Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-07-05, 21:06   Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły

Tczew miastem kolejarzy
Cytat:
Można wsiąść do drezyny, skasować bilet w kolejowym kasowniku sprzed lat, a przede wszystkim poznać historię tczewskiej kolei, bo to dzięki niej w XIX w. Tczew rozwinął się gospodarczo, to ona przez dziesiątki lat dawała zatrudnienie tysiącom tczewian. Dziś czasy się zmieniły, kolejarzy jest w Tczewie mniej, a nowoczesne pociągi już nie fascynują tak jak dawne parowozy. Klimat minionej epoki starali się oddać organizatorzy wystawy „Tczew miastem kolejarzy”. Ekspozycja otwarta 19 czerwca w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły zainaugurowała tegoroczne obchody Dni Ziemi Tczewskiej.


- Wystawę przygotowaliśmy w uznaniu zasług, jakie kolej wniosła do naszego miasta i w hołdzie jednej z najliczniejszych grup zawodowych w Tczewie - powiedziała Alicja Gajewska, dyr. CWRDW. - Wystawę w budynku Centrum uzupełnia stała ekspozycja - torowisko położone na dziedzińcu z semaforem i zwrotnicą kolejową. Mamy nadzieję, że wkrótce na torach stanie prawdziwy parowóz.
Na otwarcie wystawy przybyło wielu przedstawicieli firm związanych z koleją. Prezydent Zenon Odya przybył ubrany w kolejarski mundur. - Proszę się nie dziwić, jestem kolejarzem, ale z racji pełnionej funkcji przebywam na bezpłatnym urlopie - powiedział prezydent. - Tczew zawsze aspirował do miana miasta kolejarzy. Ta wystawa i miniskansen, jaki udało się stworzyć na dziedzińcu Centrum, przypomina nam i młodym pokoleniom, że kiedyś zawód kolejarza był dominujący w Tczewie. W moim pokoleniu wiele rodzin żyło z kolei, było z nią zawiązanych w rozmaity sposób.

Mariusz Wiórek, przedstawiciel Zarządu PKP S.A., przypomniał, że gdyby nie rozwój kolei przed 150 laty, nie byłoby takiego Tczewa, jaki mamy dzisiaj. Kolej przyspieszyła rozwój miasta. Zaledwie w ciągu sześciu lat od otwarcia linii kolejowej Bydgoszcz - Tczew, liczba mieszkańców naszego miasta zwiększyła się o blisko 50 proc.
Otwarcie wystawy uświetniła Kociewska Orkiestra Dęta, która szlifuje swoje muzyczne umiejętności w CWRDW.

Wystawa pokazuje historię kolei w Tczewie. Decyzja o jej budowie zapadła w 1845 r. Pierwszy parowóz ciągnący wagony wjechał do Tczewa z Bydgoszczy w 1852 r. Budowie towarzyszyły zakrojone na wielką skalę inwestycje. W 1857 r. oddano do użytku pierwszy drogowo-kolejowy most przez Wisłę, drugi - kolejowy wzniesiono w 1890 r. Rozwinęła się nie tylko infrastruktura kolejowa, ale także miejska. Napływ ludności spowodował konieczność rozbudowy miasta. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe (Nowe Miasto, Zatorze), szkoły, zakłady przemysłowe, sieć wodociągowa i in. Rozwinął się również transport rzeczny. Tczew stał się jednym z najważniejszych skrzyżowań komunikacyjnych - kolejowych i drogowych.
Pod koniec XX w. zmiany w gospodarce kraju spowodowały zmniejszenie znaczenia transportu kolejowego, w rejonie tczewskim zlikwidowano wiele linii kolejowych. Przestały działać m.in. kolejowa służba zdrowia, Technikum Kolejowe, nastąpiła redukcja zatrudnienia. Całą historię tczewskiej kolei można prześledzić na wystawie dzięki bogatym eksponatom, fotografiom, informacjom.

Podczas otwarcia wystawy mówiono także o przyszłości kolei. Wkrótce tczewską stację czeka gruntowna modernizacja. Przyszłością kolei są też szybkie pociągi. Na wystawie był m.in. Stanisław Donarski, maszynista, który prowadził pociągi typu pendolino. - To taka kolejowa formuła 1 - powiedział nam S. Donarski. - Jeździłem z prędkością ok. 300 km na godzinę, prowadziłem szybkie pociągi m.in. we Włoszech Francji, jechałem też pod Kanałem La Manche.
Stanisław Donarski w 1994 r. pobił rekord prędkości na liniach PKP. Pociągiem pendolino jechał z prędkością 250,1 km/godz.

Komisarzem wystawy zorganizowanej przez CWRDW jest Józef Ziółkowski. Współorganizatorzy to: PKP S.A. Zakład Linii Kolejowych w Danzigu z siedzibą w Gdyni, Sekcja Eksploatacji w Tczewie, PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o., Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni, Sekcja Przewozów Pasażerskich w Tczewie.
Ekspozycja czynna będzie do 25 sierpnia. Wstęp wolny.

Małgorzata Mykowska
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-13, 12:49   

Kociewski elementarz
Cytat:
Tczewska promocja odbyła się w Centrum Wystawienniczo – Regionalnym Dolnej Wisły. A skoro na Kociewiu i o Kociewiu, to i muzyki kociewskiej zabraknąć nie mogło. Zgromadzonym zaprezentował się Zespół Kameralny Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd. pod dyrekcją Grzegorza Ollera, głównego animatora promowanej publikacji. Elementarz Gwary Kociewskiej "Gadómy po naszamó" ukazał się staraniem Kociewskiego Stowarzyszenia Edukacji i Kultury „Ognisko” w Starogardzie Gd.

Kiedy zabrzmiały pierwsze dźwięki hymnu kociewskiego wszyscy wstali. Kolejne utwory grane przez młodych muzyków ze stolicy Kociewia sprawiały, że niejedna noga słuchacza nieświadomie wybijała rytm. Wśród muzycznej oferty nie zabrakło rozpoznawalnego już po pierwszych taktach korkarza, tak chętnie tańczonego dawniej na Kociewiu.
A wszystkiemu „winny” okazał się być Grzegorz Oller, prezes Stowarzyszenia "Ogniska". – Przed 10 laty przeżyłem pewną historię – opowiadał starogardzianin. – Graliśmy z kapelą kociewską na starogardzkim rynku. Obok nas przechodziło kilka osób, które nas zrugały, za to że tam graliśmy. Oni nie wiedzieli, że to była kociewska muzyka. Co ci ludzie mieli powiedzieć o swoim regionie dzieciom, skoro oni – dorośli – nic na ten temat nie wiedzieli.

To właśnie był impuls do tego, aby przybliżyć Kociewiakom ich region, kulturę, obrzędy. – Stąd moja praca z Mirką Mőller, aby przywrócić kociewskość – podkreśla Grzegorz Oller. – Zależało nam na prowadzeniu zajęć przy użyciu treści, tekstu, przyrody Kociewia. Wraz z reformą oświaty pojawiła się ścieżka edukacyjna, która pomogła nadać temu wszystkiemu konkretny kształt. Można było pracować nad podręcznikiem dla dzieci.
Przed trzema laty w Osieku, w powiecie starogardzkim zgromadzili się nauczyciele, z którymi rozgorzała gorąca dyskusja na temat, jak powinien wyglądać taki elementarz. – Uznaliśmy, że najlepszy będzie elementarz w układzie roku szkolnego – wyjaśnia Grzegorz Oller. – Zawiera on znane i nieznane teksty kociewskich autorów opisujące gwarą najpopularniejsze obrzędy na Kociewiu. Wszystko napisane jest językiem prostym, żywym. Składem i doborem tekstów w całości zajmowała się Mirka Mőller. Okazało się, że nie ma jeszcze tekstów, które w prosty sposób opisywałyby niektóre tradycje na Kociewiu. Część z nich napisała Mirka sama, inne są autorstwa choćby Alicji Słyszewskiej.

"Treść elementarza stanowi pomoc edukacyjną dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o mało sobie znanym regionie Pomorza. jest on również rodzajem dokumentu opowiadającego o gwarze i zwyczajach Kociewia. Dodatkowym atutem elementarza jest załączona płyta, zawierająca czytane teksty i piosenki ujęte w elementarzu." – czytamy w ofercie tej publikacji.
Co ważne ilustracje i opracowanie graficzne jest autorstwa Tomasza Góreckiego. Rysownik „wyrwany do tablicy” stwierdził jedynie skromnie, że: – Podjąłem się zilustrowania elementarza, aby samemu poznać tradycje tej ziemi, z której się wywodzę. Ta praca była dla mnie swego rodzaju podróżą sentymentalną.

A co o elementarzu myśli senator Andrzej Grzyb z Czarnej Wody? – Jestem już na trzeciej promocji elementarza i jest to dla ogromna przyjemność – mówi senator. – Druga z promocji odbyła się w Warszawie zaledwie wczoraj, czyli w przeddzień tej tczewskiej. Członkowie Kociewskiego Zespołu Parlamentarnego otrzymali po jednym egzemplarzu elementarza. Wrócili na salę obrad i publicznie oglądali, czytali, podziwiali tę publikację. Dostaliśmy później wiele telefonów z gratulacjami. Bardzo chwalono autora rysunków. Z tamtej promocji są konkretne zyski – zamówienia. Mamy też dwóch nowych członków zespołu. Są nimi: Jerzy Kozdroń z Kwidzyna, poseł z PO i Kazimierz Kleina z Kaszub.
Krystyna Paszkowska - POLSKA Dziennik Bałtycki


Elementarz kociewski promocja 1.jpg
Egzemplarz elementarza z rąk Grzegorza Ollera otrzymała Alicja Słyszewska. Fot. Krystyna Paszkowska
Plik ściągnięto 13900 raz(y) 17 KB

Elementarz kociewski promocja 2.jpg
Fot. Krystyna Paszkowska
Plik ściągnięto 13900 raz(y) 21,36 KB

Elementarz kociewski promocja 3.jpg
Fot. Krystyna Paszkowska
Plik ściągnięto 13900 raz(y) 18,79 KB

Elementarz kociewski.jpg
Plik ściągnięto 13900 raz(y) 110,31 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-05-08, 20:01   

Serdecznie zapraszamy na promocję książki dr Sylwii Bykowskiej

"Rehabilitacja i weryfikacji narodowości ludności polskiej

w województwie danzigim po II wojnie światowej"

Zapraszamy do tczewskiej Fabryki Sztuk przy ulicy 30 Stycznia 4

w poniedziałek 13 maja na godzinę 17.30


Publikacja dr Bykowskiej poświęcona jest jednemu z najtragiczniejszych epizodów z historii polskiego Pomorza. Autorka przybliża okoliczności zmuszania Polaków do wpisywania się na niemiecką listę narodowościową na Pomorzu oraz opisuje ich los po zakończeniu wojny.


W czasie promocji do nabycia będzie książka w cenie promocyjnej 35 złotych.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl