Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawa książka online
Autor Wiadomość
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2013-05-27, 20:29   Ciekawa książka online

Ciekawy zapis stosunków polsko-ukraińskich. Nie każdy Ukrainiec to morderca z Wołynia, jak obecnie jest to modne A pisze m.in o tym pułkownik WP, generał ukraiński, oficer SS Pawło Szandruk. Ciekawy zapis czasów, w których żył, począwszy do wojny polsko-ukraińskiej 1919, potem sojuszu w wojnie bolszewickiej, czasów II RP. A do powiedzenia ma sporo. Był w razie wojny z ZSRR szykowany na dowódcę ochotników ukraińskich w WP. W 1938 r. skończył przedwojenny "AON". Za dowodzenie polską dywizją w 1939 r. dostał Virtutii Militarii od gen. Andersa... książka online w języku angielski, ale od czego Google Tłumacz? http://lib.galiciadivision.com/shandruk/
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Arek2 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 28
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2013-05-28, 23:08   

Może i książka ciekawa. Ale VM dla dowódcy dywizji SS-Galizien? W żaden sposób nie mogę sobie tego wytłumaczyć. :roll:
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2013-05-29, 13:06   

http://ukraincy.wm.pl/726...l#axzz2UgMq0F3H
A wiesz, kiedy dowodził Dywizją SS Hałyczyna? Wiesz, że to bylo od 22 kwietnia 1945 roku i prowadzilo do "wyjęcia" dywizji z dowodzenia niemieckiego?
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Arek2 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 28
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2013-05-29, 21:02   

Tak wiem i jak dla mnie to bez znaczenia. Oczywiście pod koniec wojny ratował swoich rodaków i dla nich był bohaterem. Można powiedzieć też, że nie był wrogiem Polski i Polaków. Ba, nawet walczył w 1939 r. za nasz kraj i ratował w czasie okupacji naszych rodaków. Nie zmienia to faktu, że później podjął się dowodzenia jednostką, która miała na koncie sporo zbrodni wojennych w tym i na Polakach.


Analogicznie Niemcy nie odznaczali za wcześniejsze zasługi w swoich szeregach dezerterów, którzy później wstąpili do PSZ. Z tego, co mi wiadomo nawet odmówiono im po wojnie świadczeń emerytalnych i rentowych, bo przeszli na stronę wroga. I bez znaczenia było to czy zrobili to w np 1944 r. czy już po zakończeniu wojny.
Podobnie postąpiły nasze powojenne władze z wrześniowymi żołnierzami później siłą wcielonymi do Wehrmachtu. Zapewne też ani Francuzi, ani Belgowie, Duńczycy czy Holendrzy nie odznaczali swoich rodaków, którzy po kapitulacji swoich krajów w 1940 r. zaciągnęli się, jako ochotnicy do dywizji SS.

A nadanie VM przez Andersa wywołało dużo kontrowersji w tym także w środowiskach emigracji polskiej.

Wiadomo czy Szandruk otrzymał jakieś odznaczenia nadane przez Niemców?

Pozdrawiam!

Arek
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2013-06-04, 21:21   

Jedynie tytularny stopień Brigadefuhrera SS, dokładnie dla cudzoziemca w SS - Fuhrer der Brigade SS czy coś takiego. Orderów nie widzę żadnych.

Dla mnie on jest także naszym bohaterem. Cenię ludzi, którzy nie szli pod prąd, nie są czarni lub biali.

Płk WP Szandruk w 1939 r. uratował całą jednostkę WP z okrążenia. Ba, wcześniej szkończył przed wojną ówczesny AON (Wyższa Szkoła Wojenna), typowa uczelnia generalska. A tam z przypadku ludzie nie trafiali...

Szkoda, że brak jego biografi. Ciekawe jak było z tym Skierniewicami (kierownik kina!?), jakie miał układy Gestapo-AK, jak wyglądało to spotkanie z gen. Andersem.

Bynajmniej Polacy tych m.in. zbrodniarzy uratowali przed Stalinem. To jest najlepszy numer. Tych, którzy naszych na Kresach zabijali.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2013-06-05, 16:56   

Ponury napisał/a:
dostał Virtutii Militarii od gen. Andersa

Tak ogólnie to chyba od Prezydenta RP na uchodźctwie, a Anders tylko go wręczał!
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl