Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolej Drezynowa w Lęborku?
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-15, 09:19   Kolej Drezynowa w Lęborku?

Miłośnicy pociągów naprawiają linię kolejową z Lęborka do Siemirowic
Cytat:
Dwóch zapaleńców planuje odnowienie linii kolejowej na trasie z Lęborka do Siemirowic. Chcą nią wozić turystów. Mają już zgodę Polskich Linii Kolejowych. Teraz budują drezynę.

Dla Roberta Kacprzaka wszystko zaczęło się w Warszawie.

Tam koledzy namówili go na przejażdżkę kolejką wąskotorową. Pojechał raz i go wciągnęło. Kiedy przeprowadził się do Lęborka i zaraz za granicą swojej posesji zobaczył nieużywane tory od razu pomyślał, żeby coś z tym zrobić.

- Chcemy ożywić nieczynną dziś linię kolejową na trasie w kierunku Maszewa. Będziemy nią jeździć drezynami, a w przyszłości jak się uda to i parowozem - zapowiada pan Robert.

Wraz z kolegą rozpoczął już oczyszczanie torów. Wyrywają chwasty, krzaki a bywa, że i nieduże drzewa. Dotarli już do Drętowa.

Najpierw jednak uzyskali zgodę Polskich Linii Kolejowych, właściciela torów do Maszewa. Panu Robertowi i jego koledze udało się też dogadać z szefostwem jednostki w Siemirowicach, do której należą tory za Maszewem.

- Dowódca pozwolił nam z nich korzystać. Mało tego wojsko swoją część już oczyściło z chwastów - mówi Robert Kacprzak. Miłośnicy kolei rozpoczęli budowę drezyny spalinowej. Po kawałku składają ja sami. Oś i silnik z malucha, koła od wagoników z fabryki soli.

- Chcemy żeby do maja była gotowa. Wtedy zamierzamy ruszyć w trasę - zapowiada pan Robert.

W planach jest jeszcze budowa drezyny ręcznej, w tych trochę dalszych zakup parowozu i wagoników. A jak dobrze pójdzie to i lokomotywy spalinowej.

- Chcemy wykorzystując to co zostało z torów stworzyć atrakcję turystyczną. Drezyny w zależności od zainteresowania będą mogły jeździć nawet codziennie - zapowiada pan Robert i dodaje: - Trasa jest bardzo malownicza, widoki są niesamowite. Po drodze znajdzie się kilka fajnych miejsc na piknik.

Na razie jednak pasjonaci kolei mają jeszcze sporo pracy przed sobą.
- Oprócz oczyszczenia linii kolejowej, musimy też uzupełnić blisko sto pięćdziesiąt metrów torów w okolicach Osowa Lęborskiego, które ktoś po prostu ukradł - mówi Robert Kacprzak i dodaje, że brakujące elementy udało się pozyskać od Polskich Linii Kolejowych. Ale to jeszcze nie wszystko: - Aby formalnościom stało się zadość musimy jeszcze zawiązać stowarzyszenie - mówi Kacprzak.

Przydaliby się także wolontariusze, bo jak na razie sami we dwóch odkrzaczają tory i jednocześnie budują drezynę. - To świetny pomysł, bardzo chętnie przejechałbym się taką drezyną - mówi Bartek, gimnazjalista z Lęborka.
Edyta Litwiniuk

Wolontariusze poszukiwani
Wszyscy, którzy chcieli by pomóc panu Robertowi w realizowaniu jego pomysłu mogą pisać na adres: leborskiedrezyny@o2.pl lub dzwonić: 504 77 55 22


Trzymam kciuki i mam tyko nadzieją aby nie skończyło się to tak jak z linią Swarzewo - Krokowa...

Drezyna Lębork.jpg
Plik ściągnięto 21516 raz(y) 29,42 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-03-21, 07:14   

Kolej drezynowa nie wypaliła, ale nic straconego, linia idzie do remontu. "Dawcą" elementów nawierzchni do remontu jest LCS Malbork
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2012-03-21, 07:35   

A po co?
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-03-21, 07:45   

Ano dla lotniska w Siemirowicach. Odcinek Maszewo - Cewice znajduje się pod zarządem wojska

Cewice1.jpg
Plik ściągnięto 19850 raz(y) 113,43 KB

Cewice.jpg
Na lewo Lębork, na prawo lotnisko. Stan: wiosna 2011
Plik ściągnięto 19851 raz(y) 98,87 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2012-03-21, 14:13   

Jestem w szoku...ale fajnie by było.
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Adrian 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 172
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2012-03-21, 14:48   

O tym remoncie linii słyszałem już dwa lata temu.W jednostce w Siemierowicach już dawno się o tym mówiło. Z tego co wiem prace miałyby rozpocząć się w 2012 roku.
Dziwne jest tylko to,że 2-3 miesiące temu wojsko pozbyło się (wywiozło na lawecie) sprawnej i używanej często lokomotywy Sm03,którą kilka lat temu przetaczano składy na terenie JW.
Szlak od bramy lotniska do stacji w Cewicach był kontrolowany za pomocą tej lokomotywki średnio raz w miesiącu !!! i był zadbany.
Sądzę jednak że lokomotywka nie ma już znaczenia bo jej utrzymanie niesie za sobą koszty a w dzisiejszych czasach manewry i tak wykona przewoźnik.
Gdy faktycznie dojdzie do remontu linii będę robił relację z tego i coś w rodzaju albumu prac. Mieszkałem większość czasu przy torach tej linii i mam do niej wielki sentyment.

A jeszcze w 2004 roku goniłem tam skład z beczkami prowadzony 2x Sm 42 !
 
 
 
Adrian 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 172
Skąd: Kaszuby
Wysłany: 2012-03-28, 08:46   

Właśnie dostałem informacje od kolegi z lotniska,że przywieziono na lawecie z powrotem lokomotywę Sm 03 na lawecie drogowej ! A więc pojechała pewnie na jakiś przegląd,naprawę co także świadczy o czynionych krokach MON-u w kierunku uruchomienia linii.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl