Aukcyjna pocztówka z Rokitnicy wysłana w czerwcu 1931 roku, ale czy przedstawiająca na pewno chatę z tej wsi? Może komuś uda się odczytać treść z tej Postkarte.
Feyg bądź uprzejmy podać źródło tej sensacyjnej fotografii wykonanej około 1928 roku. Bo na pewno nie jest to istniejący do dziś podcień Claassena. Wygląda na to, iż to podcień już nieistniejacy stojący niegdyś prawie naprzeciw Kriegerdenkmala i Gasthausu i w sąsiedztwie dawnej plebanii. Chociaż coś filary się nie zgadzają. Może źródło oświeci.
Dzięki. Czyli pocztówka aukcyjna wydana przed obchodami rocznicowymi lokacji wsi. Sensacyjna o tyle, że towarzysze radzieccy skutecznie zadbali o zniszczenie domów w tej osadzie. Ważne, że znamy przypuszczalną datę jej wydania.
Z najnowszych informacji: udało się ustalić, że dom z pocztówki istniał jeszcze w zeszłym roku i uległ rozbiórce. Czekam na dalsze informacje. Może komuś uda się odczytać tekst zawarty na pocztówce, a szczególnie nadawcę. Z tego co widzę matka pisze do córki lub odwrotnie i donosi o zbiórce wiśni. Co do podcienia niestety chyba nie uda się nic ustalić.
Udało się dzięki Pani Sołtys Rokitnicy i Fenixowemu zdjęciu ustalić chałupę z Postkarte. A więc ten nieistniejący dom noszący niedawno nr 20 (dziś nr 7) mieścił się na styku ul. Sadowej i drogi do Radunicy. Może uda się coś jeszcze zdobyć.
Pomógł: 50 razy Wiek: 54 Dołączył: 10 Maj 2008 Posty: 4794 Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2012-01-24, 22:44
doldar napisał/a:
Może komuś uda się odczytać tekst zawarty na pocztówce, a szczególnie nadawcę. Z tego co widzę matka pisze do córki lub odwrotnie i donosi o zbiórce wiśni.
Mało prawdopodobne: adresatem pocztówki jest Pan M. Holtz i jego żona (Herrn M. Holtz u. Frau, w tym stylu podpisał się nadawca z tą różnicą że trudno odczytać nazwisko.
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
I kolejna Postkarta z Rokitnicy z 1912 roku. Dziś budynek nie istnieje, a na jego miejscu jest pusty plac. Z tyłu Gasthausu znajdował się budynek zwany starą plebanią. Widzimy parking dla koni (podobny jest w Trutnowach przy kościele), sklep z towarami kolonialnymi i przypuszczalnie agendę pocztową. Oraz podobne ujęcie zrobione kilkanaście lat później, kiedy to zajazdem zarządzał inny właściciel. Naprzeciw znajdował się Denkmal.
Postkarte_1912.jpg
Plik ściągnięto 35198 raz(y) 96,14 KB
postkarte1.jpg
Plik ściągnięto 35199 raz(y) 80,77 KB
zegarynka
Dołączyła: 25 Mar 2014 Posty: 3 Skąd: Toruń
Wysłany: 2014-04-01, 09:49
A czy ktoś posiada jakieś zdjęcia albo informacje na temat wyposażenia i wystroju wnętrza tego kościoła? A może ktoś wie gdzie, lub od kogo takie informacje można uzyskać? Bardzo mi zależy aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, ponieważ w nieistniejącym dziś kościele w Rokitnicy znajdował się prawdopodobnie obraz przedstawiający "Sąd Ostateczny" (dziś jest on przechowywany w Kiezmarku). Jest to ciekawa zagadka czy obraz rzeczywiście pochodzi z Rokitnicy, czy jednak z Kiezmarka, a może z całkiem innego miejsca. Żeby się czegoś więcej na ten temat dowiedzieć potrzebne są jakieś źródła... Na terenie Żuław znajduje się więcej podobnych przedstawień wzorowanych na nowożytnych grafikach z Sądem Ostatecznym... może ktoś zna inne takie przedstawienia w okolicy?:). Temat Kiezmarka i jego nieistniejącego kościółka jest dla mnie niezwykle interesujący. Jakby ktoś wiedział coś więcej na ten temat to proszę o kontakt, lub jakieś info
Pomógł: 1 raz Dołączył: 11 Maj 2008 Posty: 146 Skąd: Praust
Wysłany: 2014-04-01, 20:26
Wnętrz kościoła jak na lekarstwo, jedynie ołtarz widoczny:
ołtarz.jpg
Plik ściągnięto 32337 raz(y) 104,28 KB
zegarynka
Dołączyła: 25 Mar 2014 Posty: 3 Skąd: Toruń
Wysłany: 2014-04-01, 21:44
Dziękuję bardzo, pierwsze zdjęcie z wnętrza tego kościoła jakie zobaczyłam:) Ciekawe czy gdy zdjęcie było robione to obraz znajdował się w świątyni... pewnie tak.
Obraz pochodzi z 2 ćw. XVII wieku i prawdopodobnie był tam do momentu całkowitego zburzenia kościoła po wojnie, ale nie można mieć pewności. Ciekawe czy są jeszcze tacy mieszkańcy Rokitnicy, którzy pamiętają wnętrze kościoła z "Sądem Ostatecznym" na ścianie...
zegarynka
Dołączyła: 25 Mar 2014 Posty: 3 Skąd: Toruń
Wysłany: 2015-04-24, 12:25
Hej!
Chciałabym się was zapytać gdzie mogę odnaleźć więcej informacji na temat tej miejscowości i jej historii... szczególnie chodzi mi o wystrój wnętrza kościoła oraz co stało się z wyposażeniem, kiedy świątynia została wyburzona...
Chodzi mi o jakieś źródła pisane i niepisane... może ktoś zna jakiegoś mieszkańca Rokitnicy, który pamięta co się stało, dlaczego i co było w środku albo wie gdzie dotrzeć do jakiś archiwalnych dokumentów - gdzie zostały przeniesione księgi parafialne i inne dokumenty?
Bardzo zależy mi żeby dowiedzieć się więcej w tym temacie. Będę wdzięczna za każdą informację!
Stary wątek, ale o ile wiem, stary kościół w Rokitnicy koło Pruszcza był kościołem ewangelickim, a zatem zdjęcie (pocztówka) z ołtarzem i obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na pewno pochodzi z innej miejscowości o tej samej nazwie (było takich kilka w granicach RP do 1939).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum