Wysłany: 2012-10-19, 13:34 Loża masońska w Lęborku
W roku 1866 powstała w Lęborku loża masońska wchodząca w skład Wielkiej Loży Krajowej Wolnomularzy Niemieckich. Loża nazywała się: Zum Leuchtthurm an der Ostsee. Loża przetwała zdecydowanie grubo ponad 50 lat o czym świadczą ówczesne dzienniki masońskie wspominające jej piędziesięciolecie. Członkami loży poza członkami honorowymi z Berlina, Danziga czy Słupska, byli głównie przedsiębiorcy z Lęborka i jego okolic. Wielu ówczesnych wolnomularzy było głównymi chlebodawcami w mieście ponieważ było to elita przedsiębiorczości. Dla przykładu jednym z nich był właściciel browaru Wilhelm Hertzberg. Co ciekawe jedna z siedzib tej loży przetrwała do dziś.
loza masonska w leborku.jpg jedna ze starych siedzib lęborskiej loży masońskiej
Plik ściągnięto 36944 raz(y) 102,83 KB
archiv Wilhelm Hertzberg.jpg browar Hertzberga
Plik ściągnięto 36944 raz(y) 32,32 KB
strona 191.jpg Fragment jednego z dzienników masońskich wydanego w 1916r.
Plik ściągnięto 36944 raz(y) 99,29 KB
Adrian Pomógł: 1 raz Dołączył: 15 Mar 2011 Posty: 172 Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2012-10-20, 12:17
Czy ta kamienica znajduję się na ulicy Stryjewskiego?dobrze pamiętam?
Budynek należący do loży masońskiej, ten na ul. Stryjewskiego nie jest wpisany do rejestru zabytków. Szkoda żeby podzielił los innych które popadły w ruinę. Stąd prośba może ktoś ma znajomości i jest w stanie interweniować w tej sprawie.
Ja jej niestety nie posiadam i nie za bardzo można ten budynek zlokalizować , chociaż z pocztówki jasno wynika co się tam znajduje. Porozmawiam z właścicielem może się zgodzi na publikację.
_________________ »Dieses Haus ist mein und doch nicht mein und nach mir kommt ein Andrer rein und dem wird es auch noch nicht sein«.
Wyjaśnię jeszcze jedną kwestię otóż na Stryjewskiego 58 oficjalnie mieściła się kamienica czynszowa i był to idealny kamuflaż dla loży. Podobne praktyki stosowano w wielu innych lożach masońskich np. w Sopocie w budynku Restauracji „Bugrerheim” w tzw. „Domu Mieszczańskim” działała oficjalnie restauracja, a o godzinie 20.00 każdego wtorku spotykali się tu wolnomularze z loży „Pod Gwiazdą Wschodu” także wolnomularze drugiej Sopockiej loży „Pod Słońcem Pokoju”. Mamy więc dwie loże masońskie i budynek restauracji, lecz w książce adresowej znajdziemy jednie ślad wskazujący na samą restaurację.
Lęboską lożę fajnie opisano w wolnomularzu
Szerszą bibliografię mamy tutaj na stronie www.masoni.wleborku.com.pl
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum