Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ustka
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-16, 11:45   Ustka


Konkurs na nazwę usteckiego dukata rozstrzygnięty. Walutą będą 4 Bryzgi Rosowe.


Cytat:
4 Bryzgi Rosowe - tak będzie nazywał się tegoroczny, ustecki dukat. Nazwa monety nawiązuje do literackiej legendy o usteckiej syrence.

W konkursie na nazwę dukata, zorganizowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, wzięło udział prawie 80 osób. Mieszkańcy Ustki, jak i turyści z całej Polski, przysłali łącznie około 240 propozycji. Wiele z nich się powtarzało. Były 4 Syrenki, 4 Fale, 4 Mewy, 4 Bursztyny, 4 Jantary, 4 Plaże, 4 Łososie, 4 Nepomuceny, czy 4 Fregaty. Nie zabrakło także bardziej oryginalnych nazw, takich jak: 4 Nerpy, 4 Bordyny, 4 Ustaki, 4 Święce, 4 Kryzyski, a nawet 4 Srebrniki. Jeden z uczestników zaproponował nawet, by ustecką walutą były 4 Olechy.
Kapituła, pod przewodnictwem profesora Sławomira Rzepczyńskiego z Akademii Pomorskiej w Słupsku, miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie, po kilkugodzinnej dyskusji, wybór padł na 4 Bryzgi Rosowe. - Wybraliśmy propozycję, która wiąże się z literacką legendą kaszubskiego pisarza Franciszka Fenikowskiego - uzasadnia decyzję Kapituły prof. Rzepczyński. - W tejże legendzie ustecka syrenka występuje jako Bryzga Rosowa.
Zdaniem Kapituły nazwa dukata, choć na pierwszy rzut oka nie dla wszystkich może być zrozumiała, zachęci turystów do zapoznania się z legendą kaszubskiego pisarza. Co ciekawe, po wpisaniu w popularną wyszukiwarkę słowa Bryzgi Rosowe, jako pierwsza pojawia się strona z herbem Ustki i wspomnianą legendą.
Autorką zwycięskiej nazwy jest 17-letnia Monika Łukasik z Ustki. Skąd wziął się jej pomysł? - Pamiętam, jak w dzieciństwie tata opowiadał mi tę legendę - mówi Łukasik. - Spodobała mi się na tyle, że nawet wycinałam z papieru postać Bryzgi Rosowej.
Uroczyste wręczenia nagród dla uczestników konkursu odbędzie się na marcowej sesji Rady Miasta.

Jacek Cegła

Fragment legendy autorstwa Franciszka Fenikowskiego:

"Najbiedniejsza ustecka wdowa miała na imię Marusza Skoczkowa. Jej syn Gwido wypłynął na morze na okręcie żaglowym kupca Prospera, aby zarobić na utrzymanie matki i swoje. Długo nie wracał i biedna wdowa wypatrzyła oczy spoglądając w morską dal. Właściciel szkunera odmówił biednej wdowie wsparcia, ale ulitowała się nad nią Bryzga Rosowa. Codziennie przynosiła opuszczonej kobiecie łososia, a któregoś dnia rzekła: "Bryzgi Rosowej posłuchaj rady: jutro nim z morza brzask wstanie blady, przetrzyj źrenice rybią wątrobą. Mija niedola, szczęście przed tobą".

(źródło: wikipedia.pl)Nowy ustecki dukat - cztery bryzgi rosowe


Cytat:
Bicie lokalnych monet i dukatów jest nowym sposobem na promowanie się nadmorskich samorządów. Własnego dukata ma prawie każdy kurort. To również nie lada gratka dla numizmatyków. Zdaniem specjalistów, dukat idealnie nadaje się do promowanie lokalnego charakteru danego miasta. Jest również dodatkową atrakcją dla wczasowiczów (można go zachować na pamiątkę lub też wymienić w miejscowych sklepach i punktach handlowych). Problem w tym, że pomysłodawcy dukatów w poszukiwaniu oryginalności zaszli za daleko. Przykładem może być właśnie nowy ustecki dukat - cztery bryzgi rosowe. Jego trudna i zawiła nazwa może jednak nie przynieść zamierzanego efektu - promocji Ustki.

- Pierwsze skojarzenia są dość intrygujące - mówi dr Małgorzata Łosiewicz z Wydz. Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. - To dość oryginalna nazwa, bo obecnie ludzie szukają bezpośrednich skojarzeń. Bryzga rosowa może, moim zdaniem, wyznaczać nowy trend w nazwach związanych z lokalnymi legendami. Wszystko zależy od skutecznej promocji tego produktu.

Podobnie podchodzą do pomysłu usteccy urzędnicy i członkowie komisji konkursowej.

- Wybraliśmy propozycję, która wiąże się z literacką legendą kaszubskiego pisarza Franciszka Fenikowskiego - uzasadnia decyzję kapituły prof. Sławomir Rzepczyński z Akademii Pomorskiej w Słupsku. - W tejże legendzie ustecka syrenka występuje właśnie jako Bryzga Rosowa.

- Nazwa dukata, choć na pierwszy rzut oka nie dla wszystkich zrozumiała, zachęci turystów do zapoznania się z legendą. Co ciekawe, po wpisaniu w popularną wyszukiwarkę słowa Bryzgi Rosowe jako pierwsza pojawia się strona z herbem Ustki i wspomnianą legendą - dodaje Jacek Cegła, rzecznik prasowy usteckiego ratusza.

Lokalne dukaty na Pomorzu

- Szymbark - cepr - nazwa to skrót od Centrum Edukacji i Promocji Regionu, moneta pamiątkowa, którą można samemu sobie wykuć, nie jest w obiegu.
- Miastko - rummele - nazwa to imię legendarnego zbója, który miał być założycielem Miastka (po niemiecku nazywa się ono Rummelsburg).
- Bytów - krofeye - nazwa ma uczcić ewangelickiego pastora Szymona Krofeya (ur. w 1550 roku, zm. przed 1590 rokiem) - autora pierwszych na Pomorzu katechizmów pisanych w dialekcie kaszubskim.
- Tczew - dersławy - pierwszy z trzech lokalnych dukatów emitowanych z okazji jubileuszu 750-lecia nadania Tczewowi praw miejskich ukaże się w czerwcu br. Nazwa dersław wywodzi się od legendarnego założyciela miasta Tczew Dersława.
- Pelplin - cysteny - dukaty pojawiły się na Jarmarku Cysterskim w Pelplinie na rynku przed trzema laty. Nazwa monety wywodzi się od zakonu cystersów - założycieli miasta.
- Gniew - vynocha - właściciele zamku w Gniewie, w związku z proklamacją Republiki Gniewskiej II, wybili swoją monetę, nazywaną vynochą.
Nazwa związana jest z przekorną akcją proklamowania republiki gniewskiej.
- Chojnice - tury - dukaty nawiązują do herbu miasta.
- Sopot - guldeny - monety upamiętnią 100-lecie Opery Leśnej oraz 50-lecie rock'n'rolla w Polsce.
- Malbork - krzyżaki i malborki, 10 oblężników - krzyżaki i malborki - lokalne dukaty, które zostały wybite w sezonie turystycznym 2008 roku. Przygotowywana jest nowa moneta - 10 oblężników, która zostanie wybita z okazji 10 edycji plenerowej imprezy Oblężenie Malborka.
- Lębork - lewinki - nazwa wywodzi się od lwa znajdującego się w herbie Lęborka.7 latarni - dukaty wydane przez urzędy w miastach, gdzie stoją latarnie, także w Ustce.

4 słupie - lokalny dukat wydany przez Słupsk i Ustkę, w ramach Dwumiasta.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2010-07-12, 10:38   W samym centrum usteckiej Promenady stoi od kilku dni sporych rozmiarów telebim. Poza reklamami, można się dowiedzieć z niego, o bieżących imprezach w mieście.

Na ekranie telebimu widać m.in., jaka jest oferta poszczególnych usteckich muzeów oraz jakie letnie imprezy przygotował na tegoroczny sezon Wydział Promocji ratusza. Dzięki czemu, każdy przechodzący obok turysta widzi, jaki koncert odbędzie się w Ustce danego dnia i co będzie się działo także nazajutrz. Telebim postoi w mieście do końca wakacji.
_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Amstawik 


Wiek: 40
Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 238
Skąd: Gdansk / Nowy Port
Wysłany: 2010-07-12, 23:49   

Radzio napisał/a:
Obrazek

W samym centrum usteckiej Promenady stoi od kilku dni sporych rozmiarów telebim. Poza reklamami, można się dowiedzieć z niego, o bieżących imprezach w mieście.

Na ekranie telebimu widać m.in., jaka jest oferta poszczególnych usteckich muzeów oraz jakie letnie imprezy przygotował na tegoroczny sezon Wydział Promocji ratusza. Dzięki czemu, każdy przechodzący obok turysta widzi, jaki koncert odbędzie się w Ustce danego dnia i co będzie się działo także nazajutrz. Telebim postoi w mieście do końca wakacji.


Ciekawy pomysł, może nasi Włodarze ( w Gdańsku ) to wykorzystają.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2011-06-02, 16:07   

Włamywał się do kutrów i wysysał spirytus z kompasów

Cytat:
Pewien mężczyzna włamywał się do kutrów w Ustce i wręcz wysysał spirytus z busoli. W momencie zatrzymania miał w organizmie 4,5 promila alkoholu.

:pada:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
slowik45 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 59
Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 607
Skąd: Gdańsk-Dolne Miasto
Wysłany: 2011-06-02, 20:16   

Ciekawe ile kompasów " obalił "- :hihi: nowa miara - żeby nabić 4,5 promila.
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2011-06-02, 20:52   

Cytat:
Okazało się, że miał dużo szczęścia, ewentualnie odpowiednią wiedzę - Wypijał płyn tylko ze starych modeli busoli w których był spirytus- wyjaśnia Czerwiński.- Do nowych kompasów wlewana jest trucizna. Mógłby tego nie przeżyć.

Koneser :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2011-06-03, 00:08   

Polak potrafi. :mrgreen: :szczena:
_________________
Jeśli na ścianie widzisz białego szczura a w oknie odwróconego kota , to wiedz że coś się dzieje.
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2011-06-03, 02:34   

Prawdziwy ssak! Myślę, że Darwin byłby zachwycony :hihi:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Smerf 

Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 4
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-09-08, 13:12   

Czy wy naprawdę myślicie, że jak uruchomiało się w Stoczni Ustka żyrokompasy na ruskich krewetkowcach ,
to lało się do nich spiritus :hihi:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl