Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bank Polski
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 91
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6890
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-05-21, 00:39   Bank Polski

Dawny budynek Banku Polskiego na sprzedaż

Cytat:
Budynek po Banku Polskim w Gdyni z 1929 r. znowu szuka właściciela. - Sprzedam tanio – mówi prezes jednej z warszawskich firm.

Niestety, gmach przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i 10 Lutego, nie ma szczęścia do właścicieli. Znowu idzie pod młotek. Za ile? - Bardzo tanio - przekonuje Edward Jadczak, prezes warszawskiej firmy Inved-Bud. - Tylko 12 mln zł. Budynek jest do kapitalnego remontu. Oczywiście zależy, co miałoby tam powstać. Kiedyś to był bank.

Obiekt ma ponad 2,5 tys. m kw. Dlaczego ostatni właściciel zdecydował się na jego sprzedaż? W 1984 r. gmach został wpisany do rejestru zabytków. Oznacza to, że jest pod ścisłą ochroną konserwatorską i wszelkie prace muszą być konsultowane z konserwatorem.

- Na drobne naprawy nie trzeba mieć pozwolenia, ale na pracę ingerujące w zabytek już tak - mówi Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni. - Oczywiście są części bardziej, i mniej wartościowe. Na pewno cenna jest cała strefa wejściowa i pomieszczenie reprezentacyjne na parterze oraz w przyziemiu, a także sala bankowa. Ingerować można byłoby raczej w pomieszczenia służbowe i mieszkalne.

Budynek jest cały czas ogrzewany i dozorowany, a jego stan można określić jako dobry. Remont jest konieczny, bo od czasu jego ostatniego użytkowania zmienił się m.in. standard wykończenia pomieszczeń. Zdaniem konserwatora gmach nadawałby się na ekskluzywny hotel (przemawia za tym m.in. lokalizacja). Na dole mogłaby się znaleźć restauracja, a na górze pokoje gościnne. Niestety nie ma możliwości zrobienia tam miejsc parkingowych.

- Budynek ma ciekawe wnętrze, ale funkcja bankowa nie ma tam racji bytu - zauważa Robert Hirsch. - Obecnie preferowane są zdecydowanie mniejsze oddziały. Problemem może być zmiana funkcji tego obiektu i to może być powód jego sprzedaży.
_______

Obiekt znajdujący się na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i 10 Lutego został zaprojektowany w 1927 r. przez znanego architekta Stanisław Filasiewicza. Jego budowę ukończono w 1929 r.

Projekt sali operacyjnej (ze sklepieniami krzyżowymi wspartymi na kolumnach, sufitami ozdobionymi rozetami i półkoliste okna i reprezentacyjnych schodów w stylu Art Déco wykonał Tadeusz Rytarowski. Gmach powstał na zamówienie Banku Polskiego (Gdańskiego) i nigdy nie zmienił swojej funkcji. Do połowy 2003 r. znajdowała się tutaj siedziba banku Millenium.

Najbardziej charakterystycznym elementem zabytku jest wysoka sala operacyjna na drugiej kondygnacji. Uwagę przyciągają też główne drzwi wejściowe - obrotowe, ozdobione kryształowym szkłem. Bryła budynku łączy cechy klasycyzmu akademickiego z formami neorenesansowymi. Na piętro, z zaokrąglonej klatki schodowej, prowadzą marmurowe schody. Do lat osiemdziesiątych w prawym skrzydle budynku, znajdowały się mieszkania kierowniczej kadry.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-05-21, 11:00   

Ostatni raz wnętrza dawnego banku były dostępne dniach 1-8 lipca 2006, podczas wystawy GALERII BEZDOMNEJ.


plan wnętrz
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-12-12, 13:31   

Hotelowy Bank Polski
Cytat:
Ekskluzywny hotel i luksusowa restauracja powstać mają w dawnej siedzibie Banku Polskiego na rogu ulic 10 Lutego i 3 Maja w Gdyni. Studio Architektoniczne Arsa z Gdańska, które na zlecenie inwestora ma wykonać projekt, wystąpiło do Urzędu Miasta Gdyni o decyzję o warunkach zabudowy obiektu na cele hotelowe.

Jest ona wymagana przy zmianie sposobu użytkowania budynku. - Spodziewamy się jej lada dzień, czekamy już ponad trzy miesiące - mówi Andrzej Bomerski, współwłaściciel Arsy. - Jest szansa, że w budynku zacznie się coś dziać w przyszłym roku. Jednak o tym, jak szybko to nastąpi, zadecyduje właściciel oraz inwestor i... jego pieniądze.

Kto będzie inwestorem? Tego na razie nikt nie ujawnia. Wiadomo, że właścicielem budynku jest zarejestrowana we wrześniu br. w Polsce, a kontrolowana przez Brytyjczyków, firma Castle Investments z Gorzowa Wielkopolskiego. Dawny gdyński bank kupiła dla niej istniejąca od 2006 r. firma Horyzont Group, mieszcząca się w tym samym mieście, pod tym samym adresem, mająca też podobny skład zarządu.

- Dopiero za dwa miesiące będziemy mogli udzielić informacji co do losu tego budynku - zastrzega Marta Kowalewska z Horyzont Group. - W grę wchodzą dwie opcje. Możemy budynek wynająć inwestorowi lub go sprzedać.

Piękny gmach nie ma szczęścia. Do 2003 r. mieściła się w nim siedziba Banku Gdańskiego, potem Millennium. Od pięciu lat przechodzi z rąk do rąk i niszczeje. Światełko w tunelu pojawiło się w kwietniu tego roku, kiedy firma deweloperska Inved-Bud z Warszawy, będąca przez pewien czas właścicielem obiektu, sprzedała go (nieoficjalnie wiadomo, że za 12 mln zł) firmie Horyzont Group z Gorzowa Wielkopolskiego.
Edward Jadczak, prezes Inved-Bud mówi, iż budynek sprzedał, bo miał z nim problem. W 1984 r. gmach wpisano do rejestru zabytków. Oznacza to, że jest pod ścisłą ochroną i wszelkie prace muszą być konsultowane z konserwatorem.

- Tylko na drobne naprawy nie trzeba mieć pozwolenia, na wszelkie prace ingerujące w zabytek już tak - mówi Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni. - Bardzo cenna jest tam cała strefa wejściowa, pomieszczenie reprezentacyjne na parterze i w przyziemiu, sala ze sklepieniami i kolumnami.

Już od chwili uzyskania praw miejskich w 1926 r. wróżono Gdyni przyszłość biznesową. To tu powstawały filie stołecznych instytucji finansowych, m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Handlowego, Banku Rolnego. Nic dziwnego, że i tu postanowił ulokować się Bank Polski, który do 1944 r. miał monopol państwowy na emisję pieniądza.

Gmach o powierzchni 2,5 tys. m kw. przy ul. 10 Lutego powstał w 1929 r. według projektu warszawskiego architekta Stanisława Filasiewicza.
Dawny Bank Polski jako jedyny gdyński budynek figuruje na liście 15 najciekawszych przykładów polskiego art déco tygodnika "Wprost", obok m.in. warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej czy Sejmu RP.


Beata Jajkowska
Polska Dziennik Bałtycki


Bank Polski.jpg
Fot. Tomasz Bołt
Plik ściągnięto 12035 raz(y) 94,2 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-04-10, 17:42   

Dawny bank jest nadal do kupienia, teraz już za 16 milionów

Gdynia Bank Polski schody.jpg
Plik ściągnięto 11817 raz(y) 73,92 KB

Gdynia Bank Polski sala.jpg
Plik ściągnięto 11817 raz(y) 57,89 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2011-02-12, 14:25   

Dawny Bank Polski coraz bardziej niszczeje. Urzędnicy czekają na decyzję inwestora
Cytat:
Zabytkowy budynek Banku Polskiego przy ul. 10 Lutego i 3 Maja w Gdyni wciąż stoi opuszczony. Kiedyś były tam plany stworzenia ekskluzywnego hotelu i luksusowej restauracji. Dziś budynek coraz bardziej niszczeje, a wokół niego pojawiły się barierki, ponieważ elementy elewacji spadają na chodnik, stwarzając poważne zagrożenie dla przechodniów.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2011-05-05, 08:18   

Właściciel zabytku w centrum Gdyni nie może zacząć remontu. Bez pozwolenia od urzędników

Cytat:
Minął właśnie termin, w jakim właściciel budynku po dawnym Banku Polskim w Gdyni miał zgodnie z wytycznymi pomorskiego konserwatora zabytków wykonać remont elewacji gmachu. Prace jednak nie tylko się nie zakończyły, ale nawet nie zostały rozpoczęte. Inwestor nie zdążył bowiem uzyskać odpowiedniego pozwolenia z gdyńskiego magistratu.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2011-06-05, 09:12   

Konserwator wydał zgodę na remont

Cytat:
Choć z końcem maja wygasła kolejna zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac remontowych na budynku po dawnym Banku Polskim, to wszystko wskazuje, że zabezpieczanie elewacji jednak wreszcie się rozpocznie.

- Otrzymaliśmy już niezbędne pozwolenie na budowę z gdyńskiego magistratu i dokument właśnie się uprawomocnił. W poniedziałek będę w Gdyni na miejscu uzgadniał z wykonawcą szczegóły prac - zapowiada Artur Brzozowski , przedstawiciel Castle Investment, firmy z Gorzowa Wielkopolskiego, do której należy budynek. - Konserwator zabytków przedłużył nam czas na wykonanie remontu do końca czerwca.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
miczman 


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 191
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-11-10, 23:13   

feyg napisał/a:
Ostatni raz wnętrza dawnego banku były dostępne dniach 1-8 lipca 2006, podczas wystawy


W tym roku była szansa podczas Transvizualiów. Efekty: http://fotogdynia.blogspo...ki-w-gdyni.html
_________________
http://fotogdynia.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl