Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odkrycia archeologiczne
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-02-21, 08:59   Odkrycia archeologiczne

Średniowieczny but
Cytat:
Pochodzący najprawdopodobniej ze średniowiecza but został odnaleziony podczas prac nad rozbudową lęborskiego ratusza. Dla pomorskich naukowców to prawdziwa gratka i wyjątkowy obiekt do badań.
Cenne znalezisko trafi wkrótce do konserwatora w Muzeum Archeologicznym w Danzigu. But nie jest cały, ale zachował się pasek z oryginalną pętelką. Jego długość wynosi 27-28 cm.


- Ma ciemnobrązowy naturalny kolor, uzyskany przy garbowaniu z użyciem kory dębowej - wyjaśnia Maciej Kurpiewski z lęborskiego muzeum. - Stopień zachowania nie pozwala, przynajmniej na razie, na jego eksponowanie. Należy do minimum ograniczyć bowiemwpływy zewnętrzne. Po konserwacji chcielibyśmy pokazać go na wystawie "Od ciżemki do obcasa", planowanej przez nasze muzeum na czerwiec tego roku.

O tym że skórzany but najprawdopodobniej pochodzi ze średniowiecza, świadczy jego budowa i kształt, przede wszystkim nosek, charakterystyczny dla epoki, a także dwuczęściowa podeszwa. Natomiast polskim lęborskim ewenementem jest trójwarstwowy obcas ze skór podeszwowych, łączonych ćwiekami - drewnianymi kołeczkami.

Obuwie z wydłużonymi noskami stało się modne na zachodzie Europy na początku XII wieku, dzięki kontaktom z Bliskim Wschodem. W Polsce pojawiło się później, pod koniec XIII wieku, a upowszechniło się dopiero w XIV wieku. Długość noska regulowano... specjalnymi zarządzeniami, przy czym brano pod uwagę status społeczny ludności. Im wyższy był stan, tym dłuższy nosek. W rezultacie najdłuższe buty nosiła ówczesna szlachta, a także bogaci kupcy.

Ten znaleziony w lęborskim wykopie nie jest zbyt długi. Zachował się do naszych czasów, ponieważ zrobiono go solidnie, z garbowanej skóry.
Iwona Ptasińska - NaszeMiasto.pl


Średniowieczny but z Lęborska.jpg
FOT. ARCHIWUM MUZEUM
Plik ściągnięto 50714 raz(y) 18,06 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2013-05-22, 18:08   

Ratusz w Lęborku

W wyniku badań archeologicznych prowadzonych w centralnym placu miasta odkryto relikty średniowiecznego ratusza miejskiego. Jego wygląd znany był wyłącznie z rysunku i jednej fotografii jakie wykonano, w 1870 roku, na cztery lata przed jego zburzeniem. Zachowanie tego wizerunku zawdzięczamy ówczesnemu Tajnemu Radcy Rządowemu von Quast, który był zdeklarowanym obrońcą tego obiektu. Pisał o nim
„…W strzelistych wieżyczkach i zwieńczeniach odzwierciedla się miejska duma okresu średniowiecza, ale jednocześnie wymiary zarówno całości jak i poszczególnych elementów są niezbyt okazałe dzięki czemu uniknięto nadmiernego wywyższenia wieżyczek, co przystoi tak małemu miastu (…) gdy obserwuje się cały budynek, to nie ulega wątpliwości, że południowa ściana szczytowa zajmuje tak wspaniałą monumentalną pozycję, że zburzenie jej należałoby traktować jak akt barbarzyństwa, ponieważ całe Pomorze za wyjątkiem Straslundu nie prezentuje niczego podobnego…” Budynek ten prawdopodobnie od XIV wieku służył za siedzibę władz miasta. W XV wieku dobudowano do niego wsparty na dwóch łukach okazały fronton z trzema ryzalitami zakończonymi wieżyczkami. Wobec rozrastania się administracji, zapewne po kontrreformacji podjęto decyzję o zamurowaniu łuków i dobudowanie od strony wschodniej wieżowej zabiegowej klatki schodowej z muru pruskiego. W tym samym okresie tuż za klatką schodową dobudowano od strony północno wschodniej budynek szkoły parafialnej a od strony zachodniej budynek plebani ewangelickiej.

Na grafikach kolorem szarym zaznaczono prawdopodobny budynek pierwotny.
Pozostałe grafiki oparto o ikonografię i materiały konserwatora zabytków.

1 ratusz dobudówka.JPG
Plik ściągnięto 48681 raz(y) 40,9 KB

1 wójtówka ratusz dobudówka.jpg
Plik ściągnięto 48681 raz(y) 58,05 KB

 
 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2013-05-23, 09:40   

Najwięcej nowych teorii dostarczyło ujawnienie drogi wyłożonej drewnem. Jej przebieg nie współgra z chełmińskimi (krzyżackimi) założeniami układu przestrzennego miasta. Ława fundamentowa najstarszego ratusza (tzw. wójtówki) wykonana została po uprzednim wyrąbaniu fragmentu istniejącej zapewne wcześniej drogi. Nasuwa się wniosek, że Lębork istniał przedtem niż wskazują to krzyżackie dokumenty. Dotychczas historycy uważali, że miasto nasze założone zostało na tzw. „surowym korzeniu” przez zakon krzyżacki po 1341 roku. Jest to chyba najdonioślejsze odkrycie tego sezonu archeologicznego w Lęborku. Badania dendrologiczne drogi wykazać mogą, że teoria ta musi ulec gruntownej weryfikacji.

wykopki.JPG
Plik ściągnięto 48660 raz(y) 68,04 KB

droga.jpg
Plik ściągnięto 48660 raz(y) 60,61 KB

 
 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2013-05-29, 07:59   

Postępujące w rynku Lęborka prace archeologiczne w jednej z piwnic dawnej zabudowy ul. Młynarskiej ujawniły mały składzik broni palnej (ponad 50 sztuk). Broń ta w znacznym stopniu skorodowana została zaprawą wapienną. Nie zachowały się żadne części drewniane. Wśród ciekawych egzemplarzy są między innymi;
Lebel Mle 86/M93
Mannlicher M86
Commisiongewehr M88
Infantiere Repete Gewehr M88
Mannlicher M95
i Mosin M1891/30 przerobiony na krótki sztucer myśliwski. Są też kniejówki i strzelby z zamkiem baskilowym, ośmiokątnymi lufami i oktagonalnymi przewodami luf. Odnalezione egzemplarze broni doskonale obrazują ewolucję broni strzeleckiej przed I Wojną Światową i przejście z amunicji z prochem czarnym na proch bezdymny. Wśród gewehrów i manlicherów znaleziono egzemplarze z wczesnymi muszkami ramkowymi wyskalowanymi w krokach 50, 100, 200, 300. Największą część zbioru stanowią Mannlichery z przełomu XIX i XX wieku. Broń przekazana zostanie do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Do Muzeum w Lęborku trafi kilka egzemplarzy.

1 mannlicher 1895.jpg
Plik ściągnięto 48573 raz(y) 42,81 KB

wszystkie a.jpg
Plik ściągnięto 48573 raz(y) 94,41 KB

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl