Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Muzeum II Wojny Światowej
Autor Wiadomość
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2013-02-03, 16:09   

Kilka zdjęć z rekonstrukcji organizowanej przez MIIWŚ

http://odwaszegofotokores...-ardeny-44.html
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-07-18, 12:42   

Resort kultury chce zaoszczędzić na wstrzymaniu inwestycji
Cytat:
Przesunięcie w czasie niektórych inwestycji, m.in. budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zapowiada ministerstwo kultury, w związku z informacją premiera Donalda Tuska o konieczności cięcia wydatków w resortach.
:hyhy:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 59
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2013-07-18, 16:47   

No i w piz.. , jak mawiał Siara ;-) .
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-07-18, 19:08   

Chyba dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o miejsce.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2013-07-18, 19:15   

Jak to powiedzieć tym milionom osób marzących o odwiedzeniu MIIWŚ? Gdzie te bidule teraz się podzieją?
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-07-18, 19:20   

Boje się, że Prezydent Gdańska wpadnie na pomysł dofinansowania tej podziemnej atrakcji miasta :-|
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 888
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2013-07-25, 10:28   

A niech finansuje, nawet z funduszy UE. Lepsze to, niż wspieranie innych badziewnych pomysłów. Widzałem niedawno niemieckie muzeum w Peenumunde, szału nie ma, ale nawet gmina niemiecka wsparła taką inwestycję.

Nam potrzeba takich miejsc, aby podkreślać naszą historię. Naszą. Tak bardzo brakuje wśród młodzieży znajomości naszych dokonań. Zajmujemy się bez przerwy innymi, przepraszaniem za nasze wymaginowane zbrodnie itd. Jakoś inne narody zajmują się przede wszystkim pokazywaniem swoich dokonań a nie ciągłym przepraszaniem. Tacy np. Węgrzy przyłożyli w 1944 r. ręce do morderstwa dziesiątek tysięcy Żydów. I ktoś to im wypomina? A Francuzi? Tak samo... sami święci.

A takie Muzeum II Wojny by się przydało. Na mową modę, multimedialne, coś na kształt tego na Helu. I jakaś wystawa na temat np. służby i walki żydowskich czy ukraińskich (bardzo na czasie!) żołnierzy w WP w 1939 r. i potem także by nie zaszkodziła.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2013-07-25, 11:42   

Pozwolisz, że trochę ponarzekam ;-)

Piszesz o młodzieży i braku znajomości historii. Jak najbardziej z tym się zgadzam bo jestem praktykiem. Niestety w szkole podstawowej i gimnazjum kładzie się nacisk na testy i wynik. Odpowiedzi A,B,C i wystarczy być w miarę rozgarniętym i masz dobry wynik nie znając historii. Dodatkowo słabi nauczyciele po podyplomówce niezbyt dobrze przekazują wiedzę. Potem mamy tego efekty. Zatem należałoby najpierw zająć się edukacją w szkołach a potem budować muzea.

Inna rzecz to pozostałe placówki muzealne w Gdańsku. Przecież równie dobrze oni mogliby zająć się popularyzowaniem tematów, które zasygnalizowałeś. Nie jest potrzebne do tego kolejne muzeum.

Muzeum w Helu jest prywatną placówką i zaczynało od zera. Bez wielkich dotacji z kasy państwa. Jaki mamy tego efekt? Najlepsze muzeum dotyczące wojny i militariów na Pomorzu. Można?

Dla mnie Muzeum II Wojny Światowej jest zabawą polityków w historię za publiczne pieniądze.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2015-02-23, 14:58   

Otwarcie wystawy „Drogi do wyzwolenia” współtworzonej przez Muzeum II Wojny Światowej
w Centrum Św. Jana

4 marca 2015 r. (środa) o godz. 17.00 w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbędzie się otwarcie wystawy „Routes of Liberation. European Legacies of the Second World War” [Drogi do wyzwolenia. Europejskie dziedzictwo II wojny światowej] współtworzonej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz partnerów z Holandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Wystawa opowiada o przyczynach, przebiegu i skomplikowanym dziedzictwie II wojny światowej oraz jej konsekwencjach dla państw Europy. W Gdańsku będzie ją można oglądać do 15 marca.

Otwarciu wystawy w Gdańsku będzie towarzyszyć debata historyków pt. „Różne pamięci wojny. Narody europejskie wobec swojej przeszłości”, w której udział wezmą:
- prof. dr hab. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
- PD Dr Jörg Echternkamp, Centrum Historii Wojskowości i Nauk Społecznych Bundeswehry
- Dr Wiel Lenders, dyrektor Muzeum Wyzwolenia Narodowego w Groesbeek
- Dr Keith Allen, jeden z kuratorów wystawy

Debatę poprowadzi Wojciech Suleciński.
Spotkanie będzie tłumaczone.

„Drogi do wyzwolenia” to wyjątkowa wystawa, będąca efektem wspólnej pracy muzealników i historyków tworzących międzynarodowy zespół, w którego skład weszli przedstawiciele: holenderskiej Fundacji Liberation Route Europe, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Aliantów w Berlinie, Muzeum Mémorial de Caen, Muzeum Wyzwolenia Narodowego w Groesbeek oraz Muzeum D-Day w Portsmouth. Twórcy wystawy, wykorzystując jej atrakcyjną formę scenograficzną łączącą elementy multimedialne i materiały archiwalne, starali się uwzględnić różne spojrzenia na II wojnę światową. Ich celem było ukazanie tego najstraszliwszego konfliktu w historii ludzkości przy jednoczesnym wyjściu poza granice narracji narodowych. Główną część wystawy stanowią biografie 16 osób. Ich życiorysy, działalność w czasie okupacji oraz powojenne losy umożliwiają twórcom wystawy pokazanie doświadczenia wojennego poszczególnych krajów Europy oraz odmiennych losów społeczności i narodów rozdzielonych po wojnie żelazną kurtyną.

Inauguracja wystawy miała miejsce w lutym 2014 r. w Parlamencie Europejskim w obecności przewodniczącego Parlamentu Martina Schulza oraz premiera Holandii Marka Rutte, skąd wyruszyła w europejską trasę po wszystkich współtworzących ją instytucjach.

Do Gdańska wystawa przyjeżdża z Warszawy, gdzie do 26 lutego można ją oglądać na Uniwersytecie Warszawskim.

Wystawa jest prezentowana w polsko-angielskiej wersji językowej.

Wstęp wolny.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-04-18, 21:09   

Możliwe, że nie doczekamy otwarcia muzeum w zapowiadanym kształcie.

Kolejna "dobra zmiana"

Cytat:
Minister kultury chce połączyć Muzeum II Wojny z powołanym po ostatnich wyborach parlamentarnych Muzeum Westerplatte. Co to oznacza dla znacznie większego, budowanego w Gdańsku muzeum, które miało być jedną z wizytówek Polski na arenie międzynarodowej? - Myślę, że to de facto likwidacja naszej placówki - mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny, który o decyzji ministra dowiedział się z internetu.

Minister kultury narodowego Piotr Gliński w opublikowanym 15 kwietnia Dzienniku Urzędowym ogłosił zamiar połączenia dwóch gdańskich instytucji: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obwieszczenie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej zapowiada: "W wyniku połączenia zostanie utworzona nowa państwowa instytucja kultury: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku".


Info prasowe UMG:


- Bardzo zdziwiła mnie decyzja ministra kultury o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Miasto Gdańsk było zaangażowane w projekt powstającego muzeum od początku, przekazaliśmy na rzecz tej instytucji darowiznę – grunty warte ponad 53 miliony zł. Przypomnę raz jeszcze: na rzecz budowy Muzeum II Wojny Światowej. Apeluję do ministra o trzymanie się umowy i podpisanych aktów – tak prezydent Gdańska Paweł Adamowicz komentuje decyzję ministra Piotra Glińskiego.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaniepokojenie wprowadzanymi zmianami wyraził też Jacek Taylor - Członek Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej.

- Samo połączenie i nowa nazwa to nic innego, jak zanegowanie całego dotychczasowego projektu. Czyli zmiana obowiązujących umów. W takim przypadku darowiznę Miasta na rzecz Muzeum można odwołać – stwierdził Taylor.

Również obecni na konferencji Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska i Grzegorz Furgo, poseł na Sejm VIII kadencji, członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, apelowali do ministra o zmianę podjętej decyzji.

- Minister Gliński rozpoczął właśnie nową wojnę. Jestem zdziwiony, bo na rozmowach o budżecie nie było mowy o żadnych zmianach. Tymczasem to, co się dzieje to faktycznie likwidacja Muzeum II Wojny Światowej. Taka decyzja będzie mieć nie tylko konsekwencje finansowe. Rodzi się też pytanie – co stanie się z tysiącami zebranych już eksponatów? – mówił poseł Furgo.

Co jeśli minister nie posłucha głosów płynących z Gdańska?

- Tu chodzi o zasadę gospodarności. O rozsądne dysponowanie środkami publicznymi. Dlatego mam nadzieję, że minister Gliński raz jeszcze przemyśli swoją decyzję. Jutro będę się widział z ministrem osobiście – mam nadzieję że uda się nam porozmawiać o tym, co stanie się z miejskim gruntem przekazanym na rzecz Muzeum II Wojny Światowej – podsumował prezydent Adamowicz.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 93
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6906
Skąd: Oliva
Wysłany: 2017-03-22, 18:42   

I nadchodzi moment otwarcia.

Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej, zaplanowane na 23 marca, zapewne wzbudzi duże zainteresowanie. Warto zapoznać się z praktycznymi informacjami organizacyjnymi, ułatwiającym dotarcie czy zaparkowanie auta.

Jak dojechać autobusem?
W pierwszych dniach rekomendowany jest dojazd środkami komunikacji miejskiej. Pod same Muzeum II Wojny Światowej dojeżdżają autobusy linii 130, kursujące od Dworca Głównego. Aktualny rozkład znajduje się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego:
http://www.ztm.gda.pl/roz...60416-19-1.html

Możliwy jest także dojazd autobusami linii 100: należy wysiąść na przystanku „Targ Rybny” lub „Aksamitna” i podejść ok. 500 m do Muzeum.

Jak dojechać samochodem?
Muzeum jest zlokalizowane przy nowym adresie Plac Bartoszewskiego 1. Uwaga! Nie wszystkie programy nawigacyjne mogą mieć już stosowną aktualizację map, w razie problemów zaleca się stosowanie adresu zastępczego: Wałowa 52, Gdańsk.

Gdzie (nie)parkować?
Muzeum II Wojny Światowej udostępnia dla swoich gości około 130 miejsc postojowych w parkingu podziemnym. Parking jest bezpłatny do 3 godzin postoju dla osób, które kupią bilet na wystawę główną.

W pierwszych dniach otwarcia muzeum dopuszczone zostanie również równoległe parkowanie na ul. Stępkarskiej oraz zostaną udostępnione miejsca parkingowe na terenach przyległych do Saur Neptun Gdańsk wzdłuż ul. Wałowej.

Natomiast na ulicy Stara Stocznia będzie obowiązywał zakaz postoju, z uwagi na konieczność zapewnienia ruchu obustronnego na tej ulicy oraz możliwości dojazdu dla autobusów wycieczkowych do dedykowanej im zatoki autobusowej – do chwilowego i wyłącznego postoju dla trzech autokarów.

Tereny zielone w okolicy muzeum, na których są w tej chwili prowadzone prace odtworzeniowe, zostaną zabezpieczone wygrodzeniem tymczasowym. Bardzo prosimy kierowców o nieparkowanie na zieleńcach.

Godziny i dni otwarcia muzeum oraz informacje praktyczne
Kasy Muzeum II Wojny Światowej są czynne w dniach funkcjonowania Muzeum w godzinach 9:30-17:00

Muzeum będzie czynne dla zwiedzających w dniach: wtorek – niedziela w godz. 10:00 – 19:00. Wystawa dla dzieci "Podróż w czasie" – czynna 14.00-19.00 w dni powszednie oraz 10.00-19.00 w soboty i niedziele. Ostatnie wejście na wystawę główną i wystawę dla dzieci: 17:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania wystawy głównej i wystawy dla dzieci.

Dodatkowe informacje dla zwiedzających znajdują się na stronie Muzeum w dziale ZAPLANUJ WIZYTĘ http://www.muzeum1939.pl/...dziny_otwarcia.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl