Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[Słupsk] Rewitalizacja miasta
Autor Wiadomość
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2009-10-09, 22:28   [Słupsk] Rewitalizacja miasta

Słupsk odżyje i stanie się ładniejszy. Czekamy na wielką rewitalizację śródmieścia

Maciej Kobyliński, prezydent Słupska podpisze porozumienie z marszałkiem Województwa Pomorskiego w sprawie przyszłej rewitalizacji centrum miasta. Urząd projekt przygotowywał zasięgając opinii mieszkańców.


Rewitalizacja dotyczy śródmieścia Słupska. Chodzi m.in. o okolice ulic Wojska Polskiego, Niedziałkowskiego i Krasińskiego

Porozumienie zostanie zawarte na podstawie Noty Intencyjnej opracowanej przez wydział rozwoju miasta. Nota szczegółowo opisuje całe przedsięwzięcie rewitalizacji i będzie dodatkowym atutem przy ocenie merytorycznej przyszłego projektu.

Projekt o dotację unijną ma być złożony jeszcze w tym roku. Miasto będzie ubiegało się o około 27 i pół miliona złotych, czyli 70 procent wartości całej inwestycji, która ma wynieść prawie 40 milionów złotych. 25 procent dołoży miasto, 5 procent wspólnoty mieszkaniowe jako wkład w remonty kamienic.

W planie jest szereg działań, które mają poprawić życie mieszkańców i wizerunek miasta. Między innymi kompleksowa przebudowa ulicy Wojska Polskiego, remont i docieplenie kamienic, przebudowa przejścia podziemnego, Skweru Pierwszych Słupszczan, ulicy Starzyńskiego, budowa sceny letniej przy Teatrze Rondo, budowa Pracowni Ceramicznej, Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, budowa ośrodka sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 (dawny mechanik).

Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2012 roku. Projekt pod nazwą: Rewitalizacja Traktu Książęcego w Słupsku, ubiega się o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 w ramach poddziałania 3.2.1 Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyj

gp24

wp2.jpg
Wojska Polskiego
Plik ściągnięto 18775 raz(y) 47,81 KB

wp.jpg
Wojska Polskiego
Plik ściągnięto 18775 raz(y) 48,24 KB

starz.jpg
Starzyńskiego
Plik ściągnięto 18775 raz(y) 54,12 KB

1.jpg
Starzyńskiego
Plik ściągnięto 18775 raz(y) 52,45 KB

_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2009-10-09, 22:31   

Głos Pomorza napisał/a:
Po blisko rocznych negocjacjach z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w dniu 2 października br. Prezydent Miasta Słupska podpisze oficjalne porozumienie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego w sprawie obszaru zdegradowanego miasta Słupska podlegającego procesowi rewitalizacji. Porozumienie zostanie zawarte na podstawie opracowanej przez Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Słupsku Noty Intencyjnej szczegółowo opisującej przedsięwzięcia rewitalizacyjne planowane do realizacji w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja Traktu Książęcego w Słupsku”, ubiegającego się o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 w ramach poddziałania 3.2.1 „Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne”. Jak stwierdzono w piśmie z Urzędu Marszałkowskiego opracowana przez słupskich urzędników Nota Intencyjna wyróżnia się na tle Not innych miast stopniem przygotowania i zaplanowania poszczególnych rozwiązań.

Przygotowywane przedsięwzięcie ukierunkowane będzie na rewitalizację zdegradowanego obszaru miejskiego mającą na celu ożywienie społeczno – gospodarcze tego obszaru, a także działania zmierzające do ożywienia aktywności ludności zamieszkującej obszar poprzez redukcję bezrobocia, wspieranie inicjatyw gospodarczych, wsparcie psychologiczno - doradcze, warsztaty profilaktyczno - wychowawcze, których celem będzie pokazanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu.

Przedsięwzięcie obejmuje szereg działań o charakterze przestrzennym m.in. termomodernizację kamienic przy ul. Wojska Polskiego, ul. Niedziałkowskiego oraz ul. Krasińskiego w Słupsku, przebudowę przejścia podziemnego pod ulicą Anny Łajming, przebudowę drogi i deptaka przy ulicy Wojska Polskiego, przebudowę Skweru im. Pierwszych Słupszczan, przebudowę ulicy Starzyńskiego, rozbudowę Teatru Rondo, budowę Pracowni Ceramicznej, budowę Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, budowę ośrodka sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Słupsku oraz przygotowanie sal z przeznaczeniem na prowadzenie zajęć świetlicowych przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy. Przewiduje się również realizację zadań o charakterze społecznym m.in. organizację imprez, warsztatów i zajęć mających na celu aktywizację społeczną mieszkańców m.in. festiwal teatrów, taniec nowoczesny, zajęcia kuglarskie, szczudlarskie, ceramiczne, arteterapia, zajęcia fotograficzne, teatralno-taneczne, naukę języków obcych.
Odnośnie rewitalizacji.

Lista kamienic.

Zakres prac: remont elewacji, dachów, klatek schodowych oraz izolacja piwnic.

Ul. Wojska Polskiego: 1,2,2A,3,4,5,6,8,10,11
Ul. Krasińskiego: 12,13,14A,14B,15,15A,16
Ul. Niedziałkowskiego: 4,5

rewita.jpg
Mapka rewitalizacji
Plik ściągnięto 18773 raz(y) 50,56 KB

_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Andreas 

Dołączył: 15 Lis 2009
Posty: 10
Skąd: Forum Historia.Org.Pl
Wysłany: 2009-11-16, 22:00   

Jak na razie, jestem pozytywnie zaskoczony renowacją kamienic, zwłaszcza przy ul Tuwima. Ale rejon Kołłątaja-Wolności-Wojska Polskiego zasługuje na najwyższą naganę. Kamienice się tam znajdujące są obecnie w ruinie. Bardzo przykrym zjawiskiem jest stan pomnika radzieckich żołnierzy i ich grobów na Starym Cmentarzu, podobnie smutno wygląda stan kilku obiektów(np. bunkier obrony plot z czasów wojny przy ul. Grottgera oraz hangar, leżący przy tej samej ulicy).
Nieciekwaie wygląda też sama Aleja WP.
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2009-11-19, 11:51   

Spokojnie mimo że UW nam nie ułatwia WP zostanie wyremontowana i będzie prawdziwie reprezentacyjną uliczką! Co do pozostałych wymienionych, w mieście jest spora niechęć do [r :cens: ]* więc wątpię by coś w tym temacie się zmieniło, sam bym widział w miejscu obecnego pomnika przed ratuszem coś bardziej polskiego i nie szpecącego...

*żołnierzy radzieckich

_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
Ostatnio zmieniony przez fritzek 2009-11-19, 11:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Andreas 

Dołączył: 15 Lis 2009
Posty: 10
Skąd: Forum Historia.Org.Pl
Wysłany: 2009-11-24, 22:26   

Istotnie, pomnik również mi się nie podoba(jak byłem mały, określałem go mianem ''komina'').
Ale patrząc po ''tfurczości'' ''artystuf'' powojennych, coraz mniejszą mam nadzieję, na pomnik w miarę ładny(vide okrutnie zeszpecone Westerplatte...).
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-11-24, 22:54   

Andreas napisał/a:
Istotnie, pomnik również mi się nie podoba(jak byłem mały, określałem go mianem ''komina'').

Teraz jesteś duży, więc możesz ten obelisk nazwać inaczej.

Andreas napisał/a:

Ale patrząc po ''tfurczości'' ''artystuf'' powojennych, coraz mniejszą mam nadzieję, na [b]pomnik w miarę ładny(vide okrutnie zeszpecone Westerplatte...)[/b].

Może masz jakieś pomysły i kandydatury twórców przez duże T, którzy by sprostali zadaniu i "ładności" w Twoim rozumieniu?

I bardzo mnie dziwi to deprecjonowanie przez Ciebie artystów tworzących po wojnie (dedukuję, że chodzi o II WW).
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2010-05-03, 13:40   

ul. Westerplatte odzyskuje swój blask :-D

Jakiś czas temu zakończył się remont samej nawierzchni asfaltowej na całej długości wraz z chodnikami, polepsza się też wygląd samego otoczenia zabytkowej ulicy.

Trwa remont byłych koszar pruskich pod adaptacje Akademii Pomorskiejoraz budynku który jest remontowany przez prywatnego właściciela prowadzącego od lat restaurację Anna De cory w piwnicach zamku- w tym budynku też będzie restauracja i może hotel, czas pokaże :brawo:warto przypomnieć że nie cały rok temu oddano do użytku parę metrów dalej przychodnie po kapitalnym remoncie jednego z zabytkowych budynków
_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2010-05-03, 14:25   

a o to przychodnia biały budynek po lewej

_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2010-05-22, 09:14   

Fundacja ma pomóc zebrać pieniądze na rewitalizację Traktu Książęcego

W Słupsku powstanie Fundacji na rzecz Rewitalizacji Traktu Książęcego: Moje miasto - Słupsk”. Jej utworzenia chce grupa słupszczan, której przewodzi prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej – Tomasz Sikora.


Fundacja miałaby pomóc w pozyskaniu dodatkowych pieniędzy, niezależnie od tych z samorządu słupskiego i Regionalnego Programu Operacyjnego na projekt „Rewitalizacja Traktu Książęcego”. - Jest wiele możliwości poszukiwania pieniędzy na takie cele, mogą to być pieniądze unijne i inne – mówi Tomasz Sikora, szef PGM.

Skąd pomysł na utworzenie fundacji? - Zanim podjąłem pracę w PGM przez osiem lat prowadziłem firmę konsultingową, która doradzała między innymi samorządom, ponad 40 w Polsce, w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych – mówi Sikora. - Pomagałem lub pisałem projekty unijne, współtworzyłem strategie rozwoju, na przykład Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Gniew. Dzisiaj, podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Gniewie, z okazji 20-lecia samorządów odbieram w tym mieście tytuł Honorowego Obywatela. To dla mnie zaszczyt, uhonorowanie mojej pracy i pomysłów dla tego miasta. Gniew to piękne miasto, nazywane Kazimierzem Dolnym Północy. W ramach rewitalizacji, aby odbudować piękny zamek w tym mieście, założono w nim Fundację Zamek w Gniewie, która pozyskiwała pieniądze z różnych źródeł na jego odnowienie. Zamek pięknie odrestaurowano, został później sprzedany prywatnej osobie. Podobne fundacje, działające na rzecz lokalnych samorządów, powstały także w innych miastach Polski, m.in. w Bytomiu. Pozyskują one dodatkowo pieniądze na ważne dla społeczności cele, restaurowanie budynków, obiektów kulturalnych.

Jak mówi Sikora, przygotowywane są dokumenty do aktu notarialnego potrzebnego do założenia fundacji. Na początku czerwca miałaby być wybrana Rada, najlepiej dziewięcioosobowa, w skład której weszłyby osoby znające się na tematyce rewitalizacji, konserwator zabytków, radni, być może przedstawiciele władz miasta. - Jak pokazują doświadczenia z innych miast fundacje mają spore możliwości pozyskiwania pieniędzy z różnych źródeł, innych niż samorząd – mówi Sikora. - Rewitalizacja Traktu Książęcego to jedno z najważniejszych zadań i wyzwań Słupska. Dotyczy przyszłości serca miasta – ulicy Wojska Polskiego, Skweru Pierwszych Słupszczan. Czekamy na rozpatrzenie wniosku władz miasta o dofinansowanie tej inwestycji z Urzędu Marszałkowskiego. Na pewno potrzebne byłyby dodatkowe pieniądze na ten cel. Marzy mi się, aby po 2 latach fundacja stała się organizacją pożytku publicznego, na rzecz której osoby prywatne i firmy mogłyby na przykład przekazywać jeden procent swojego podatku. Ja na pewno bym to zrobił, namawiałbym do tego też pracowników PGM. Mieszkańcy Słupska mogliby sami przekazywać część swoich dochodów na przywrócenie świetności centrum miasta.

Jak opowiada Sikora, w Bytomiu działa podobna fundacja, która zachęca wspólnoty do remontów swoich budynków. - Często wspólnoty zwlekają z remontami, obawiając się kosztów – mówi Sikora. - W Bytomiu fundacja sfinansowała kilku wspólnotom połowę kosztów remontów dachów. To był impuls, który zachęcał do dalszych prac – remontów klatek, elewacji, podwórek. Rewitalizacja Traktu Książęcego zakłada modernizację kamienic, ulic, deptaka Wojska Polskiego, Krasińskiego, Skweru Pierwszych Słupszczan, ożywienie tego kwartału miasta, sprawienie, by zaczął tętnić życiem, m.in. Poprzez pomysł na atrakcyjne podwórka i stworzenie centrów kulturalnych przy Teatrze Rondo.

wizualka.jpg
wiz
Plik ściągnięto 18356 raz(y) 19,15 KB

_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2010-05-22, 13:55   

Paskudne to centrum a pomysł fantastyczny :-)
 
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2010-09-25, 20:01   

Rozpoczyna się budowa Traktu Książęcego. Robotnicy wchodzą na ul. Starzyńskiego

Prace te rozpocznie firma Krężel z Kobylnicy, która po wygraniu przetargu w przyszłym tygodniu zacznie przebudowę połowy ulicy Starzyńskiego.

– Przebudowa będzie dotyczyła wymiany kanalizacji, oświetlenia, podbudowy drogi i odtworzenia brukowej nawierzchni – tłumaczy Jarosław Borecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Słupsku.

Nie udało się nam jednak ustalić jednoznacznie, jak w poniedziałek zostanie zamknięta ulica Starzyńskiego. Według dyrektora Boreckiego w poniedziałek nie będzie można wjechać na ulicę Starzyńskiego od strony ulicy Tuwima. Natomiast od strony ulicy Wojska Polskiego ma ona mieć charakter drogi dwukierunkowej. Z kolei Piotr Łosko, kierownik projektu w firmie Krężel, powiedział nam, że będzie odwrotnie: roboty na ulicy Starzyńskiego zaczną się od strony Wojska Polskiego i wjeżdżać można będzie tylko od strony ulicy Tuwima i w skręty do parkingu obok Galerii Podkowa.

We wtorek pracownicy firmy Krężel rozpoczną również prace na Skwerze im. Pierwszych Słupszczan, gdzie będą całkowicie przebudowywane alejki. Wszystkie te prace mają potrwać co najmniej dwa miesiące.

Jednocześnie w przyszłym tygodniu słupska firma ABK Interprise rozpocznie przebudowę przejścia podziemnego prowadzącego z ulicy Starzyńskiego na ulicę Anny Łajming.

– Przejście zmieni całkowicie wygląd. Powstanie nowe zadaszenie. Zostaną ułożone granitowe schody. Wykonawca zbuduje również nową kładkę dla osób niepełnosprawnych – wylicza Borecki. W praktyce przez półtora miesiąca przejście podziemne będzie nieczynne.
_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2011-04-11, 19:39   

Zakończono prace nad Starzyńskiego oraz alejek pobliskiego skweru, wyremontowano też przejście podziemne ! o to efekt

teraz robotnicy zabrali się za Wojska Polskiego, ulica zyska nowy deptak i ławeczki, a kamienice odnowioną elewację :brawo: przygotowywany jest również teren pod budowę pracowni ceramicznej oraz nowej hali sportowej


_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2011-04-22, 16:03   

Ciężki sprzęt już pracuje na Wojska Polskiego, zaczęto od strony dworca PKP. Koparki wykopują stary bruk(sam nie wiem) jeszcze chyba za Niemców był kładziony- wygląda jak krawężniki ;) ciekawa sprawa, dziś przy ładnej pogodzie na odnowionej ulicy Starzyńskiego i pobliskiego skweru spory ruch wszystkie ławeczki zajęte ;-) okupywano pobliskie ciastkarnie widać jak bardzo ten remont był potrzebny w Słupsku

_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Radzio 

Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 178
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2011-11-01, 19:36   

Jaram się tym pięknym miastem :D najnowsze foty z rewitalizacji!

Róg Wojska Polskiego i SienkiewiczaWojska Polskiego

Pracownia ceramiczna podwórko kulturalne

tak było

a tak jest teraz!!

_________________
ZAPRASZAMY
http://slupsk.pl
http://kurierslupski.pl
http://gmkobylnica.pl
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2011-11-02, 15:33   

Fajnie macie! :-)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl