza Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych,
www.kolejzulawska.pl
.
Przejazd poranny:
10.00 Nowy Dwór Danzigi,
Cyganek 10.12,
Tujsk 10.25,
Rybina 10.33 przejazd przez most obrotowy,
Stegna 10.45
Sztutowo Muzeum 11.00,
Sztutowo 11.05.

Sztutowo 11.30,
Sztutowo Muzeum 11.35,
Stegna 11.50
Rybina 12.05/12.40 pokaz obracania mostu na Szkarpawie,
Tujsk 12.48,
Cyganek 13.00,
Nowy Dwór Gd. 13.15.

Przejazd popołudniowy:
Nowy Dwór Gd. 15.00,
Cyganek 15.12,
Tujsk 15.25,
Rybina 15.33,
Stegna 15.45,
Sztutowo 16.10,
Sztutowo 16.30.

Sztutowo 16.30,
Stegna 16.50,
Rybina 17.05,
Tujsk 17.13,
Cyganek 17.25,
Nowy Dwór Gd. 17.40.


Przy okazji zapraszam na przejazdy kolejką wąskotorową w okresie wakacji, startujemy 27 czerwca, rozkład w załączeniu.
http://kolejzulawska.pl/w...5%BBKD-2015.jpg

PLAKT ŻKD 2015 mały.jpg
Plik ściągnięto 51979 raz(y) 173,78 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2018-01-15, 19:01   

Świetny film o działalności ŻKD :brawo:

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl