W piątek Wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz sekretarz miasta Jarosław Lango złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej na skwerze im. Ofiar Sprawy Elbląskiej. Uroczystość związana była z 60 rocznicą wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 zakładów mechanicznych Zamech w Elblągu.
Sprawa Elbląska to określenie odnoszące się do wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 zakładów mechanicznych Zamech w Elblągu i konsekwencji tego pożaru. W nocy z 16 na 17 lipca 1949 spłonęła hala produkcyjna nr 20 zakładów mechanicznych Zamech w Elblągu. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 100 osób. [...]
Elbląg tablica.jpg Fot. UM Elbląg
Plik ściągnięto 46896 raz(y) 155,62 KB
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
15 lutego o godz. 17.00 w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida odbędzie się promocja XXII tomu "Rocznika Elbląskiego". Podczas spotkania laudację wygłosi prof. Józef Arno Włodarski. Wstęp wolny.
W najnowszym numerze tego periodyku znalazł się między innymi artykuł Arkadiusza Wełniaka - "Reemigranci polscy z Mandżurii w Elblągu w 1949 roku” zawierający relację Walentyny Kaczan. XXII tom "Rocznika Elbląskiego” zawiera także publikację głównego specjalisty do spraw konserwacji zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej – dr Doroty Jutrzenki-Supryn. Część artykułu poświęcona jest historii Biblioteki Elbląskiej oraz dziejom jej zabytkowego księgozbioru, który już od roku stanowi część Narodowego Zasobu Bibliotecznego. W tym artykule czytelnik może także zapoznać się z metodami konserwacji i przechowywania kilkusetletnich ksiąg.
W XXII tomie „Rocznika Elbląskiego” znalazły się również streszczenia artykułów w językach - angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Wydawnictwo zostało podzielone na cztery sekcje: artykuły, źródła i materiały, recenzje i omówienia, a także kroniki i sprawozdania. Tylko w pierwszej części znalazło się jedenaście interesujących artykułów, a cały tom liczy blisko pięćset stron.
„Rocznik Elbląski” ukazał się po raz pierwszy w 1961 roku, a od trzech lat naukową pieczę nad wydawnictwem sprawuje prof. Andrzej Groth. W skład komitetu redakcyjnego wchodzą: Marian Biskup, Wiesław Długokęcki, ks. Mieczysław Józefczyk, Marian Mroczko, Jacek Nowiński, Wiesława Rynkiewicz-Domino i Artur Zieliński.
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu wspólnie z Tramwajami Elbląskimi, w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zaprasza wszystkich elblążan na darmową przejażdżkę zabytkowym tramwajem Konstal 5N. W dniu 17 września (sobota) tramwaj retro będzie kursował po trasie linii nr 2, od godziny 11:10 do 16:30, jako dodatkowy pojazd obsługujący linię.
Podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu, który będzie obchodzony w Elblągu w dniu 17 września (sobota), wszyscy kierowcy którzy zdecydują się pozostawić swoje auta na parkingach i poruszać się komunikacją miejską, wraz ze swoimi rodzinami, mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów tramwajami i autobusami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu.
godziny odjazdów z pętli Druska: 11:10, 12:30, 14:00, 15:35
godziny odjazdów z pętli Marymoncka: 11:50, 13:15, 14:50, 16:15z
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum