Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Licze / Littschen
Autor Wiadomość
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-10-30, 12:35   Licze / Littschen

Historia miejscowości z strony Kwidzynopedia:
Cytat:
Dzieje osady Licze w zaczątkach swoich zrastają się organicznie z historią Rakowca. Grunta dzisiejszej wsi wchodziły w skład dóbr biskupa Pomezanii. Dowiadujemy się bowiem, że w dokumencie dzierżawy z 24 czerwca 1293 r., wymieniającym sołtysów dla Rakowca, podaje się wyraźnie wieś Licze, jednak w brzmieniu Liczyn.
W 1361 r. oznaczono dokładnie granice trzech wsi sąsiadujących, mianowicie: Ośno, Brandowo i Licze. W połowie wieku XV administrator Pomezanii Wincenty Kiełbasa, sekretarz Kazimierza Jagiellończyka, zmuszony był puścić w zastaw wieś Licze. Natomiast jego następca, biskup Jan, wykupił ją z powrotem za 150 tysięcy dukatów. Początki wieku XVI okazały się dla wsi Licze, podobnie jak dla Rakowca, tragiczne, bowiem zostały spustoszone przez wojnę całkowicie. Odtąd dzieje Liczów nie kształtują się pomyślnie, tak jak sąsiadującego Rakowca. Tylko przez trzy stulecia Licze posiadały zdecydowany charakter chłopskiej wsi dzierżawnej.
Rozkwitała tu tradycyjna wspólnota chłopska. W połowie wieku XVI wieś Licze nosiła nazwę dóbr rycerskich, czyli stała się po prostu osadą dworską. Jako należąca wciąż w dalszym ciągu do całokształtu własności biskupstwa Pomezanii, zmieniała nieustannie swoich dzierżawców. Obejmowała ona wówczas 40 włók i posiadała własną karczmę. Toczyły się tu między pewnym grafem niemieckim (tytuł szlachecki) a karczmarzem spory o wyszynk piwa i wódki. W końcu jednak chłop zwyciężył.
Jan Kospot, który w połowie wieku XVII ustabilizował stosunki w Liczach będąc właścicielem 10 wsi okolicznych, wybudował sobie wspaniały dwór, który stoi do dnia dzisiejszego, i otoczył go stylowym parkiem. Ów park skomponowany był według francuskich wzorów. Posiadał egzotyczny drzewostan, klomby i pomnik. Specyfikę pałacu tworzy ściana szczytowa, zaprojektowana manierą holenderską.
Wnętrze pałacowe, według zachowanej ustnej tradycji, wyróżniało się niesłychanym bogactwem dekoracji. Szczególnie piękne miały być piece z wysuniętymi kominkami. Późniejsza modernizacja pałacu (przełom XIX i XX wieku) zdekomponowała jego wnętrze. Jako ciekawy zabytek zachował się jeden z kominków oraz barwne freski, zdobiące sufit w holu.
W 1630 roku Licze znalazły się w rękach szlachty niemieckiej. 9 lipca 1635 roku odbyła się w tutejszym dworze sesja mediatorów, radzących nad warunkami pokoju polsko-szwedzkiego.
Interesujące jest, że pośród właścicieli Liczów w drugiej połowie XVII wieku znajdujemy polskiego generała majora Henryka Gruszczyńskiego.
Po przejęciu zarządzania majątkiem przez Karla Gorga, dwór był siedzibą jego rodziny do 1931 roku. Później, do roku 1945, budynek wykorzystywano jako obóz pracy. Po wojnie mieściły się tam magazyny wojskowe i Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowego i Warzywnego, a następnie szkoła budowlana utworzona przez kwidzyńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego. Od roku 1970 dworek stał pusty aż do roku 1984, kiedy to kupiła go pani Stanisława Burnos. Nad wejściem widnieje napis z psalmu 118 "Panu zaufać i nie zdać się na ludzi...", a w holu na drewnianym malowanym stropie znajdują się inskrypcje opiewające uroki życia doczesnego. Obszerny dziedziniec otaczają długie XIX-wieczne budynki gospodarcze - obory zdobione medalionami z wypukło rzeźbionymi głowami krów. W roku 1905 osadę zamieszkiwało 220 mieszkańców. W roku 1910 powierzchnia wsi wynosiła około 600 ha, było tu 150 osób. W tymże roku wybudowano także szkołę.
W 1939 roku 150 gospodarstw domowych zamieszkiwało 740 osób. Wieś znana była w powiecie, jako ośrodek hodowli krów mlecznych.
Zmiana dotychczasowej nazwy Littschen na Licze ustalona została Rozporządzeniem Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. (Monitor Polski Nr 142, poz. 262).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl