Zlikwidowana została w 125. rocznicę powstania. Teraz pozostały po niej już tylko wspomnienia. O czym mowa? O Cukrowni Pelplin. Od ponad dwóch tygodni trwają prace rozbiórkowe obiektów użytkowanych dawniej przez tę fabrykę.
Przez wiele lat cukrownia dawała pracę setkom mieszkańców Pelplina i okolic, a hodowcy buraków cukrowych m.in. z Kociewia mieli blisko swoich pól miejsce, gdzie mogli odstawiać swoje zbiory.
Teraz budynki, które stały nieużytkowane od kilku już lat, zostały wyburzone. Prace rozbiórkowe połączono z równoczesnym odzyskiem stali. Najprawdopodobniej naruszona została przy tym konstrukcja jednego z budynków.
- W niedzielę urwał się kawałek dachu - mówi Tadeusz Błędzki, wiceburmistrz Pelplina. - Później zaczęły spadać jakieś drobne elementy... Ściągnięto więc ciężki sprzęt, aby z rozbiórką uporać się jak najszybciej.
Jak podkreśla wiceburmistrz, bezpieczeństwo mieszkańców przez cały czas było zapewnione. - Droga obok cukrowni została zamknięta - wyjaśnia.
W działaniach uczestniczyli strażacy.
- Bezpieczeństwo na drodze przylegającej do cukrowni zabezpieczali strażacy z Pelplina - informuje st. asp. Zbigniew Rzepka, rzecznik tczewskiej straży pożarnej.
(KAP) - NaszeMiasto.pl
Fot. Piotr Hibner
Fot. Piotr Hibner
Ostatnio zmieniony przez feyg 2009-01-24, 20:14, w całości zmieniany 2 razy
Chcesz wiedzieć jak wyglądały jarmarki średniowieczne, jak wyglądali cystersi i co było ich złotem? Przyjedź w najbliższy weekend do Pelplina na VIII Jarmark Cysterski, który odbywa się na terenie przepięknego, zabytkowego dawnego opactwa cysterskiego. Z tej okazji nie zabraknie turniejów rycerskich, zostanie wybrana najpiękniej ubrana rodzina średniowieczna.
Po raz pierwszy odbędzie się jarmark cysterskie złoto. Niewiele osób wie, że to złota reneta - odmiana jabłek, która cystersi niegdyś uprawiali. Zresztą jest to także logo jarmarku. Podczas sobotniego pikniku zgromadzeni będą mieli okazję skosztować szarlotek, przetworów, nalewek i soków z … jabłek. Skoro jarmark pod znakiem cystersów, to nie może zabraknąć gry zakonników petanque. Rozgrywki odbędą się w ogrodach seminarium. Skoro jarmark to i kramy rzemieślników i artystów, u których będzie można zaopatrzyć się w wyroby z drewna, wikliny oraz wiele innych produktów.
Podczas tegorocznego jarmarku odbędzie się IV Ogólnopolskie Forum Gmin Cysterskich i Pocysterskich. Do Pelplina zawitają przedstawiciele około 60 miast. W tym czasie zaplanowano dla nich zwiedzanie dawnych pomorskich opactw cysterskich w Oliwie i Żarnowcu. By jeszcze bardziej podkreślić to wydarzenie i zainagurować konferencję naukową "Biblioteki i skryptoria cysterskie na Pomorzu", Poczta Polska wyda kartę pocztową "Pelplin - dawne opactwo cysterskie" w ramach serii Szlak cysterski w Polsce. Ale to nie koniec doniosłych i ważnych wydarzeń dla jarmarku. Towarzyszyć mu będą także Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim. Tegorocznym hasłem jest "Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny".
• Program:
Sobota
12:00 – Bieg Cysterski, plac przed Katedrą
14:00 – Piknik "Cysterskie Złoto" – pyszna szarlotka, powidła i inne jabłeczne smakowitości, plac przed Collegium Marianum
14:00 – Turniej rycerski dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych
16:00 – Zakończenie spływu kajakowego, rozpoczęcie IV Ogólnopolskiego Forum Gmin Cysterskich w Refektarzu WSD
18:00 - 20:00 – Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej w katedrze
Niedziela
10:00 – Msza Święta inaugurująca VIII Jarmark Cysterski
11:45 – Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim.
13:30 – Przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina
13:50 – Odegranie Hejnału Pelplina przy UG Pelplin. Przekazanie Klucza do Miasta Księciu Mestwinowi przez burmistrza
14:00 – Oficjalne otwarcie VIII Jarmarku Cysterskiego (przed Collegium Marianum)
14:15 - 16:00 – Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa
16:00 - 18:00 – Turnieje i rozgrywki
18:00 – Rycerska inscenizacja średniowieczna
18:30 - 20:00 – Wspólne biesiadowanie
Joanna Łabasiewicz - NaszeMiasto.pl
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Niecodziennie można nocą, w świetle pochodni, wyruszyć w podróż szlakiem tajemnic, które kryją stare mury średniowiecznej katedry. Jednak dzięki organizowanemu przez Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie nocnemu zwiedzaniu katedry, już wkrótce wszyscy zainteresowani znowu będą mieli taką szansę.[...]
Podróż w nieznane zakątki historii świątyni rozpoczyna się w krużgankach. Prawdziwe atrakcje na zwiedzających czekają jednak dopiero we wnętrzu katedry. To tam do ich uszu "sączyć się" będą niezwykłe historie ukryte w tych cudnych, gotyckich murach. Nocna wyprawa zakończy się na dziedzińcu seminarium. Turysto, jeśli zatem jesteś ciekaw, jakie tajemnice kryje w sobie katedra, to zapraszamy na nocne zwiedzanie. Każdy element pelplińskiej katedry ma swoją odrębną, ciekawą i niepowtarzalną historię, którą naprawdę watro poznać. W każdy piątek sierpnia o godz. 21 sprzed wejścia do seminarium wyrusza "wehikuł czasu".
Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie grup lub indywidualnych osób, min. 3 dni przed zwiedzaniem pod nr tel. 058 536 17 62.
_________________ Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum