Warning ! cookie path is empty! Check in in the Admin Control Panel or set it in the PhpMyAdmin table: prefix_config - cookie_path row
 Forum Index


FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in

Previous topic «» Next topic
Warnau - Koscieleczki, Warnowo? (powiat malborski)
Author Message
Pepo


Posted:    Warnau - Kościeleczki, Warnowo? (powiat malborski) [ !!! ]

Moi Drodzy,

natrafiłem na jeszcze jeden problem z tłumaczeniem/lokalizacją niemieckich nazw dawnych miejscowości (poprzedni opisałem w wątku w dziale 'Nowy Dwór Danzigi'...). Chodzi o miejscowość [b]Warnau[/b] w (dawnym) powiecie Żuławy Wielkie.

W leksykonie z 1944 r. obok "Dorf Warnau" nie pada żadna polska nazwa.

W dwóch publikacjach spotkałem się z formą "Warnowo", ale... z kolei takiej miejscowości nie mogę znaleźć obecnie (chyba, że źle szukam). Warnau z kolei pada jako forma niemiecka dzisiejszej miejscowości Kościeleczki.

Czy ktoś może mnie wyprowadzić z błędu, jeśli źle utożsamiam Kościeleczki z dawnym Warnau, a nazwę Warnowo traktuję po prostu jako błędne (tj. nieobowiązujące) tłumaczenie Warnau?

Od razu dopowiem - w jednym z przypisów opisuję nieco szerzej osobę Hermanna Rauschninga. Okazuje się, że kupił on w 1929 r. majątek we wsi Warnau właśnie i przebywał w nim do 1935 r.
 
 
renekk


Posted:     [ !!! ]

Wg Rosponda polskie Warnowo to niemieckie Warnow w pow. wolińskim, Warnow See w tymże powiecie oraz Warnold w pow. mrągowskim; natomiast niemieckie Warnau to polskie Kościeleczki w pow. danzigim.
 
 
Pepo


Posted:     [ !!! ]

[quote="renekk"]natomiast niemieckie Warnau to polskie Kościeleczki w pow. danzigim.[/quote]

Czyli Kościeleczki, a Warnowo to ... błąd kilku polskich historyków, którzy (najwyraźniej) mając dostęp tylko do niemieckiej nazwy Warnau, "z marszu" przechrzcili miejscowość jako Warnowo...
 
 
renekk


Posted:     [ !!! ]

Pewnie tak. Źródła daleko (w bibliotece naukowej albo uniwersyteckiej), a pierwsze skojarzenie Warnau=Warnowo...
 
 
Kuglow
Szatan zjada


Posted:     [ !!! ]

Mogę potwierdzić w 100 % że Warnau to obecne Kościeleczki , ponieważ znajdują się w prostej linii jakieś 2,5 km od mojej mieścinki. :mrgreen:
 
 
Pepo


Posted:     [ !!! ]

Super! Dziękuję wszystkim :flaga: :flaga:

A to może przy okazji: czy wiadomo może, czy dom, w którym mieszkał Rauschning, zachował się do dzisiaj? Wiem tylko tyle, że w 1929 r. nabył majątek w Warnau. Więc pewnie jakieś gospodarstwo z okazałym domem, dworkiem..? To tak offtopem.
 
 
Display posts from previous:   
[ REPLY ]
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl